2025 йил январь ойи Ўзбекистон ҳудудларида тадбиркорлик фаоллиги ошиши билан бошланди
Марказий банк, Cолиқ ва Божхона қўмиталари тезкор маълумотлар асосида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) мутахассислари ҳар ойда Ўзбекистон Республикасининг барча ҳудудларида тадбиркорлик фаолиятини комплекс таҳлил қилиб боради.
Комплекс ёндашув иқтисодиётнинг турли соҳаларидаги тадбиркорлик фаолиятини минтақавий даражада таҳлил қилиш, тадбиркорликни ривожлантириш тенденциялари ва қонуниятларни баҳолаш, шунингдек, республиканинг ҳар бир ҳудудининг иқтисодий динамикасига таъсир этувчи асосий омилларни аниқлаш имконини беради.
Мониторинг натижаларига кўра, 2025 йил январь ойида солиқ тушумлари 2024 йилнинг шу даврига нисбатан 10,3%га ўсиш билан ижобий динамикани кўрсатди, бу эса тадбиркорлик фаоллигининг барқарорлигидан далолат беради.
Солиқ тушумларининг ҳудудий динамикасини таҳлил қилиш натижасида қуйидаги тенденциялар аниқланди. Андижон вилоятида солиқ тушумлари бўйича энг юқори ўсиш - 49,7% қайд этилди. Тошкент, Наманган ва Бухоро вилоятларида ҳам сезиларли ўсиш кузатилди – мос равишда 49,7%, 41% ва 30,4%. Тошкент шаҳрида эса ўсиш 48,6%ни ташкил этди.
Солиқ тушумлари бўйича таҳлили даромад солиғи 11,5%га ошганини кўрсатмоқда, бу эса аҳоли бандлиги ва даромадларининг ошганлигини кўрсатади. Мулк солиғи 18%га, ер солиғи эса 7,3%га ошди.
Божхона тўловлари бўйича тушумлар 14,5%га ошди.
Божхона тушумларининг энг катта ўсиши Сирдарё вилоятида қайд этилиб. 143,5%ни ташкил этди. Шунингдек, Навоий - 67,6% ва Бухоро - 48,1%га вилоятларида сезиларли ўсиш кузатилди.
Божхона тушумларининг ошиши бир қатор асосий товар йўналишлари бўйича импорт қилинадиган маҳсулотлар ҳажмининг ўсиши билан боғлиқ.
Нефт ва нефт маҳсулотлари, электр жиҳозлари ва унинг таркибий қисмлари, фармацевтика маҳсулотлари, ёғоч, ҳайвонлар ва ҳайвонлар учун озуқа, тамаки маҳсулотлари, ўсимликлар ва улардан тайёрланган маҳсулотлар, шунингдек чарм маҳсулотлари тоифаларида сезиларли ижобий ўзгаришлар кузатилмоқда.
2025 йил бошидан буён товарлар экспорти ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 8,1%га ўсди. Экспортнинг сезиларли ўсиши Сурхондарё (219,7%), Самарқанд (28,8%) ва Хоразм (28,3%) вилоятларида кузатилди.
Таҳлил қилинаётган даврда тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 64,2%га ошди. Кредитлашнинг энг катта ўсиши Сирдарё (95,4%), Андижон (70,9%), Навоий (64%) вилоятлари ва Тошкент шаҳрида (92,3%) қайд этилди.
2025 йилнинг биринчи ойида 6126 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилган бўлиб, уларнинг энг кўпи Тошкент (601 та), Хоразм (489 та), Самарқанд (485 та) ва Наманган (358 та) вилоятларида ҳамда Тошкент (1528 та) шаҳрида рўйхатга олинган.

Январь 2025 г. начался с роста бизнес-активности в регионах Узбекистана
На основе оперативных данных Центрального банка, Налогового комитета, Таможенного комитета, и Республиканской товарно-сырьевой биржи, эксперты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) ежемесячно проводят комплексный анализ бизнес-активности по всем регионам Республики Узбекистан.
Комплексный подход позволяет анализировать предпринимательскую деятельность в различных отраслях экономики на региональном уровне, оценивать тенденции и закономерности развития предпринимательства, а также выявлять ключевые факторы, влияющие на экономическую динамику каждого региона республики.
По результатам мониторинга налоговые поступления в январе 2025 г. продемонстрировали положительную динамику с ростом на 10,3% по сравнению с аналогичным периодом 2024 г., что свидетельствует о стабильности улучшения деловой активности.
Анализ региональной динамики налоговых поступлений выявил следующие тенденции. В Андижанской области отмечен самый высокий рост налоговых поступлений – 49,7%. В Ташкентской, Наманганской и Бухарской областях также зафиксирован значительный рост – на 47,9%, 41%, и 30,4%, соответственно. В г.Ташкенте рост составил 48,6%.
Анализ структуры налоговых поступлений показывает рост подоходного налога на 11,5%, что свидетельствует об увеличении занятости и доходов населения. Налог на имущество вырос на 18% и земельный налог увеличился на 7,3%.
Поступления по таможенным платежам выросли на 14,5%.
Наибольший рост таможенных доходов был зарегистрирован в Сырдарьинской области, достигнув 143,5%. Также, значительный рост наблюдался в Навоийской – 67,6% и Бухарской – 48,1% областях соответственно.
Увеличение таможенных поступлений связано с ростом объёмов ввоза продукции по ряду ключевых товарных направлений.
Значительные положительные изменения наблюдаются в категориях нефть и нефтепродукты, электрооборудование и его компоненты, фармацевтическая продукция, древесина, животные и животный корм, табачные изделия, растения и их продукция, а также кожаные изделия.
Экспорт товаров с начала 2025 г. увеличился на 8,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Значительный рост экспорта наблюдался в Сурхандарьинской (на 219,7%), Самаркандской (на 28,8%), Хорезмской (на 28,3%) областях.
Объём выданных кредитов коммерческими банками за указанный период увеличился на 64,2%. Наибольший рост кредитования зафиксирован в Сырдарьинской (на 95,4%), Андижанской (на 70,9%), Навоийской (на 64%) областях и в г.Ташкенте (на 92,3%).
За первый месяц 2025 г. создано 6 126 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Ташкентской (601), Хорезмской (489), Самаркандской (485) и Наманганской (358) областях и в г. Ташкенте (1 528).