1 sentyabrdan O‘zbekistonda ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar oshadi
Farmon aholi turmush darajasini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar ko‘lamini kengaytirish, koronavirus pandemiyasi davrida fuqarolarni ijtimoiy himoya qilish va ehtiyojmand oilalarni moddiy qo‘llab-quvvatlashni yanada kuchaytirish, ularning daromadlarini izchil oshirib borish maqsadida qabul qilingan.
2021 yilning 1 sentyabridan boshlab:
- mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori – oyiga 822 000 so‘m;
- bazaviy hisoblash miqdori – oyiga 270 000 so‘m;
- pensiyani hisoblashning bazaviy miqdori – oyiga 289 000 so‘m;
- yoshga doir eng kam pensiyalar – oyiga 565 000 so‘m;
- bolalikdan nogironligi bo‘lgan shaxslarga beriladigan nafaqa – oyiga 622 000 so‘m;
- zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi va mehnatga layoqatsiz fuqarolarga beriladigan nafaqa – oyiga 440 000 so‘m;
- ish staji to‘liq bo‘lmagan chog‘dagi pensiyalarning eng kam miqdori qo‘shimcha to‘lovni hisobga olgan holda – oyiga 440 000 so‘m;
- belgilangan yoshga doir eng kam pensiya miqdoridan 623 000 so‘mgacha pensiya oluvchilarning yoshga doir va nogironlik bo‘yicha pensiyalari miqdori – oyiga 623 000 so‘m;
- 1941–1945 yillardagi urush nogironlari va qatnashchilari, shuningdek, fashistlar konslagerlarining voyaga yetmagan sobiq mahbuslari va Leningrad shahri qamal qilingan davrda ishlagan shaxslarning eng kam pensiya miqdori ustamalarni inobatga olgan holda – oyiga 2 750 000 so‘m etib;
- boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi oluvchilarning bir nafar mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun pensiyaning eng kam miqdori – oyiga 440 000 so‘m etib belgilandi va keyingi har bir mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun amaldagi tartibga muvofiq pensiya to‘lanadi;
- boquvchisini yo‘qotganlik nafaqasi oluvchilarning bir nafar mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun nafaqa miqdori – oyiga 440 000 so‘m va keyingi har bir mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun 165 000 so‘mdan qo‘shilishi belgilandi.
Byudjet tashkilotlari xodimlarining ish haqlari, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalarning oshirilishi bilan bog‘liq xarajatlar Davlat byudjeti va Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Ish beruvchilarga ish haqi miqdorlarini qonunchilik hujjatlarida belgilangan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoridan kam bo‘lmagan holda to‘lashni ta’minlab, ish haqi miqdorlarini mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoriga muvofiq oshiriladi.

С 1 сентября повышаются размеры минимальной заработной платы работникам бюджетных учреждений и организаций, пенсий, стипендий и пособий в среднем на 10%.
Решение принято в целях расширения масштабов мер, направленных на повышение уровня жизни населения, дальнейшего усиления социальной защиты граждан и материальной поддержки нуждающихся семей в период коронавирусной пандемии, последовательного повышения их доходов.
Так, с 1 сентября текущего года:
- минимальный размер оплаты труда составит – 822 000 сумов в месяц;
- базовая расчетная величина – 270 000 сумов в месяц;
- базовая величина исчисления пенсии – 289 000 сумов в месяц;
- размер пенсии по возрасту – 565 000 сумов в месяц;
- размер пособия детям с инвалидностью – 622 000 сумов в месяц;
- размер пособия престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, – 440 000 сумов в месяц;
- минимальный размер пенсии при неполном стаже работы с учетом доплаты – 440 000 сумов в месяц;
- размер пенсий по возрасту и инвалидности лиц, получающих пенсии в размере от установленного минимального размера пенсии по возрасту до 623 000 сумов, – 623 000 сумов в месяц;
- размер пенсий, включая надбавки, инвалидам и участникам войны 1941–1945 годов, а также бывшим несовершеннолетним узникам фашистских концлагерей и лицам, работавшим в период блокады города Ленинграда, – 2 750 000 сумов в месяц;
- минимальный размер пенсии на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пенсии по потере кормильца – 440 000 сумов в месяц с выплатой пенсии каждому следующему нетрудоспособному члену семьи согласно действующему порядку;
- размер пособия на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пособия по потере кормильца – 440 000 сумов в месяц и прибавление по 165 000 сумов на каждого следующего нетрудоспособного члена таких семей.
Расходы, связанные с повышением заработной платы работников бюджетных организаций, пенсий, стипендий и пособий, будут покрыты за счет средств государственного бюджета и внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов.
Работодателям рекомендовано производить повышение размеров заработной платы в соответствии с минимальным размером оплаты труда, обеспечив выплату заработной платы не ниже минимального размера оплаты труда, установленного актами законодательства.