– 2023 yil 28 mart sanasidan beri Qo‘shrabot tumani Shovana mahallasi hokim yordamchisi bo‘lib ishlab kelmoqdaman. Bundan avval Payariq tuman hokimiyatida ishlaganman. Shuningdek, xususiy buxgalteriya markazida ham ish tajribasiga egaman. Aynan buxgalteriya sohasida ishlaganim bugungi kunda vazifalarni samarali bajarishimda menga katta yordam bermoqda. Chunki hisob-kitoblarning to‘g‘ri bo‘lishi har qanday yo‘nalishdagi ishlarning samaradorligiga ijobiy ta’sir qiladi. Hokim yordamchisi lavozimiga ochiq tanlov asosida test va suhbatlardan o‘tgan holda ishga qabul qilindim.
– Bizning Shovana mahallamiz Qo‘shrabot tumanida joylashgan. Mahalla iqtisodiyotining asosiy drayveri uzumchilik hisoblanadi va aholining 90 foizining shaxsiy tomorqasida uzum mavjud bo‘lib, asosan, uzumni quritib mayiz holiga keltirgan holda sotish bilan shug‘ullanadi. Shuningdek, katta yo‘l yoqasida joylashganligi sababli xizmat ko‘rsatish sohasi ham yaxshi rivojlangan. Mahallamizda 4 ta umumta’lim maktabi, 1 ta davlat va 3 ta oilaviy maktabgacha ta’lim muassasasi, 1 ta oilaviy shifokorlik punkti va 3 ta sanoat korxonasi mavjud.
– Yuqorida aytib o‘tilganidek, mahallaning asosiy rivojlanish drayveri uzumchilik hisoblanadi. Uy xo‘jaliklarining 90 foizida uzumzorlar mavjud. Ishga kelgan birinchi yilimda aholining turmush darajasini oshirish uchun yana nimalar qilish mumkinligi borasida bosh qotirdim. Hududni har tomonlama atroflicha o‘rganish, mahalla faollari bilan, shuningdek, tadbirkorlar bilan suhbatlar natijasida mahallaga tadbirkorlikning boshqa turlarini ham olib kirish mumkinligiga amin bo‘ldim. Shu maqsadda yo‘l bo‘yida xizmat ko‘rsatish shoxobchalarini tashkil etish, mavjudlarini zamonaviy ko‘rinishga keltirish uchun harakat qildik. Shuningdek, hududga parrandachilikning go‘sht yo‘nalishi va asalarichilikni ham olib kirib, uni rivojlantirishga erishdim.
– 2024 yil bizning olis Qo‘shrabot tumanidagi Shovana mahallamiz aholisi va shaxsan mening faoliyatim uchun unutilmas yil bo‘ldi. Chunki, yakuniga yetgan yilda mahallamiz “Obod mahalla” dasturiga kiritilib, og‘ir hudud toifasidan chiqarish, infratuzilmani yaxshilash va aholi turmush darajasini oshirish maqsadida keng ko‘lamli obodonlashtirish va bunyodkorlik ishlari bajarildi. Dasturni amalga oshirish doirasida 1000 ga yaqin xonadon ta’mirlandi, 500 ta yaroqsiz simyog‘och temir beton ustunga almashtirildi. Shuningdek, 18 km elektr simlari tortildi, yaroqsiz holga kelgan 4 ta transformator yangisiga almashtirilib, 9 tasi qayta mukammal ta’mirlandi. Mahalla o‘rtasidan o‘tuvchi 4R-55 Mitan-Qo‘shrabot-Nurota yo‘lining 9-15 kilometrlari oralig‘iga yangi asfalt qoplamalari yotqizildi. Mana shu yo‘l chetlariga tungi yoritish chiroqlari o‘rnatildi va piyodalarning xavfsiz harakatlanishi uchun 4 km piyodalar yo‘lagi qurildi. Shuningdek, eski mahalla binosi o‘rniga zamonaviy shaklda yangisi qad rostladi va yangi kutubxona tashkil etildi. Qurilish-bunyodkorlik ishlari davomida mahalladagi oilaviy poliklinika, 12 ta maktabgacha ta’lim muassasasi, 8, 9, 16, 35-maktab binolari ta’mirlandi. Nuroniylar maskani, tikuvchilik xonasi, shuningdek, mahalla markazida kichik bozorcha tashkil etildi.
Aholining kam ta’minlangan qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 8 ta eng nochor ahvoldagi oilaning uy-joylari to‘liq qayta ta’mirlandi. 50 nafar kam ta’minlangan oilaning har biriga 50 tadan jami 2500 ta tuxum yo‘nalishiga asoslangan tovuq homiylar hisobidan tarqatildi.
Mahallada istiqomat qiluvchi aholini doimiy daromad manbai bilan ta’minlash maqsadida 20 gektar dehqon xo‘jaligi yer maydoni 40 nafar ishsiz fuqaroga dehqon xo‘jaligi sifatida berilib, u yerdan 2 ta artezian quduq ham qazib berildi va 40 ta oilaning dehqonchilik bilan shug‘ullanishi uchun sharoit yaratildi. Katta yo‘l yoqasida 15 ta xizmat ko‘rsatish va savdo shoxobchasi barpo etilib, 30 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Bundan tashqari, 150 nafar fuqaroga chorvachilik, parrandachilik, tikuvchilik, xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi, kasanachilik va boshqa sohalar bo‘yicha jami 3,5 mlrd so‘m imtiyozli kredit mablag‘lari berilib, ularning tadbirkorlik faoliyatlarini boshlashlarida yaqindan yordam berildi.
– 2024 yilda hokim o‘rinbosarlari faoliyatiga oid qator qarorlar qabul qilindi. Mahallalarning reytingi joriy etildi, yakka tartibdagi dasturlar amaliyoti joriy etildi, mahallalarning faol a’zolari soni 5 nafardan 7 nafarga oshirildi, mahallalarni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kengashlar tashkil etildi. Ushbu qarorlar munosabati bilan mahallangizda qanday ishlar amalga oshirildi, yangi tarkibdagi faollarning ishi qanday va bu qarorlar faoliyatingiz samaradorligiga qanday ta’sir ko‘rsatdi?
Albatta, bu qaror va farmonlar mahallaga bo‘lgan e’tiborni yanada kuchaytirdi, shuningdek, ijtimoiy xodim va soliq inspektorining qo‘shilishi natijasida endi aholi bilan yanada individual ishlash jarayoni kuchayadi, deb o‘ylayman. Ijtimoiy xodim orqali mahalladagi ijtimoiy ko‘makka muhtoj oilalar holidan xabar olish, ularga yordam berish imkoniyati yaratilgan bo‘lsa, soliq inspektori qo‘shilishi natijasida mahalliy byudjetga tushumlar ko‘payib, yangi-yangi tadbirkorlik sub’yektlari barpo bo‘lishi, legallashtirish ishlari amalga oshirilishi faoliyatimizga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Joriy yilda mahallani rivojlantirish bo‘yicha qanday ustuvor vazifalar belgilandi? Bu yo‘nalishda yana qanday rejalaringiz bor? Hozirgacha nimaga erishildi va kelgusida nimalar qilish kerak?
– Bu yilgi ustuvor vazifalarimizning asosiysi – aholini kambag‘allikdan chiqarish, mahallani ishsizlikdan xoli hududga aylantirish va tadbirkorlikni yanada rivojlantirish, tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashdan iborat. Bu boradagi belgilagan maqsad-rejalarimizni amalga oshirish uchun har bir kambag‘al oila uchun individual reja ishlab chiqqanmiz. Mana shu reja asosida bugungi kunda 61 ta kambag‘al oilaning 10 tasini doimiy ish bilan ta’minladik, yana 12 tasiga imtiyozli kredit mablag‘lari berdik. 5 nafar oila vakilini kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitishga erishdik va reja asosida ishlarni davom ettiryapmiz.
– Hokim yordamchisi sifatidagi tajribangizga tayangan holda ayting-chi, mahallangizda kambag‘allik holatlarini keltirib chiqaruvchi asosiy sabab va omillar nimada? Hududingiz aholisi o‘rtasida kambag‘allik darajasini yanada samarali kamaytirish uchun qo‘shimcha nima ishlar qilish kerak?
– Kambag‘allik holatlarini keltirib chiqaruvchi sabablar bir nechta bo‘lib, ulardan biri hududimizda dehqonchilik qilish uchun oqar suvning mavjud emasligidir. Ko‘p oilalar o‘zlari uchun artezian quduqlar qazib olgan bo‘lishiga qaramay, bunga hammaning ham moliyaviy imkoniyati yetmaydi, shu sababli ekinlar suvsizlikdan kutilgan hosilni bermaydi. Kuzatuvim natijasida kambag‘allikni keltirib chiqaruvchi yana bir muhim omil – bu ayrim insonlarda uchraydigan dangasalik. O‘sha kambag‘al oilaga kirib borganingizda ularning katta qismi hech qanday ish, foydali mehnat qilishga xohishi yo‘qligini ko‘rishingiz mumkin. Bunday oilalarni kambag‘allikdan chiqarish uchun, avvalambor, ularning fikrlash doirasini o‘zgartirish lozim bo‘ladi, chunki harakat qilgan inson bu mahallada, bu sharoitda kambag‘al bo‘lishi mumkin emas.
– Ishga kelgan birinchi kunimdanoq tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning muammolarini hal qilishga katta e’tibor berib kelyapman. Tadbirkorlarga yer kerak bo‘lsa yer, kredit kerak bo‘lsa kredit, agar faoliyatida biror bir to‘siqqa uchrasa uni hal qilish choralarini ko‘rish ustida tizimli ishlayapmiz. Bugungi kungacha 20 dan ziyod yangi korxona, 50 ga yaqin yakka tartibdagi tadbirkorlik bilan shug‘ullanmoqchi bo‘lgan fuqarolarga o‘z faoliyatlarini yo‘lga qo‘yishda amaliy yordam ko‘rsatdik.
Misol uchun, parrandachilikning go‘sht yo‘nalishi asosida tadbirkorlikni yo‘lga qo‘ygan Shovana Olmosi korxonasi eng muvaffaqiyatli tadbirkorlik sub’yektlarimizdan biri hisoblanib, bugungi kunda u yerda 8000 dona jo‘ja boqilmoqda. Har 40-45 kunda tayyor bo‘luvchi ushbu jo‘jalarning har partiyasidan 50-80 mln so‘mgacha daromad olish imkoniyati mavjud. Qisqacha aytganda, mahalladagi mavjud imkoniyatlardan unumli foydalanishga harakat qilyapmiz.
– Sizning mahallangizda tajribali tadbirkorlar bormi va ular bilan qanday ishlayapsiz? Bunga misollar keltira olasizmi?
– Bizning mahallada tajribali tadbirkorlar anchagina, ulardan biri Sartoqchi marmari XK hisoblanadi. Faoliyati marmar toshlar ishlab chiqarish bo‘lgan ushbu korxona bilan aloqalarimiz juda yaxshi. Ko‘plab ishsiz fuqarolarni u yerga ishga joylashtirganmiz, shuningdek, kam ta’minlanganlarga yordam ko‘rsatishda ham shu korxona o‘zining munosib yordamini berib kelmoqda.
– Xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, ularni Vatanga qaytishga undash borasida mahallangizda qanday ishlar amalga oshirilmoqda? Bu insonlarga o‘z bizneslarini boshlashi va mahalliy iqtisodiyotga muvaffaqiyatli integratsiyalashuviga yordam berish uchun nima ishlar qilinmoqda?
– Shovana mahallasida 84 nafar xorijga ishlash maqsadida ketgan fuqaro mavjud bo‘lib, biz doimiy ravishda ular bilan aloqada bo‘lib, gaplashib turamiz. Biror muammo tug‘ilsa, uni hal qilish choralarini ko‘ramiz. Agarda xorijda yaxshi daromad topmayotganini sezsak, ularni vataniga qaytarib, shu yerdan ish topib berishga yoki tadbirkorlik bilan shug‘ullanishga sharoit yaratib beramiz.
– Barcha hokim yordamchilari yetarlicha qo‘llab-quvvatlanmoqda, kerakli imkoniyatlar berilmoqda. Biz ushbu imkoniyatlardan unumli foydalanishimiz va tinimsiz o‘z ustimizda ishlashimiz zarur, deb hisoblayman. Hokim yordamchilari tadbirkorlik asoslarini chuqur o‘zlashtirib olishi zarur, chunki boshqalarni tadbirkorlikka jalb etish va o‘rgatish uchun o‘zi mukammal darajada bilim va tajribaga ega bo‘lishi lozim. O‘z tajribamdan kelib chiqib, O‘zbekistonda hokim yordamchilari faoliyatini yanada takomillashtirish va ish samaradorligini ko‘tarish uchun ularning dunyoqarashini kengaytirish, fikrlash darajasini, dunyoviy bilim va tajribasini oshirish lozim deb o‘ylayman. Bundan tashqari, ish jarayonida hamon qog‘ozbozlik, ortiqcha rasmiyatchilik holatlari ham uchrab turadi. Bu ham ish samaradorligiga ta’sir qilmasdan qolmaydi. Shuning uchun ortiqcha rasmiyatchilikdan voz kechish zarur. Hokim yordamchilariga bugungi kunda o‘ziga tegishli va tegishli bo‘lmagan topshiriqlar haddan ziyod ko‘p, agar ish faoliyati davomida yuklamalar aniq belgilab berilsa, hokim yordamchilarining ish samaradorligi yanada oshgan bo‘lar edi.
Bugungi kunda mamlakatimizda korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga qarshi ayovsiz kurash olib borilmoqda. Siz o‘z faoliyatingizda korrupsiya holatlariga yo‘l qo‘ymaslik uchun nima ishlar qilmoqdasiz?
– Davlatimiz tomonidan berilayotgan ish haqi va oilamdagi to‘kinchilik korrupsiyaga hojat qoldirmaydi. Shuningdek, mahallabay ish tizimi doirasida amalga oshiriladigan barcha ishlar jamoatchilik oldida, shaffof tarzda amalga oshiriladi. Bu ham korrupsiya holatlarining oldini olishda muhim rol o‘ynaydi.
– Mahallamizda amalga oshirilgan keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlaridan keyin insonlarning davlatga bo‘lgan munosabati ham keskin o‘zgardi, hammaning kayfiyati yaxshi, davlat idoralari xodimlaridan xursand. Demak, insonlarga haqiqatdan sharoit yaratib berilsa va biz qilayotgan ishlar ko‘zga ko‘rinsa, ular, albatta, rozi bo‘lar ekan. Yaqin kelajakda ham xalqimizga shunday xizmat qilishda davom etib, uning og‘irini yengil qilish ishlariga munosib hissa qo‘shish niyatidaman.

Помощники хокима — среди народа (махалля "Шована")
– Расскажите о своей профессиональной карьере и о том, как Вы пришли на эту должность? Какие навыки помогают Вам эффективно выполнять поставленные задачи?
– С 28 марта 2023 года я работаю помощником хокима махалли «Шована» Кошрабадского района. До этого я работал в хокимияте Пайарыкского района. Также имею опыт работы в частном бухгалтерском центре. Именно работа в сфере бухгалтерского учёта очень помогает мне сегодня эффективно выполнять свои задачи. Потому что правильность расчётов положительно влияет на эффективность работы в любом направлении. На должность помощника хокима я был принят на основе открытого конкурса, пройдя тестирование и собеседование.
– Расскажите подробнее о расположении махалли, возможностях трудоустройства её жителей.
– Наша махалля «Шована» находится в Кошрабадском районе. Основным драйвером экономики махалли является виноградарство, 90% населения выращивают виноград на своих приусадебных участках, в основном занимаясь сушкой винограда и продажей изюма. Также, благодаря расположению, у нас хорошо развита сфера услуг. В нашей махалле есть 4 общеобразовательные школы, 1 государственное и 3 семейных дошкольных образовательных учреждения, 1 семейный врачебный пункт, 3 промышленных предприятия.
– Чего Вы достигли за первый год работы на этой должности?
– В первое время я часто задался вопросом, что ещё можно сделать для повышения уровня жизни населения. После всестороннего изучения региона, а также бесед с активистами махалли и предпринимателями, я убедился, что в махалле можно внедрять и другие виды предпринимательства. Для этого мы работали над организацией придорожных точек услуг и модернизацией существующих. Нам также удалось внедрить и развить в регионе мясное направление птицеводства и пчеловодства.
– Расскажите подробно об итогах Вашей деятельности в 2024 году. Что Вы считаете самым важным из того, что сделали для общества в прошлом году?
– 2024 год стал незабываемым для жителей нашей отдалённой махалли и моей деятельности лично. В прошлом году наша махалля была включена в программу «Обод махалла», и были проведены масштабные работы по благоустройству и строительству с целью вывести её из категории «сложных территорий», улучшить инфраструктуру, повысить уровень жизни населения.
В рамках реализации программы было отремонтировано около 1000 домов, 500 непригодных электростолбов заменены на железобетонные. Было проложено 18 км электропроводов, заменено 4 непригодных трансформатора на новые, а 9 — полностью отремонтировано. Между девятым и пятнадцатым километрами проходящей через махаллю дороги 4R-55 Митан-Кошрабад-Нурота уложено новое асфальтовое покрытие. По обочинам этих дорог обеспечено уличное освещение, а для безопасного передвижения пешеходов построена пешеходная дорожка протяжённостью 4 км. Также на месте старого здания махалли было возведено новое современное здание и создана новая библиотека. В ходе строительных работ были отремонтированы семейная поликлиника, 12 дошкольных образовательных учреждений, здания школ № 8, 9, 16 и 35 в махалле. В центре махалли были созданы «Нуронийлар маскани», швейная мастерская и небольшой рынок.
В целях поддержки малообеспеченных слоев населения полностью отремонтированы дома восьми наиболее неблагополучных семей. Каждой из 50 малообеспеченных семей за счёт спонсоров было роздано по 50 кур, всего 2500 голов. В целях обеспечения населения, проживающего в махалле, постоянным источником дохода 40 безработным гражданам выделено 20 гектаров земли под дехканское хозяйство, там же пробурены 2 артезианские скважины, созданы условия для занятия 40 семьями земледелием.
Вдоль главной дороги построено 15 точек обслуживания и торговли, создано 30 новых рабочих мест. Кроме того, 150 гражданам предоставлены льготные кредиты на общую сумму 3,5 млрд. сумов в сфере животноводства, птицеводства, пошива одежды, обслуживания, сельского хозяйства, ремесленничества и других сферах, оказана тесная помощь в открытии собственного дела.
– В 2023 году принят ряд постановлений, касающихся деятельности заместителей хокима. Что было сделано в махалле в связи с этими постановлениями, какова работа активов в новом составе, повлияло ли это на эффективность деятельности?
– Конечно, эти решения и указы ещё больше усилили внимание к махалле, и я считаю, что добавление социального работника и налогового инспектора теперь усилит процесс более индивидуальной работы с населением. Если благодаря социальным работникам появилась возможность узнать о положении семей, нуждающихся в социальной помощи в махалле, и помочь им, то добавление налогового инспектора увеличило поступления в местный бюджет, а создание новых субъектов предпринимательства и реализация работы по легализации оказали положительное влияние на нашу деятельность.
– Какие приоритные задачи определены по развитию махалли в этом году? Что уже удалось сделать?
– Нашими главными приоритетами в этом году являются вывод населения из нищеты, превращение махалли в территорию, свободную от безработицы, дальнейшее развитие предпринимательства и оказание всесторонней поддержки предпринимателям. Для реализации поставленных в этом плане целей и задач мы разработали индивидуальный план для каждой малообеспеченной семьи. На основе этого плана мы обеспечили постоянной работой 10 из 61 малообеспеченной семьи и предоставили льготные кредиты ещё 12 семьям. Нам удалось обучить 5 членов семьи профессиям и предпринимательству, и мы продолжаем работать на основе этого плана.
– Исходя из опыта работы помощником хокима, каковы основные причины и факторы, вызывающие бедность в Вашей махалле?
– Существует несколько причин, вызывающих бедность, одна из которых — отсутствие проточной воды для земледелия в нашем регионе. Несмотря на то, что многие семьи вырыли себе артезианские скважины, не у всех есть финансовые возможности сделать это, и посевы не дают ожидаемого урожая из-за отсутствия воды.
Согласно моим наблюдениям, ещё одним важным фактором, вызывающим бедность, является лень некоторых людей. Когда вы заходите в дом этой бедной семьи, можно увидеть, что большинство из них не желают выполнять какую-либо работу или заняться полезным трудом. Чтобы вывести такие семьи из бедности, необходимо, в первую очередь, изменить их мышление, потому что человек, который действует, не может быть бедным в этой махалле и в этих условиях.
– Можете предоставить подробную информацию о мероприятиях, проводимых по развитию предпринимательства в махалле? Приведите примеры успешных предпринимательских инициатив.
– С первого дня работы я уделяю большое внимание поддержке предпринимателей и решению их проблем. Если предпринимателям нужна земля — мы даём землю, если нужен кредит — мы даём кредит, если возникают какие-то препятствия в деятельности — мы системно работаем над поиском путей их решения. На сегодняшний день я оказал практическую помощь в налаживании деятельности более 20 новым предприятиям и около 50 физическим лицам, желающим заниматься индивидуальным предпринимательством.
Мы стараемся продуктивно использовать имеющиеся в махалле возможности. Например, предприятие «Шована олмоси», начинавшее свою деятельность по птицеводству, считается одним из самых успешных наших субъектов предпринимательства. Сегодня там выращивают 8000 цыплят. С одной партии этих цыплят, которые появляются каждые 40-45 дней, есть возможность заработать до 50-80 миллионов сумов.
– Есть ли в махалле опытные предприниматели и как Вы с ними работаете?
– В нашей махалле много опытных предпринимателей, одним из которых является ЧП «Сартокчи мармари». У нас очень хорошие отношения с этим предприятием, деятельность которого — производство мраморных камней. Мы разместили там многих безработных граждан, а также это предприятие оказывает спонсорскую помощь нуждающимся.
– Что делается в махалле для поддержки граждан, работающих за границей, и стимулирования их возвращения на родину?
– В махалле Шована 84 гражданина, которые выехали за границу на заработки, и мы постоянно с ними на связи. Если возникают какие-то проблемы, мы принимаем меры для их решения. Если мы считаем, что они не получают хорошего дохода за рубежом, мы возвращаем их на родину и создаём условия для того, чтобы они нашли здесь работу или занялись предпринимательством.
– Какие предложения Вы можете дать по усовершенствованию работы помощников хокима в Узбекистане и повышению эффективности их работы?
– У всех помощников есть необходимые возможности. Я считаю, что нам нужно продуктивно использовать эти возможности и неустанно работать над собой. Помощникам хокимов необходимо глубоко овладеть основами предпринимательства, ведь для того, чтобы привлекать и обучать других предпринимательству, им необходимо иметь полноценный уровень знаний и опыта.
Исходя из собственного опыта, считаю, что для дальнейшего совершенствования деятельности помощников хокимов в Узбекистане и повышения эффективности их работы необходимо расширять их мировоззрение, повышать уровень мышления и житейского опыта.
Кроме того, в рабочем процессе всё ещё имеют место случаи бумажной волокиты и излишнего формализма. Это также не может не сказываться на эффективности работы. У помощников хокимов сегодня слишком много задач, как актуальных, так и неактуальных для них, и если бы задачи были боее чётко определены, эффективность работы помощников хокимов возросла бы ещё больше.
– Сегодня в нашей стране идёт борьба с любыми формами коррупции. Что вы делаете для предотвращения коррупции в вашей деятельности?
– Зарплата, предоставляемая нашим государством, и достаток в моей семье не оставляют необходимости в коррупции. Также вся работа, проводимая в рамках системы работы «махаллабай», осуществляется прозрачно, что играет важную роль в предотвращении случаев коррупции.
– Как изменилось отношение жителей Вашей махалли к проводимым реформам? Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой?
– После масштабных строительных работ, проведённых в нашей махалле, отношение людей к государству кардинально изменилось, все в хорошем настроении, довольны работниками государственных органов. Так что, если людям действительно будут предоставлены условия и будет видна та работа, которую мы делаем, они, безусловно, будут довольны. Я намерен и в будущем продолжать служить нашему народу и вносить достойный вклад в облегчение его жизни.