2017-2025 йиллар давомида Ўзбекистонда банк тизимини янада ривожлантириш мақсадида қатор ислоҳотлар амалга оширилди. Жумладан, валюта бозори либерализацияси, Марказий банк томонидан инфляцион таргетлаш режимига ўтилиши, пул муомаласи ва тўлов тизимидаги ўзгаришлар, давлат банкларини трансформация қилиш ва хусусийлаштириш жараёнлари амалга оширилмоқда.
Бугунги кун ҳолатига мамлакатимизда 34 та тижорат банки фаолият юритади ва шундан 9 тасида давлат улуши мавжуд.
2017-2025 йилларда банк тизими активлари 5,5 бараварга, мажбуриятлари 5,4 бараварга ўсди. Банк тизими активлари 2025 йил якунларига кўра 925 трлн сўмни (2017 йил – 167 трлн сўм) ташкил этди ва ЯИМга нисбати 50%гача (2016 йил – 42,3%) ўсди. Банк тизими мажбуриятлари 2017 йилдаги 145,9 трлн сўмдан 2025 йилда 789,4 трлн сўмга етди. Банк тизими жами капитали ўтган 9 йил давомида 6,5 баравар ўсиб, 2025 йил якунларига кўра 135,3 трлн.сўмни ташкил этди.
Сўнгги 9 йилликда тижорат банкларига депозит қўйилмалари ҳамда аҳоли ва иқтисодиётни кредитлаш ҳажмлари кескин ўсди. Банк тизимида жами депозит қўйилмалари қолдиғи 2017 йил якунида 59,6 трлн сўмни ташкил этган бўлса, 2025 йил якунига келиб 417,2 трлн сўмга етди ёки 7 баравар ўсди. Жами депозит қўйилмаларининг қарийб ярми хусусий банкларга тегишли. Банк тизими томонидан иқтисодиётга тақдим этилган жами кредитлар қолдиғи ҳисобот даврида 5,5 баравар ўсиб, 2025 йилда 604,0 трлн сўмга етди.
Ажратилаётган кредитлар иқтисодиётнинг барча тармоқлари кесимида сўнгги 9 йилда кескин кенгайиб бориш тенденциясига эга бўлди. Хусусан, қишлоқ хўжалигига ажратилган кредитлар қолдиғи 13 бараварга, улгуржи ва чакана савдода 8,4 бараварга, қурилиш соҳасида 5,6 бараварга, саноатда 3,2 бараварга, транспорт ва алоқа хизматлари соҳасида 2,1 бараварга ошди.
Жисмоний шахсларга турли мақсадларда ажратилган кредит линияларида ҳам кескин ўсиш кузатилди. 2017 йил якунида жисмоний шахсларга ажратилган кредитлар қолдиғи 13,6 трлн сўмни, 2025 йил якунида 220,3 трлн сўмни ташкил этиб, сўнгги 9 йилликда 16,2 бараварга ошди. Аҳолига ажратилган кредитлар таркибида таълим кредитлари 23,8 баравар, ипотека кредитлари 2,2 баравар ва тадбиркорлик учун ажратилган кредитлар 3,6 баравар ўсиш қайд этган.
Президентимиз раҳбарлигида амалга оширилган қатор таркибий ислоҳотлар натижасида аҳолининг банк хизматлари билан қамраб олиш даражаси кенгайди. Мамлакатимизда молиявий хизматларнинг йиллик ҳажми 2017 йилда 15,2 трлн сўмдан 2025 йил якунида 171,9 трлн сўмгача, 11,3 баравар ўсиш қайд этди. 2025 йил якунларига кўра, кредит ташкилотлари 260 тани (2017 йил 104 та), масофавий банк хизматларидан фойдаланувчилар сони 82,9 млн кишини (4,5 млн киши), эмиссия қилинган банк пластик карталари сони 68,3 млн донани (19,2 млн. дона), банкомат ва инфокиосклар сони 40 090 тани (5 632 та) ташкил этган.

В 2017–2025 годах в Узбекистане был осуществлён ряд реформ, направленных на дальнейшее развитие банковской системы. В частности, проведена либерализация валютного рынка, Центральный банк перешёл к режиму инфляционного таргетирования, осуществлены изменения в системе денежного обращения и платежей, продолжаются процессы трансформации и приватизации государственных банков.
На сегодняшний день в стране действуют 34 коммерческих банка, в 9 из которых имеется государственная доля.
В 2017–2025 годах активы банковской системы увеличились в 5,5 раза, а обязательства — в 5,4 раза. По итогам 2025 года активы банковской системы составили 925 трлн сумов против 167 трлн сумов в 2017 году, а их отношение к ВВП выросло до 50% против 42,3% в 2016 году. Обязательства банковской системы увеличились со 145,9 трлн сумов в 2017 году до 789,4 трлн сумов в 2025 году. Совокупный капитал банковской системы за последние 9 лет вырос в 6,5 раза и по итогам 2025 года составил 135,3 трлн сумов.
За последние 9 лет также значительно увеличились объёмы депозитных вложений в коммерческие банки и кредитования населения и экономики. Если по итогам 2017 года общий остаток депозитов в банковской системе составлял 59,6 трлн сумов, то к концу 2025 года он достиг 417,2 трлн сумов, увеличившись в 7 раз. Около половины общего объёма депозитов приходится на частные банки. Общий остаток кредитов, предоставленных банковской системой экономике, за отчётный период увеличился в 5,5 раза и в 2025 году достиг 604 трлн сумов.
За последние 9 лет наблюдалась тенденция значительного расширения кредитования во всех отраслях экономики. В частности, остаток кредитов, выделенных сельскому хозяйству, увеличился в 13 раз, оптовой и розничной торговле — в 8,4 раза, строительству — в 5,6 раза, промышленности — в 3,2 раза, сфере транспорта и связи — в 2,1 раза.
Значительный рост также наблюдался по кредитным линиям, предоставленным физическим лицам на различные цели. По итогам 2017 года остаток кредитов, выделенных физическим лицам, составлял 13,6 трлн сумов, а по итогам 2025 года достиг 220,3 трлн сумов, увеличившись за последние 9 лет в 16,2 раза. В структуре кредитов, предоставленных населению, объём образовательных кредитов увеличился в 23,8 раза, ипотечных кредитов — в 2,2 раза, кредитов на предпринимательские цели — в 3,6 раза.
В результате ряда структурных реформ, проведённых под руководством Президента, расширился охват населения банковскими услугами. Годовой объём финансовых услуг в стране увеличился с 15,2 трлн сумов в 2017 году до 171,9 трлн сумов по итогам 2025 года, то есть в 11,3 раза.
По итогам 2025 года количество кредитных организаций достигло 260 против 104 в 2017 году, число пользователей дистанционных банковских услуг — 82,9 млн человек против 4,5 млн человек, количество выпущенных банковских пластиковых карт — 68,3 млн единиц против 19,2 млн единиц, а количество банкоматов и инфокиосков — 40 090 против 5 632.