Ўзбекистон ҳудудларида тадбиркорлик фаолияти кучаймоқда – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази
Марказий Банк, Cолиқ ва Божхона қўмиталари ҳамда Республика товар-хомашё биржаси томонидан тақдим этилган тезкор маълумотларга асосланиб, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази таҳлилчилари ҳар ойда Ўзбекистон Республикасининг барча ҳудудларида тадбиркорлик фаолиятини ҳар томонлама таҳлил қилиб боради.
Жорий йил январь–октябрь ойлари якунларига кўра, солиқ тушумлари барқарор ижобий динамикани намоён этди ва ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 17,4%га ошди. Тушумлар ҳажмининг энг сезиларли ўсиши Навоий, Тошкент, Сирдарё вилоятларида, шунингдек Тошкент шаҳрида қайд этилган бўлиб, бу ҳудудларда ўсиш суръатлари ўртача 40% атрофида шаклланди.
Божхона тўловлари бўйича тушумлар ҳам ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 20%га ошди. Энг юқори ўсиш суръатлари Сирдарё вилоятида (81%) ва Қорақалпоғистон Республикасида (43%) кузатилди. Навоий, Тошкент, Наманган вилоятларида ҳамда Тошкент шаҳрида божхона тушумлари ўртача 25%га ошгани қайд этилди.
Ташқи иқтисодий кўрсаткичларни таҳлил қилиш натижаларига кўра, товарлар экспорти 14,3%га ўсди. Энг катта экспорт ўсиши Сурхондарё вилоятида (деярли 80%) ва Самарқанд вилоятида (39%) қайд этилди.
Шу билан бирга кредитлаш ҳажмларида ҳам сезиларли ўсиш кузатилди. Кўриб чиқилаётган даврда тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 2024 йилнинг шу даврига нисбатан 39,6%га ошди. Энг юқори ўсиш Сирдарё (+85,2%) ва Наманган вилоятларида (+51%) қайд этилди. Шунингдек, Бухоро ва Навоий вилоятларида, Тошкент шаҳрида кредитлаш суръатлари 40%дан ортиқни ташкил этди.
Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржасида амалга оширилган битимлар ҳажми ўтган йилга нисбатан 23,4%га кўпайди. Биржа фаоллигининг ўсиши мамлакатнинг деярли барча ҳудудларида кузатилди, айниқса Қорақалпоғистон Республикасида фаоллик 38,5%га ошди. Шунингдек, Қашқадарё ва Бухоро вилоятларида биржа битимлари ҳажми ўртача 35% атрофида ўсиш қайд этди.

Бизнес-активность регионов Узбекистана усиливается – ЦЭИР
По итогам января-октября текущего года налоговые поступления показали устойчивую положительную динамику, с ростом на 17,4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Наиболее заметное увеличение поступлений зафиксировано в Навоийской, Ташкентской и Сырдарьинской областях, а также в городе Ташкенте, где темпы роста в среднем составили около 40%.
Таможенные платежи выросли на 20% в годовом выражении. Наиболее высокие темпы отмечены в Сырдарьинской области - на 81% и Республике Каракалпакстан - на 43%.
Стабильная положительная динамика отмечена в Навоийской, Ташкентской, Наманганской областях и городе Ташкенте, где поступления в среднем выросли на 25%.
По итогам анализа внешнеэкономических показателей экспорт товаров вырос на 14,3%. Наиболее значительный рост экспортных поставок отмечен в Сурхандарьинской - почти на 80% и Самаркандской областях - на 39%.
Параллельно отмечен значительный рост кредитования. За рассматриваемый период объем выданных кредитов коммерческими банками увеличился на 39,6%. Наиболее высокий прирост отмечен в Сырдарьинской (+85,2%) и Наманганской областях (+ 51%). Также в Бухарской и Навоийской областях и в городе Ташкенте темпы роста кредитования превысили 40%.
Объём сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже увеличился на 23,4% к прошлому году. Рост биржевой активности был отмечен в большинстве регионов страны, особенно в Республике Каракалпакстан, где активность выросла на 38,5%. Также расширение прирост отмечен в Кашкадарьинской и Бухарской областях, в среднем на 35%.