Ўзбекистон ҳудудларида бизнес фаоллиги июль ойида ошди
Солиқ ва Божхона қўмиталари, Марказий банк ҳамда Республика товар-хом ашё биржасининг тезкор маълумотларига асосан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистон Республикаси ҳудудларида ишбилармонлик фаоллиги мониторингини олиб бормоқда.
Жорий йилнинг июль ойи якунларига кўра, солиқ тушумлари ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 43,8% га ўсиб, барқарор ижобий динамикани кўрсатди.
Тушумларнинг сезиларли ўсиши Тошкент, Сирдарё, Навоий, Самарқанд ва Жиззах вилоятларида, шунингдек, Тошкент шаҳрида қайд этилди. Ушбу ҳудудларда ўртача ўсиш суръати қарийб 29%ни ташкил этди.
Божхона тўловлари 18,1% га ўсди. Энг юқори ўсиш суръатлари Наманган вилоятида 56,4%, Фарғона вилоятида 37,8%, Навоий вилоятида 37,6%, Тошкент вилоятида 27%, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасида 63,6% даражасида қайд этилди.
Кўрсатилган даврда товарлар экспорти 30,4% га ўсди. Экспорт етказиб беришларининг энг юқори ўсиши Тошкент вилоятида 51,2% ва Бухоро вилоятида 49,6%ни ташкил этди. Навоий, Сурхондарё ва Андижон вилоятларида ўсиш ўртача қарийб 40%ни ташкил этди.
Шу билан бирга, кредитлаш ҳажми ҳам ўсди. Кўриб чиқилаётган даврда тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 4,7% га ошди. Энг юқори ўсиш Самарқанд вилоятида (+48,3%) қайд этилди. Андижон, Бухоро, Хоразм ва Фарғона вилоятларида кредитлаш ҳажмининг ўсиш суръати ўртача 27%ни ташкил этди.
Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржасидаги битимлар ҳажми 24,3% га ошди. Биржа фаоллигининг энг юқори ўсиши Сурхондарё вилоятида 81,9% ва Бухоро вилоятида 64,8%ни ташкил этди. Навоий, Сирдарё, Андижон ва Хоразм вилоятларида ҳам битимлар ҳажми ўртача 31% га ўсди.

По итогам июля текущего года налоговые поступления показали устойчивую положительную динамику с ростом на 43,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Наиболее заметное увеличение поступлений зафиксировано в Ташкентской, Сырдарьинской, Навоийской, Самаркандской, Джизакской областях, а также в г.Ташкенте, где темпы роста в среднем составили около 29%.
Таможенные платежи выросли на 18,1%. Наиболее высокие темпы отмечены в Наманганской – на 56,4%, Ферганской – на 37,8%, Навоийской – на 37,6% и Ташкентской – на 27% областях, а также в Республике Каракалпакстан – на 63,6%.
За указанный период экспорт товаров вырос на 30,4%. Наиболее значительный рост экспортных поставок отмечен в Ташкентской – на 51,2% и Бухарской – на 49,6% областях. В Навоийской, Сурхандарьинской и Андижанской областях рост составил в среднем около 40%.
Параллельно отмечен рост кредитования. За рассматриваемый период объем выданных кредитов коммерческими банками увеличился на 4,7%. Наиболее высокий прирост отмечен в Самаркандской (+48,3%) области. В Андижанской, Бухарской, Хорезмской и Ферганской областях темпы роста кредитования в среднем выросли на 27%.
Объём сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже увеличился на 24,3%. Наибольший рост биржевой активности отмечен в Сурхандарьинской – на 81,9% и Бухарской – на 64,8% областях. Также расширение прироста отмечено в Навоийской, Сырдарьинской, Андижанской и Хорезмской областях в среднем на 31%.