2024 yil 20 noyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining O‘zbekiston Bosh vaziri lavozimiga nomzodni ko‘rib chiqishga bag‘ishlangan majlisi bo‘lib o‘tdi va unda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Prezident o‘z nutqida deputatlar va siyosiy partiyalar vakillari bilan faol muloqot o‘rnatib, ularning qarorlar qabul qilish jarayonidagi ishtiroki muhimligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari erishilgan natijalarga e’tibor qaratib, besh yillik davr yakunlarini sarhisob qildi va 2030 yilgacha bo‘lgan strategik maqsadlarni belgilab oldi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) mutaxassislari ushbu nutqning mamlakatning strategik rivojlanishiga oid lingvistik tahlilini o‘tkazdilar.
Ushbu tahlil nafaqat nutq mazmunini, balki uning O‘zbekistondagi siyosiy muhit va jamoatchilik idrokiga ta’sirini yaxshiroq tushunish imkonini beradi, bu esa hukumat va jamiyatning o‘zaro hamkorligi kelgusi besh yilga mo‘ljallangan maqsadlar doirasida mamlakat kelajagini shakllantirishga qanday ta’sir qilishini ko‘rsatadi.
Tahlil quyidagilarni ko‘rsatdi:
Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi nutqida jami 3318 ta so‘z ishlatgan. Eng uzun so‘zlar 23 harfdan iborat bo‘lib, bu siyosiy va iqtisodiy mavzularga xos murakkab atamalar mavjudligini ko‘rsatadi. Shu bilan birga nutqda qo‘llanilgan so‘zlar o‘rtacha 7 ta harfdan iborat bo‘lgan.
Nutq matnidan so‘zlar buluti hosil qilindi va bu nutqdagi eng muhim mavzularni tasavvur qilish imkonini yaratadi hamda O‘zbekistondagi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlarini yaxshiroq tushunishga yordam beradi.
1-rasm. O‘zbekiston Prezidentining Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 20.11.2024 yilda o‘tkazilgan majlisidagi nutqida eng ko‘p qo‘llanilgan so‘zlari
Prezident nutqining lingvistik tahlilida asosiy kalit so‘zlar, "hukumat" so‘zi 29 marta, “aholi” va “davlat” so‘zlari 18 marta, “rahbar” so‘zi 16 marta, “qonun” va “dastur” so‘zlari 15 marta, “iqtisodiyot” so‘zi 14 marta va “tizim” so‘zi 13 marta ishlatilgan.
“Mamlakat” va “deputat” so‘zlari 9 marta qo‘llangan bo‘lsa, “O‘zbekiston”, “xalqimiz”, “xizmat” va “sifat”, “parlament” so‘zlari 8 marta, “investitsiya” va “imkoniyat”, “vazirlik” so‘zlari 7 marta, “energiya”, “ta’lim” va “yoshlar” so‘zlari 6 marta tilga olingan.
Ikki so‘zli iboralarni tahlil qilib, shuni ta’kidlash mumkinki, “Vazirlar mahkamasi” iborasi 6 marta, “Markaziy Osiyo”, “Bosh vazir” iboralari 5 marta, “yangi hukumat” iborasi 4 marta qo‘llanilgan. “Yangi O‘zbekiston”, “tashqi siyosat”, “kambag‘allikni qisqartirish” iboralari esa 3 marta tilga olingan.
Uch so‘zdan tashkil topgan iboralardan “kelgusi besh yil” iboraci 5 marta, “yalpi ichki mahsulot” iboraci 3 marta, “parlament va hukumat”, “ijro etuvchi hokimiyat”, “jon boshiga daromad” va “suv tejaydigan texnologiya” iboralari 2 marta tilga olingan.
Shunday qilib, tahlilda davlat siyosatining boshqaruv, iqtisod va ijtimoiy masalalar kabi eng muhim jihatlariga alohida e’tibor qaratilgan.
Yo‘nalishlar va ularda ishlatilgan so‘zlarning o‘zaro bog‘lanishi
2-rasm. Yo‘nalishlar va ularda ishlatilgan so‘zlarning o‘zaro bog‘lanishi
Taqdim etilgan tahlilda davlat siyosatining turli yo‘nalishlari o‘rtasidagi bog‘liqlikni ko‘rsatadigan kalit so‘zlar ta’kidlangan.
Yalpi ichki mahsulot hajmini oshirishda kalit so‘zlar "aholi", "mahsulot", "imkoniyat" va "tizim" hisoblanadi. Bu so‘zlar resurslarni samarali boshqarish va o‘sish uchun imkoniyatlar yaratish muhimligini ta’kidlaydi.
Iqtisodiy o‘sish sur’atini oshirish yo‘nalishida "hukumat", "eksport", "investitsiya", "xizmat" va "texnologiya" so‘zlari asosiy o‘rin egalladi. Ular iqtisodiyotni rag‘batlantirishda davlat va xususiy sektorning roliga e’tibor qaratmoqda.
Kambag‘allikni kamaytirishda "mahalla", "oila", "aholi", "dastur" va "ta’lim" kabi so‘zlar markaziy o‘rinni egalladi. Bu atamalar mahalliy jamoalar va ta’lim sharoitlarini yaxshilashga qanday yordam berishini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, iqtisodiyot va aholi daromadlarini o‘stirish yo‘nalishida "sanoat", "energiya", "hukumat", "daromad" va "investitsiya" so‘zlariga alohida urg‘u berilgan. Bu iqtisodiyotni rivojlantirish va turmush darajasini oshirishga kompleks yondashuv zarurligini ko‘rsatadi.
Sog‘liqni saqlash, ta’lim va sportni rivojlantirishga tegishli kalit so‘zlar "hukumat", "tibbiy", "ta’lim", "sifat" va "maktab" muhim ahamiyat kasb ettirdi. Ushbu atamalar inson kapitaliga sarmoya kiritish muhimligini ta’kidlaydi.
"Qonun", "rahbar", "hukumat", "hamkorlik", "parlament", "deputat", "davlat" va "sifat" terminlari davlat xalqqa xizmat ko‘rsatishi shart yo‘nalishida muhim ahamiyat kasb etdi.
Tashqi siyosat konsepsiyasini yangi tahrirda qabul qilishda "Osiyo", "davlat", "mintaqaviy" va "hamkorlik" so‘zlariga alohida e’tibor qaratilgan.
2025 yilni nomlash mavzusi "yashil energiya", "iqlim", "atrof-muhit" va "asrash" atamalari bilan bog‘liq.
Shunday qilib, yuqoridagi tahlildan ko‘rinadiki, mamlakat iqtisodiyoti va aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha kompleks yondashuv qo‘llanilib, har bir yo‘nalishda aniq strategik maqsadlar va amalga oshirilishi zarur bo‘lgan vazifalar belgilab berilgan.

20 ноября 2024 г. состоялось заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса, посвященное рассмотрению кандидатуры Премьер-министра Республики Узбекистан, на котором выступил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
В своем выступлении Президент активно выстроил диалог с депутатами и представителями политических партий, подчеркивая важность их участия в процессе принятия решений.
Глава государства подвел итоги пятилетнего периода, акцентируя внимание на достигнутых результатах, и обозначил стратегические цели до 2030 года.
Эксперты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) провели лингвистический анализ этого выступления, касающегося стратегического развития страны.
Данный анализ позволит глубже понять не только содержание выступления, но и его влияние на политическую среду и общественное восприятие в Узбекистане, демонстрируя, как взаимодействие власти и общества влияет на формирование будущего страны в контексте намеченных целей на следующие пять лет.
Анализ (с языка оригинала) показал следующее:
Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении в парламенте использовал в общей сложности 3318 слов. Наиболее длиные слова содержали до 23 букв, что свидетельствует о наличии сложных терминов, характерных для политической и экономической тематики. В то же время, средняя длина слова составляли 7 букв.
Создание облака слов позволяет визуализировать наиболее значимые темы и помогает глубже понять приоритеты и направления государственной политики в Узбекистане.
Рисунок 1. Наиболее часто употребляемые слова в выступлении Президента Узбекистана на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 20.11.2024
В лингвистическом анализе выступления Президента ключевыми словами стали «ҳукумат» (правительство), использованные 29 раз, «аҳоли» (население) и «давлат» (государство), упомянуты по 18 раз, а также «раҳбар» (лидер), встречающееся 16 раз. Слова «қонун» (закон) и «дастур» (программа) употреблены 15 раз, «иқтисодиёт» (экономика) - 14 раз, а «тизим» (система) - 13 раз.
Слова «мамлакат» (страна) и «депутат» (депутат) использованы 9 раз, в то время как «Ўзбекистон» (Узбекистан), «халқимиз» (наш народ), «хизмат» (служба) и «сифат» (качество), «парламент» (парламент) встречаются 8 раз, немного реже «инвестиция» (инвестиция) и «имконият» (возможность), «вазирлар» (министры) упоминаются 7 раз, «энергия» (энергия), «таълим» (образование), «ёшлар» (молодежь) - 6 раз.
Анализируя двухсловные фразы, можно отметить, что «Вазирлар маҳкамаси» (Кабинет Министров) употребляется 6 раз, «Марказий осиё» (Центральная Азия) и «бош вазир» (премьер-министр) употребляется 5 раз, тогда как «янги ҳукумат» (новое правительство) и встречаются по 4 раза. Фразы «Янги Ўзбекистон» (Новый Узбекистан), «ташқи сиёсат» (внешняя политика) и «камбағалликни қисқартириш» (сокращение бедности) упоминаются 3 раза.
Трехсловные конструкции, такие как «келгуси беш йил» (следующие пять лет) встречаются 5 раз, «ялпи ички маҳсулот» (валовой внутренний продукт) по 3 раза, а «парламент ва ҳукумат» (парламент и правительство), «ижро этувчи ҳокимият» (исполнительная власть), «жон бошига даромад» (доход на душу населения), «сув тежайдиган технология» (технология экономии воды) по 2 раза.
Таким образом, анализ выявляет акценты на важнейших аспектах государственной политики, таких как управление, экономика и социальные вопросы.
Направления и взаимосвязь употребляемых слов
В представленном анализе выделяются ключевые слова, которые показывают взаимосвязь между различными направлениями государственной политики.
Увеличение ВВП связано с такими ключевыми терминами как "аҳоли" (население), "маҳсулот" (продукт), "имконият" (возможность) и "тизим" (система). Эти слова подчеркивают важность эффективного управления ресурсами и создания возможностей для роста.
Экономический рост использован с такими словами как "ҳукумат" (правительство), "экспорт" (экспорт), "инвестиция" (инвестиция), "хизмат" (услуга) и "технология" (технология). Они акцентируют внимание на роли государства и частного сектора в стимулировании экономики.
Снижение бедности - здесь ключевыми являются "маҳалла" (район), "оила" (семья), "аҳоли" (население), "дастур" (программа) и "таълим" (образование). Эти термины показывают, как местные сообщества и образование могут способствовать улучшению жизненных условий.
Увеличение доходов населения – наиболее важными словами являются "саноат" (промышленность), "энергия" (энергия), "ҳукумат" (правительство), "даромад" (доход) и "инвестиция" (инвестиция), что указывает на необходимость комплексного подхода к развитию экономики и повышения уровня жизни.
Здравоохранение, образование и спорт - ключевыми словами являются "ҳукумат" (правительство), "тиббий" (медицинский), "таълим" (образование), "сифат" (качество) и "мактаб" (школа). Эти термины подчеркивают важность инвестиций в человеческий капитал.
Государственное управление связано со словами "қонун" (закон), "раҳбар" (лидер), "ҳукумат" (правительство), "ҳамкорлик" (сотрудничество), "парламент" (парламент), "депутат" (депутат), "давлат" (государство) и "сифат" (качество).
Внешняя политика: в этом контексте внешней политики использованы слова "Осиё" (Азия), "давлат" (государство), "минтақавий" (региональный) и "ҳамкорлик" (сотрудничество), что акцентирует внимание на необходимости регионального взаимодействия.
Тематика названия 2025 года связана с терминами "яшил энергия" (зеленая энергия), "иқлим" (климат), "атроф-муҳит" (окружающая среда) и "асраш" (защита).
Таким образом, анализ показывает, что государственная политика направлена на комплексное развитие различных секторов, что требует четкого определения стратегических целей и задач для достижения устойчивого роста и благосостояния населения.