Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотининг 6,2 фоизга ўсишини прогноз қилмоқда
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) 2025 йилнинг биринчи чораги учун Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантириш прогнозини тақдим этди.
Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотининг (ЯИМ) жорий даражаси прогнози илғор таҳлил усуллари ва халқаро тажрибани ўрганишга асосланган. Марказ иқтисодий кўрсаткичларни прогноз қилиш учун қуйидаги ёндашувдан фойдаланади:
Ноукастинг — иқтисодиётдаги ўзгаришларга тез жавоб бериш ва келажакдаги тенденцияларни башорат қилиш имконини берувчи кенг қамровли маълумотларни таҳлил қилишга асосланган усул.
Маълумотларни таҳлили ва ҳозирги иқтисодий тенденциялар
Глобал миқёсдаги муаммолар ва макроиқтисодий ноаниқликларга қарамай, Ўзбекистон иқтисодиёти 2024 йилда барқарор ва ўртача ўсишни намойиш этди. Хизмат кўрсатиш соҳаси, ишлаб чиқариш ва қурилиш, шунингдек, юқори даражадаги инвестиция фаоллиги асосий драйверлар бўлди. 2025 йил бошида иқтисодий фаоллик ўсишда давом этди.
Ижобий тенденциялар Ишбилармонлик фаоллиги индексининг (ИФИ) ўсиши билан ўз тасдиғини топмоқда. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази баҳолашига кўра, у 2025 йил январь ойида ўтган ойга нисбатан 8,4%га ўсган. ИФИ таркибида товар-хом ашё биржасида хомашё харид қилиш интенсивлиги 33,3%га сезиларли даражада ошгани ва фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони 1,1%га ўсгани қайд этилди.
Жорий йилнинг январь ойи Ўзбекистон учун иқтисодий ўсиш билан ажралиб турди. Солиқ ва божхона йиғимлари, ташқи савдо ва янги корхоналар сони каби асосий кўрсаткичлар барқарор ўсишни кўрсатди. Тезкор маълумотларга кўра, январь ойида солиқ тушумлари 10,3%га, божхона тушумлари эса 14,5%га ошган. Жорий йилнинг биринчи ойида 6 126 янги тадбиркорлик субъекти ташкил этилди. Шу билан бирга, товар экспорти 8,1 фоизга ошди.
Ўзбекистоннинг 2025 йилдаги иқтисодий ўсиш прогнози
2025 йилда иқтисодий ўсишнинг асосий омиллари инвестиция фаоллигининг юқори даражаси, жумладан, қайта тикланувчи энергетика ва транспорт инфратузилмаси соҳасида йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек, аҳолининг реал даромадларини ошириш бўлади.
Истеъмол талабини қўллаб-қувватловчи барқарор пул ўтказмаларига, олтин ва бошқа товарлар нархларининг барқарорлиги ҳисобига экспорт ўсишига алоҳида эътибор қаратилади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш соҳасида йил якунлари ва 2025 йилга мўлжалланган режаларига бағишланган йиғилишда ялпи ички маҳсулот ҳажмини 120 млрд долларга, иқтисодиётга йўналтирилган инвестициялар ҳажмини 42 млрд долларга, экспортни эса 30 млрд долларга етказиш режалаштирилгани таъкидланди.
Чорак якунидан кейин расмий маълумотлар эълон қилинишидан олдин ЯИМнинг жорий даражасини баҳолаш ва прогноз қилиш учун Марказ энг яхши амалиётлар асосида таҳлил ўтказди. 20 та асосий тоифадаги тахминан 250 га яқин ҳафталик Google қидирув маълумотларини ўрганиш, шунингдек, алоҳида товар нархлари ва ялпи импорт ва инвентарларнинг асосий ўзгарувчилари таҳлили асосида ҳафталик ЯИМ прогнози тайёрланди.
Мавжуд маълумотлар ва тенденциялардан келиб чиқиб, 2025 йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотининг ўсиши 6,2%ни ташкил этиши кутилмоқда. Иқтисодий ўсишнинг прогноз қилинган диапазони 6,0%дан 6,4%гача.
2025 йил биринчи чорагида Ўзбекистон ЯИМнинг ҳафталик ўсиши прогнози
Халқаро баҳолаш
Жаҳон банкининг янгиланган ҳисоботига кўра, 2025 йилда Ўзбекистон иқтисодиёти 5,8%га ўсиши кутилмоқда, Халқаро валюта жамғармаси эса ЯИМ ўсишини 5,7% даражасида прогноз қилмоқда. 2024 йил сентябрь ойида Осиё тараққиёт банки саноат ва қурилишдаги ижобий тенденцияларни қайд этиб, 2025 йилда Ўзбекистон ялпи ички маҳсулоти ўсиши прогнозини 6,2%га оширди.
Шундай қилиб, асосий иқтисодий кўрсаткичларнинг ҳафталик мониторингига асосланган ва иқтисодий фаолиятга таъсир қилувчи ички ва ташқи омилларни ҳисобга олган ҳолда Марказ прогнози чорак якунидан кейин расмий маълумотлар эълон қилинишидан олдин ЯИМнинг жорий даражасини баҳолаш ва прогноз қилиш имконини беради.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представил прогноз развития экономики Узбекистана на первый квартал 2025 года.
Прогноз по текущему уровню валового внутреннего продукта (ВВП) Узбекистана основан на передовом методе анализа и изучении международного опыта. ЦЭИР применяет ноукастинг — метод, основанный на анализе обширных данных, который позволяет оперативно реагировать на изменения в экономике и предсказывать будущие тренды.
Анализ данных и текущие экономические тенденции
Экономика Узбекистана продемонстрировала устойчивость и умеренный рост в 2024 году, несмотря на глобальные вызовы и макроэкономическую неопределенность. Основными драйверами стали сфера услуг, обрабатывающая промышленность и строительство, а также высокий уровень инвестиционной активности. В начале 2025 года экономическая активность продолжила расти.
Позитивные тенденции подтверждаются ростом Индекса деловой активности (ИДА), который, по оценкам ЦЭИР, в январе 2025 года увеличился на 8,4% по сравнению с предыдущим месяцем. В структуре ИДА отмечено значительное увеличение интенсивности закупки сырья на товарно-сырьевой бирже на 33,3% и рост числа действующих хозяйствующих субъектов на 1,1%.
Январь текущего года отметился экономическим подъемом для Узбекистана. Ключевые показатели, такие как налоговые и таможенные сборы, внешняя торговля и число новых предприятий, показали устойчивый рост. Согласно оперативным данным, налоговые поступления в январе увеличились на 10,3%, поступления по таможенным платежам выросли на 14,5%. За первый месяц этого года было создано 6 126 новых хозяйствующих субъектов. При этом экспорт товаров увеличился на 8,1%.
Прогноз экономического роста Узбекистана на 2025 год
В 2025 году основными факторами экономического роста станут высокий уровень инвестиционной активности, включая реализацию крупных инфраструктурных проектов в сфере возобновляемой энергетики и транспортной инфраструктуры, а также рост реальных доходов населения.
Особое внимание будет уделено стабильным денежным переводам, которые поддержат потребительский спрос, и росту экспорта, обусловленному устойчивыми ценами на золото и другие сырьевые товары. На совещании Президента Республики Узбекистан по итогам года в сфере поддержки предпринимательства и планам на 2025 год было отмечено, что объем ВВП планируется довести до $120 млрд, объем инвестиций в экономику — до $42 млрд, а экспорт — до $30 млрд.
Для оценки и прогнозирования текущего уровня ВВП до выхода официальных данных после окончания квартала ЦЭИР провел анализ, основываясь на передовых методах. На основе изучения около 250 еженедельных поисковых данных Google по 20 ключевым категориям, а также анализа цен на отдельные товары и фундаментальных переменных валового импорта и запасов, подготовлен еженедельный прогноз ВВП.
С учетом текущих данных и тенденций ожидается, что рост ВВП Узбекистана в первом квартале 2025 года составит 6,2%. Прогнозируемый диапазон экономического роста находится в коридоре от 6,0% до 6,4%.
Прогнозируемый недельный рост ВВП Узбекистана в 1-квартале 2025 года
Согласно обновленному отчету Всемирного банка, в 2025 году ожидается рост экономики Узбекистана на уровне 5,8%, тогда как Международный валютный фонд прогнозирует рост ВВП на уровне 5,7%. Азиатский банк развития в сентябре 2024 года повысил прогноз роста ВВП Узбекистана в 2025 году до 6,2%, отметив позитивные тенденции в промышленности и строительстве.
Таким образом, прогноз ЦЭИР, основанный на еженедельном мониторинге ключевых экономических индикаторов и учитывающий как внутренние, так и внешние факторы, влияющие на экономическую активность, позволяет оценить и спрогнозировать текущий уровень ВВП до выхода официальных данных после окончания квартала.