20 тоифадаги 250 га яқин ҳафталик Google қидирув натижалари, алоҳида маҳсулотлар учун нархлар сметалари (шу жумладан олтин ва нефт нархларининг ўзгариши) ҳамда ялпи импорт ва захираларнинг асосий кўрсаткичларига асосланиб ҳафталик Ўзбекистон Республикаси ЯИМ прогнози тузилди.
Ўзбекистон иқтисодиётига салбий ташқи шоклар сезиларли таъсир кўрсатмоқда. Таҳлилда мамлкат 2022 йилнинг 1-чорагида дуч келган (Қозоғистондаги сиёсий нотинчлик, электр таъминотидаги кенг кўламли узилиш ва Украинадаги можаро)салбий омиллар ҳисобга олинган.
Прогнозлар ялпи ички маҳсулотнинг чорак якунлари кўрсаткичларида аниқланмаган ўзига хос жиҳатларини очиб берди. Хусусан, сезиларли пасайиш жорий йилнинг февраль-март ойларида кузатилди. Аммо, Ўзбекистон иқтисодиёти 2-чорак давомида сезиларли даражада тикланиб юқори суръатларда ўсди.
Ўзбекистоннинг биринчи чоракдаги иқтисодий ўсиши одатда мавсумий омиллар ҳисобига паст бўлади. 2018-2021 йиллар давомида Ўзбекистон ЯИМнинг ўсиши биринчи чоракда ялпи ички маҳсулотнинг йиллик ўсишидан ўртача 0,43 фоизга кам бўлди. Шу сабабли, салбий омилларнинг иқтисодиётга таъсири кучли бўлди ва 2022 йилнинг биринчи чорагида ЯИМ ўсишини секинлаштирди.
2022 йил учун ЯИМнинг ҳафталик ўсиш суръатлари прогнози
Юқорида айтиб ўтилган омилларни ҳисобга олган ҳолда, шунингдек, ЯИМ динамикасининг ҳафталик прогноз кўрсаткичларини жамлаган ҳолда, 2022 йил 1-ярмида 2021 йил 1-ярмига нисбатан иқтисодий ўсишнинг тахминий кўрсаткичлари 4,99%ни ташкил қилди.
2022 йилнинг 3-чорагида ЯИМнинг тахминий ҳафталик динамикасида ўсиб бораётган тенденция кузатилмоқда, бу эса ЯИМ ўсиш суръатини йилига камида 0,68 фоизга оширади. Бунга кўра, 2022 йил учун ЯИМнинг реал ўсиш сурати 5,77% даражасида прогноз қилинмоқда.
Шундан келиб чиқиб, 2022 йил учун Ўзбекистоннинг иқтисодий ўсиши прогноз қилинаётган диапазони 5,67%-5,87% даражасида белгиланди.
Маълумот учун: Ноукастинг усули - бир қатор ривожланган мамлакатлар - Англия банки, Европа Марказий банки ва Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти томонидан миллий иқтисодий сиёсатни ишлаб чиқишда кенг қўлланилади. Ушбу тоифадаги моделлар анъанавий моделларга ўхшаш хусусиятларга эга, аммо "инқироз" ҳолатларида (масалан, 2008-2009, 2020 йиллар ва ҳозирги ҳолат) улардан сезиларли даражада устундир. Жорий усул муҳим статистик маълумотлар, айниқса, ЯИМ кўрсаткичларининг сезиларли даражада кечикишлар билан чоп этилиши сабабли долзарб ҳисобланади. Ушбу прогноз иқтисодиётнинг меҳнат бозори ва аҳоли фаровонлиги каби ўзига ҳос жиҳатларини баҳолаш учун ҳам қўлланилади.

На основе сбора около 250 еженедельных результатов поиска через Google по 20 категориям показателей, объединенных с оценками цен на отдельные продукты (включая изменения цен на золото и нефть), а также фундаментальными переменными валового импорта и запасов был осуществлен еженедельный прогноз ВВП Республики Узбекистан.
Экономика Узбекистана подверглась значительному влиянию негативных внешних шоков. Проведенный анализ учитывает негативные факторы, которым подверглась страна в 1-полугодии 2022 года (политические волнения в Казахстане, масштабное отключение электроэнергии и конфликт на Украине).
Прогнозы раскрыли особенные аспекты ВВП, которые невозможно выявить в квартальных показателях. В частности, значительное замедление наблюдалось в течении февраля и марта текущего года. Но, последующее восстановление экономики также был значимым.
Экономический рост Узбекистана в первом квартале обычно ниже из-за сезонных факторов. В течении 2018-2021 годов рост ВВП Узбекистана в первых кварталах был в среднем на 0,43% меньше, чем годовой рост ВВП. Поэтому негативные факторы усугубили экономические последствия и замедлили рост ВВП в первом квартале 2022 года.
С учетом вышеупомянутых факторов, а также консолидируя еженедельные прогнозные показатели динамики ВВП, предполагаемый рост экономики в 1-полугодии 2022 года по отношению к 1-полугодию 2021 года составил 4,99%.
Соответственно, наблюдается растущий тренд в еженедельной динамике ВВП на 2-полугодие 2022 года, который позволит увеличить темпы роста ВВП минимум на 0,68% в годовом исчислении. Согласно этому, реальный рост ВВП на 2022 год прогнозируется на уровне 5,77%.
Исходя из этого, прогнозируемый диапазон экономического роста Узбекистана установлен на уровне 5,67%-5,87% на 2022 год.
Для справки: ноукастинг – это метод, который широко используется в разработке национальной экономической политики многих развитых стран, в том числе Банком Англии, Европейским центральным банком и ОЭСР. Модели этого рода имеют аналогичные характеристики с текущими традиционными моделями, но значительно превосходят их во время «кризисных» эпизодов (например, 2008–2009, 2020 года и текущая ситуация). Текущий метод актуален тем, что основные статистические данные доступны со значительной задержкой, особенно для ежеквартальных показателей ВВП. Данный прогноз также применяется для оценки конкретных аспектов состояния экономики, таких как рынок труда и благосостояние населения.