O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27 dekabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktabda yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Oxirgi yillarda o‘sib kelayotan avlodga oid davlat siyosatining huquqiy asoslari mustahkamlanib, Yoshlar masalalari bo‘yicha respublika idoralararo kengashi tuzildi.
O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi tashkil etilib, 30 iyun Yoshlar kuni deb e’lon qilindi. Hozirda Ittifoqning 7 million 690 ming nafar a’zosi mavjud.
Joylarda 8 nafar yosh avlod vakillari hokim o‘rinbosari etib tayinlangan. Yaqinda bo‘lib o‘tgan saylovlarda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatligiga 9 nafar yigit-qiz saylangan, mahalliy kengashlarda g‘alaba qozonganlarning qariyb 10 foizini yoshlar tashkil etadi.
– Yoshlar orasida “Men Sizning yoningizda turib, kamarbasta bo‘laman!” deb ko‘zi yonib turgan, bilimli, jasoratli yigit-qizlar borligiga ishonaman. Yetakchilikning, o‘z ortidan ergashtirishning eng to‘g‘ri yo‘li shaxsiy o‘rnak va namuna bo‘lishdir, – dedi Prezident.
Uchrashuvda yoshlar hayotidagi muammolar, dolzarb vazifalar muhokama qilindi.
Yurtimizda yosh rahbarlarni saralaydigan, ularning layoqatiga mos lavozimlarni taklif etadigan samarali mexanizm mavjud emasligi aytib o‘tildi.
Globallashuv sharoitidagi xavf-xatarlar va mafkuraviy xurujlar haqida so‘z borar ekan, Prezident ma’rifatparvar bobomiz Fitratning “Bu dunyo kurash maydonidir. Sog‘lom tan, o‘tkir aql va yaxshi axloq bu maydon qurolidir”, degan so‘zlarini yodga oldi.
Yoshlar o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilik, oilaviy ajrimlarning oldini olish bo‘yicha tegishli tashkilotlar rahbarlariga ko‘rsatmalar berildi.
Besh tashabbusning har bir yo‘nalishini tuman va shaharlarda tizimli amalga oshirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
O‘tgan yili mamlakatimizda buyuk alloma Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Yosh matematiklar xalqaro olimpiadasi muvaffaqiyatli o‘tkazilgan edi. Davlatimiz rahbari ushbu tajriba asosida fizika bo‘yicha Ahmad Farg‘oniy, kimyo fani bo‘yicha Abu Rayhon Beruniy, biologiya bo‘yicha Abu Ali ibn Sino, astronomiya bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek nomlaridagi xalqaro fan olimpiadalari tashkil etish taklifini ilgari surdi.
Yoshlar ittifoqi negizida Yoshlar ishlari agentligi tashkil etish tashabbusi yig‘ilganlar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
O‘sib kelayotgan avlod auditoriyasiga yo‘naltirilgan tele- va radiokanallar, bosma nashrlarni birlashtirib, “Yoshlar media xoldingi” tashkil etish taklifi ham bildirildi.
– Yangi O‘zbekistonni, albatta, yoshlar bilan birga quramiz. 2020 yil yoshlarga oid davlat siyosatida tub burilish yili bo‘ladi, – deya ta’kidladi Prezident.
Ochiq muloqot tarzida o‘tgan uchrashuvda navqiron avlod vakillari o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Davlatimiz rahbari ularning takliflari bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Президент предложил создать Агентство по делам молодежи на базе Союза молодежи и организовать «Молодежный медиахолдинг».
Президент Шавкат Мирзиёев 27 декабря провел встречу с представителями подрастающего поколения в школе имени Мухаммада аль-Хорезми, сообщила пресс-служба главы государства.
В последние годы были укреплены правовые основы государственной молодежной политики, образован Республиканский межведомственный совет по делам молодежи. Организован Союз молодежи Узбекистана, 30 июня объявлен Днем молодежи. В настоящее время объединение насчитывает 7 миллионов 690 тысяч членов.
Из числа представителей младшего поколения назначены 8 заместителей хокимов на местах. На прошедших недавно выборах в Законодательную палату избраны 9 юношей и девушек, а почти 10 процентов новоизбранных депутатов местных кенгашей составила молодежь.
Я верю, что среди подрастающего поколения есть образованные, отважные юноши и девушки с горящими глазами, готовые сказать: "Я буду Вам опорой!" Самый правильный путь лидерства, умения вести за собой – это личный пример, – сказал Президент.
На встрече обсуждены проблемы в жизни молодежи, актуальные задачи.
Отмечено отсутствие в нашей стране эффективного механизма отбора руководящего состава из числа перспективных кадров и расстановки на подходящих их способностям участках работы.
Говоря об угрозах и идеологических рисках в условиях глобализации, Президент привел слова нашего предка, выдающегося просветителя Фитрата: “Этот мир – поле битвы. Оружием в нем являются здоровое тело, острый ум и высокая нравственность".
Руководителям соответствующих ведомств даны указания по профилактике правонарушений и преступности среди молодежи, предупреждению семейных разводов.
Определены задачи по реализации каждого направления Пяти инициатив в районах и городах.
В минувшем году в Узбекистане успешно проведена Международная олимпиада юных математиков имени Мухаммада аль-Хорезми. Глава государства предложил организовать на основе этого опыта междунардные олимпиады по физике имени Ахмада Фергани, по химии имени Абу Райхона Беруни, по биологии имени Абу Али ибн Сино, по астрономии имени Мирзо Улугбека.
Собравшиеся поддержали инициативу об организации Агентства по делам молодежи на базе Союза молодежи.
Предложено также организовать "Молодежный медиахолдинг", объединив профильные теле- и радиоканалы, печатные издания.
Мы построим новый Узбекистан вместе с молодежью. 2020 год станет поворотным в государственной молодежной политике, – отметил Президент.
На прошедшей в форме открытого диалога встрече собравшиеся высказали свои мнения. Глава государства дал ответственным лицам поручения по каждому прозвучавшему предложению.