Мустақил Ўзбекистон улкан ўзгаришлар даврида
35 йиллик мустақиллик йилларида Ўзбекистонда чуқур сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий ўзгаришлар юз берди. Аждодларимиз асрлар давомида орзу қилган жамият барпо этилди. Ўзбекистон дунё харитасида ўз ўрни ва овозига эга бўлган, суверен, демократик ва ҳуқуқий давлат сифатида намоён бўлди.
Мустақилликдан Янги Ўзбекистон сари
Мустақилликка эришилгандан кейинги 1991-2016 йилларда давлат мустақиллигини мустаҳкамлаш, миллий давлатчилик асосларини яратиш ва барқарорликни таъминлаш борасида қатор тадбирлар амалга оширилди.
Мустақилликнинг энг муҳим асослари бўлган давлат рамзлари, миллий валюта (сўм) ва Бош қомус - Конституция қабул қилинди. Мамлакат хавфсизлиги ва сарҳадларини ҳимоя қилишга қодир бўлган замонавий миллий армия ташкил этилди. Минтақадаги турли низолар ва ички таҳдидларга қарамай, мамлакатда тинчлик ва миллатлараро тотувлик сақлаб қолинди.
Шўролардан оғир мерос бўлиб қолган мустамлака иқтисодиёти тугатилди ва мустақил иқтисодиёт барпо этилди. Маъмурий-буйруқбозликка асосланган режали иқтисодиёт ҳам бартараф этилиб, бозор иқтисодиётига ўтиш, шунингдек, мулкчиликнинг барча шакллари, жумладан, хусусий мулк пайдо бўлишининг қонуний асослари яратилди.
Мустақиллик арафасида юз берган иқтисодий танглик ҳолатидан чиқилди, иқтисодиёт барқарорлаштирилди. Ғалла мустақиллиги таъминланди. Энергия мустақиллиги борасида муайян ишлар амалга оширилди.
1992–2016 йилларда Ўзбекистонда саноат тармоқлари, хусусан, ёқилғи-энергетика мажмуаси, машинасозлик, кимё, енгил ва озиқ-овқат саноати устун даражада ривожлантирилди. Машинасозлик ва металлни қайта ишлаш, кимё ва нефть-кимё саноатини янгилаш ва модернизация қилиш борасида муайян ишлар амалга оширилди. Автомобилсозлик (GM Uzbekistan), нефть-кимё саноати (Шўртан ва Устюрт газ-кимё мажмуалари) каби янги соҳалар барпо этилди.
Қишлоқ хўжалиги хомашёсини (хусусан, пахта ва ғалла) бевосита маҳаллий корхоналарнинг ўзида қайта ишлаб, тайёр маҳсулот чиқаришга қаратилган тармоқлар кенгайтирилди. Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, жумладан, хизмат кўрсатиш ва кичик ишлаб чиқариш тармоқлари давлат томонидан қўллаб-қувватланди. Қамчиқ довони орқали ўтган темир йўл ва туннель, юқори тезликда ҳаракатланувчи замонавий “Афросиёб” поезди ишга туширилди.
Ислоҳотлар стратегияси ва тараққиётнинг янги модели
2016 йилдан мамлакатимиз тарихида Янги Ўзбекистонни барпо этишга асос солган чуқур ўзгаришлар бошланди.
У юртимиз тарихига туб бурилиш, янгиланиш ва жадал модернизация даври сифатида муҳрланди. Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида бошланган кенг кўламли ислоҳотлар мамлакатнинг сиёсий, ижтимоий ва иқтисодий қиёфасини бутунлай ва тубдан ўзгартириб юборди.
Мазкур даврда “Инсон қадри учун” тамойили давлат сиёсатининг бош мезонига айлантирилди ва миллий иқтисодиётни ривожлантириш, халқ фаровонлигини ошириш ҳамда халқаро майдонда Ўзбекистоннинг нуфузини мустаҳкамлаш борасида мисли кўрилмаган натижаларга эришилди.
Янги иқтисодий сиёсат пухта ўйланган, илмий асосланган ва стратегик мақсадларга таянган дастурлар асосида амалга оширила бошланди. Бу даврда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси ва раҳбарлигида учта йирик стратегия ишлаб чиқилди ва изчиллик билан ҳаётга татбиқ этилди. “2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси”, “Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси” ва “Ўзбекистон - 2030” стратегияси мамлакат тараққиётини янги босқичга олиб чиқди.
Улар мантиқий жиҳатдан бир-бирини тўлдирувчи дастурлар эди. Ушбу ҳужжатлар Янги Ўзбекистон ва Учинчи Ренессанс пойдеворини барпо этиш, давлат бошқарувини модернизация қилиш, иқтисодиётни либераллаштириш ва ижтимоий соҳани жадал ривожлантириш учун мустаҳкам ҳуқуқий ва стратегик пойдевор яратди.
Тараққиёт дастурлари ва амалга оширилган ислоҳотларнинг аҳамияти жуда катта бўлди. Жумладан, “2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси” мамлакат ҳаётининг барча соҳаларини қамраб олган дастлабки улкан қадам бўлди.
Ҳаракатлар стратегияси доирасида тасдиқланган 2017 йил учун мўлжалланган “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастури билан “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак” деган бош тамойил остида давлат ва жамият бошқаруви тубдан ислоҳ қилинди. Ҳокимият органларининг аҳоли билан тўғридан-тўғри алоқа қилиш тизимини яратиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси ва жойларда Халқ қабулхоналари ташкил этилди.
Иқтисодиётда узоқ йиллар давомида тўпланиб қолган муаммоларни ҳал этиш, айниқса, миллий валютанинг эркин конвертациясини жорий қилиш ва ташқи савдодаги тўсиқларни олиб ташлаш айнан шу даврда амалга оширилди. Бу ислоҳотлар хорижий инвесторлар учун Ўзбекистон бозорини очиб берди.
“2022–2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегияси” унинг мантиқий давоми бўлди. У мамлакатда инсон ҳуқуқлари ва қадр-қимматини улуғлаш, эркин фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва миллий иқтисодиётни инновациялар асосида юксалтиришни мақсад қилди. Унда ялпи ички маҳсулот ҳажмини кескин ошириш, камбағалликни жиддий қисқартириш ва тадбиркорлик учун янада кенг имкониятлар яратиш устувор вазифа этиб белгиланди. Бу стратегиялар доирасида қабул қилинган йил дастурлари давлат бюджетининг катта қисмини айнан ижтимоий соҳага, таълим, тиббиёт ва инфратузилмани яхшилашга йўналтирилишини таъминлади.
Аввалги стратегияларнинг давоми сифатида қабул қилинган “Ўзбекистон – 2030” стратегияси мамлакатнинг ўрта ва узоқ муддатли истиқболдаги иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ривожланиш йўналишларини белгилаб берувчи, инсон манфаатларини бош ўринга қўйган бош дастурий ҳужжат ҳисобланади. Унинг Президентнинг 2026 йил 16 февралдаги Фармони билан тасдиқланган янгиланган варианти эса жаҳондаги иқтисодий ва технологик ўзгаришлар, реал шароитлар ҳамда кенг жамоатчилик таклифлари асосида ислоҳотларни янада аниқ, ўлчанадиган ва рақамлаштирилган тизимга ўтказишга хизмат қилади.
Стратегия таълим, тиббиёт ва ижтимоий ҳимоя тизимини сифат жиҳатидан мутлақо янги босқичга олиб чиқиш; барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш учун ялпи ички маҳсулоти ҳажмини ва аҳоли жон бошига даромадларни сезиларли ошириш; сувни тежовчи технологияларни жорий этиш, экологик барқарорликни таъминлаш ва "яшил иқтисодиёт"га ўтиш”; халқ хизматидаги давлат аппаратини яратиш, коррупцияга қарши курашиш ва суд тизими мустақиллигини таъминлаш” очиқ, прагматик ва фаол ташқи сиёсатни давом эттириш, хавфсизликни мустаҳкамлаш йўналишларини қамраб олган.
Унинг янгиланган вариантида ЯИМ ҳажми аввал белгиланган 160 миллиард доллардан 240 миллиард долларга, аҳоли жон бошига тўғри келадиган даромад эса илк вариантдаги 4 000 доллардан 5 800 долларга оширилди.
Иқтисодиёт ва тадбиркорлик
2016-2026 йилларда Ўзбекистон макроиқтисодий барқарорликни сақлаб қолган ҳолда, юқори ўсиш суръатларини намойиш этди. Жумладан, 2025 йилда ЯИМ ҳажми 7,7 фоизга ўсди ва 147 миллиард долларга етди.
Президент Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг 25 август куни ўтказилган мамлакат мустақиллигининг 35 йиллиги муносабати билан ҳудудларда янги объектларни ишга тушириш маросимида таъкидлаганидек, “Сўнгги ўн йил мамлакатимиз тарихида янги Уйғониш даври – Учинчи Ренессанс пойдеворини қуриш босқичи сифатида абадий муҳрланди”.
Бу даврда иқтисодиёт ҳажми 2,5 баравардан зиёд ошди. Иқтисодиёт тармоқларига 160 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб қилиниб, умумий қиймати 76 миллиард долларлик 2 минг 163 та йирик саноат лойиҳаси ишга туширилди, қарийб 6 миллион нафар аҳоли доимий иш ўрни билан таъминланди.
Иқтисодиёт шиддатли равишда ўсмоқда. Ҳар ойда янги-янги завод-фабрикалар қуриб биткалилмоқда. Масалан, 25 август куни Президент Шавкат Мирзиёев бир куннинг ўзида 163 та янги объектни ишга туширди.
Мамлакат иқтисодиётига жалб этилган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми ҳам бир неча бараварга ортди. Хорижий инвесторлар учун яратилган имтиёзлар, валюта бозорининг эркинлиги ва мулк ҳуқуқининг кафолатланиши натижасида Ўзбекистон Марказий Осиёда инвестициявий жозибадорлик марказига айланди. Саноат соҳасида анъанавий хомашё экспорт қилувчи давлатдан юқори қўшилган қийматли тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи мамлакатга айланиш сари катта қадамлар ташланди. Тўқимачилик, автомобилсозлик, кимё саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва электротехника тармоқлари иқтисодий ўсишнинг локомотивларига айланди.
Ташқи савдо айланмаси ҳам сезиларли даражада кенгайди. Ўзбекистон жаҳоннинг 160 дан ортиқ мамлакатлари билан савдо алоқаларини ўрнатди. Экспорт таркибида тайёр маҳсулотлар улуши ортди, "Made in Uzbekistan” бренди остидаги маҳсулотлар жаҳон бозорларидан муносиб ўрин эгаллади. Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиш жараёни тезлаштирилди, бу эса миллий маҳсулотларнинг халқаро бозорларга чиқиши учун янги уфқларни очмоқда.
Бу даврда аҳоли реал даромадларининг сезиларли ўсиши ва камбағаллик дарожасининг кескин камайиши таъминланди. Хусусан, 2016 йилдан 2025 йилгача бўлган даврда Ўзбекистонда аҳолининг реал умумий даромадлари қарийб 2 бараварга ошди, камбағаллик даражаси эса 2021 йилдаги 17 фоиздан 2025 йил якунига келиб 5,8 фоизгача пасайди.
Янги Ўзбекистонда саноат соҳасида технологик инқилоб амалга оширилди. Кимё ва газ-кимё саноатида Шўртан газ-кимё мажмуасининг кенгайтирилиши, янги металлургия заводларининг қурилиши, тўқимачилик соҳасида пахта хомашёсини тўлиқ мамлакат ичида қайта ишлаш тизимига ўтилиши тарихий воқеа бўлди. Илгари пахтани арзон нархда хомашё сифатида экспорт қилган Ўзбекистон, бугунги кунга келиб тайёр кийим-кечак ва юқори сифатли иплар экспорт қилувчи етакчи давлатга айланди. Бу соҳада кластер тизимининг жорий этилиши қишлоқ хўжалигида янги даврни бошлаб берди.
Қишлоқ хўжалигида мажбурий меҳнатга, жумладан, болалар меҳнатига бутунлай чек қўйилди. Бу ислоҳот Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги обрўсини юксалтирди ва "Cotton Campaign” коалициясининг ўзбек пахтасига бойкотини бекор қилишига олиб келди. Ерлардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, томчилатиб суғориш ва сув тежовчи технологияларни жорий этиш давлат томонидан субсидияланди. Бу чора-тадбирлар глобал иқлим ўзгариши ва сув танқислиги шароитида ҳам қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ҳажмини барқарор сақлаш ва ошириш имконини берди.
Тадбиркорлик соҳасида ҳам туб ўзгаришлар юз берди. Президент Шавкат Мирзиёевнинг "Агар халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади” деган ғояси асосида тадбиркорликни ривожлантириш учун кенг йўл очилди. Улар фаолиятини асоссиз текширишлар тақиқланди, лицензиялаш ва рухсат бериш тартиблари соддалаштирилди. Солиқ ислоҳотлари натижасида қўшилган қиймат солиғи (ҚҚС) ставкаси 20 фоиздан 12 фоизга туширилди, бу эса бизнес вакиллари ихтиёрида триллионлаб маблағлар қолишини таъминлади.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг ЯИМдаги улуши 50 фоиздан ошди ва у аҳолини иш билан таъминлайдиган ўта муҳим соҳага айланди. Ҳар бир маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, хотин-қизлар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича имтиёзли кредитлаш дастурлари йўлга қўйилди. Бу чоралар туфайли юз минглаб янги иш ўринлари яратилди, аҳолининг тадбиркорлик ташаббуслари давлат томонидан молиявий рағбатлантирилди. Оилавий тадбиркорлик дастурлари орқали чекка қишлоқлардаги минглаб оилалар барқарор даромад манбаига эга бўлди.
Бу даврда мамлакатимиз қиёфаси тубдан ўзгартирилди. Йўл-транспорт, энергетика ва коммунал соҳаларда кенг кўламли қурилиш-ободонлаштириш ишлари олиб борилди. Минглаб километрлик ички йўллар асфальтланди, халқаро аҳамиятга молик автомобиль йўллари реконструкция қилинди. Темир йўл транспорти тизимида электрлаштириш ишлари жадаллашиб, тезюрар "Афросиёб” поездлари қатнови янги ҳудудларни, жумладан Хива ва Бухорони қамраб олди.
Энергетика соҳасида қайта тикланувчи энергия манбаларига - қуёш ва шамол энергетикасига ўтиш бўйича Марказий Осиёда етакчилик позицияси эгалланди. Саудия Арабистонининг "ACWA Power”, БААнинг "Masdar” ва бошқа йирик халқаро компаниялар билан ҳамкорликда Самарқанд, Навоий, Жиззах, Сурхондарё ва Бухоро вилоятларида йирик қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилди. Бу яшил энергетика лойиҳалари мамлакатнинг экологик барқарорлигини таъминлаш ва электр энергияси тақчиллигини бартараф этишда муҳим қадам бўлди.
Урбанизация жараёнлари ҳам янги босқичга чиқди. "Обод қишлоқ” ва "Обод маҳалла” дастурлари доирасида юзлаб чекка ҳудудлар замонавий қиёфага эга бўлди, ичимлик суви ва табиий газ тармоқлари тортилди. Шаҳарларда аҳоли учун арзон ва шинам кўп қаватли уй-жойлар қурилиши суръати кескин ошди. Янги Тошкент шаҳри лойиҳаси каби мега-лойиҳалар бошланди, бу эса мамлакатнинг иқтисодий қудрати ва архитектуравий салоҳиятини намойиш этади.
Инсон капитали
2016-2026 йилларда ижтимоий сиёсат давлат фаолиятининг энг марказий йўналиши бўлди. Узоқ йиллар давомида яшириб келинган камбағаллик муаммоси тан олинди ва уни қисқартириш бўйича тизимли ишлар бошланди. Маҳаллабай ишлаш тизими жорий этилиб, "Темир дафтар”, "Аёллар дафтари” ва "Ёшлар дафтари” орқали ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлам манзилли қўллаб-қувватланди. Улар кейинчалик ягона ягона электрон платформага бирлаштирилди. Маҳаллаларда "ҳоким ёрдамчилари” ва " ёшлар етакчилари” лавозимлари жорий этилгани муаммоларни жойида ҳал этиш самарадорлигини оширди.
Таълим тизимини ривожлантириш соҳасида туб бурилиш ясалди. Мактабгача таълим билан қамров даражаси 2016 йилдаги 27 фоиздан 2026 йилга келиб 74 фоиздан ошди. Олий таълим соҳасида ҳам катта ислоҳотлар амалга оширилди: олий ўқув юртлари сони 60 тадан 210 дан зиёдга етказилди, қамров даражаси эса 9 фоиздан 43 фоиздан юқори кўрсаткичга кўтарилди. Мамлакатда нуфузи халқаро хорижий университетларнинг филиаллари очилди, олий таълим муассасаларига академик ва молиявий мустақиллик берилди. Мактаб таълими тизимида Президент мактаблари, ижод мактаблари ва ихтисослаштирилган мактаблар тармоғи яратилди, бу эса иқтидорли ёшларни тарбиялашда муҳим омил бўлди.
Соғлиқни сақлаш тизимини ислоҳ қилиш, айниқса, бирламчи тиббий-санитария ёрдамини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш, тиббиётни рақамлаштириш ва ихтисослаштирилган тиббий хизматларни ҳудудларга яқинлаштириш борасида улкан ишлар бажарилди. Тез тиббий ёрдам тизими замонавий автотранспорт воситалари ва алоқа тизимлари билан тўлиқ янгиланди. Кам таъминланган оилаларга бепул тиббий хизмат кўрсатиш ҳажми кенгайтирилди, давлат тиббий суғуртаси механизмлари босқичма-босқич жорий этила бошланди.
Дунёга очилиш
Бир пайтлар ёпиқлик сиёсати билан яшаган мамлакат 2016 йилдан бошлаб ташқи сиёсатда очиқлик, прагматизм ва яхши қўшничилик тамойилларига ўтди. Марказий Осиё минтақаси давлат ташқи сиёсатининг устувор йўналиши этиб белгиланди. Кўп йиллар давомида ҳал этилмай келинаётган чегара муаммолари, сув-энергетика масалалари ва транспорт коридорлари бўйича қўшни давлатлар - Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон билан дўстона ва ўзаро манфаатли келишувларга эришилди. Бунинг натижасида Марказий Осиёда мутлақо янги - ишонч ва ҳамкорлик муҳити шаклланди.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг БМТ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Туркий давлатлар ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти каби халқаро тузилмалардаги фаоллиги сезиларли даражада ортди. Мамлакат томонидан илгари сурилган глобал ва минтақавий ташаббуслар, жумладан, Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисидаги БМТ резолюцияси халқаро ҳамжамият томонидан кенг қўллаб-қувватланди. Ўзбекистон жаҳон сиёсатида фаол куч, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликнинг кафолати сифатида тан олинди.
Тараққиётнинг янги босқичи
Мухтасар айтганда, 1992-2026 йилларда Ўзбекистон том маънода ҳақиқий мустақил, бозор иқтисодиётига асосланган иқтисодиёти барқарор ривожланаётган давлатга айланди. Айниқса, 2016–2026 йиллар Ўзбекистон учун нафақат юксак макроиқтисодий кўрсаткичларга эришиш даври, балки жамиятнинг дунёқараши ўзгарган, халқнинг давлатга ва келажакка бўлган ишончи мустаҳкамланган тарихий босқич бўлди. Ҳаракатлар стратегиясидан бошланиб, Тараққиёт стратегияси ва "Ўзбекистон - 2030” стратегияси билан давом этаётган изчил ислоҳотлар мамлакатнинг барқарор ривожланишини таъминламоқда.
Бугунги Янги Ўзбекистон - иқтисодиёти жадал ривожланаётган, аҳолининг реал турмуш даражаси тобора ошиб бораётган, тадбиркорлик қўллаб-қувватланаётган, таълим ва илм-фанга юксак эътибор қаратилаётган, халқаро майдонда ўз сўзига эга бўлган қудратли давлатдир.
Шу кунга қадар босиб ўтилган зафарли йўл мамлакатнинг тўғри стратегик йўналишда кетаётганини исботлади, Янги Ўзбекистон ва Учинчи Ренессанс асосларини барпо этиш учун мустаҳкам замин яратди. Аҳоли фаровонлигини ошириш, фуқароларнинг тинч, муносиб ва фаровон ҳаётини таъминлаш амалга оширилаётган ислоҳотларнинг устувор йўналиши бўлиб қолмоқда.
Таъкидлаш лозимки, эришилган натижалар Янги Ўзбекистоннинг келажагини белгилаб берадиган келгуси ривожланиш ва вазифаларни ҳал этиш учун асос барпо этди. Бу давр жамият ҳаётининг барча жабҳалари бутунлай ўзгартирилган ва жадал ривожланаётган замонавий мамлакатга айланган давлат тарихининг ўта муҳим ва туб бурилиш босқичи сифатида зарҳал ҳарфлар билан ёзилади!

Независимый Узбекистан в эпоху больших преобразований
За 35 лет независимости в Узбекистане произошли глубокие политические, экономические и социальные преобразования. Было построено общество, о котором наши предки мечтали на протяжении веков. Узбекистан утвердился на карте мира как суверенное, демократическое и правовое государство, имеющее собственное место и голос на международной арене.
От независимости к Новому Узбекистану
В 1991–2016 годах основные усилия были направлены на укрепление государственной независимости, создание основ национальной государственности и обеспечение стабильности.
Были утверждены государственные символы, введена национальная валюта — сум, принята Конституция Республики Узбекистан. Создана современная национальная армия, способная обеспечивать безопасность страны и защиту ее границ. Несмотря на сложную ситуацию в регионе и внутренние риски первых лет независимости, в стране удалось сохранить мир и межнациональное согласие.
Одновременно началось формирование самостоятельной национальной экономики. Административно-командная плановая система уступила место переходу к рыночным отношениям. Была создана законодательная база для развития различных форм собственности, включая частную.
Страна преодолела экономический кризис, сопровождавший последние годы советского периода и первые годы независимости, была обеспечена макроэкономическая стабилизация. Узбекистан достиг зерновой независимости, были предприняты меры по укреплению энергетической самостоятельности страны.
В 1992–2016 годах развитие получили основные отрасли промышленности, включая топливно-энергетический комплекс, машиностроение, химическую, легкую и пищевую промышленность. Проводились модернизация и технологическое обновление предприятий машиностроения и металлообработки, химической и нефтехимической промышленности. Получили развитие новые для национальной экономики направления, в том числе автомобилестроение (GM Uzbekistan) и газохимическая промышленность, введены в эксплуатацию Шуртанский и Устюртский газохимические комплексы.
Расширялись мощности по переработке сельскохозяйственной продукции, прежде всего хлопка и зерна, с ориентацией на выпуск готовой продукции внутри страны. Государственную поддержку получило развитие малого бизнеса и частного предпринимательства, в том числе в сфере услуг и малом производстве. Важными инфраструктурными проектами стали железнодорожная линия через перевал Камчик и Камчикский тоннель. Началось движение современных высокоскоростных поездов «Афросиаб».
Стратегия реформ и новая модель развития
С 2016 года в истории страны начался новый этап масштабных преобразований, положивших начало становлению Нового Узбекистана.
Он стал временем глубокого обновления государственных институтов, экономики и общественной жизни. Под руководством Президента Шавката Мирзиёева была начата комплексная программа реформ, охватившая политическую, социальную и экономическую сферы.
Принцип «Во имя чести и достоинства человека» стал одним из основополагающих ориентиров государственной политики. Приоритетное внимание было сосредоточено на развитии национальной экономики, повышении благосостояния населения и укреплении позиций Узбекистана на международной арене.
Новый этап экономической политики, опирался на последовательные программы реформ и долгосрочные приоритеты развития. По инициативе и под руководством Президента Шавката Мирзиёева были разработаны три стратегических документа, определивших основные направления преобразований: Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах, Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы и Стратегия «Узбекистан — 2030».
Каждый последующий документ развивал заложенные ранее направления реформ с учетом новых задач развития страны. Стратегии создали институциональную и правовую основу для построения Нового Узбекистана и формирования фундамента Третьего Ренессанса, совершенствования государственного управления, либерализации экономики и развития социальной сферы.
Особое значение на начальном этапе преобразований имела «Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах», которая стала комплексной программой реформ, охватившей основные сферы государственного и общественного развития.
Первым этапом ее реализации стала Государственная программа «Год диалога с народом и интересов человека» на 2017 год. В основу преобразований государственного управления был положен принцип «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу». Для создания системы прямого взаимодействия органов власти с населением были учреждены Виртуальная приемная Президента Республики Узбекистан и Народные приемные на местах.
В этот период были реализованы важные меры по либерализации экономики, прежде всего введена свободная конвертация национальной валюты и устранен ряд барьеров во внешней торговле. Проведенные преобразования существенно расширили доступ иностранных инвесторов на рынок Узбекистана.
Логическим продолжением стала «Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы». В центре документа были поставлены обеспечение прав и достоинства человека, развитие свободного гражданского общества и модернизация национальной экономики на основе инноваций. В числе приоритетов определялись существенный рост экономики, сокращение бедности и расширение возможностей для предпринимательства. Ежегодные государственные программы, принятые в рамках стратегий, предусматривали значительное финансирование социальной сферы, образования, здравоохранения и инфраструктуры.
Стратегия «Узбекистан — 2030», принятая как продолжение предыдущих программ реформ, определяет основные направления экономического, социального и политического развития страны на средне- и долгосрочную перспективу, исходя из приоритета интересов человека. Ее обновленная редакция, утвержденная Указом Президента от 16 февраля 2026 года, учитывает происходящие в мире экономические и технологические изменения, текущие условия развития страны и предложения широкой общественности. Документ предусматривает переход к более конкретной системе целевых показателей, основанной на измеримых и цифровых индикаторах.
Стратегия охватывает повышение качества образования, здравоохранения и социальной защиты; обеспечение устойчивого экономического роста за счет увеличения ВВП и доходов на душу населения; внедрение водосберегающих технологий, повышение экологической устойчивости и переход к «зеленой экономике»; совершенствование государственного управления, ориентированного на интересы граждан; противодействие коррупции и укрепление независимости судебной системы; продолжение открытой, прагматичной и активной внешней политики, а также обеспечение безопасности страны.
В обновленной редакции Стратегии целевой показатель объема ВВП был повышен со 160 млрд до 240 млрд долл., а дохода на душу населения — с 4 тыс. до 5,8 тыс. долл.
Экономика, промышленность и предпринимательство
В 2016–2026 годах Узбекистан сохранял макроэкономическую устойчивость и демонстрировал высокие темпы экономического роста. В 2025 году ВВП страны увеличился на 7,7% и достиг 147 млрд долл.
Как отметил Президент Шавкат Мирзиёев 25 августа 2026 года на церемонии запуска новых объектов в регионах, приуроченной к 35-летию государственной независимости страны, «Последние десять лет навсегда вошли в историю нашей страны как новый период Возрождения — этап создания фундамента Третьего Ренессанса».
За этот период объем экономики увеличился более чем в 2,5 раза. В отрасли экономики было привлечено 160 млрд долл. иностранных инвестиций, введено в эксплуатацию 2 163 крупных промышленных проекта общей стоимостью 76 млрд долл., постоянными рабочими местами обеспечены около 6 млн человек.
Экономическая активность сопровождается вводом новых производственных и инфраструктурных объектов. Так, 25 августа 2026 года с участием Президента Шавката Мирзиёева одновременно были введены в эксплуатацию 163 новых объекта.
Существенно вырос и объем прямых иностранных инвестиций, привлеченных в экономику страны. Либерализация валютного рынка, расширение гарантий прав собственности и улучшение условий для инвесторов способствовали росту инвестиционной привлекательности Узбекистана в Центральной Азии. В промышленности последовательно увеличивается производство продукции с более высокой добавленной стоимостью. Значительный вклад в экономический рост обеспечивают текстильная, автомобильная, химическая, электротехническая промышленность и производство строительных материалов.
Заметно расширилась внешняя торговля. Узбекистан поддерживает торговые отношения более чем со 160 странами мира. В структуре экспорта увеличилась доля готовой продукции, расширилась география поставок товаров под брендом Made in Uzbekistan. Активизирован процесс вступления страны во Всемирную торговую организацию, что должно способствовать дальнейшему расширению доступа отечественной продукции на международные рынки.
Одновременно происходило повышение реальных доходов населения и сокращение уровня бедности. В 2016–2025 годах реальные совокупные доходы населения Узбекистана увеличились почти в два раза, а уровень бедности снизился с 17% в 2021 году до 5,8% по итогам 2025 года.
В Новом Узбекистане произошли значительные технологические преобразования в промышленности. Расширение Шуртанского газохимического комплекса, строительство новых металлургических предприятий, переход к глубокой переработке хлопкового сырья внутри страны стали важными этапами промышленного развития. Узбекистан, прежде экспортировавший преимущественно хлопковое сырье, сегодня поставляет на внешние рынки готовую текстильную продукцию, одежду и высококачественную пряжу. Внедрение кластерной системы стало одним из основных направлений преобразований в сельском хозяйстве.
В сельском хозяйстве была полностью искоренена практика принудительного, в том числе детского, труда. Проведенные реформы получили международное признание и способствовали отмене коалицией Cotton Campaign бойкота узбекского хлопка. Государство стало субсидировать внедрение капельного орошения и других водосберегающих технологий, а также меры по повышению эффективности использования земельных ресурсов. В условиях изменения климата и растущего дефицита водных ресурсов это позволило поддерживать устойчивость сельскохозяйственного производства.
Глубокие изменения произошли и в сфере предпринимательства. В соответствии с принципом, сформулированным Президентом Шавкатом Мирзиёевым, «Если народ будет богатым, то и государство будет богатым и сильным», были существенно расширены условия для ведения бизнеса. Ограничены необоснованные проверки предпринимателей, упрощены лицензионные и разрешительные процедуры. В результате налоговой реформы ставка налога на добавленную стоимость была снижена с 20% до 12%, что позволило оставить значительные финансовые ресурсы в распоряжении бизнеса.
Доля малого бизнеса и частного предпринимательства в ВВП превысила 50%, а сам сектор стал одним из основных источников занятости населения. В махаллях были запущены программы льготного кредитования предпринимательских инициатив, включая проекты женщин и молодежи. Эти меры способствовали созданию новых рабочих мест и расширению возможностей для самозанятости и предпринимательства. Программы семейного предпринимательства позволили тысячам семей, в том числе в отдаленных сельских районах, получить дополнительные источники устойчивого дохода.
За этот период заметно изменилась инфраструктура. Реализованы крупные проекты в транспортной, энергетической и коммунальной сферах. Были отремонтированы и заасфальтированы тысячи километров внутренних дорог, реконструированы автомобильные магистрали международного значения. Продолжилась электрификация железных дорог, а география движения высокоскоростных поездов «Афросиаб» была расширена, охватив новые направления.
Одним из наиболее динамичных направлений стала возобновляемая энергетика. В сотрудничестве с крупными международными компаниями, включая ACWA Power из Саудовской Аравии и Masdar из ОАЭ, в Самаркандской, Навоийской, Джизакской, Сурхандарьинской и Бухарской областях реализованы крупные проекты солнечной и ветровой генерации. Развитие возобновляемых источников энергии направлено на повышение устойчивости энергоснабжения, увеличение генерирующих мощностей и снижение экологической нагрузки.
Новый этап получили и процессы урбанизации. В рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» проводилось комплексное благоустройство населенных пунктов, расширялись сети питьевого водоснабжения и газоснабжения. Значительно увеличились объемы жилищного строительства. Одновременно начата реализация крупных градостроительных проектов, включая Новый Ташкент, рассчитанных на долгосрочное развитие городской инфраструктуры и создание новых экономических центров.
Человеческий капитал
В 2016–2026 годах социальная политика заняла центральное место в деятельности государства. Проблема бедности, которая ранее официально не рассматривалась, была признана на государственном уровне, после чего началась системная работа по ее сокращению. Был внедрен механизм адресной работы на уровне махаллей. Через «Железную тетрадь», «Женскую тетрадь» и «Молодежную тетрадь» оказывалась адресная поддержка гражданам, нуждающимся в социальной защите. Впоследствии эти механизмы были объединены в единую электронную систему. Введение должностей помощников хокимов и молодежных лидеров в махаллях позволило приблизить механизмы решения социально-экономических вопросов непосредственно к месту проживания граждан.
Значительные преобразования произошли в системе образования. Охват дошкольным образованием вырос с 27% в 2016 году до более чем 74% к 2026 году. Существенно расширилась система высшего образования: число высших учебных заведений увеличилось с 60 до более чем 210, а охват высшим образованием — с 9% до более чем 43%. В стране были открыты филиалы зарубежных университетов, высшим учебным заведениям предоставлена академическая и финансовая самостоятельность. В системе школьного образования создана сеть Президентских, творческих и специализированных школ, ориентированных на выявление и развитие способностей одаренной молодежи.
В здравоохранении основные преобразования были направлены на повышение качества первичной медико-санитарной помощи, цифровизацию отрасли и расширение доступности специализированных медицинских услуг в регионах. Система скорой медицинской помощи была оснащена современным автотранспортом и средствами связи. Расширился объем бесплатной медицинской помощи для малообеспеченных семей, началось поэтапное внедрение механизмов государственного медицинского страхования.
Открытость миру
Внешняя политика Узбекистана с 2016 года стала основываться на принципах открытости, прагматизма и добрососедства. Центральная Азия была определена одним из приоритетных направлений внешней политики страны. Активизировалось взаимодействие с Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном и Туркменистаном по вопросам государственных границ, водно-энергетического сотрудничества и развития транспортных коридоров. В результате в регионе существенно укрепились взаимное доверие и практическое сотрудничество.
Возросла активность Узбекистана в ООН, Шанхайской организации сотрудничества, Организации тюркских государств, Организации исламского сотрудничества и других международных структурах. Ряд выдвинутых страной глобальных и региональных инициатив получил поддержку международного сообщества. В их числе — принятие Генеральной Ассамблеей ООН резолюции об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий. Узбекистан заметно укрепил свои позиции в международных и региональных процессах, в том числе в вопросах безопасности и устойчивого развития Центральной Азии.
Новый этап развития
Подводя итог, можно отметить, что в 1992–2026 годах Узбекистан в полном смысле превратился в действительно независимое государство с устойчиво развивающейся рыночной экономикой. Особенно 2016–2026 годы стали для Узбекистана не только периодом достижения высоких макроэкономических показателей, но и историческим этапом, в течение которого изменилось мировоззрение общества и укрепилась вера народа в государство и будущее. Последовательные реформы, начавшиеся со Стратегии действий и продолженные Стратегией развития и Стратегией «Узбекистан — 2030», обеспечивают устойчивое развитие страны.
Сегодняшний Новый Узбекистан — это мощное государство с динамично развивающейся экономикой, последовательно повышающимся реальным уровнем жизни населения, поддержкой предпринимательства, высоким вниманием к образованию и науке и собственным весомым голосом на международной арене.
Пройденный к настоящему времени успешный путь доказал правильность выбранного страной стратегического курса и создал прочную основу для строительства Нового Узбекистана и фундамента Третьего Ренессанса. Повышение благосостояния населения, обеспечение мирной, достойной и благополучной жизни граждан остаются приоритетными направлениями проводимых реформ.
Следует подчеркнуть, что достигнутые результаты заложили основу для дальнейшего развития и решения задач, которые будут определять будущее Нового Узбекистана. Этот период золотыми буквами войдет в историю государства как важнейший и переломный этап, в ходе которого были коренным образом преобразованы все сферы общественной жизни, а страна превратилась в современное и динамично развивающееся государство.