Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази 2026 йил II чорак якунлари бўйича банклар рейтингини янгилади
Банкларнинг рейтингдаги ўринлари ўзгариши сектордаги трансформация жараёнлари давом этаётганини кўрсатмоқда.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази 2026 йил II чораги якунлари бўйича «Банклар фаоллик индекси» асосида янгиланган банклар рейтингини тақдим этди.
Тадқиқотга республикадаги 34 та тижорат банки киритилди. Натижаларни қиёсий баҳолаш учун 20 та банк йирик банклар, 14 таси эса кичик банклар гуруҳига ажратилди.
Индекс 8 та йўналиш бўйича гуруҳланган 27 та субиндикатор асосида ҳисобланди. Улар молиявий воситачилик ва оммабоплик, капитал етарлилиги, активлар сифати, бошқарув самарадорлиги, даромад олиш салоҳияти ва ликвидлилик каби кўрсаткичларни қамраб олади.
Кўрсаткичлар банк тизими бўйича ўртача қийматлар ҳамда халқаро меъёрлар, жумладан Банк назорати бўйича Базель қўмитаси талаблари билан таққосланади.
Мазкур ёндашув халқаро амалиётга мос бўлиб, етакчи молиявий институтлар томонидан қўлланилади.
2026 йил II чорак якунлари бўйича молиявий натижалар
Активлар ўсиши сақланиб қолмоқда
2026 йил 1 июнь ҳолатига банк тизими активлари 984,4 трлн сўмга етиб, ўтган йилга нисбатан 19% га ошди. Мажбуриятлар ҳажми 18,4% га ўсиб, 838,8 трлн сўмни ташкил этди. Шу билан бирга, бозор таркибида сезиларли ўзгариш кузатилмади. Давлат иштирокидаги 9 та банк ҳиссасига жами активларнинг 62,7%, кредит портфелининг эса 66,1% тўғри келади.
Депозитлар кредитларга нисбатан тезроқ ўсмоқда
Депозитлар ўсиш суръати кредитлаш динамикасидан юқори бўлиб қолмоқда. Бир йилда кредитлар ҳажми 12%га, депозитлар эса 33%га ошди. Бу банк тизими барқарорлигини мустаҳкамлаш ва юқори ликвидлилик даражасини сақлашга хизмат қилмоқда.
Шу билан бирга, хусусий банкларда кредит портфелининг депозитлар билан таъминланганлик даражаси юқорироқ. Давлат банкларида ҳар 100 сўмлик кредитга 57 сўм депозит жалб қилинган бўлса, хусусий банкларда эса ушбу кўрсаткич 103 сўмни ташкил қилган. Бу давлат банкларининг маблағ жалб қилишнинг бошқа манбаларига нисбатан юқорироқ даражада таянишини кўрсатади.
Даромадлилик ва ликвидлик яхшиланди
Банк секторининг молиявий натижалари сезиларли даражада яхшиланди. Соф фойда 66,7%га ўсиб, 8,5 трлн сўмга етди. Бунда банк тизими фоизсиз маржасининг 2,5 баробарга ошиб, 15,8 трлн сўмни ташкил этгани асосий ҳисса қўшди.
Активлар рентабеллиги (ROA) 1,9%дан 2,4%гача, капитал рентабеллиги (ROE) эса 10,3% дан 14,5% гача ошди. Шу билан бирга, юқори ликвидли активлар улуши 4,2 фоиз бандига кўпайиб, 21,6%га етди.
Активлар сифати яхшиланди, айрим хавфлар сақланиб қолмоқда
Муаммоли кредитлар улуши 4,1% дан 3,7% гача пасайди. Бу кредит портфели сифати яхшиланганини кўрсатади. Шу билан бирга, айрим давлат ва хусусий банкларда NPL даражаси нисбатан юқори бўлиб қолмоқда.
Банк операцияларининг долларлашув даражаси ҳам пасайишда давом этди. Хорижий валютадаги кредитлар улуши 41% дан 39% гача, депозитлар улуши эса 24% дан 19% гача камайди.
Капитал монандлик кўрсаткичлари минимал талаблардан 1,5 баробар юқори даражада сақланмоқда.
2026 йил II чорагида йирик банклар фаоллиги рейтинги
Рейтинг таркибидаги ўзгаришлар
2026 йил II чораги якунларига кўра, 20 та йирик банкдан 12 тасининг рейтингдаги ўрни ўзгарди. Шундан 7 та банк ўз позициясини яхшилади, 5 таси пасайди, 8 та банк эса ўз ўрнини сақлаб қолди. Рейтинг динамикаси Индекснинг алоҳида таркибий қисмларидаги ўзгаришлар билан белгиланди.
Энг катта ижобий ҳисса молиявий оммабоплик ҳисобига тўғри келди. Айни пайтда, айрим ҳолатларда активлар сифати ва ликвидлик банкларнинг юқорилашини чеклади. Дастлабки уч ўрин ўзгаришсиз қолди, асосий ўрин алмашишлар рейтингнинг қуйи учдан икки қисмида кузатилди.
Индекс таркибий қисмлари бўйича асосий ўзгаришлар
Индекснинг ижобий динамикаси асосан молиявий оммабоплик, активлар сифати, молиявий воситачилик ва капитал етарлилиги кўрсаткичларида кузатилди. Шу билан бирга, айрим банкларда активлар сифати, ликвидлилик ва бошқарув самарадорлиги бўйича позициялар пасайиши сақланиб қолди.
Алоҳида йўналишлар бўйича энг сезиларли ўзгаришлар қуйидагича бўлди.
Молиявий оммабоплик бўйича 12 та йирик банкда фаоллик ошди, яна 4 та банк ўз позициясини йўқотди. Энг катта ўсиш «Ҳамкорбанк», «Инфинбанк», «Ўзсаноатқурилишбанк» ва «Туронбанк»да қайд этилди. Уларнинг ҳар бири 2 поғонага юқорилади. «Микрокредитбанк» эса 11 поғонага пасайди.
Молиявий воситачилик бўйича 7 та йирик банк ўз позициясини яхшилади, 9 та банкда эса пасайиш кузатилди. «Ориент Финанс Банк» 10 поғонага, «Туронбанк» 5 поғонага юқорилади. Энг катта пасайиш «Микрокредитбанк»да қайд этилиб, банк 10 поғонага тушди.
Активлар сифати бўйича 9 та йирик банк ўз позициясини мустаҳкамлади, яна 9 та банк эса ўз ўрнини сақлаб қола олмади. Энг катта ўсиш «Ипотекабанк»да қайд этилиб, банк 7 поғонага юқорилади. Шунингдек, «Ўзсаноатқурилишбанк» 3 поғонага кўтарилди. Энг катта пасайиш «Тенге Банк»да 5 поғона, «Анор Банк»да эса 4 поғонани ташкил этди.
Капитал етарлилиги бўйича 8 та йирик банкда ижобий динамика кузатилди, 9 та банк эса ўз позициясини сақлаб қолди. Энг катта ўсиш «Даврбанк» ва «Ипотекабанк»да қайд этилиб, ҳар иккиси 3 поғонага юқорилади. Айни пайтда, «Тенге Банк» 10 поғонага пасайиб, энг катта салбий ўзгаришни кўрсатди.
Бошқарув самарадорлиги бўйича 7 та йирик банк ўз позициясини яхшилади, худди шунча банкда пасайиш кузатилди. Энг катта ўсиш «Ипотекабанк»да қайд этилиб, банк 7 поғонага юқорилади. Энг катта пасайиш «Тенге Банк»да 7 поғона, шунингдек «Инфинбанк»да 4 поғона ва «Даврбанк»да 3 поғонани ташкил этди.
Даромадлилик бўйича натижалар деярли тенг тақсимланди. 5 та йирик банк ўз позициясини яхшилади, 5 та банкда пасайиш кузатилди, яна 10 та банк эса аввалги ўрнини сақлаб қолди. Энг катта ўсиш «Ориент Финанс Банк»да қайд этилиб, банк 2 поғонага юқорилади. Энг сезиларли пасайиш эса «Азия Альянс Банк»да бўлиб, у 2 поғонага тушди.
Ликвидлилик бўйича 3 та йирик банк ўз позициясини яхшилади, 6 та банкда эса фаоллик пасайди. Энг катта ўсиш «Ориент Финанс Банк»да қайд этилиб, банк 9 поғонага юқорилади. «Тенге Банк» ҳам ўз натижасини 3 поғонага яхшилади. Энг катта пасайиш «Асака Банк»да 5 поғона, «Ўзмиллийбанк»да 3 поғона ва «Ипак Йўли Банк»да 2 поғонани ташкил этди.
Банклар фаоллиги динамикаси
Йирик банклар рейтингида биринчи учлик ўзгаришсиз қолди. «Капиталбанк» биринчи, «Ҳамкорбанк» иккинчи, «Азия Альянс Банк» эса учинчи ўринни сақлаб қолди.
Йиғма рейтингда энг юқори ижобий динамикани «Ипотекабанк» намоён этиб, 4 поғонага кўтарилди ва 7-ўринни эгаллади. Бунга активлар сифати, капитал етарлилиги ва бошқарув самарадорлиги кўрсаткичларининг яхшиланиши асосий омил бўлди.
Фаоллик ўсиши суръати бўйича кейинги ўринларни «Даврбанк» ва «Инфинбанк» эгаллаб, ҳар иккиси рейтингда 3 поғонага юқорилади.
«Даврбанк» молиявий оммабоплик, активлар сифати, капитал етарлилиги ва даромадлилик кўрсаткичларини яхшилаб, 5-ўринга чиқди. «Инфинбанк» молиявий оммабоплик, капитал етарлилиги ва активлар сифати бўйича юқори натижалар ҳисобига 6-ўринни эгаллади.
Иккинчи чорак якунларига кўра, «Ипак Йўли Банк» сезиларли пасайиш қайд этиб, 4 поғонага тушди ва умумий рейтингда 8-ўринни эгаллади. Бунга молиявий воситачилик ва ликвидлилик кўрсаткичларининг ёмонлашиши сабаб бўлди.
Фаоллик пасайиши суръати бўйича «Анор Банк», «Халқ банки» ва «Тенге Банк» ажралиб турди. Уларнинг ҳар бири умумий рейтингда 3 поғонага пасайди.
«Анор Банк» молиявий оммабоплик, активлар сифати, бошқарув самарадорлиги ва даромадлилик кўрсаткичларининг пасайиши натижасида 9-ўринни эгаллади.
«Халқ банки» активлар сифати, бошқарув самарадорлиги ва даромадлилик кўрсаткичларининг ёмонлашиши сабабли 10-ўринга тушди.
«Тенге Банк» капитал етарлилиги, бошқарув самарадорлиги ва активлар сифати кўрсаткичларининг пасайиши натижасида 13-ўринни эгаллади.
Трансформация жараёнлари
Айрим банклар учун активлар сифати, ликвидлик, молиявий воситачилик ва бошқарув самарадорлиги чекловчи омил бўлиб қолмоқда.
Молиявий оммабоплик ва капитал етарлилиги бўйича ижобий динамика сақланган шароитда рейтингдаги позицияларни янада мустаҳкамлаш активлар сифати, рентабеллик, рискларни бошқариш ва операцион натижалар барқарорлигига боғлиқ бўлади.
2026 йил II чорагида кичик банклар фаоллиги рейтинги
Йирик банклар рейтингида бўлгани каби, кичик банклар орасида ҳам биринчи учлик ўзгаришсиз қолди. «TBC Банк» биринчи, «Универсал Банк» иккинчи, «AVO Банк» эса учинчи ўринни сақлаб қолди.
Йиғма рейтингда энг юқори ижобий динамикани «Октобанк» намоён этиб, 3 поғонага юқорилади ва 6-ўринни эгаллади. Банкнинг якуний натижаси даромадлилик, бошқарув самарадорлиги ва молиявий оммабоплик кўрсаткичларининг яхшиланиши ҳисобига ошди.
«Ҳаёт Банк», «ЎзКДБ Банк», «Содерот Банк», «Мадад Инвест Банк», «Опен Банк» ва «Узум Банк» рейтингда бир поғонадан юқорилади. Уларнинг якуний позициялари, аввало, молиявий оммабоплик, активлар сифати, ликвидлик ва капитал етарлилиги кўрсаткичларининг яхшиланиши ҳисобига мустаҳкамланди.
Йиғма рейтингда «Гарант Банк» сезиларли пасайиш қайд этиб, 4 поғонага тушди ва 14-ўринни эгаллади. Бунга молиявий оммабоплик, активлар сифати ва ликвидлик кўрсаткичларининг ёмонлашиши сабаб бўлди.
Пасайиш суръати бўйича кейинги ўринда «Пойтахт Банк» бўлиб, у 3 поғонага тушди ва 9-ўринни эгаллади. «Апекс Банк» ва «Зираат Банк» эса Индекснинг айрим таркибий қисмларидаги ўзгаришлар натижасида бир поғонадан пасайди.

Центр экономических исследований и реформ представил обновлённый Рейтинг банков по результатам «Индекса активности банков» за II квартал 2026 года.
В исследование включены 34 коммерческих банка республики. Для сопоставления результатов 20 банков были отнесены к группе крупных, 14 банков – к группе малых.
Индекс рассчитан на основе 27 субиндикаторов, сгруппированных по 8 направлениям, в том числе финансовое посредничество и доступность, достаточность капитала, качество активов, эффективность управления, доходность и ликвидность.
Значения показателей сопоставляются со средними значениями по банковской системе и применимыми международными нормативами, включая требования Базельского комитета по банковскому надзору.
Данный подход соответствует международной практике и используется ведущими финансовыми институтами.
Финансовые результаты по итогам II-го квартала 2026 года
Рост активов сохраняется
По состоянию на 1 июня 2026 года активы банковской системы достигли 984,4 трлн сумов, увеличившись за год на 19%. Обязательства выросли на 18,4% до 838,8 трлн сумов. При этом структура рынка существенно не изменилась. На 9 банков с государственным участием приходится 62,7% совокупных активов и 66,1% кредитного портфеля.
Депозитная база растет быстрее кредитования
Рост депозитов сохраняется на уровне, заметно превышающем динамику кредитования. За год кредитные вложения увеличились на 12%, тогда как объем депозитов вырос на 33%, что способствует укреплению банковской системы и поддерживает высокий уровень ликвидности.
При этом частные банки сохраняют более высокий уровень обеспеченности кредитного портфеля депозитами. В государственных банках на каждые 100 сумов кредитов приходится 57 сумов депозитов, в частных банках 103 сума, что указывает на зависимость государственных банков от источников фондирования.
Улучшились прибыльность и ликвидность
Финансовые результаты банковского сектора заметно укрепились. Чистая прибыль выросла на 66,7% и достигла 8,5 трлн сумов. Основной вклад обеспечило увеличение непроцентной маржи в 2,5 раза до 15,8 трлн сумов. На этом фоне рентабельность активов (ROA) повысилась с 1,9% до 2,4%, а рентабельность капитала (ROE) выросла с 10,3% до 14,5%. Одновременно доля высоколиквидных активов увеличилась на 4,2 п.п. и достигла 21,6%.
Качество активов улучшилось, отдельные риски сохраняются
Доля проблемных кредитов (NPL) снизилась с 4,1% до 3,7%, что указывает на улучшение качества кредитного портфеля. Вместе с тем в отдельных государственных и частных банках уровень NPL остается относительно высоким. Продолжилось снижение долларизации банковских операций. Доля кредитов в иностранной валюте уменьшилась с 41% до 39%, депозитов с 24% до 19%. Показатели достаточности капитала сохраняются выше минимальных требований в 1,5 раза.
Рейтинг активности крупных банков за II квартал 2026 года
Изменения в структуре Рейтинга
По итогам II квартала 2026 года позиции изменились у 12 из 20 крупных банков, 7 из з них улучшили позиции, 5 снизили, 8 сохранили свои места. Динамика рейтинга определялась изменениями по отдельным компонентам Индекса.
Наибольший положительный вклад пришёлся на финансовую доступность, тогда как качество активов и ликвидность в ряде случаев ограничивали продвижение банков. Первые три места сохранились без изменений, основные перестановки пришлись на нижние две трети рейтинга.
Основные изменения по компонентам Индекса
Положительная динамика Индекса отмечена в основном по таким компонентам, как финансовая доступность, качество активов, финансовое посредничество и достаточность капитала. Одновременно по ряду банков сохранялось снижение позиций по качеству активов, ликвидности и эффективности управления. Наиболее значительные изменения по отдельным направлениям были следующими.
По финансовой доступности рост активности отмечен у 12 крупных банков, еще 4 банка потеряли свои позиции. Наибольшее улучшение показали «Хамкорбанк», «Инфинбанк», «Узпромстройбанк» и «Туронбанк», поднявшиеся на 2 позиции каждый. Заметное ослабление отмечено у «Микрокредитбанка» на 11 позиций.
По финансовому посредничеству 7 крупных банков улучили свои позиции, снижение показали 9 банков. Уверенный скачок сделал «Ориент Финанс Банк», поднявшийся на 10 позиций. «Туронбанк» улучшил результат на 5 позиций. Наиболее существенное снижение активности отмечено у «Микрокредитбанка» — на 10позиций.
По качеству активов позиции укрепили 9 крупных банков, столько же не смогли сохранить свои места. Наибольшее повышение активности отмечено у «Ипотека банка» на 7 позиций. Также «Узпромстройбанк» поднялся на 3 позиции. Ослабление позиций отмечено у «Тенге Банка» на 5 строчек и «Анор Банка» на 4 позиции.
По достаточности капитала положительная динамика отмечена у 8 крупных банков, еще 9 банков сохранили свои позиции. Наибольшее укрепление отмечено у «Даврбанка» и «Ипотекабанка» по 3 позиции каждый. В то же время, существенное снижение показал «Тенге Банк» на 10 позиций.
По эффективности управления позиции улучшили 7 крупных банков, у такого же числа банков позиции снизились. Лидером по динамике активности стал «Ипотекабанк», поднявшийся на 7 позиций. Выраженное снижение показал «Тенге Банк», который потерял 7 строчек, далее «Инфинбанк» - 4 позиции и «Даврбанка» - 3 позиции.
По доходности активность банков распределилась практически поровну. Пять крупных банков улучшили позиции, пять снизили, ещё 10 сохранили прежние места. Наибольшее улучшение показал «Ориент Финанс Банк» на 2 позиции. Наиболее заметное ослабление отмечено у «Азия Альянс Банка» на 2 позиции.
По ликвидности позиции улучшили 3 крупных банка, у 6 банков отмечено снижение активности. Наибольший рост показал «Ориент Финанс Банк», поднявшийся на 9 позиций. «Тенге Банк» улучшил результат на 3 позиции. Значительное снижение у «Асака Банка» на 5 позиций, «Узнацбанка» на 3 позиции и «Ипак Йули Банка» на 2 позиции.
Динамика активности банков
В первой тройке рейтинга крупных банков изменений не произошло. Первое место занял «Капиталбанк», второе «Хамкорбанк», третье «Азия Альянс Банк».
Наиболее выраженную положительную динамику в сводном рейтинге показал «Ипотекабанк», который поднялся на 4 позиции и занял 7-е место. Улучшение результата обеспечили показатели качества активов, достаточности капитала и эффективности управления.
Далее по темпам роста активности расположились «Даврбанк» и «Инфинбанк», прибавившие по 3 позиции. «Даврбанк» вышел на 5-е место, улучшенив финансовую доступность, качество активов, достаточность капитала и доходность. «Инфинбанк» занял 6-е место, чему способствовали высокие результаты по финансовой доступности, достаточности капитала и качеству активов.
Заметное снижение по итогам второго квартала показал «Ипак Йули Банк», который потерял 4 позиции и занял 8-е место в общем рейтинге, что обусловлено ухудшением показателей финансового посредничества и ликвидности.
Также по темпам снижения активности выделяются «Анор Банк», «Халк банк» и «Тенге Банк», потерявшие в общем зачете по 3 позиции каждый.
«Анор Банк» занял 9-е место на фоне снижения показателей финансовой доступности, качества активов, эффективности управления и доходности. «Халк банк» переместился на 10-е место вследствие снижения качества активов, эффективности управления и доходности. «Тенге Банк» занял 13-е место, что связано со снижением достаточности капитала, управлением и качеством активов.
Процессы трансформации
Для части банков сдерживающими факторами остаются качество активов, ликвидность, финансовое посредничество и эффективность управления.
При сохранении положительной динамики по финансовой доступности и достаточности капитала дальнейшее укрепление позиций будет зависеть от качества активов, рентабельности, управления рисками и устойчивости операционных результатов.
Рейтинг активности малых банков за II квартал 2026 года
Как и в рейтинге крупных банков, среди малых банков первая тройка осталась без изменений. Первое место занял «TBC Банк», второе место «Универсал Банк», третье «АВО Банк».
Наиболее выраженную положительную динамику в сводном рейтинге показал «Октобанк», поднявшийся на 3 позиции и занявший 6-е место. Повышение итогового результата было связано с улучшением показателей доходности, эффективности управления и финансовой доступности.
По одной позиции прибавили «Хаёт Банк», «УзКДБ Банк», «Содерот Банк», «Мадад Инвест Банк», «Опен Банк» и «Узум Банк». Повышение их итоговых позиций обеспечили улучшения по отдельным компонентам Индекса, прежде всего финансовой доступности, качества активов, ликвидности и достаточности капитала.
Заметное снижение в сводном рейтинге показал «Гарант Банк», опустившийся на 4 позиции и занявший 14-е место, что связано со снижением показателей финансовой доступности, качества активов и ликвидности.
Следом по темпам снижения расположился «Пойтахт Банк», потерявший 3 позиции и расположившийся на 9-ой строчке. «Апекс Банк» и «Зираат Банк» снизились на одну позицию каждый вследствие изменений по отдельным компонентам Индекса.