Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази БМТ Болалар жамғармасининг (UNICEF) Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан биргаликда болалар ўртасидаги камбағаллик даражасини баҳолаш, шунингдек, ижтимоий ҳимоя тизимининг самарадорлигини таҳлил қилди.
Болаларнинг камбағаллик даражаси Статистика агентлиги томонидан Жаҳон банки билан ҳамкорликда ўтказилган уй хўжаликлари бюджети ўрганиш маълумотлари асосида ҳисоблаб чиқилган.
2021 йилда ўтказилган сўровда 10 минг хонадон иштирок этган бўлса, 2023 йилда мамлакат бўйлаб 16 мингдан ортиқ оила ўрганилди.
Ўзбекистонда уч йил ичида болалар камбағаллиги 7,8 ф.п. камайди.
Натижаларга кўра, болалар камбағаллиги даражаси 2021 йилдаги 21,5%дан 2023 йилда 13,7%гача камайди.
Камбағалликни камайтириш тенденциялари шаҳар ва қишлоқ жойлари ўртасида сезиларли даражада фарқ қилади. Хусусан, қишлоқ жойларда болаларнинг камбағаллик даражаси 24,6%дан 14,5%гача, шаҳарларда эса 18%дан 13%гача камайди.
Тадқиқот шуни кўрсатдики, болалар камбағаллиги даражаси энг паст бўлган ҳудудлар Навоий вилояти ва Тошкент шаҳри бўлса, Сирдарё ва Жиззах вилоятларида эса болалар камбағаллигининг нисбатан юқори эканлиги қайд этилган.
Ижтимоий тўловларни таҳлил қилиш
Ижтимоий ҳимоя Миллий агентлиги маълумотларига кўра, 2023 йилда Ўзбекистонда ижтимоий нафақаларнинг умумий қамрови 10,8 млн кишини ташкил этди.
Кам таъминланган оилаларни болалар нафақалари ва моддий ёрдам билан қамраб олиш – 2,1 миллионта кам таъминланган оиладан 9 миллион нафар кишини ва 72,5 минг бенефициар оилани ташкил этади, умумий тўловлар миқдори 12,3 триллион сўмга тенг.
Ижтимоий ҳимоя тизимига инвестициялар самарадорлигини, шунингдек ислоҳотларнинг самарадорлиги ва таъсир даражасини ошириш мақсадида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази турли уй хўжаликлари гуруҳлари ўртасида ижтимоий тўловларнинг тақсимланиши таҳлил қилди.
Ижтимоий ҳимоя тизимининг самарадорлиги ва мақсадлилиги ижтимоий нафақаларнинг тақсимланиши, қамрови ва етарлилиги ҳамда уларнинг камбағаллик даражасига таъсирини таҳлил қилиш орқали баҳоланди.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, мавжуд ижтимоий ҳимоя тизими ресурсларнинг салмоқли қисмини аҳолининг энг кам таъминланган қатламларига йўналтиради. Хусусан, ҳисоб-китобларга кўра, аҳолининг 20%ини ташкил этадиган энг бадавлат оилалар гуруҳидан 6%и ижтимоий нафақа олади, шу жумладан болалар нафақаси оладиган уй-хўжаликлари 4%ига тўғри келади.
Аксинча, кекса ёшдаги пенсиялар аҳолининг барча гуруҳлари ўртасида нисбатан тенг тақсимланади, бу кекса аҳолини таъминлашга универсал ёндашувни акс эттиради.
Ижтимоий ёрдамнинг камбағаллик даражасига таъсири
Тадқиқотда ижтимоий ҳимоя тизимининг камбағаллик даражасига таъсири таҳлил қилинди.
Шундай қилиб, даромад етарли бўлмаган тақдирда, даромадлар камбағаллик чегарасидан паст бўлса, ижтимоий ўтказмаларнинг етишмаслиги камбағаллик даражасини 11%дан 20,8%гача, болалар камбағаллигини – 13,7%дан 21,8%гача ва камбағал пенсионерлар улушини – 7,3%дан 31,4%гача оширади.
Умуман олганда, ушбу таҳлил ижтимоий ҳимоя тизимининг самарадорлиги ва мақсадга мувофиқлигини баҳолаш, унинг афзалликлари ва камчиликларини аниқлаш, шунингдек, ижтимоий имтиёзлардан тенг фойдаланишни таъминлаш ва жамиятдаги камбағаллик даражасини пасайтириш учун уни такомиллаштириш чораларини таклиф қилиш имконини беради.
Шундай қилиб, Ўзбекистон барқарор ривожланишнинг биринчи мақсади – 2030 йилгача камбағалликни барча шаклларда бартараф этишга содиқлигини намойиш этмоқда. Шу муносабат билан, монетар болаларининг камбағаллигини ўлчаш ушбу миссияни амалга ошириш йўлидаги муҳим қадамдир.

Оценка детской бедности в Республике Узбекистан (+инфографика)
Центром экономических исследований и реформ совместно с Представительством Детского фонда ООН в Узбекистане проведена оценка уровня бедности среди детского населения, а также анализ эффективности системы социальной защиты.
Показатель уровня детской бедности рассчитывался на основе данных обследования бюджета домохозяйств, проводимого Агентством статистики совместно с Всемирным Банком.
Если в обследовании 2021 года приняли участие 10 тыс. домохозяйств, то в 2023 году было опрошено более 16 тыс. семей по всей стране.
За три года детская бедность в Узбекистане сократилась на 7,8 п.п.
Согласно результатам, уровень детской бедности уменьшился с 21,5% в 2021 году до 13,7% в 2023 году.
Тенденции в снижении уровня бедности заметно различаются между городскими и сельскими районами. В частности, в сельской местности уровень детской бедности снизился с 24,6% до 14,5%, тогда как в городах — с 18% до 13%.
Исследование выявило, что регионами с наиболее низким уровнем детской бедности являются Навоийская область и город Ташкент, тогда как относительно высокий уровень детской бедности отмечен в Сырдарьинской и Джизакской областях.
Анализ социальных выплат
Согласно данным Национального агентства социальной защиты, общий охват социальными пособиями в Узбекистане в 2023 году составил 10,8 млн. человек.
Охват малообеспеченных семей детскими пособиями и материальной помощью — 9 млн. человек из 2,1 млн. малообеспеченных семей и 72,5 тысяч семей-бенефициаров, общей суммой выплат на 12,3 трлн сумов.
С целью повышения эффективности инвестиций в систему социальной защиты, а также результативности и реформ, ЦЭИР было проанализировано распределение социальных выплат среди различных групп домохозяйств.
Эффективность и адресность системы социальной защиты оценивалась путем анализа распределения, охвата и достаточности социальных пособий, а также их влияния на уровень бедности.
Эксперты обращают внимание, что существующая система социальной защиты направляет большую часть ресурсов к наименее обеспеченным слоям населения. При этом, согласно расчетам, почти 6% получающих социальную помощь приходятся на наиболее обеспеченные 20% домохозяйств, в т.ч. 4% домохозяйств, получающих детское пособие.
Напротив, пенсии по старости распределены сравнительно равномерно среди всех групп населения, что отражает универсальный подход к обеспечению пожилого населения.
Влияние социальной помощи на уровень бедности
В рамках исследования был проведен анализ влияния системы социальной защиты на уровень бедности.
Так, в случае недостаточности дохода, когда доходы находятся ниже черты бедности, отсутствие социальных трансфертов увеличило бы уровень бедности с 11% до 20,8%, детскую бедность – с 13,7% до 21,8% и долю бедных пенсионеров – с 7,3% до 31,4%.
В целом, данный анализ позволяет оценить эффективность и адресность системы социальной защиты, выявить ее преимущества и недостатки, а также предложить меры по ее улучшению для обеспечения более равного доступа к социальным пособиям и снижения уровня бедности в обществе.
Таким образом, Узбекистан демонстрирует свою приверженность достижению Первой цели устойчивого развития – устранения бедности во всех её формах к 2030 году. В этой связи, измерение монетарной детской бедности представляет собой значительный шаг к реализации этой миссии.