Наманганда янги солиқ бошқаруви механизмини жорий этиш бўйича синов тажрибаси ўтказилади
Ўзбекистонда солиқ маъмуриятчилигини такомиллаштириш ва солиқ интизомини оширишга қаратилган навбатдаги ислоҳотлар доирасида Наманган вилоятида янги солиқ бошқаруви механизми жорий этилади.
Президентнинг “Солиқларнинг йиғилувчанлик даражасини ошириш ва фаол солиқ тўловчиларни рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, 2026 йил 1 январдан мазкур ҳудудда синов тажрибаси амалга оширилади.
Синов тажрибасининг асосий мақсади – қарздорликларни кескин камайтириш ва солиқ тушумларининг ўз муддатида тўлаб борилишини таъминлашдир.
Маълумот учун, 2025 йил 12 июль ҳолатига вилоятда мулк ва ер солиғидан қарздорлиги мавжуд бўлган жисмоний шахсларнинг сони 369 минг нафарни, шундан қарздорлиги 1 млн сўмдан ошганлар сони 43,4 минг нафар (ёки 12%)ни ташкил этган.
Солиқ органларида KPI тизими янгиланади
KPI тизимининг такомиллаштирилиши натижасида солиқ органлари фаолияти инсон омили аралашувисиз баҳоланади. Энг муҳим самарадорлик кўрсаткичлари автоматик равишда шакллантирилади ва бу орқали солиқ маъмуриятчилигининг шаффофлиги янада ошади.
2026 йил 1 октябрга қадар синов тажрибаси натижалари таҳлил қилинади ва бошқа ҳудудларда жорий этиш бўйича таклифлар Вазирлар Маҳкамасига киритилади.
Кўчмас мулкни ижарага беришдан тушган солиқлар маҳаллий бюджетларга йўналтирилади
2026 йил 1 январдан яна бир муҳим тартиб кучга киради — жисмоний шахсларнинг кўчмас мулкни ижарага беришдан тушган даромад солиғи тўлиқ миқдорда объект жойлашган туман (шаҳар) маҳаллий бюджетига йўналтирилади.
2025 йил мисолида таҳлилларга кўра, Наманган вилоятида жами 496 минг нафар солиқ тўловчиларнинг 461,5 минг нафари (93%) - объект жойлашган ҳудуд солиқ тўловчиси, 27,7 минг нафари (5,6%) - бошқа туман солиқ тўловчиси ва 6,8 минг нафари (1,4%) - бошқа вилоят солиқ тўловчиси ҳисобланади.
Янги тартиб жорий этилиши натижасида бошқа туман солиқ тўловчилари ҳисобига туманлар бюджетига 27,5 млрд сўм, вилоят бюджетига қўшимча 11,3 млрд сўм даромад солиғи туширилади.
Бу туманлар маблағларини мустақил ва мақсадли йўналтириш имкониятини кенгайтиради.
Наманганда бошланадиган синов тажрибаси солиқ маъмуриятчилигини тубдан янгилаш, тўлов интизомини ошириш ва маҳаллий бюджетлар барқарорлигини кучайтиришга қаратилган. Пилот натижалари асосида механизмларни республика бўйлаб жорий этиш масаласи кўриб чиқилади.

В Намангане будет проведён пилотный эксперимент по внедрению новой модели налогового администрирования
В рамках очередного этапа реформ, направленных на совершенствование налогового администрирования и повышение налоговой дисциплины в Узбекистане, в Наманганской области будет внедрён новый механизм налогового управления.
Согласно Постановлению Президента «О мерах по повышению собираемости налогов и стимулированию активных налогоплательщиков», с 1 января 2026 года в регионе запускается пилотный эксперимент.
Основная цель пилота — резкое сокращение задолженности и обеспечение своевременной уплаты налогов.
По данным на 12 июля 2025 года, в области насчитывалось 369 тысяч физических лиц, имеющих задолженность по налогу на имущество и земельному налогу, из них 43,4 тысячи человек (или 12%) имели долг свыше 1 млн сумов.
Система KPI в налоговых органах обновляется
В результате модернизации системы KPI деятельность налоговых органов будет оцениваться без вмешательства человеческого фактора. Ключевые показатели эффективности будут формироваться автоматически, что дополнительно повысит прозрачность налогового администрирования.
До 1 октября 2026 года результаты пилота будут проанализированы, и предложения по внедрению его механизмов в других регионах будут представлены Кабинету Министров.
Налоги от сдачи недвижимости в аренду направляются в местные бюджеты
С 1 января 2026 года вступает в силу ещё одно важное правило: подоходный налог физических лиц, полученный от сдачи недвижимости в аренду, в полном объёме будет направляться в местный бюджет того района (города), где расположен объект.
По результатам анализа 2025 года, из 496 тысяч налогоплательщиков Наманганской области:
461,5 тыс. человек (93%) — налогоплательщики района, где расположен объект;
27,7 тыс. человек (5,6%) — налогоплательщики других районов;
6,8 тыс. человек (1,4%) — налогоплательщики других областей.
Благодаря новому порядку в бюджеты районов поступит дополнительно 27,5 млрд сумов, а в бюджет области — ещё 11,3 млрд сумов налога на доходы.
Это расширяет возможности районов в части самостоятельного и целевого использования средств.
Пилотный проект, который стартует в Намангане, направлен на глубокое обновление налогового администрирования, повышение платёжной дисциплины и укрепление устойчивости местных бюджетов. По итогам пилота будет рассмотрен вопрос о внедрении этих механизмов по всей республике.