1 martdan daromadi yuqori bo‘lmagan va uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan fuqarolarga subsidiyalar berish jarayonlari qaytadan ishga tushirildi. Davlat xizmatlari agentligi subsidiya nimaligi, kimga berilishi, subsidiya olish uchun qanday ma’lumotlarni taqdim etish kerakligi to‘g‘risida ma’lumotlar taqdim etdi.
Subsidiya o‘zi nima?
Subsidiyalar — daromadi yuqori bo‘lmagan shaxslarga ipoteka kreditlari asosida uy-joy sotib olishlari uchun boshlang‘ich badal yoki kredit foiz to‘lovlarining bir qismini qoplab berish maqsadida davlat byudjetidan qaytarib berilmaydigan mablag‘lar.
Boshlang‘ich badal — bu birlamchi bozordagi (ya’ni, yangi qurilgan) uy-joylarni sotib olish uchun ajratiladigan pullar. Shahar va qishloq joylarda ularning qiymati har xil bo‘ladi.
Subsidiya, shuningdek ipoteka krediti bo‘yicha foizlarni qoplash uchun ham berilishi mumkin.
Bunda qishloq joylarda — birinchi 5 yil davomida ipoteka krediti bo‘yicha foiz to‘lovlari bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun — 10 foizlik punktdan oshgan qismiga, Shaharlarda (shu jumladan, Toshkent shahrida ham) esa — dastlabki badalning bir qismini to‘lash bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun uy-joy hisoblangan qiymatining 10 foizi miqdorida;
Toshkent shahrida birinchi besh yil davomida kredit bo‘yicha foizlarni qoplash uchun — 12 foizlik punktdan oshgan qismiga;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar shaharlarida 10 foizlik punktdan oshgan qismiga to‘lanadi.
Har bir hududda quriladigan uy-joylar sonidan kelib chiqib, yil davomida ajratiladigan subsidiyalar miqdori haqida Moliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikka qarshi kurashish vazirligi, Qurilish vazirligi hamda tegishli hokimliklari tomonidan ommaviy axborot vositalarida ma’lumot beriladi.
Subsidiya olish uchun arizani Davlat xizmatlari markazlari yoki my.gov.uz portali orqali elektron tarzda berish mumkin.
Subsidiyalar kimga beriladi?
Eslatib o‘tamiz, mazkur mablag‘lar faqatgina uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan oilalar, og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan xotin-qizlar, mamlakat ijtimoiy hayotida faol ishtirok etayotgan yoshlar va shu toifadagi boshqa O‘zbekiston fuqarolariga ajratiladi.
Subsidiya olish uchun fuqaro 18 yoshga to‘lgan bo‘lishi kerak. Agar fuqaro mehnat migranti bo‘lganda, uning nomidan oila a’zolari ham ariza berishi mumkin.
Subsidiyalar faqatgina ariza beruvchining ro‘yxatdan o‘tgan hududi bo‘yicha beriladi.
Subsidiya va arzon uylar — bir xil tushunchami?
E’tibor bering! Subsidiyalar uylarni BOZOR NARXIDA xarid qilishga beriladi. Ya’ni, subsidiya bilan arzon uy-joylar ikkita bir biriga umuman aloqasi yo‘q bo‘lgan toifadagi tushunchalar.
Shuningdek, subsidiyalarga tegishli Farmon chiqishi bilan arzon uy-joylar dasturi yopilgani yo‘q! Hokimliklar fuqarolarni qabul qilmasliklari bo‘yicha qonunchilikka o‘zgartirish kiritilmagan.
Arzon uy-joy uchun NAVBATlaringiz DXMlar orqali o‘zgartirilmaydi. Ushbu masalada mahalliy hokimiyatlarga murojaat etish lozim.
Subsidiya olishda ballar... bu nima?
Subsidiya bo‘yicha ariza topshirgan har bir talabgorga pul mablag‘i berilmaydi. Buning uchun bir qator talab va holatlarga javob berish lozim.
Subsidiya berilishi uchun avvalambor mas’ul organlar vakillaridan shakllantirilgan maxsus komissiya ariza beruvchilarga mezonlar bo‘yicha ball beradi.
Mas’ul organlar — ichki ishlar bo‘limi, moliya bo‘limi, davlat soliq inspeksiyasi, bandlikka ko‘maklashish markazi, kadastr korxonasi, mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limi, Yoshlar ittifoqi tuman kengashi, tuman (shahar) hokimliklari, ishtirok etuvchi tijorat banklari. Bularning hammasi ariza beruvchi tomonidan taqdim etilgan hujjatlarni haqqoniy ekanligini tekshirish uchun kerak.
Ijtimoiy mezonlar uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj fuqarolarni aniqlashga xizmat qiladi. Ball to‘plash uchun mezonlarga talabgor va (yoki) uning oilasining daromadi (shahar va qishloq joylari uchun alohida ko‘rsatkichlar belgilangan), turar joy maqomi (ijara yoki shaxsiy mulk), ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lganlar (mehnat migrantlari, yetim va ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar, yolg‘iz ayollar va hokazo), shuningdek, oilada nogironligi mavjud bo‘lgan shaxslar inobatga olingan.
Subsidiya tartib bo‘yicha yuqori ball to‘plaganlarga beriladi.
Subsidiya olish uchun qanday ma’lumotlarni taqdim etish kerak?
– pasport;
– oila a’zolarining pasporti va nikoh qayd etilganligi guvohnomasi (to‘liq oila va voyaga yetgan farzandi(lari) bo‘lganda) va farzandlarining tug‘ilganlik haqidagi guvohnomalari (agar voyaga yetmagan bo‘lsa) nusxasi;
– nikoh bekor qilinganligi haqidagi guvohnoma yoki nikoh haqiqiy emas deb topilganligi to‘g‘risidagi sud qarori (nikoh qayd etilgan hollarda) va oilaviy holati to‘g‘risida FHDYo organlari arxividan ma’lumotnoma nusxasi (nikoh qayd etilmagan hollarda);
– doimiy propiska joyidan kadastr raqami va turiga tegishli ma’lumotlar;
– doimiy propiska joyidan uy daftarining yoki kvartira kartochkasining (17-shakl bo‘yicha) nusxasi;
– ariza beruvchi va birgalikda qarz oluvchilarning daromadi hamda ushlab qolingan daromad soliqlari haqida ma’lumotnoma (qo‘shimcha daromadlar bo‘lsa soliq deklaratsiyasi).
Ariza yakunlari bo‘yicha talabgorga ijobiy javob olingan taqdirda fuqaro o‘zining tanloviga ko‘ra subsidiyani uy-joy sotib olish uchun boshlang‘ich badal yoki kredit foiz to‘lovlarining bir qismini qoplashga qaratilgan mablag‘ shaklida olishi mumkin bo‘ladi.
Subsidiya olish uchun oylik maoshi qanday bo‘lishi kerak?
Tanganing orqa tomoni-chi?
Agar talabgor ipoteka shartnomasi bo‘yicha shartnoma majburiyatlarini (to‘lovlarni) surunkali ravishda bajarmasligi oqibatida ipoteka shartnomasi bekor qilinsa, shartnoma bo‘yicha undiriladigan mablag‘lar, shu jumladan, ajratilgan subsidiyalar garovdagi uy-joy sotilishidan to‘liq ravishda qaytariladi.
E’tibor bering! Subsidiya olish jarayonida Davlat xizmatlari markazlari Sizdan faqatgina ariza olib qolib tayyor natijani taqdim etishga vakolatli.
Qolgan masalalar, ya’ni kimga, qaysi hamda qancha miqdorda subsidiyalar ajratishni tashkil etiladigan KOMISSIYa tomonidan hal qilinadi. Bu ishga Davlat xizmatlari markazi aralashmaydi.
Subsidiyalar bir oilaga (oila a’zolarining bittasiga) FAQAT 1 marta beriladi.
Subsidiya ajratish uchun qaysi vaqtda arizalar qabul qilinadi?
Ariza beruvchi tomonidan ipoteka kreditlari bo‘yicha subsidiya olish uchun ariza berish muddati yilning 1 martidan 1 oktyabrgacha etib belgilanadi. Ushbu muddat tugagandan keyin taqdim etilgan arizalar ko‘rib chiqilmaydi.

Субсидии — средства из государственного бюджета, выдаваемые безвозмездно лицам с невысоким доходом, чтобы покрыть часть первоначального взноса или процентных платежей по кредиту для приобретения жилья на основе ипотечных кредитов.
Первоначальный взнос — это средства, выделяемые на покупку жилья на первичном рынке (то есть новых построенных домов). В городах и сельских районах его размер будет варьироваться.
Субсидия также может быть предоставлена для покрытия процентов по ипотечному кредиту.
При этом, выплачивается в сельской местности — на компенсацию расходов, связанных с оплатой процентов по ипотечному кредиту в течение первых пяти лет — в части, превышающей 10 процентных пунктов;
В городах (в том числе городе Ташкенте) — на компенсацию расходов, связанных с оплатой части первоначального взноса в размере 10 процентов от расчетной стоимости жилья;
процентов по кредиту в течение первых пяти лет — в части, превышающей 12 процентных пунктов в городе Ташкенте;
10 процентных пунктов в городах Республики Каракалпакстан и областей.
Министерством финансов, Министерством экономического развития и сокращения бедности, а также соответствующими хокимиятами в средствах массовой информации, в зависимости от количества строящихся в каждом регионе домов, будут размещаться сведения о выделяемом ежегодно объеме субсидий.
Заявки на получение субсидии можно подавать через Центры государственных услуг или в электронном виде с помощью портала my.gov.uz.
Кому будут выдаваться субсидии?
Напоминаем, данные средства выделяются только семьям, нуждающимся в улучшении жилищных условий, женщинам, попавшим в трудное социальное положение, молодежи, принимающей активное участие в социальной жизни страны и другим гражданам Узбекистана, входящим в эту категорию.
Чтобы получить субсидию, гражданину должно быть исполнено 18 лет. Если гражданин является трудовым мигрантом, заявление от его имени могут подать члены семьи.
Субсидии предоставляются только по месту регистрации заявителя.
Дома по программе «доступное жильё» и субсидии — это одно и то же понятие?
Обратите внимание! Субсидии выдаются для покупки жилья ПО РЫНОЧНОЙ СТОИМОСТИ. То есть субсидии и “доступные дома” два понятия, не имеющие никакого отношения друг к другу.
Также с утверждением Указа по субсидиям, Программа доступного жилья не завершается! Изменения по отказу хокимиятами гражданам в принятии заявок по этой программе в законодательство не внесены.
Ваши ОЧЕРЕДИ по доступному жилью через Центры госуслуг изменяться не будут. По данному вопросу необходимо обращаться в местные хокимияты.
Баллы при получении субсидии… это что?
Субсидия не означает, что каждому заявителю будут выделены денежные средства. Для этого необходимо соответствовать ряду требований.
Специальная комиссия, состоящая в основном из представителей органов, ответственных за предоставление субсидии, будет оценивать заявителей по критериям и назначать баллы по ним.
Ответственные органы — отделения внутренних дел, отделение финансов, государственная налоговая инспекция, центр содействия занятости, кадастр, отделение махалли и поддержки семьи, районный кенгаш Союза молодёжи, районные (городские хокимияты), принимающие участие коммерческие банки. Все они необходимы для проверки подлинности документов, предоставленных при подаче заявки.
Социальные критерии послужат определению граждан нуждающихся в улучшении жилищных условий. При формировании баллов по критериям учитываются заработок соискателя и (или) членов его семьи (в городах и сельских местностях обозначены отдельные значения), статус жилого помещения (аренда или частная собственность), нуждающиеся в социальной защите (трудовые мигранты, сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, одинокие женщины и так далее), а также есть ли в семье лицо с инвалидностью.
Субсидия выдаётся в порядке очереди набравшим наиболее высокий балл.
Какие сведения необходимо предоставить для получения субсидии?
- паспорт;
- копия паспортов членов семьи и свидетельство о браке (при полной семье с совершеннолетними детьми), свидетельство о рождении детей (если дети несовершеннолетние;
- копии свидетельства о расторжении брака либо решения суда о принятии брака недействительным (в случае, если брак зарегистрирован) и архивной справки органов ЗАГС о семейном состоянии (если брак не был зарегистрирован);
- номер кадастра с места постоянной прописки и сведения относительно вида собственности;
- копия домовой книги места постоянной прописки либо карточки квартиры (форма № 17);
- справка о доходах заявителя и лиц, берущих в долг вместе с ним, а также справка об удержанном подоходном налоге (при наличии дополнительных доходов налоговая декларация).
Если после подачи заявки соискатель получит положительный ответ, то он может получить субсидию по своему выбору в виде средств для покрытия части первоначального взноса либо выплаты процентов по кредиту на приобретение жилья.
Какой должна быть зарплата, чтобы получить субсидии?
А как же обратная сторона медали?
Если договор об ипотеке расторгается в результате невыполнения заявителем договорных обязательств (платежей) по договору об ипотеке, средства, удержанные в соответствии с этим соглашением, включая выделенные субсидии, будут полностью возмещены с продажи заложенного дома.
Обратите внимание! В процессе выдачи субсидий Центры государственных услуг ответственны только за принятие заявок и выдачу ее результатов.
Остальные вопросы, то есть кому, в каком виде и количестве эти субсидии будут выделены решается только организованной КОМИССИЕЙ. Центры госуслуг в этот процесс не вмешиваются.
На одну семью (одному из членов семьи) субсидия выдается ТОЛЬКО 1 РАЗ.
Когда принимаются заявки на получение субсидии?
Срок подачи заявлений на субсидию по ипотечному кредиту — с 1 марта по 1 октября. Заявки, поданные по истечении этого срока, рассматриваться не будут.