2021 yil uchun fuqarolar byudjeti nashr etildi
Moliya vazirligi 2021 yil uchun tasdiqlangan byudjetga bag‘ishlangan navbatdagi “Fuqarolar uchun byudjet” axborot nashrini taqdim etdi.
Asosiy bo‘limlar 2021 yil uchun byudjet hamda Davlat byudjetining daromadlari va xarajatlariga asos bo‘lib hisoblangan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar prognozlariga bag‘ishlangan. 2021 yilda iqtisodiy faollikning tiklanishi, iqtisodiyotning o‘sishi hamda soliq siyosatidagi o‘zgarishlar hisobiga daromadlarning barcha turlari bo‘yicha (yer qa’ridan foydalanganlik uchun soliq va boshqa soliqlardan tashqari) o‘sish prognoz qilinmoqda. Sezilarli ravishda o‘sishi kutilayotgan daromad moddalari bo‘lib, qo‘shilgan qiymat solig‘i, foyda solig‘i, jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i va aksiz solig‘i xizmat qildi.
Davlat byudjetining xarajatlari tarkibida ijtimoiy soha va aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga xarajatlar salmoqli bo‘lib qolmoqda. Ushbu xarajatlar umumiy xarajatlarning 52 foizini tashkil etadi. Koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq bo‘lgan xatarlarning saqlanib qolayotganini e’tiborga olgan holda 2021 yilda 3 trln so‘m koronavirusga qarshi kurashish tadbirlari va vaksinalar harid qilishga yo‘naltiriladi.
Shuningdek, “Davlat byudjeti” bo‘limida byudjet taqchilligi va uning qoplash manbalari to‘g‘risida ma’lumotlar ham keltirilgan. Prognoz qilinayotgan daromadlar va xarajatlarning tasdiqlangan parametrlarini hisobga olgan holda 2021 yilda Konsolidatsiyalashgan byudjet taqchilligi yalpi ichki mahsulotga nisbatan 5,4 foiz miqdorida prognoz qilinmoqda. Alohida bir bo‘limda davlat qarzining holati va dinamikasi to‘g‘risidagi ma’lumotlar yoritilgan bo‘lib, davlat qarzi o‘sishiga qaramasdan makroiqtisodiy barqarorlik darajasiga xavf solmaydigan darajada qolmoqda. Mazkur maqsadlar uchun 2020 yildan boshlab tashqi qarzlarni O‘zbekiston Respublikasi nomidan yoki O‘zbekiston Respublikasi kafolati ostida jalb qilishga cheklovlar kiritildi.
2020 yilda milliy iqtisodiyotning o‘sish sur’ati inqiroz sharoitida sezilarli ravishda pasaydi (1,6%gacha).
Iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash maqsadida hukumat tomonidan iqtisodiy o‘sishni tiklash va tarkibiy islohotlarni davom ettirish yuzasidan amaliy harakatlar rejasi qabul qilindi. Mazkur harakatlar rejasi hukumat, vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari, mahalliy davlat hokimiyati organlarining sa’yharakatlarini muvofiqlashtirishni, tizimli islohotlarni davom ettirish maqsadida sharoit yaratishni va iqtisodiyotni rivojlanishiga yanada turtki beruvchi yangi imkoniyatlarni va zaxiralarni aniqlashni («o‘sish nuqtalari») nazarda tutadi.
2021 yilda makroiqtisodiy vaziyatni barqarorlashtirish va tizimli tarkibiy islohotlarni davom ettirish chora-tadbirlarini hisobga olgan holda, iqtisodiy o‘sish 5,1 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2021-2023 yillarda iqtisodiyot tarmoqlarining o‘sish sur’atlarini inqiroz davrigacha bo‘lgan miqdorlarga bosqichma-bosqich tiklanishi prognoz qilinmoqda.
2021 yilda va kelgusi ikki yilda inflyasiya darajasi 7-11% darajada bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Jahon iqtisodiyoti bosqichma-bosqich tiklanishi va tashqi savdo operatsiyalarining yangilanishi hisobiga 2021 yilda tashqi savdo hajmining 2019 yildagi inqiroz davrigacha bo‘lgan miqdorlarga yetkazish prognoz qilinmoqda.
2021-2023 yillarda jalb qilinayotgan investitsiyalar hajmini sanoat, qishloq xo‘jaligi sohalaridagi va yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirishga qaratilgan ustuvor yo‘nalishlarni saqlab qolgan holda inqirozgacha bo‘lgan davr ko‘rsatkichlariga yetkazish prognoz qilinmoqda.
2021 yilda Davlat byudjeti daromadlarining tarkibida byudjetga tushayotgan umumiy tushumlarning 42,4 foizini ta’minlovchi bilvosita soliqlar ulushi oshib bormoqda.
Bilvosita soliqlar tushumining asosiy qismi (75,1%) QQS va aksiz solig‘i tushumlarining ortishi hisobiga ta’minlanadi. QQS bo‘yicha tushumlar 47,0 trln so‘m miqdorida prognoz qilinmoqda, o‘sish sur’ati joriy yil kutilayotgan tushumga nisbatan 50,6% ni tashkil etadi.
2021 yilda Davlat byudjeti xarajatlari 165 879 mlrd so‘m miqdorida tasdiqlangan, bu YaIMning 24,1 foizi miqdori tashkil etib, 2020 (20,1 foiz) yilga nisbatan qariyb 4 foizga ko‘p.
Sog‘liqni saqlash sohasiga – 19 648 mlrd so‘m ajratilgan.
2021 yilda koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashish va vaksina sotib olish uchun.
COVID-19 pandemiyasi inqirozi barcha mamlakatlarda ijtimoiy himoya muammolarini kuchaytirdi. Aholini qo‘llab-quvvatlash choralarida ijtimoiy zaif toifalarni qo‘llabquvvatlash byudjet xarajatlarining dolzarb masalalariga aylandi. Ijtimoiy himoya xarajatlari – 10 244,7 mlrd so‘m.
2021 yilda oilalarni ijtimoiy nafaqalar bilan qamrab olishning o‘sishi davom etadi. Ijtimoiy nafaqa oladigan kam ta’minlangan oilalar soni 2020 yil boshiga nisbatan 2 baravarga ko‘payadi.
Birinchi marta byudjetda chin etimlarni uy-joy bilan ta’minlash maqsadida 50 mlrd so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Shu munosabat bilan, chin yetimlarni uy-joy bilan ta’minlashning yangi tartibi ishlab chiqiladi va unga murojaat yetuvchilar ro‘yxati tuziladi.
2021 yilda iqtisodiyotni bosqichma-bosqich tiklanishi Konsolidatsiyalashgan byudjet taqchilligi 37 534,2 mlrd so‘m miqdorida prognoz qilinmoqda (YaIMga nisbatan 5,4%).
Jami davlat qarzi 2021 yil yakunida 28,3 mlrd AQSh dollari miqdorida bo‘lishi prognoz qilinmoqda (YaIMga nisbatan 45,3%). O‘sish dinamikasiga qaramay davlat qarzi mo‘’tadil bo‘lib, makroiqtisodiy barqarorlikka xavfsiz darajada qolmoqda.
2021 yil yakuniga davlat tashqi qarzi 25,7 mlrd AQSh dollari hisobida prognoz qilinmoqda, shundan 18,6 mlrd AQSh dollari – O‘zbekiston Respublikasi nomidan (O‘zbekiston Respublikasi Hukumati) va 7,1 mlrd AQSh dollari – O‘zbekiston Respublikasi kafolati ostida jalb qilingan.
“2021 uchun tasdiqlangan byudjet bo‘yicha Fuqarolar uchun byudjet” nashrining to‘liq matni bilan quyidagi ilova orqali tanishishingiz mumkin.

Министерство финансов представляет вниманию общественности очередное информационное издание «Бюджет для граждан», посвященное утвержденному бюджету на 2021 год.
Это уже восьмая публикация Бюджета для граждан на сегодняшний день. Публикация «Бюджет для граждан» посвящена обеспечению открытости и прозрачности бюджетной информации, а также направлена на повышение бюджетной грамотности и вовлечения граждан в бюджетный процесс.
Основные разделы посвящены бюджету на 2021 год на основе прогнозов макроэкономических показателей, а также доходам и расходам Государственного бюджета.
Кризис, связанный с пандемией коронавируса COVID-19 и ограничительными мерами,
введенными в целях сдерживания его распространения, привел к существенным
социально-экономическим потрясениям.
В 2020 году, в условиях кризиса, рост национальной экономики существенно замедлился (до 1,6%).
В целях поддержки экономики Правительство приняло План практических действий по восстановлению экономического роста и продолжению структурных реформ. Данный план предусматривает координацию усилий правительства, министерств, ведомств, хозяйственных объединений, органов государственной власти на местах по созданию условий для продолжения системных реформ и определения новых возможностей и резервов, которые могут дать дополнительный импульс развитию экономики («точки роста»).
С учетом мер по стабилизации макроэкономической ситуации и продолжения структурных реформ в 2021 году ожидается восстановление экономического роста до уровня 5,1%.
В 2021-2023 годах прогнозируется постепенное восстановление темпов роста отраслей экономики до докризисных значений.
В 2021 и последующие два года уровень инфляции прогнозируется в пределах 7-11%.
По мере поэтапного восстановления мировой экономики и возобновления
внешнеторговых операций в 2021 году прогнозируется увеличение объемов внешней торговли до докризисных значений 2019 года.
В 2021-2023 годах прогнозируется рост объема привлекаемых средств с сохранением основных приоритетов их направления на реализацию проектов в сфере промышленности, сельского хозяйства, крупных инфраструктурных проектов.
В 2021 году в структуре доходов Государственного бюджета возрастет доля косвенных налогов, которые обеспечат 42,4% общих поступлений в бюджет.
Основные поступления (75,1%) косвенных налогов будут обеспечены за счет НДС и увеличения поступлений по акцизному налогу. НДС прогнозируется в размере 47,0 трлн сум., рост 50,6% по сравнению с поступлением текущего года.
Расходы Государственного бюджета в 2021 году утверждены в размере 165 879 млрд сум., что составит 24,1% ВВП и на 4 п.п. выше, чем в 2020 году (20,1%).
На сферу здравоохранения намечено направить – 19 648 млрд сум.
На реализацию мер по борьбе с коронавирусной инфекцией в 2021 году предусмотрено 3 000 млрд сум.
Кризис, вызванный пандемией COVID-19, во всех странах обострил вопросы социальной защиты. Меры поддержки населения, его социально уязвимых категорий стали особенно востребованными в повестке бюджетных расходов. Расходы на социальную защиту – 10 244,7 млрд сум.
В 2021 году будет продолжен рост охвата семей социальными пособиями. Количество
малообеспеченных семей, получающих социальные пособия, возрастет почти в 2 раза по сравнению с началом 2020 года.
Впервые в бюджете предусмотрено 50 млрд сум. на обеспечение жильем круглых сирот. С этой целью будет разработан новый порядок предоставления жилья круглым сиротам и составлены списки претендентов на него.
В условиях постепенного восстановления экономики в 2021 году дефицит Консолидированного бюджета прогнозируется в размере 37 534,2 млрд сум. (5,4% ВВП).
Совокупный государственный долг на конец 2021 года прогнозируется в размере
28,3 млрд долл. США (45,3% к ВВП). Несмотря на динамику роста, государственный долг остается умеренным, на безопасном для макроэкономической стабильности уровне.
На конец 2021 года государственный внешний долг прогнозируется в размере
25,7 млрд долл. США, из них 18,6 млрд долл. США – привлеченный от имени Республики Узбекистан (Правительства Республики Узбекистан) и 7,1 млрд долл. США – под гарантию Республики Узбекистан.