Respublika tashqi savdo aylanmasining uchdan bir qismi yoki 37,7%i MDH davlatlariga to‘g‘ri keladi.
2021 yilning yanvar-dekabr oylarida, O‘zbekiston Respublikasi tashqi savdo aylanmasining uchdan bir qismi yoki 37,7%i MDH davlatlariga to‘g‘ri kelib, tashqi savdo aylanmasidagi 2020 yilning mos davriga nisbatan ulushi 5,1%ga ko‘paygan. Bu haqda Davlat statistika qo‘mitasi xabar qildi.
Boshqa xorijiy davlatlarning TSAsi 2021 yilning yanvar-dekabr oylarida 2020 yilning mos davriga nisbatan 5,1%ga kamaydi va jami TSAdagi ulushi 62,3%ni tashkil etdi.
O‘zbekiston Respublikasining MDH mamlakatlari bilan tashqi savdo aylanmasi 2021 yil yanvar-dekabr holatiga ko‘ra 15,9 mlrd.dollarni tashkil etdi. Shundan eksport – 5 407,6 mln.dollarga yetgan bo‘lsa, import – 10 460,2 mln.dollar qiymatida qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasining MDH mamlakatlari bilan tashqi savdo aylanmasining eng yuqori hajmlari Rossiya Federatsiyasi (47,4%), Qozog‘iston (24,6%) hamda Qirg‘iz Respublikasi (6,0%) davlatlari bilan qayd etildi.

Инфографика: Торговля Узбекистана со странами СНГ за декабрь 2021 года
Доля внешне торгового оборота стран СНГ, по сравнению с аналогичным периодом 2020 года, увеличилась на 5,1 % и их доля во внешнеторговом обороте, по итогам января-декабря 2021 года, составила 37,7 %, сообщает Госкомстат.
Объем внешнеторгового оборота других государств за январь-декабрь 2021 года, по сравнению с аналогичным периодом 2019-2020 годов, со ответственно увеличился на 5,1% и составил 62,3% от общего объема внешнеторгового оборота.
Внешнеторговый оборот Республики Узбекистан со странами СНГ достиг 15,9 млрд. долл. США. Из них объем экспорта составил 5 407,6 млн. долл. США, а объем импорта – 10 460,2 млн. долл. США.
Наибольший объем внешнеторгового оборота со странами СНГ зафиксирован с Российской Федерацией (47,4 %), Казахстаном (24,6 %) и Кыргызстаном (6,0%).