Kambag‘allik va ishsizlikni qisqartirish bo‘yicha manzilli chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi
Davlatimiz rahbarining Xorazm viloyatiga tashrifi chog‘ida hududni kambag‘allik va ishsizlikdan xoli hududga aylantirish bo‘yicha qator topshiriqlar berilgan edi.
Taqdimotda ushbu topshiriqlar ijrosini har bir mahalla kesimida ta’minlash, mavjud imkoniyatlarni aniq loyihalar va barqaror ish o‘rinlariga aylantirish bo‘yicha ishlab chiqilgan rejalar ko‘rib chiqildi.
Joriy yilning o‘tgan davrida viloyatda 162 ming nafar aholining daromadi oshirildi, 29 ming kishi doimiy ishga joylashtirilib, 37 ming nafar fuqaroning norasmiy bandligi qonuniylashtirildi.
Kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash doirasida 28,9 mingta oiladagi 126,6 ming nafar aholiga 40 mingdan ziyod xizmat ko‘rsatildi. Jumladan, 12,4 ming kishi doimiy ishga joylashtirildi, 23,6 ming nafari tadbirkorlikka jalb qilindi, 3,3 ming kishiga moliyaviy ko‘mak ko‘rsatilib, 1,1 ming nafari kasb-hunarga o‘qitildi.
Natijada yil boshidan “Ijtimoiy reyestr”ga kiritilgan 29 mingta oiladagi 127 ming nafar aholining rasmiy daromadi va moddiy ahvoli yaxshilandi. Ushbu oilalar kambag‘allikdan chiqarildi. Viloyatda kambag‘allik darajasi yil boshidagi 6,7 foizdan 3,9 foizga pasaydi.
Ayni paytda viloyatda 39 ming nafar ishsiz fuqaro bor, 102 ming kishi mehnat migratsiyasida.
Bandlik sohasidagi asosiy masalalardan biri mavjud vakansiyalar bilan ish izlovchilarning kasbiy tayyorgarligi o‘rtasidagi tafovut ekani qayd etildi. Ayni paytda 50 mingdan ziyod vakansiya mavjud bo‘lsa-da, zarur malakaga ega kadrlar yetishmasligi sababli ularning bir qismi bo‘sh qolmoqda.
Davlatimiz rahbari kasb-hunarga o‘qitish tizimini qayta ko‘rib chiqish va uni mehnat bozori ehtiyojlari bilan uzviy bog‘lash zarurligini ta’kidladi.
O‘tkazilgan so‘rovlarda oliy ta’lim muassasalari talabalarining 63 foizi o‘qish jarayonida yetarli amaliy ko‘nikmalarni egallamayotganini qayd etgan. Shu bois, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalarida amaliy tayyorgarlikni kuchaytirish, oliy ta’lim tashkilotlarining mavjud imkoniyatlaridan kasbga o‘rgatishda keng foydalanish vazifasi qo‘yildi. Universitetlarda kunning ikkinchi yarmida talabalarning kasbiy va amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan mashg‘ulotlarni tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha ishlarni yangicha tashkil etish, odamlarning mehnat va tadbirkorlikka munosabatini o‘zgartirish, shuningdek, ularning faolligi va tashabbuskorligini rag‘batlantirish muhimligi qayd etildi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlikni ta’minlash maqsadlariga jami 6,4 trillion so‘m yo‘naltirildi. Tijorat banklarining 2,1 trillion so‘mlik resurslari hisobidan mahallalardagi loyihalarga 1,5 trillion so‘m kredit ajratildi. Shu tariqa viloyatdagi barcha mahallalar moliyaviy resurslar bilan qamrab olindi.
Prezidentimiz banklarning ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirishdagi amaliy hissasi mahallalardagi natijalarda ko‘rinishi kerakligini ta’kidladi. Banklar hududlardagi imkoniyat va tashabbuslarni aniq biznes loyihalariga aylantiradigan “loyihalar fabrikasi” bo‘lishi zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, “mahalla yettiligi” va mahalla bankirlari faoliyati samaradorligini oshirish, ularning ishini aniq natijadorlik ko‘rsatkichlari asosida baholash masalalariga e’tibor qaratildi. Kambag‘allikni qisqartirishda ularning vazifalari, ish usullari va mas’uliyat doirasini belgilash bo‘yicha yangi mexanizmlarni ishlab chiqish topshirildi.
Taqdimotda yil yakuniga qadar 18 mingta kam ta’minlangan oiladagi 81 ming nafar aholini kambag‘allikdan chiqarish va 39 ming nafar ishsiz fuqaroni doimiy ish bilan ta’minlash rejalari bayon qilindi.
– Bular oddiy raqamlar emas. Har bir insonga alohida yondashib, uning imkoniyatlarini yaxshi bilishimiz, shundan kelib chiqib, munosib ish topib berishimiz kerak, – dedi Prezidentimiz.
Buning uchun sanoat, xizmat ko‘rsatish, turizm, transport, qishloq xo‘jaligi va qurilish sohalaridagi investitsiya loyihalari ishga solinadi. Mikrosanoat markazlarida 250 ta yangi korxona tashkil etilib, mahalla bankirlari ishtirokidagi loyihalar kengaytiriladi, yangi ish o‘rinlari yaratish va tadbirkorlik faoliyatini qonuniylashtirish choralari ko‘riladi.
Parrandachilik, chorvachilik, baliqchilik, mebel ishlab chiqarish, issiqxona xo‘jaligi va o‘simlikchilik yo‘nalishlarida 36 ta kooperatsiya tashkil etilib, ularga 201 ta mahalladagi 15,8 mingta kam ta’minlangan oila jalb qilinadi.
Shuningdek, 12 ta tayanch va 38 ta yondosh mahallada 70 ta “lokomotiv” loyiha amalga oshirilib, 1,1 mingta ish o‘rni yaratiladi. Tadbirkorlik loyihalari uchun 650 milliard so‘m ajratilib, 2,5 mingta mikroloyiha ro‘yobga chiqariladi.
Yangiariq tumanidagi Shixbog‘i mahallasini tayanch mahalla sifatida rivojlantirish rejasi ham muhokama markazida bo‘ldi. U bilan birga Qarmish, Sherobod va Kattabog‘ mahallalari qamrab olinadi. Ushbu mahallalarda jami 18,2 ming nafar aholi istiqomat qiladi, 319 ta tadbirkorlik sub’yekti faoliyat yuritmoqda.
Tayanch va unga tutash mahallalarda sanoat zonasi, mikrosanoat markazi, zamonaviy bozor va xizmat ko‘rsatish ob’yektlarini tashkil etish, intensiv bog‘ barpo qilish, chorvachilik va parrandachilik majmualarini ishga tushirish mo‘ljallangan. Shuningdek, ichki yo‘llar, piyodalar yo‘lagi, elektr va suv ta’minoti infratuzilmasi yaxshilanadi.
Xorijiy konsalting tashkilotlari ishtirokida mazkur hududni rivojlantirishning master rejasi ishlab chiqilib, mahalliy loyihachilarning malakasi oshiriladi. Mazkur choralar orqali 1,5 mingta barqaror ish o‘rni yaratish, aholi daromadini 20-30 foizga oshirish hamda hududni kambag‘allik va ishsizlikdan xoli qilish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari ehtiyojmand aholi qatlamlari bilan ishlashning amaldagi mexanizmlari va metodologiyasini to‘liq qayta ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidladi. Mamlakatimizda kambag‘allikka qarshi kurashish siyosatini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha takliflar tayyorlash hamda ularni alohida videoselektor yig‘ilishida muhokama qilish belgilandi.

В ходе поездки в Хорезмскую область глава государства дал ряд поручений по превращению региона в территорию, свободную от бедности и безработицы.
В ходе презентации рассмотрены разработанные планы по обеспечению исполнения этих поручений в разрезе каждой махалли, а также по преобразованию имеющихся возможностей в конкретные проекты и устойчивые рабочие места.
За прошедший период текущего года в области были повышены доходы 162 тысяч человек, трудоустроены на постоянной основе 29 тысяч граждан, легализована неофициальная занятость 37 тысяч граждан.
В рамках поддержки малообеспеченных семей 126,6 тысячам соотечественникам из 28,9 тысячи семей оказано более 40 тысяч услуг. В частности, 12,4 тысячи человек были трудоустроены на постоянную работу, 23,6 тысячи привлечены к предпринимательской деятельности, 3,3 тысячи получили финансовую помощь, а 1,1 тысячи прошли профессиональное обучение.
В результате с начала года официальные доходы и материальное положение улучшились у 127 тысяч человек из 29 тысяч семей, включенных в «Социальный реестр». Эти семьи были выведены из бедности. Уровень бедности в области снизился с 6,7 процента в начале года до 3,9 процента.
В настоящее время в области проживают 39 тысяч безработных граждан, еще 102 тысячи человек находятся в трудовой миграции.
Отмечено, что одним из основных вопросов в сфере занятости является разрыв между имеющимися вакансиями и профессиональной подготовкой соискателей. Хотя сейчас имеется более 50 тысяч вакансий, часть из них остается незаполненной из-за нехватки кадров, обладающих необходимой квалификацией.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость пересмотра системы профессионального обучения и ее тесной увязки с потребностями рынка труда.
В проведенных опросах 63 процента студентов высших образовательных учреждений отметили, что в процессе обучения не получают достаточных практических навыков. В связи с этим поставлена задача усилить практическую подготовку в учреждениях среднего специального и профессионального образования, а также широко использовать в обучении профессиям имеющиеся возможности организаций высшего образования. Отмечена необходимость организации в университетах во второй половине дня занятий, направленных на развитие профессиональных и практических навыков студентов.
Отмечена важность по-новому организовать работу по сокращению бедности, изменить отношения людей к труду и предпринимательству, а также стимулировать их активность и инициативность.
На цели, связанные с сокращением бедности и обеспечением занятости было направлено в общей сложности 6,4 триллиона сумов. За счет ресурсов коммерческих банков в размере 2,1 триллиона сумов на проекты в махаллях было выделено 1,5 триллиона сумов кредитов. Таким образом, финансовыми ресурсами были охвачены все махалли области.
Президент нашей страны подчеркнул, что практический вклад банков в сокращение безработицы и бедности должен проявляться в результатах, достигнутых в махаллях. Отмечено, что банки должны стать «фабриками проектов», превращающими возможности и инициативы на местах в конкретные бизнес-проекты.
Также уделено внимание вопросам повышения эффективности деятельности «махаллинской семерки» и махаллинских банкиров, оценки их работы на основе конкретных показателей результативности. Поручено разработать новые механизмы по определению их задач, методов работы и круга ответственности в сфере сокращения бедности.
В ходе презентации озвучены планы по выведению из бедности 81 тысячи человек из 18 тысяч малообеспеченных семей и обеспечению постоянной работой 39 тысяч безработных граждан до конца года.
– Это не просто цифры. Нам следует применять индивидуальный подход к каждому человеку, хорошо знать его возможности и, исходя из этого, найти ему достойную работу, – сказал Президент.
Для этого будут задействованы инвестиционные проекты в сферах промышленности, услуг, туризма, транспорта, сельского хозяйства и строительства. В микроцентрах промышленности будет создано 250 новых предприятий, расширены проекты с участием махаллинских банкиров, а также приняты меры по созданию новых рабочих мест и легализации предпринимательской деятельности.
В сферах птицеводства, животноводства, рыбоводства, производства мебели, тепличного хозяйства и растениеводства будут созданы 36 коопераций, в которые привлекут 15,8 тысячи малообеспеченных семей из 201 махалли.
Кроме того, в 12 опорных и 38 смежных махаллях будут реализованы 70 «локомотивных» проектов, в результате чего будет создано 1,1 тысячи рабочих мест. На предпринимательские проекты будет выделено 650 миллиардов сумов, что позволит осуществить 2,5 тысячи микропроектов.
Рассмотрен также план развития махалли Шихбоги в Янгиарыкском районе в качестве опорной. Наряду с ней будут охвачены махалли Кармиш, Шеробод и Каттабог. В этих населенных пунктах проживает 18,2 тысячи человек, действуют 319 субъектов предпринимательства.
В опорной и прилегающих махаллях намечено создать промышленную зону, микроцентр промышленности, современный рынок и объекты сферы услуг, заложить интенсивный сад, запустить животноводческие и птицеводческие комплексы. Кроме того, будут улучшены внутренние дороги, пешеходные дорожки, инфраструктура электро- и водоснабжения.
С участием зарубежных консалтинговых организаций будет разработан мастер-план развития данной территории, а также повышена квалификация местных проектировщиков. За счет этих мер планируется создать 1,5 тысячи стабильных рабочих мест, увеличить доходы населения на 20-30 процентов, а также сделать территорию свободной от бедности и безработицы.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость полного пересмотра действующих механизмов и методологии работы с нуждающимися слоями населения. Намечено подготовить предложения по выводу политики борьбы с бедностью в нашей стране на новый этап и обсудить их на отдельном видеоселекторном совещании.