Ўзбекистонда бизнес рақамлаштиришдан технологик янгиланишга ўтмоқда
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Савдо-саноат палатаси (ССП) билан ҳамкорликда мамлакатнинг барча ҳудудларидан 5 мингдан ортиқ тадбиркор ўртасида сўров ўтказди. Тадқиқот бизнес юритиш шароитлари ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш чоралари самарадорлигини баҳолаш, шунингдек, ишбилармонлик муҳитини янада такомиллаштириш ва хусусий секторни ривожлантириш бўйича таклифлар ишлаб чиқишга қаратилган.
Сўров иштирокчиларининг асосий қисмини хусусий бизнес вакиллари (93%) ташкил этди. Фаолият турлари бўйича улгуржи ва чакана савдо энг катта улушга эга (43%), хизматлар соҳасига қарийб учдан бир қисми (30%) тўғри келади. Кейинги ўринларда саноат (17%), қурилиш (8%), қишлоқ, ўрмон ва балиқчилик хўжалиги (2%) туради.
Танланма турли фаолият тажрибасига эга корхоналарни қамраб олган. Қарийб ҳар тўртинчи корхона 10 йилдан ортиқ (24%), тўртдан биридан кўпроғи 5 йилдан 10 йилгача (28%), қарийб тўртдан бири 3 йилдан 5 йилгача (26%), ҳар бешинчи корхона эса 1 йилдан 3 йилгача (20%) фаолият юритмоқда.
Корхоналар самарадорлигини ошириш таҳлили
Сўров натижалари корхоналар самарадорликни ошириш учун турли воситалардан фойдаланаётганини кўрсатмоқда. Ҳар учинчи корхона бир нечта рақамли ечимларни жорий этган (33%), шунга яқин қисми сунъий интеллектдан камида икки йўналишда фойдаланмоқда (30,4%), қарийб ҳар тўртинчи корхона энергия тежамкор ечимларни қўлламоқда (23,2%). Шу билан бирга, корхоналар янги маҳсулот ва технологияларни жорий этмоқда, таннархни пасайтириш мақсадида ишлаб чиқариш ва бизнес жараёнларини қайта кўриб чиқмоқда.
Комплекс чораларни қўллаш корхоналар фаолиятининг юқорироқ натижалари билан боғлиқ. Самарадорликни ошириш бўйича камида учта чорани жорий этган компанияларнинг ярмидан кўпи маҳсулот ва хизматларга талаб ошганини қайд этган (54,1%). Бундай корхоналар таннархни 4,1 баробар кўпроқ ҳолатда пасайтиришга эришмоқда, иш ҳақи 10%дан ортиқ ошган компаниялар улуши эса 2,1 баробар юқори.
Самарадорликни ошириш бўйича камида учта чорани жорий этган корхоналар юқорироқ инвестиция фаоллигини ҳам намоён этмоқда. Уларнинг ярмидан кўпи келгуси йил инвестиция ҳажмини оширишни режалаштирган (57,8%).
Шу билан бирга, самарадорликни ошириш воситаларини комплекс қўллаш ҳозирча кенг тарқалмаган. Уч ва ундан ортиқ чорани тахминан ҳар тўққизинчи корхона жорий этган (11,6%), тўртдан биридан кўпроғи эса кўриб чиқилган чораларнинг бирортасини ҳам қўлламаган (28,5%).
Тармоқлар кесимида уч ва ундан ортиқ чора саноат ва хизматлар соҳасидаги корхоналарда кўпроқ учрайди (ҳар иккисида 13%), савдода 11%, қурилишда 9% ва қишлоқ хўжалигида 8%ни ташкил этади.
Ҳудудлар кесимида фарқлар янада сезиларли. Комплекс чоралар Тошкент шаҳрида энг кенг қўлланмоқда (18%), Самарқанд (4%), Бухоро (3%) ва Сирдарё (2%) вилоятларида эса кўрсаткичлар анча паст.
Корхоналарнинг рақамли ривожланиши таҳлили
Сўров натижалари корхоналар орасида базавий рақамли ечимлар кенг тарқалганини кўрсатмоқда (94%).
Сунъий интеллектдан у ёки бу шаклда корхоналарнинг ярмидан кўпи фойдаланмоқда (60%). Сунъий интеллект маркетинг ва савдода (24%), ишлаб чиқариш жараёнларини оптималлаштиришда (15%), бухгалтерия ҳисоби ва молиявий таҳлилда (14%), шунингдек, чат-ботларда (13%) кўпроқ қўлланмоқда.
Шу билан бирга, бевосита ишлаб чиқариш, логистика ва молиявий жараёнларда сунъий интеллектдан корхоналарнинг қарийб учдан бири (31%) фойдаланмоқда. Бу уни амалиётга янада кенг жорий этиш имкониятлари мавжудлигини кўрсатади.
Қарийб ҳар иккинчи корхона савдо ва мижозлар билан ишлашни ташкил этишда мижозлар билан муносабатларни бошқариш тизимларидан (CRM) фойдаланмоқда (48%). CRM тизимлари хизматлар соҳасида энг кенг қўлланади (54%). Рақамли бизнес-таҳлил воситаларидан эса ҳар еттинчи корхона фойдаланмоқда (14%). Хусусий корхоналарнинг қарийб ярми бундай тизимлардан фойдаланмайди, тўртдан биридан кўпроғи эса бундай рақамли ечимлар ҳақида маълумотга эга эмас.
Ижтимоий тармоқлар ҳар бешта корхонанинг тўрттасидан кўпроғи учун маҳсулотни илгари суриш ва мижозлар билан ишлашнинг одатий каналига айланган (80,9%). Онлайн-савдо корхоналарнинг ярмидан кўпида йўлга қўйилган (58,8%), бироқ маҳсулотининг ярмидан кўпини интернет орқали сотадиган корхоналар улуши ҳали ҳам паст (9%). Рақамли тўлов тизимларидан ҳар тўртинчи корхона фойдаланмоқда (25%).
Тармоқлар кесими рақамли воситалардан фойдаланиш хусусиятларида фарқлар мавжудлигини кўрсатади.
Хизматлар соҳасида CRM тизимлари энг кенг қўлланмоқда (54%). Шунингдек, бошқа тармоқларга нисбатан сунъий интеллект (68%), онлайн-савдо (67%) ва ижтимоий тармоқлардан (87%) фойдаланиш юқори.
Саноатда CRM тизимлари (49%) ва сунъий интеллект (60%), шунингдек, онлайн-савдо (61%) ва ижтимоий тармоқлар (81%) кенг тарқалган.
Савдода рақамли тўлов тизимларидан фойдаланиш нисбатан юқори (31%). Корхоналарнинг ярмидан кўпи сунъий интеллект (55%) ва онлайн-савдодан (54%) фойдаланади, ижтимоий тармоқларни эса корхоналарнинг тўртдан уч қисмидан кўпроғи қўллайди (77%).
Қурилишда ижтимоий тармоқлар энг кенг қўлланмоқда (80%). Корхоналарнинг ярмидан кўпи сунъий интеллект (55%) ва онлайн-савдодан (51%) фойдаланади, CRM тизимларини эса 43% корхона қўллайди.
Қишлоқ хўжалигида рақамли тўлов тизимлари нисбатан кенг тарқалган (30%). Шу билан бирга, корхоналарнинг 43%и сунъий интеллектдан фойдаланади, 49%ида онлайн-савдо йўлга қўйилган, 66%и ижтимоий тармоқлардан фойдаланади.
Корхоналар самарадорлигини янада ошириш йўналишлари
Тадқиқот натижалари корхоналар самарадорлигини янада ошириш имкониятлари замонавий технологиялар ва бошқарув ечимларини кенгроқ жорий этиш, ишлаб чиқаришни модернизация ва автоматлаштириш, рақамли савдо каналларини ривожлантириш ҳамда энергия самарадорлигини ошириш билан боғлиқ эканини кўрсатмоқда.
Бундай воситаларни комплекс қўллаётган корхоналарнинг юқорироқ натижалари уларни изчил жорий этиш меҳнат унумдорлиги ва инвестиция фаоллигини оширишда муҳим аҳамиятга эга эканини кўрсатади.
Алоҳида йўналиш корхоналарни технологик янгилаш билан боғлиқ. Сўров натижалари янги маҳсулот ва технологияларни жорий этиш, талабнинг ўсиши ва инвестиция фаоллиги ўртасида ўзаро боғлиқлик мавжудлигини кўрсатмоқда.
Шу билан бирга, корхоналарнинг ярми (51%) модернизация, янги маҳсулот, хизмат ва инновацияларни жорий этиш ҳисобига кейинги технологик янгиланиш учун имкониятларни сақлаб қолмоқда.
Рақамли ечимларни янада кенг жорий этиш уларни татбиқ қилиш шароитларига ҳам боғлиқ. Тадбиркорлар баҳосига кўра, интернет инфратузилмасини яхшилаш (13%), малакали мутахассислар имкониятларини кенгайтириш (10%) ва технологияларни жорий этиш билан боғлиқ молиявий харажатларни камайтириш (9%) рақамлаштиришни ривожлантиришга хизмат қилиши мумкин.
Кадрларга бўлган эҳтиёж тадқиқотнинг бошқа натижаларида ҳам ўз тасдиғини топган. Корхоналар турли малакага эга мутахассислар, жумладан, IT ва муҳандислик-техник кадрлар етишмаслигини қайд этган.
Умуман, сўров натижалари бизнес самарадорлигини янада ошириш алоҳида рақамли воситалардан фойдаланишдан уларни бевосита ишлаб чиқариш ва бошқарув жараёнларига жорий этишга ўтиш билан боғлиқ эканини кўрсатмоқда.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази хулосалари Жаҳон банки тадқиқотлари натижалари билан ҳам мос келади. Корхоналар маълумотлари таҳлили шуни кўрсатадики, меҳнат унумдорлигининг энг сезиларли ўсиши рақамли технологияларга базавий киришдан мураккаброқ ечимлардан фойдаланишга ўтишда, жумладан, булутли сервислар, бошқарув тизимлари, таҳлил ва сунъий интеллектни қўллашда кузатилади. Шу билан бирга, рақамли тўловлар ва онлайн-савдонинг ўзи ички бизнес жараёнларидаги ўзгаришлар билан бирга кечмаса, чекланган самара беради.
Технологик янгиланишнинг ҳали тўлиқ ишга солинмаган салоҳияти, аввало, бошқарув ва рақамли компетенцияларни ривожлантириш, малакали кадрлар тайёрлаш ҳамда технологияларга киришни қўллаб-қувватлашдан уларни корхоналарда амалий жорий этишга ўтишга боғлиқ.
Бундай ёндашув иқтисодий ўсиш бўйича замонавий тадқиқотлар билан ҳам уйғун бўлиб, улар узоқ муддатли меҳнат унумдорлиги ўсишини янги билимларнинг тарқалиши ва уларни амалиётда қўллаш билан боғлайди (Иқтисодиёт бўйича Нобель мукофоти, 2025; Жоэл Мокир, Филипп Агьон, Питер Ховитт).
Шу муносабат билан бизнесни қўллаб-қувватлашнинг кейинги чоралари технологияларни корхоналарнинг ишлаб чиқариш ва бошқарув жараёнларига амалий жорий этишни кенгайтиришга йўналтирилиши лозим.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) совместно с Торгово-промышленной палатой (ТПП) провел опрос свыше 5 тыс. предпринимателей из всех регионов страны. Исследование направлено на оценку условий ведения бизнеса и эффективности мер поддержки предпринимательства, а также выработку предложений по дальнейшему совершенствованию деловой среды и развитию частного сектора.
Большую часть участников опроса составили представители частного бизнеса (93%). По видам деятельности наиболее широко представлена оптовая и розничная торговля (43%), около трети приходится на сферу услуг (30%), далее следуют промышленность (17%), строительство (8%), сельское, лесное и рыбное хозяйство (2%).
Выборка охватывает предприятия с различным опытом работы. Почти каждое четвертое работает более 10 лет (24%), более четверти от 5 до 10 лет (28%), около четверти от 3 до 5 лет (26%), каждое пятое от 1 до 3 лет (20%).
Анализ повышения эффективности предприятий
Результаты опроса показывают, что предприятия используют различные инструменты повышения эффективности. Каждое третье предприятие внедрило несколько цифровых решений (33%), сопоставимая доля применяет искусственный интеллект как минимум в двух направлениях (30,4%), почти каждое четвертое использует энергосберегающие решения (23,2%). Наряду с этим предприятия внедряют новые продукты и технологии, пересматривают производственные и бизнес-процессы для снижения себестоимости.
Применение комплекса мер связано с более высокими результатами деятельности предприятий. Среди компаний, внедривших не менее трех мер по повышению эффективности, более половины отмечают рост спроса на продукцию и услуги (54,1%). Снижения себестоимости такие предприятия добиваются в 4,1 раза чаще, а доля компаний с ростом заработной платы более чем на 10% среди них в 2,1 раза выше.
Предприятия, внедрившие не менее трех мер по повышению эффективности, демонстрируют более высокую инвестиционную активность, при этом более половины из них планируют увеличить инвестиции в следующем году (57,8%).
При этом комплексное применение инструментов повышения эффективности пока не получило широкого распространения. Три и более меры внедряет примерно каждое девятое предприятие (11,6%), тогда как более четверти не применяют ни одной из рассмотренных мер (28,5%).
В отраслевом разрезе три и более меры внедряют предприятия промышленности и сферы услуг (по 13%), несколько реже торговли (11%), строительства (9%) и сельского хозяйства (8%). Региональный срез показывает более заметные различия. Наиболее широко комплекс мер применяется в Ташкенте (18%), тогда как показатели Самаркандской (4%), Бухарской (3%) и Сырдарьинской областей (2%) заметно ниже.
Анализ цифрового развития предприятий
Результаты опроса показывают широкое распространение базовых цифровых решений среди предприятий (94%).
Искусственный интеллект в той или иной форме применяет более половины предприятий (60%). Наибольшее распространение ИИ получил в маркетинге и продажах (24%), оптимизации производственных процессов (15%), бухгалтерском учете и финансовом анализе (14%), а также в чат-ботах (13%).
При этом непосредственно в производственных, логистических и финансовых процессах ИИ использует около трети предприятий (31%), что указывает на возможности для его дальнейшего практического применения.
Почти каждое второе предприятие использует системы управления взаимоотношениями с клиентами (CRM) для организации продаж и работы с клиентами (48%). Наиболее широко CRM-системы применяются в сфере услуг (54%). Инструменты цифровой бизнес-аналитики применяет лишь каждое седьмое предприятие (14%). Почти половина частных предприятий не используют такие системы, а более четверти не располагают информацией о подобных цифровых решениях.
Социальные сети стали привычным каналом продвижения и взаимодействия с клиентами для более четырех из пяти предприятий (80,9%). Онлайн-продажи налажены более чем у половины предприятий (58,8%), однако доля предприятий, реализующих через интернет более половины своей продукции, все еще остается небольшой (9%). Цифровые платежные системы использует каждое четвертое предприятие (25%).
Секторальный срез показывает различия в характере использования цифровых инструментов. В сфере услуг наиболее широко применяются CRM-системы (54%), а также чаще других используются искусственный интеллект (68%), онлайн-продажи (67%) и социальные сети (87%).
В промышленности распространены CRM-системы (49%) и искусственный интеллект (60%), наряду с онлайн-продажами (61%) и социальными сетями (81%).
В торговле сравнительно шире используются цифровые платежные системы (31%). Более половины предприятий также применяют искусственный интеллект (55%) и онлайн-продажи (54%), а социальные сети используют более трех четвертей предприятий (77%).
В строительстве наиболее широко используются социальные сети (80%), более половины предприятий применяют искусственный интеллект (55%) и онлайн-продажи (51%), CRM-системы используют 43%.
В сельском хозяйстве цифровые платежные системы получили сравнительно широкое распространение (30%). Вместе с тем искусственный интеллект используют 43% предприятий, онлайн-продажи налажены у 49%, социальные сети применяют 66%.
Направления дальнейшего повышения эффективности предприятий
Результаты исследования показывают, что дальнейшие возможности повышения эффективности предприятий связаны с более широким внедрением современных технологий и управленческих решений, модернизацией и автоматизацией производства, развитием цифровых каналов продаж и повышением энергоэффективности.
Более высокие результаты предприятий, комплексно применяющих такие инструменты, показывают значимость их последовательного внедрения для роста производительности и инвестиционной активности.
Отдельное направление связано с технологическим обновлением предприятий. Результаты опроса показывают взаимосвязь между внедрением новых продуктов и технологий, ростом спроса и инвестиционной активностью.
При этом половина предприятий (51%) сохраняет возможности для дальнейшего технологического обновления за счет модернизации и внедрения новых продуктов, услуг и инноваций.
Дальнейшее распространение цифровых решений зависит и от условий их внедрения. По оценкам предпринимателей, развитию цифровизации могут способствовать улучшение интернет-инфраструктуры (13%), повышение доступности квалифицированных специалистов (10%) и снижение финансовых затрат, связанных с внедрением технологий (9%).
Потребность в кадрах подтверждается и более широкими результатами исследования, где предприятия отмечают дефицит специалистов различной квалификации, включая IT и инженерно-технические кадры.
В целом результаты опроса показывают, что дальнейшее повышение эффективности бизнеса связано с переходом от использования отдельных цифровых инструментов к их внедрению непосредственно в производство и управление.
Выводы ЦЭИР согласуются с результатами исследований Всемирного банка. Анализ данных предприятий показывает, что наиболее заметный прирост производительности возникает при переходе от базового доступа к цифровым технологиям к использованию более сложных решений, включая облачные сервисы, системы управления, аналитику и искусственный интеллект. При этом цифровые платежи и онлайн-продажи сами по себе дают ограниченный эффект, если не сопровождаются изменением внутренних бизнес-процессов.
Значительный нереализованный потенциал технологического обновления зависит прежде всего от развития управленческих и цифровых компетенций, подготовки квалифицированных кадров и переходом от поддержки доступа к технологиям к их практическому внедрению на предприятиях.
Такой подход соответствует и современным исследованиям экономического роста, связывающим долгосрочное повышение производительности с распространением новых знаний и их практическим применением (Нобелевская премия по экономике, 2025; Джоэл Мокир, Филипп Агьон, Питер Ховитт).
В этой связи дальнейшие меры поддержки бизнеса должны быть ориентированы на расширение практического внедрения технологий в производственные и управленческие процессы предприятий.