Инфографика: Ўзбекистон ва Германия савдо-инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамламоқда
17–18 июнь кунлари Германия Федерал Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер бизнес делегацияси ҳамроҳлигида Осиё мамлакатлари бўйлаб сафари доирасида Ўзбекистонга расмий ташриф билан келади.
Тошкентда у Президент Шавкат Мирзиёев билан музокаралар ўтказади ва Германия компаниялари лойиҳалари бўйича битимларни имзолаш маросимида иштирок этади.
Ташриф Тошкентда бешинчи бор ўтказилаётган Тошкент халқаро инвестиция форуми кунларига тўғри келмоқда. Форумда Германиянинг йирик компаниялари ва инвесторлари янги лойиҳалар ҳамда бизнес учун имкониятларни муҳокама қилишда фаол иштирок этмоқда.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (CERR) Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги 2017-2025 йилларга мўлжалланган савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорлик кўрсаткичлари тақдим этилган инфографикани тайёрлади.
Ўзбекистоннинг Германия билан савдоси
2017–2025 йиллар давомида Ўзбекистоннинг Германия билан ўзаро савдо ҳажми 2,3 бараварга ўсиб, $620 млн.дан (2016 й.) $1,4 млрд.га (2025 й.) етди, экспорт 4,5 бараварга ошиб $32,5 млн.дан $145,6 млн.га, импорт эса 2,2 бараварга кўпайиб $587,5 млн.дан $1,3 млрд.га етди.
Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги ўзаро савдода 90%дан ортиқ улуш импорт ҳиссасига тўғри келади. Бу, асосан, Германиядан Ўзбекистон саноатини ривожлантиришда фойдаланиладиган машина ва ускуналар, транспорт воситалари ҳамда бошқа маҳсулотлар етказиб берилиши ҳисобига шаклланмоқда.
2025 йилда Ўзбекистоннинг Германия билан экспорт ва импорт таркиби қуйидаги йирик товар гуруҳларини ўз ичига олди:
экспорт: тайёр маҳсулотлар – 29%, озиқ-овқат маҳсулотлари – 12%, саноат маҳсулотлари – 9%, машиналар ва транспорт ускуналари – 8%, кимё маҳсулотлари – 3%, ноозиқ-овқат хомашёси – 2%, хизматлар – 36%.
импорт: машиналар ва транспорт ускуналари – 56%, кимё маҳсулотлари – 17%, саноат маҳсулотлари – 5%, тайёр маҳсулотлар – 4%, озиқ-овқат маҳсулотлари – 3%, хизматлар – 10%.
Ўзбекистон учун Германия технологиялар, инвестициялар ва бошқарув тажрибасининг муҳим манбаларидан бири бўлиб қолмоқда.
2025 йил 1 июнь ҳолатига кўра, Ўзбекистонда Германия инвесторлари иштирокида 244 та корхона фаолият юритган бўлиб, шундан 111 таси қўшма корхона ва 133 таси 100% Германия капитали иштирокидаги корхоналар ҳисобланади.
2025 йилда Германиянинг Ўзбекистонга киритган инвестициялари ва кредитлари ҳажми $983,5 млн.ни ташкил этди. Сўнгги 9 йилда Германиянинг Ўзбекистонга киритган жами инвестициялари ва кредитлари ҳажми $5,7 млрд.дан ошди.
Германия Европа ва Марказий Осиё ўртасида транспорт коридорларини ривожлантириш, хомашё ва нодир ер металлари етказиб беришни кенгайтириш, шунингдек, яшил энергетика лойиҳалари ва саноатни модернизация қилишда иштирок этишдан манфаатдор.
Германия инвестицияларининг асосий қисми қайта ишлаш саноатига, шунингдек энергетика сектори, тоғ-кон саноати, ахборот-коммуникация соҳаси, транспорт ва логистика, қурилиш ҳамда иқтисодиётнинг бошқа тармоқларига йўналтирилган.

17–18 июня Федеральный президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер посещает Узбекистан с официальным визитом в сопровождении бизнес-делегации в рамках поездки по странам Азии.
В Ташкенте он проведёт переговоры с Президентом Шавкатом Мирзиёевым и примет участие в церемонии подписания соглашений по проектам германских компаний.
Визит проходит в дни V Ташкентского международного инвестиционного форума, где крупнейшие немецкие компании и инвесторы активно участвуют в обсуждении новых проектов и возможностей для бизнеса.
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) подготовил инфографику, в которой представлены показатели торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Германией за период 2017-2025 гг.
Взаимная торговля
За период 2017-2025 гг. объем взаимной торговли Узбекистана с Германией вырос в 2,3 раза, с $620 млн. (в 2016 г.) до $1,4 млрд. (в 2025 г.), экспорт увеличился в 4,5 раза с $32,5 млн. до $145,6 млн., импорт в 2,2 раза с $587,5 млн. до $1,3 млрд.
Во взаимной торговле Узбекистана с Германией более 90% составляет импорт, за счет поставок из Германии машин, оборудования, транспортных средств и другой продукции, которая используется для развития промышленности Узбекистана.
В 2025 г. структура экспорта и импорта Узбекистана с Германией включала следующие укрупненные товарные позиции:
экспорт: готовые изделия – 29%, пищевая продукция – 12%, промышленные товары – 9%, машины и транспортное оборудование – 8%, химическая продукция – 3%, сырье непродовольственное – 2%, услуги – 36%.
импорт: машины, оборудование и транспортные средства – 56%, химическая продукция – 17%, промышленные товары – 5%, готовые изделия – 4%; пищевая продукция – 3%, услуги – 10%.
Для Узбекистана Германия остаётся важным источником технологий, инвестиций и управленческого опыта.
На 1 июня 2025 г. в Узбекистане осуществляли свою деятельность 244 предприятий с участием инвесторов из Германии, из них: 111 – совместных предприятий и 133 предприятий с 100% германским капиталом.
В 2025 г. объем инвестиций и кредитов Германии в Узбекистан составил $983,5 млн. Всего накопленный объем инвестиций и кредитов Германии в Узбекистане за 9 лет превысил $5,7 млрд.
Германия заинтересована в развитии транспортных коридоров между Европой и Центральной Азией, расширении поставок сырья и редкоземельных металлов, а также участии в проектах зелёной энергетики и модернизации промышленности.
Основной объем германских инвестиций направлен в обрабатывающую промышленность, а также в энергетический сектор, горнодобывающую отрасль, информационно-коммуникационный сектор, транспорт и логистику, строительство и другие отрасли экономики.