Кимга ер керак бўлса, давлат аукционида қатнашсин, ҳалоли бўлсин, ерни сотиб олсин — Президент
Шавкат Мирзиёев раислигида қишлоқ хўжалиги, тадбиркорлик ва хизматларни ривожлантириш орқали аҳоли бандлигини таъминлаш ҳамда чорва, парранда ва балиқ маҳсулотларини кўпайтириш бўйича вазифалар ижросига бағишлаган видеоселектор бўлиб ўтмоқда.
«6 ой аввал ёшларга ер ажратиш бўйича топшириқ бергандим. Ерни адолатли тақсим қилиш, ёшларни иш билан таъминлаш бўйича бу тажриба бўлди. Агар ҳар бир ҳудуд раҳбари тизимни тушуниб ишлай олса, ишсизлар кескин камаяди.
Бош вазир ўринбосарларига талаб қаттиқ бўлади. Мана кўряпсизлар, Самарқандда, Фарғонада «ер сотувчилар» пайдо бўлди. Пора билан қўлга тушяпти. Бўлди, у замон тугади. Энди ер фақат аукционда сотилади ёки ижарага берилади. Кимга ер керак бўлса, давлат аукционида қатнашсин, ҳалоли бўлсин, ерни сотиб олсин», — деди Президент.
Давлат раҳбари Сурхондарёда бошланаётган тажриба асосида, ишсиз аҳолига қишлоқ хўжалиги ерларини 10 йил муддатга деҳқончилик билан шуғулланиш учун ижарага бериш тартиби жорий қилиниши, 2021 йилдан бошлаб қарийб 100 минг гектар ғалладан бўшаган ер майдонлари ишсиз аҳолига деҳқон хўжалиги ташкил этиш учун берилишини маълум қилди.
«Бу тарихий имконият бўлади. Ерни ҳақиқий эгаси — халққа берамиз. Ишсизлар, кам таъминланганларни агар ҳаётдан умиди бўлиб, ишлайман, муносиб турмушда яшайман, деса уларга имконият яратиб берамиз, ижарага ер берилади, улар шундан ўз оиласини боқади», — деди Президент.

Президент Шавкат Мирзиёев в ходе сегодняшнего видеоселекторного совещания анонсировал внедрение новой системы по выделению земель. Ожидается, что на местах резко сократиться количество безработных.
Введут порядок предоставления безработному населению сельскохозяйственных земель в аренду для занятия земледелием сроком на 10 лет.«Если вы не можете понять, как работает система, то спросите. Мы внедряем большую систему. Если хокимы областей и районов правильно поймут весь процесс работы, то на местах резко сократиться количество безработных. Хокимы районов больше не будут выделять земли», — сказал глава государства.
Глава государства отметил, что на основе начавшегося в Сурхандарье эксперимента будет введен порядок предоставления безработному населению сельскохозяйственных земель в аренду для занятия земледелием сроком на 10 лет, начиная с 2021 года почти 100 тысяч гектаров свободных земель будут переданы безработному населению для организации земледельческого хозяйства.
«Это будет историческая возможность. Отдадим землю настоящему хозяину - народу. Мы дадим возможность безработным, малообеспеченным людям работать, жить достойной жизнью, предоставим им землю в аренду, с помощью которой они будут содержать свои семьи», — сказал Президент.
В ходе совещания главы государства рассмотрены два основных вопроса.
Первый – исполнение поручений в сфере сельского хозяйства, предпринимательства и оказания услуг, а также создание новых рабочих мест.
Второй – развитие птицеводства и рыбоводства.
«Согласно программе, в текущем году планируется создание 457 тыс. рабочих мест. Исполняя нормативно-правовые акты в сфере сельского хозяйства и оказания услуг, можно создать в два раза больше рабочих мест. Для этого решены все финансовые и организационные вопросы», - отметил Шавкат Мирзиёев.