Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Маркази) ҳамда IT Park ҳамкорлигида Ўзбекистонда фаолият юритаётган хорижий мутахассислар ва компаниялар учун бизнес муҳити ҳамда мослашув механизмларини қамраб олган комплекс тадқиқот ўтказилди. Тадқиқотда хорижий мутахассислар ва хорижий компаниялар ўртасида ўтказилган сўровнома ҳамда IT Park резидентлари раҳбарлари иштирокидаги фокус-группа муҳокамалари асосида миқдорий ва сифатли таҳлиллар амалга оширилди.
Ўзбекистонда хорижий IT-мутахассислар ва компанияларнинг шароитлари ҳамда интеграцияси таҳлили халқаро кадрлар ва инвесторларни жалб қилиш соҳасидаги сиёсатнинг ривожланишини ва такомиллаштириш йўналишларини баҳолаш имконини беради.
Хорижий мутахассислар ўртасида ўтказилган сўровнома натижалари
Марказ тадқиқоти натижаларига кўра, Ўзбекистондаги ўртача релокант — тахминан 38 ёшли, оилали ва фарзанди бор малакали хорижлик мутахассис ҳисобланади. Сўровнома натижаларига кўра, релокантларнинг 66% турмуш қурган, 40% эса 16 ёшгача бўлган болаларни тарбияламоқда.
Барқарор макроиқтисодий муҳит ва IT-бизнес учун яратилган махсус шароитлар юқори даражада ишончни таъминламоқда. Шунингдек, сўровда иштирок этган компанияларнинг 96% ва хорижий мутахассисларнинг 82% яқин келажакда Ўзбекистонда ўз фаолиятини давом эттириш ниятида эканлигини тасдиқламоқда. Қолаверса, компания вакилларининг 93% ва мутахассисларнинг 81% мамлакатни релокация учун жозибадор манзил сифатида тавсия қилади.
IT-секторнинг ривожланиши ва экспорт ҳудудининг кенгайиши
Маълумотларга кўра, IT Park резидентига айланган хорижий компаниялар сони 752 тага етди, бу 2020 йилги кўрсаткичдан 54 баробар юқори. Жами резидентлар сони 411 дан 2 846 та юридик шахсга ўсди, экспортга йўналтирилган компаниялар сони эса 62 дан 750 тага кўпайди.
IT-компанияларнинг экспорт фаолияти географияси ҳам сезиларли даражада кенгайди. 2020 йилда экспорт 26 мамлакатга амалга оширилган бўлса, жорий йилнинг июнь ойида бу кўрсаткич 3,5 баробарга ўсди. Асосий экспорт йўналишлари қаторига Шимолий Америка (ҳажмнинг 46%), Европа Иттифоқи ва Буюк Британия (21%), МДҲ ва Осиё-Тинч океани минтақаси (27%) ҳамда Яқин Шарқ (6%) киради. Бу ривожланган ва ривожланаётган бозорлардан Ўзбекистоннинг рақамли хизматларига талаб ортиб бораётганини тасдиқлайди.
Ўтган 5-7 йил давомида хорижий компанияларнинг ишбилармонлик фаоллиги сезиларли даражада кенгаймоқда ва малакали кадрлар оқими кўпаймоқда. 2022-йилнинг бошидан бошлаб, IT Parkнинг хорижий резидентлари сони 2020-йилга нисбатан 54 баробарга ошди, хорижий мутахассислар оқими эса 87% га ўсди.
Имтиёзлар ва солиқ режими
Ўзбекистонда IT-компаниялар ва хорижий мутахассислар учун ҳар томонлама шарт-шароитлар яратилган. IT Park резидентлари корпоратив солиқ ва мажбурий ижтимоий тўловдан озод қилинган бўлиб, даромад солиғи ставкаси 7,5% га пасайтирилган. Бу чора-тадбирлар тадбиркорлик субъектлари томонидан юқори баҳоланмоқда, чунки хорижий компанияларнинг 91% экпорт фаолиятини юритишда тўсиқ яратмаслигини ва мамлакатнинг халқаро IT-хаб сифатидаги нуфузини оширишини қайд этган.
Хорижий инвесторларни қўллаб - қувватлаш учун махсус механизмлар- IT Visa ва IT Card жорий этилди, улар мамлакатдан чиқмасдан узайтириш ҳуқуқи билан уч йилгача муддатга кўп марта кириш имкониятини беради. Ушбу имкониятлар йиллик даромади 30 минг доллардан ошган IT-мутахассисларга тақдим этилади. Ушбу мақом эгаларининг Ўзбекистон фуқаролари билан тенг шартларда тиббиёт ва таълим хизматларига кириш ҳуқуқи бор, мамлакат бўйлаб қўшимча рўйхатдан ўтмасдан эркин ҳаракат қилишлари мумкин ҳамда кўчмас мулк харид қилишда чекловлар йўқ.
Ўзбекистонда хорижий IT-мутахассислар учун бизнес муҳитини янада такомиллаштириш йўналишлари
Шу билан бирга, сўров иштирокчилари шарт-шароитларни янада такомиллаштириш бўйича кутилмаларини ҳам қайд этишди. Хусусан, компанияларнинг 44% ва мутахассисларнинг 41% молиявий ва банк хизматларининг қулайлиги ҳамда самарадорлигини оширишга қизиқиш билдиришди. Қолиш муддатига қараб яшаш рухсатномасини олиш тартибини соддалаштириш масаласи эса, айниқса, узоқ муддатли қолиш ҳолатида, 35% мутахассислар учун муҳимлигини сақлаб қолмоқда.
IT Card’дан фойдаланиш ҳам қўшимча эътиборни талаб қилади: респондентларнинг 78% ҳозиргача уни амалда қўлламайди, шу билан бирга фойдаланувчиларнинг ярмидан кўпи (73%) давлат органлари, банклар ва нотариуслар ходимлари орасида функционалликни кенгайтириш ва ахборот саводхонлигини ошириш зарурлигини қайд этадилар.
Сўровнома иштирокчилари фикрига кўра, бошқа муҳим соҳалар қаторида уй-жой ижараси шароитларини яхшилаш (53%), тиббиёт ва таълим хизматларига тенг имкониятларни таъминлаш (31%), шунингдек рақамли инфратузилмани ривожлантириш (мутахассисларнинг 36% ва компанияларнинг 21%) учун қўшимча салоҳият мавжудлиги қайд этилди
Умуман олганда, хорижлик мутахассисларнинг юқори даражадаги фаоллиги ва малакали кадрлар сезиларли даражада камлиги амалга оширилаётган чора-тадбирларнинг самарадорлигини тасдиқлайди. Ўзбекистон Евроосиёда халқаро IT-релокациянинг етакчи йўналишларидан бири сифатида ўз мавқеини янада мустаҳкамлаш учун катта салоҳиятга эга эканлигини кўрсатмоқда.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) совместно с IT Park провели комплексное исследование деловой среды и адаптационных механизмов для иностранных специалистов и компаний, осуществляющих деятельность в Узбекистане. Исследование охватывает количественный и качественный анализ на основе опроса иностранных специалистов и зарубежных компаний, а также фокус-группового обсуждения с участием руководства компаний-резидентов IT Park.
Анализ условий и интеграции иностранных IT-специалистов и компаний в Узбекистане, позволяет оценить прогресс и направления совершенствования политики в области привлечения международных кадров и инвесторов.
Результаты опроса иностранных специалистов
По результатам исследования ЦЭИР, среднестатистический релокант в Узбекистане, это квалифицированный иностранный специалист в возрасте около 38 лет, состоящий в браке и имеющий детей. Согласно опросу, 66% релокантов состоят в браке, а 40% воспитывают детей младше 16 лет.
Стабильная макроэкономическая среда и специальные условия для IT-бизнеса обеспечивают высокий уровень доверия. Так, 96% опрошенных компаний и 82% иностранных специалистов подтверждают намерение продолжить деятельность в Узбекистане в ближайшее время. Кроме того, 93% представителей компаний и 81% специалистов рекомендуют страну как привлекательное направление для релокации.
Развитие IT-сектора и расширение экспортной географии
Согласно данным, количество иностранных компаний, ставших резидентами IT Park, достигло 752, что в 54 раза превышает показатель 2020 года. Всего общее число резидентов выросло с 411 до 2 846 юридических лиц, а число экспортно-ориентированных компаний увеличилось с 62 до 750.
География экспортной деятельности IT-компаний также значительно расширилась. Если в 2020 году экспорт осуществлялся в 26 стран, то в июне т.г. уже в 90 (рост в 3,5 раза). Основные направления экспортных поставок включают Северную Америку (46% объема), Евросоюз и Великобританию (21%), СНГ и Азиатско-Тихоокеанский регион (27%), а также Ближний Восток (6%). Это подтверждает растущий спрос на цифровые услуги из Узбекистана со стороны развитых и развивающихся рынков.
За последние 5-7 лет, зафиксировано существенное расширение деловой активности иностранных компаний и усиление притока квалифицированных кадров. Так, с начала 2022 года число иностранных резидентов IT Park увеличилось на 77% ( с 2020 года рост в 54 раза), а приток иностранных специалистов – на 87%.
Преференции и налоговый режим
Узбекистан предоставляет комплексные условия для IT-компаний и иностранных специалистов. Резиденты IT Park освобождены от корпоративного налога и обязательного социального налога, а ставка подоходного налога снижена до 7,5%. Эти меры высоко оценены со стороны бизнеса, так 91% иностранных компаний указали, что налоговая нагрузка не создает барьеров для ведения экспортной деятельности с Узбекистаном, что улучшает имидж страны как Международный IT-Хаб.
Для поддержки иностранных инвесторов внедрены специальные механизмы - IT Visa и IT Card, которые предоставляют возможность многократного въезда сроком до трёх лет с правом продления без выезда из страны. Они доступны ИТ-специалистам с годовым доходом от $30 тыс. Держатели этих статусов получают доступ к медицинским и образовательным услугам на условиях граждан Узбекистана, могут свободно перемещаться по стране без дополнительной регистрации, а также приобретать недвижимость без ограничений.
Направления для дальнейшего совершенствования деловой среды для иностранных IT-специалистов в Узбекистане
В то же время, участники опроса обозначили направления, в которых они ожидают дальнейшего совершенствования условий. В частности, 44% компаний и 41% специалистов выразили заинтересованность в повышении доступности и эффективности финансово-банковских сервисов. Вопрос упрощения процедур получения вида на жительство по сроку пребывания остаётся актуальным для 35% специалистов, особенно в случае долгосрочного пребывания.
Использование IT Card также требует дополнительного внимания: 78% респондентов сообщили, что пока не применяют её на практике, при этом более половины пользователей указывают на необходимость расширения функциональности и повышения информированности сотрудников государственных органов, банков и нотариальных структур (73%).
Среди других аспектов, по мнению опрошенных, потенциал для дальнейшего улучшения существует в сфере жилищной аренды (53%), обеспечения равного доступа к медицинским и образовательным услугам (31%), а также развития цифровой инфраструктуры (36% специалистов и 21% компаний).
В целом, сохраняющийся высокий уровень присутствия иностранных специалистов и отсутствие значимого оттока квалифицированных кадров подтверждают эффективность предпринимаемых мер. Узбекистан демонстрирует потенциал для дальнейшего укрепления позиций как одного из ведущих направлений международной IT-релокации в Евразии.
Вы также можете воспользоваться положительным опытом 93% компаний, переехавших в Узбекистан, перейдя по ссылке: outsource.gov.uz