Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази жамоатчилик фикрини ўрганиш мақсадида сўров ўтказмоқда.
Аввал хабар қилинганидек, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ўтган йилнинг ноябрь ойидан бошлаб Ўзбекистоннинг Евроосиё Иқтисодий Иттифоқига (ЕОИИ) аъзо бўлишининг иқтисодий моделлаштириш ва иқтисодий таҳлил усулларидан фойдаланган ҳолда тадқиқот олиб бормоқда.
Тадқиқот натижаларини жамоатчиликка кенг ёритиш мақсадида Марказ мутахассислари 2020 йилнинг 8-11 январь кунлари республикамизнинг 14 та етакчи университетларида талабалар, ОАВ вакиллари ва блоггерлар билан учрашувлар ташкил этишди. Тадқиқот натижаларини «Экономическое обозрение» журналининг сайти review.uzда ўқишингиз мумкин. Ушбу тадқиқот бўйича инфографика ва таҳлилий мақолалар жойлаштирилган.
Тақдимотда ЕОИИ доирасидаги интеграцион жараёнларнинг таъсирини баҳолаш ва батафсил таҳлил қилиш, хусусан, Ўзбекистоннинг иқтисодиёт тармоқлари шароитида ЕОИИга аъзо бўлиши мумкин бўлган таъсири бўйича материаллар келтирилган.
Таҳлиллар шуни кўрсатадики, ЕОИИ зонасида умумий ҳаво транспорти бозорини яратиш 2025 йилдан бошлаб кўзда тутилган. Шу боис, ЕОИИ умумий ҳаво транспорти бозорини яратиш доирасида 2025 йилдан бошлаб авиация инфратузилмасидан фойдаланиш учун тенг тариф ва шарт-шароитларни яратиш керак бўлади.
Темир йўл транспортида импорт юкларни ташиш ҳажми 10-15% ошиши кутилмоқда. Шу билан бирга, Россия ва Қозоғистон ҳудуди орқали Ўзбекистонга товарлар транзити учун ягона тарифларни ЕОИИ мамлакатларига қўллаш туфайли юк ташувчи концернларнинг транспорт харажатлари 221,6 млн.долларга қисқаради. Ўзбекистон томонидан экспорт ва импорт қилинадиган товарларнинг якуний таннархидаги транспорт компонентининг улушини камайтиради.
Қозоғистондан арзон дизел ёқилғиси кириши имконияти пайдо бўлганда, ёқилғи нархининг 20% гача пасайиши кутилмоқда, бу эса юк ташувчиларга йилига 20 миллион долларни тежашга имкон беради.
Ўзбекистоннинг Евроосиё иқтисодий иттифоқига аъзо бўлиши билан Ўзбекистонда боғдорчилик ва қайта ишланган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортини оширишга ёрдам берадиган чегаралардаги кераксиз талаб ва тўсиқларни бартараф этиш орқали етказиб бериш логистикасини яхшилайди, тез бузиладиган маҳсулотлар учун савдо ва транзит тартиби соддалаштирилади.
Йирик шоҳли ва майда шоҳли қорамоллар, парранда гўшти ва парранда гўшти ишлаб чиқарувчи корхоналар ЕОИИ мамлакатларидан арзон ва сифатли озуқа маҳсулотлари олиш имкониятига эга бўлади. Бу ишлаб чиқариш таннархини пасайтиради ва Ўзбекистонда чорвачилик саноатининг рақобатбардошлигини оширади. Йирик шоҳли ва майда шоҳли молларни ва гўшт маҳсулотларни ЕОИИ мамлакатларига олиб киришга қўйилган тақиқларнинг олиб ташланиши уларни Ўзбекистон бозорига етказиб беришни кўпайишига олиб келади. Йирик шоҳли ва майда шоҳли моллар ва гўшт маҳсулотлари импорти кўпаяди, бу эса ички нархларнинг пасайишига олиб келади.
Учрашувда иштирокчилар Ўзбекистоннинг ЕОИИга аъзо бўлиши ҳақида саволлар беришди. Марказ мутахассислари йиғилиш иштирокчиларининг барча саволларига имкон қадар батафсил жавоб бердилар, шунингдек, жамоатчилик фикрини янада ўрганиш учун сўров ўтказдилар.
Сўровда иштирок этиб, Ўзбекистоннинг Евросиё иқтисодий иттифоқи ва Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши ҳақида ўз фикрингизни қуйидаги ҳавола орқали билдиришингиз мумкин:

Презентовано исследование по оценке влияния возможного вступления Узбекистана в Евразийский экономический союз (ЕАЭС). ЦЭИР проводит опрос в целях дальнейшего изучения общественного мнения.
Как ранее сообщалось, с ноября прошлого года Центр экономических исследований и реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан (далее ЦЭИР) проводит исследование по оценке последствий возможного вступления Узбекистана в ЕАЭС.
В целях широкого ознакомления общественности с результатами проведенного исследования, специалистами ЦЭИР с 8-11 января 2020г. организованы встречи с профессорско-преподавательским составом, студентами, представителями средств массовой информации и блогерами в 14 ведущих вузах республики. Ознакомится с промежуточными итогами исследования можно на сайте журнала «Экономическое обозрение», где размещены инфографики и аналитические статьи по данному исследованию.
В ходе презентации представлены материалы по оценке воздействия и детальному анализу интеграционных процессов в рамках ЕАЭС, в частности влияния возможного вступления Узбекистана в ЕАЭС в разрезе отраслей экономики.
Анализ показывает, что в сфере воздушного транспорта интеграция с ЕАЭС до 2025 года не окажет влияния на сферу воздушного транспорта. Причиной тому является, что создание общего рынка воздушного транспорта в зоне ЕАЭС, предусмотрено начиная с 2025 года.
В рамках создания общего рынка воздушного транспорта в ЕАЭС, начиная с 2025 года будет необходимо создать равные тарифные условия в отношении использования авиационной инфраструктуры.
В железнодорожных перевозках ожидается рост в импортном сообщении расчётно на 10-15 %. Вместе с тем, за счет применения унифицированных тарифов при транзите грузов в/из Узбекистан транзитом по территории России и Казахстана назначением в страну ЕАЭС, транспортные расходы грузоотправителей и грузополучателей сократятся на 221,6 млн. долл., что приведет к снижению доли транспортной составляющей в конечной стоимости экспортируемых и импортируемых Республикой Узбекистан товаров.
Ожидается снижение цен на дизельное топливо до 20 центов за литр, за счёт увеличения объёма дешевой нефти из стран ЕАЭС, что позволит автоперевозчикам сэкономить расчетно до 20 млн долл. в год.
Увеличится экспорт отечественной плодоовощной продукции: за счет снижения транспортных издержек, доступа к госзакупкам ЕАЭС; упрощения процедур торговли и транзита скоропортящихся продуктов, гармонизации санитарных и фитосанитарных стандартов (СФС) и требований к маркировке и упаковке и др.
Отечественные производители КРС и МРС, птиц и мяса птиц получат доступ к более дешевым и качественным кормам из стран ЕАЭС. Это снизит себестоимость продукции и повысит конкурентоспособность отраслей животноводства Узбекистана. Снятие запретов на ввоз КРС и МРС и мяса из стран ЕАЭС приведет к увеличению их предложения на рынке Узбекистана. Произойдет увеличение импорта КРС и МРС и мяса, что приведет к снижению внутренних цен.
По результатам встреч участниками были заданы вопросы касательно возможности вступления Узбекистана в ЕАЭС. Эксперты Центра максимально подробно ответили на все вопросы участников встречи, а также провели опрос в целях дальнейшего изучения общественного мнения.
Принять участие в опросе и выразить свое мнение о возможном вступлении Узбекистана в Евразийский экономический союз и Всемирную торговую организацию можно по следующим ссылкам: