Joriy yilning aprel oyida Harvard Growth Lab (Garvard universitetining fanlararo loyihasi) tahlilchilari 2023 yilgi ma’lumotlarni qo‘shib, Iqtisodiy murakkablik atlasini yangiladilar va 145 ta jahon iqtisodiyotini o‘z ichiga olgan Iqtisodiy murakkablik indeksining qiymati bo‘yicha mamlakatlarning reytingini taqdim etdilar.
O‘zbekiston so‘nggi 5 yil ichida 25 pog‘ona yuqorilab, 145 ta mamlakat orasida 80-o‘rinni egallab, Iqtisodiy murakkablik reytingida o‘z mavqeini sezilarli darajada yaxshiladi.
O‘zbekiston reytingda 80 – o‘rinni, Turkiya 44 – o‘rinni, Vetnam 53 - o‘rinni, Qozog‘iston 84 - o‘rinni (6 o‘rin pasayish), RF 94 - o‘rinni (5 pozitsiya yo‘qotish), Tojikiston 124 - o‘rinni (5 pozitsiyaga ko‘tarilish), Turkmaniston 126-o‘rinni (12 pozitsiyaga yomonlashish) egalladi. TOP-3 mamlakat qatoriga quyidagilar kiradi: 1-Shveysariya, 2 – Yaponiya, 3 – Singapur.
Mamlakat iqtisodiyoti barqaror o‘sishni ko‘rsatmoqda, eksport yiliga o‘rtacha 20,5%ga o‘sdi, bu mintaqadagi mamlakatlarining boshqa mamlakatlaridagi o‘sish sur’atlaridan ancha yuqori. Shu bilan birga, xomashyo resurslaridan tashqari tayyor mahsulotlar eksport yiliga 21,9 foizga o‘sdi va jahon bo‘yicha o‘rtacha o‘sishdan yuqori bo‘ldi.
5 yil davomida eksport o‘sishiga o‘rta qayta ishlangan sanoat tovarlari katta hissa qo‘shdi Ishlab chiqarish yanada murakkabroq bo‘lgan mahsulotlar ichida eng yuqori o‘sish sur’atlari transport (89%), sanoat uskunalari (77%), elektrotexnika (59%) bo‘yicha qayd etildi.
O‘zbekiston eksport portfeliga 67 ta yangi mahsulot qo‘shdi, bu 2,1 milliard dollar daromad keltirdi hamda diversifikatsiya va raqobatbardoshlikni oshirish bo‘yicha muvaffaqiyatli strategiyani tasdiqladi. Ushbu mahsulotlar 2023 yilda aholi jon boshiga 59 dollar daromad keltirdi.
Harvard Growth Lab hisob-kitoblariga ko‘ra, O‘zbekiston jahon bozorida raqobatbardosh ustunlikka erishgan 162 turdagi mahsulotlarga ega bo‘lib, bu uning jahon iqtisodiyotdagi salohiyatini namoyon etadi.
2033 yilgacha iqtisodiy o‘sish prognozlari
2033 yilgacha O‘zbekiston iqtisodiyotining yillik o‘rtacha o‘sishi 5,6%ni tashkil etishi kutilmoqda, bu esa dunyoda ikkinchi yuqori ko‘rsatkichdir.
Yaqin o‘n yilliklarda Vetnamda yillik o‘sish ko‘rsatkichlari 4,8%, Tojikistonda – 4%, Qirg‘izstonda – 3,9%, Gruziyada – 3,6%, Qozog‘istonda – 3,6%, Armanistonda – 3,3%, Bangladeshda – 3%, Turkmanistonda – 2,7%, Belarusda – 2,4%, Ozarbayjonda – 2,2%, Rossiyada – 1,1%ni tashkil etadi.
O‘zbekiston iqtisodiyotni tarkibiy o‘zgartirish bo‘yicha ishlarni davom ettirmoqda, resurslarni qishloq xo‘jaligi kabi kam unimdor tarmoqlardan resurslarni elektronika va mashinasozlik kabi yanada samaraliroq tarmoqlarga yo‘naltirmoqda.

Лаборатория роста Гарвардского университета опубликовала результаты Индекса экономической сложности (ECI), на основе которого составлен рейтинг стран, основанный на технологической сложности и диверсификации экспорта.
Аналитики Harvard Growth Lab (междисциплинарный проект Гарвардского университета) в апреле т.г. обновили Атлас экономической сложности, добавив данные за 2023 год и представили рэнкинг стран по значению Индекса экономической сложности, который включает 145 экономик мира.
Узбекистан значительно улучшил свои позиции в Рейтинге экономической сложности, поднявшись на 25 мест за последние 5 лет и заняв 80-е место среди 145 стран.
Узбекистан в рейтинге занял 80 место, Турция – 44 место (улучшила 5 позиций), Вьетнам – 53 место (без изменений), Казахстан – 84 место (потерял 6 позиций), РФ – 94 место (потеряла 5 позиций), Таджикистан – 124 место (улучшил на 5 позиций), Туркменистан – 126 место (потерял 12 позиций). В ТОП-3 стран вошли: 1-й -Швейцария, 2-й – Япония, 3-й – Сингапур.
Экономика страны демонстрирует устойчивый рост, с увеличением экспорта в среднем на 20,5% в год, что значительно превышает темпы роста в других странах региона. При этом, ненефтяной экспорт вырос на 21,9% в год, опережая среднемировой рост.
Наибольший вклад в рост экспорта за 5 лет вносят промышленные товары средних переделов. Среди более сложных в производстве продуктов высокие темпы роста по транспорту (89%), промышленному оборудованию (77%), электротехнике (59%).
Узбекистан добавил 67 новых продуктов в свой экспортный портфель, что принесло $2,1 млрд и подтверждает успешную стратегию диверсификации и повышения конкурентоспособности. Эти продукты принесли $59 дохода на душу населения в 2023 году.
По оценкам Harvard Growth Lab, Узбекистан располагает 162 видами продукции с конкурентными преимуществами на мировом рынке, что подчеркивает его потенциал в глобальной экономике.
Прогнозы экономического роста до 2033 года
Ожидается, что среднегодовой рост экономики Узбекистана до 2033 г. составит 5,6%, что является вторым в мире по темпам роста.
Во Вьетнаме среднегодовые темпы роста в ближайшее десятилетие составят 4,8%, Таджикистане – 4%, Кыргызстане – 3,9%, Грузии – 3,6%, Казахстане – 3,6%, Армении – 3,3%, Бангладеш – 3%, Туркменистане – 2,7%, Беларуси – 2,4%, Азербайджане – 2,2%, России – 1,1%.
Узбекистан продолжает работу над структурной трансформацией экономики, направляя ресурсы из менее производительных секторов, таких как сельское хозяйство, в более высокопроизводительные, такие как электроника и машиностроение.