Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази мутахассислари Сурхондарё вилояти туман ва шаҳарларида ўрганишлар олиб борди. Таҳлиллар натижасида ҳудуд иқтисодиётида қўшимча ишлаб чиқариш, хизматлар ва қишлоқ хўжалиги салоҳияти мавжудлиги аниқланди.
Вилоятда 34 та кичик саноат зонаси, 17 та ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ҳамда “Термиз” эркин иқтисодий зонасида жами 151,4 гектар ер майдони мавжуд. Шундан 92,2 гектарига 522 та лойиҳа жойлаштирилган. Ҳозирда ер майдонларининг 21,9 фоизидан (33,1 гектар, 249 лойиҳа) тўлиқ фойдаланилмоқда. 2024 йилда ушбу ҳудудларда 208,2 млрд сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган. Бир гектарга ўртача ишлаб чиқариш ҳажми 6,3 млрд сўмни ташкил этган. Таҳлилларга кўра, бўш турган 118,3 гектар майдондан самарали фойдаланиш орқали йилига қўшимча 1 136 млрд сўмлик саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш имконияти мавжуд.
Вилоятда жами 107 та норуда фойдали қазилма кони мавжуд бўлиб, 10 тасини аукционга чиқариш мумкин. Бойсун туманида 13,8 млн тонна гипс ва 1 млн м³ инерт материаллар, Сариосиёда 687 минг м³ лёсс тупроқ, 1,4 млн тонна оҳактош ва 17,1 млн тонна гипс, Жарқўрғонда 4 млн м³ бентонит, Шерободда 9,9 млн м³ инерт материаллар ва 19 млн тонна доломит захиралари аниқланган. Шунингдек, Шеробод туманида 46,6 гектар майдонда 3,3 млн тонна каолин хомашёси мавжуд бўлиб, бу орқали 20 млн доллар инвестиция жалб этиш имконияти бор.
Қишлоқ хўжалигида ҳам катта имкониятлар мавжуд. Вилоят иқлими каврак ўсимлигини маданий усулда етиштиришга жуда қулай. Узун (10 минг га), Бойсун (200 га) ва бошқа туманларда (40 га) жами 10,3 минг гектарда каврак етиштириш орқали йилига 12,4 минг тонна, 2,5 млрд долларлик маҳсулот ишлаб чиқариш мумкин. Бир гектардан 1,2–1,5 тонна ҳосил олиш мумкин. Ҳозирда 1 кг каврак ширасининг нархи 200–250 долларни ташкил этади.
Туризм йўналишида Учқизил (51,6 га), Оқтепа (11,4 га), Жанубий Сурхон (12 га) ва Тўпаланг (761 га) сув омборлари атрофида дам олиш ва спорт туризмини ривожлантириш имконияти мавжуд. Бу орқали 10 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратиш мумкин.
Хизматлар соҳасида ўтказилган сўров натижаларига кўра, 69 та маҳаллада озиқ-овқат дўкони, 128 та маҳаллада кийим тикиш, 192 та маҳаллада умумий овқатланиш, 147 та маҳаллада сартарошхона, 163 та маҳаллада авто-тех хизмат ва 167 та маҳаллада хусусий мактабгача таълим объектларини очиш имконияти мавжуд. NASA сунъий йўлдош маълумотлари таҳлилига кўра, Термиз шаҳри (28,4 млрд сўм), Қизириқ тумани (4,7 млрд сўм) ва Термиз туманида (0,8 млрд сўм) электр истеъмолини ошириш орқали хизматлар ҳажмини қўшимча 34,3 млрд сўмга ошириш мумкин.
Таҳлиллар Сурхондарё вилоятида саноат, тоғ-кон, қишлоқ хўжалиги, туризм ва хизматлар соҳаларида катта қўшимча захира ва иқтисодий имкониятлар мавжудлигини кўрсатди.

В рамках обширной программы визита предусмотрено ознакомление с реализуемыми в регионе созидательными проектами, инициативами в промышленности, сельском и водном хозяйстве, строительстве, социальной и других сферах, а также запуск новых объектов.
Специалисты Центра экономических исследований и реформ провели изучение в районах и городах Сурхандарьинской области. По результатам анализа выявлено наличие дополнительного потенциала в сфере промышленного производства, услуг и сельского хозяйства.
В области функционируют 34 малые промышленные зоны, 17 зон промышленности и предпринимательства для молодежи, а также свободная экономическая зона «Термез», где в общей сложности имеется 151,4 гектара земельных площадей. Из них на 92,2 гектара размещены 522 проекта. В настоящее время полностью используется 21,9% земельных участков (33,1 гектара, 249 проектов). В 2024 году в этих зонах произведено продукции на сумму 208,2 млрд сумов. Средний объем производства на один гектар составил 6,3 млрд сумов. Согласно расчетам, при эффективном освоении 118,3 гектара неиспользуемых площадей возможно дополнительно производить промышленной продукции на 1 136 млрд сумов в год.
В области насчитывается 107 месторождений нерудных полезных ископаемых, из которых 10 могут быть выставлены на аукцион. В Бойсунском районе выявлены запасы 13,8 млн тонн гипса и 1 млн м³ инертных материалов, в Сариасийском – 687 тыс. м³ лёссовых грунтов, 1,4 млн тонн известняка и 17,1 млн тонн гипса, в Джаркурганском – 4 млн м³ бентонита, в Шерабадском – 9,9 млн м³ инертных материалов и 19 млн тонн доломита. Кроме того, в Шерабадском районе на площади 46,6 гектара имеются запасы 3,3 млн тонн каолинового сырья, что создает возможность привлечения инвестиций в размере $20 млн.
Значительные возможности имеются и в сельском хозяйстве. Климат области весьма благоприятен для культурного выращивания растения каврак. В Узунском (10 тыс. га), Бойсунском (200 га) и других районах (40 га) на общей площади 10,3 тыс. гектаров можно ежегодно производить 12,4 тыс. тонн продукции на сумму до $2,5 млрд. Урожайность составляет 1,2–1,5 тонны с гектара. В настоящее время цена 1 кг сока каврака достигает $200–250.
В сфере туризма существует потенциал развития рекреационного и спортивного туризма вокруг водохранилищ Учкизил (51,6 га), Октапа (11,4 га), Южный Сурхон (12 га) и Тупаланг (761 га). Это позволит создать более 10 тыс. новых рабочих мест.
Согласно результатам опросов в сфере услуг, в 69 махаллях имеется возможность открытия продовольственных магазинов, в 128 – швейных мастерских, в 192 – объектов общественного питания, в 147 – парикмахерских, в 163 – станций автотехнического обслуживания и в 167 – частных дошкольных образовательных учреждений. По результатам анализа спутниковых данных NASA установлено, что за счет увеличения потребления электроэнергии в городе Термезе (28,4 млрд сумов), Кизирикском районе (4,7 млрд сумов) и Термезском районе (0,8 млрд сумов) возможно дополнительно нарастить объем услуг на 34,3 млрд сумов.
Проведенный анализ показывает наличие значительных дополнительных резервов и экономических возможностей в промышленности, горнодобывающей отрасли, сельском хозяйстве, туризме и сфере услуг Сурхандарьинской области.