2022 yilning yanvar-may oylari yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining tashqi savdo aylanmasi $20,5 mlrdga yetib, 2021 yilning shu davriga nisbatan $5,6 mlrdga (o‘sish 37,4%) oshdi. Bu haqda Davlat statistika qo‘mitasi matbuot xizmati xabar bermoqda.
Tashqi savdo umumiy hajmida eksport ulushi $8,4 mlrdni (2021 yil yanvar-may oylarida o‘sish 145,5%), import $12,2 mlrdni (o‘sish 132,3%) tashkil etdi.
Natijada tashqi savdo aylanmasi saldosi -$3 809,7 mln.ga teng bo‘ldi.
Mamlakatning tashqi savdo faoliyati bo‘yicha eng yirik 20 ta hamkorlari orasida 4 ta mamlakat bilan savdoda ijobiy saldo kuzatilmoqda. Bular Afg‘oniston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkiya. Qolgan 16 mamlakatlar bilan tashqi savdo aylanmasining passiv balansi saqlanib qolmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi dunyoning 167 ta davlati bilan savdo munosabatlari o‘rnatgan. Tashqi savdo aylanmasining eng katta hajmi Xitoy (18,5%), Rossiya (15,8%), Qozog‘iston (8,5%), Turkiya (7,0%), Janubiy Koreya (5,3%), Germaniya (2,4%) va Qirg‘iziston (2,1%) hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Respublika tashqi savdo aylanmasi tarkibida eng salmoqli ulush Toshkent shahriga to‘g‘ri keldi, uning hissasi 37,4% yoki $7 672,3 mln.ni, eng kam ulush esa 0,9% yoki $184,7 mln darajasida Surxondaryo viloyatida qayd etildi.

По итогам января-мая 2022 года внешнеторговый оборот (ВТО) республики достиг $20,5 млрд., который, по сравнению с аналогичным периодом 2021 года, увеличился на $5,6 млрд. (увеличение на 37,4%), сообщает пресс-служба Госкомстата.
Из общего объема ВТО экспорт составил $8,4 млрд. (к январю-маю 2021 года отмечено увеличение на 145,5%), а импорт – $12,2 млрд. (увеличение на 132,3%).
В результате, сальдо внешнеторгового оборота составило -$3 809,7 млн.
Среди 20 самых крупных стран-партнеров по внешнеэкономической деятельности наблюдается активный внешнеторговый баланс с 4-мя странами, в частности с такими, как Афганистан, Кыргызстан, Таджикистан и Турция. С остальными 16 странами сохраняется пассивный баланс внешнеторгового оборота.
В настоящее время, Республика Узбекистан имеет торговые отношения со 167 странами мира. Наибольший объем внешнеторгового оборота зафиксирован с Китаем (18,5%), Россией (15,8%), Казахстаном (8,5%), Турцией (7,0%), Южной Кореей (5,3%), Германией (2,4%) и Кыргызстаном (2,1%).
Во внешнеторговом обороте республики значительная доля приходится на г.Ташкент, которая составляет 37,4% или $7 672,3 млн., а наименьшую долю в 0,9% или $184,7 млн. занимает Сурхандарьинская область.