Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан баҳоланган Ишбилармонлик фаоллиги индекси (ИФИ) 2026 йил июнь ойида 1128 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 12,8 фоизга ошган. Ўтган йилнинг мос даврига нисбатан эса 36 фоизга ўсиш кузатилган.
Жорий йилнинг июнь ойида ИФИ компонентлари даражасидаги қуйидаги ўзгаришлар кузатилди:
- - хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисоб-варақларидаги операциялар сони бўйича компонент 18,7 фоизга ортган;
- товар-хом ашё биржасида хом-ашё сотиб олиш жадаллиги 13,5 фоизга ошган;
- фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент 1,2 фоизга ошган;
- товар белгилари бўйича компонент 18,5 фоизга ошган;
Шунингдек, 2026 йил июнь ойида ИФИ барча ҳудудда ўтган ойга нисбатан ўсиши кузатилган.
Жумладан, Сирдарё (51,3 %), Сурхондарё (49,1 %), Наманган (47,1 %) ва Хоразм вилоятларида (45 %) сезиларли даражада ўсиш кузатилган.
Ҳисобот даврида банклараро тўлов операциялари сони 7 930,9 минг тани ташкил этиб, 2026 йилнинг май ойига нисбатан 1 246,9 минг транзаксияга (18,7%) ортган (ўтган йилнинг мос даврига нисбатан ўсиш 25,7 %).
Банклараро тўлов операциялари сони барча ҳудудда ошган. Хусусан, Қашқадарё (25,9 %), Жиззах (24,7 %), Фарғона (23,7 %) ва Сирдарёда (23,0 %) юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан сезиларли ошган.
Мазкур ўсиш, Марказий банкнинг банклараро электрон тўлов тизими орқали амалга оширилган тўлов ҳужжатларининг умумий сони ортиши билан изоҳланади. Бунда 2026 йилнинг майь ойига нисбатан мемориал ордерлар сони 24,2 фоизга (ёки 510,9 мингтага), тўлов топшириқномалари 14,5 фоиз (ёки 620,9 мингтага), тўлов талабномалари 25,6 фоиз (ёки 3,7 мингтага) ва инкасса топшириқномалари 40,4 фоиз (ёки 111,3 мингтага) ошган.
Жорий йилнинг июнь ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,1350бирликни ташкил этган (ўтган ойга нисбатан 13,5 фоизга ортган). Бунда, ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарларнинг ўртача ҳажми 3,8 фоизга камайганлиги ва тузилган битимлар сони 31 фоизга ортганлиги кузатилди.
Республика товар-хом ашё биржасида асосий 34 турдаги товарлар савдосининг умумий айланмаси ҳажми 2026 йил июнь ойида 9 509 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 27,7 фоизга ошган.
Бунда, биржа савдолардаги ушбу фаолликда омухта ем савдоси ҳажмининг ўтган ойга нисбатан 12 бараварга, пахта толасидан олинадиган линт 4,2 баравар, шиша банкалари 2,5 бараварга ва бензин ёқилғисининг (АИ 91, 92, 95) ўртача 2,1 бараварга ортиши асосий омил ҳисобланади.
Ҳисобот даврида фаолият юритаётган хўжалик субъектлари компоненти 1,0120 бирликни ташкил этиб, олдинги ойга нисбатан 1,2фоизга ортган. Бунда:
- барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони олдинги ойга нисбатан 10 471 бирликка ортиб, 530,3 мингтани ташкил этган;
- йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони эса 46 тага камайиб, 4 649 тани ташкил этган;
- кичик корхоналар сони 9,2 мингтага ортиб, 435,4 мингтага етган. Шунингдек, фермер хўжаликлари сони 1283 тага ортиб, 90,3 мингтани ташкил этган.
2026 йилнинг июнь ойида савдо белгилари бўйича компонент 1,1855 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 18,5фоизга ошган. Мазкур даврда юридик шахслар томонидан 473 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

По оценке Центра экономических исследований и реформ, индекс деловой активности (ИДА) в июне 2026 года составил 1128 пунктов, увеличившись на 12,8% по сравнению с предыдущим месяцем. По отношению к аналогичному периоду прошлого года рост составил 36%.
В июне текущего года по основным компонентам ИДА отмечены следующие изменения:
- компонент, отражающий количество операций по банковским счетам хозяйствующих субъектов, увеличился на 18,7%;
- компонент, характеризующий интенсивность закупок сырья на товарно-сырьевой бирже, вырос на 13,5%;
- компонент, отражающий число действующих хозяйствующих субъектов, увеличился на 1,2%;
- компонент регистрации товарных знаков вырос на 18,5%.
Кроме того, в июне 2026 года рост индекса деловой активности по сравнению с предыдущим месяцем был зафиксирован во всех регионах страны.
Наиболее значительное увеличение отмечено в Сырдарьинской области — 51,3%, Сурхандарьинской области — 49,1%, Наманганской области — 47,1% и Хорезмской области — 45%.
Межбанковские платежные операции
В отчетном периоде количество межбанковских платежных операций составило 7 930,9 тыс., что на 1 246,9 тыс. операций (18,7%) больше по сравнению с маем 2026 года. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года рост составил 25,7%.
Рост количества межбанковских платежей наблюдался во всех регионах.
Наиболее заметное увеличение количества банковских операций между юридическими лицами зафиксировано в Кашкадарьинской области на 25,9%, Джизакской области — 24,7%, Ферганской области — 23,7% и Сырдарьинской области на 23%.
Увеличение объясняется ростом общего количества платежных документов, проведенных через систему межбанковских электронных платежей Центрального банка. В частности, по сравнению с маем:
- количество мемориальных ордеров выросло на 24,2% (на 510,9 тыс.);
- платежных поручений — на 14,5% (на 620,9 тыс.);
- платежных требований — на 25,6% (на 3,7 тыс.);
- инкассовых поручений — на 40,4% (на 111,3 тыс.).
В июне 2026 года биржевой компонент ИДА составил 1,1350, увеличившись на 13,5% по сравнению с предыдущим месяцем.
При этом средний объем товаров, приобретаемых в рамках одной сделки, снизился на 3,8%, тогда как количество заключенных сделок увеличилось на 31%.
Общий объем торгов по 34 основным видам товаров на Республиканской товарно-сырьевой бирже достиг 9 509 млрд сумов, что на 27,7% превышает показатель предыдущего месяца.
Основными факторами роста биржевой активности стали:
- увеличение объема торговли комбикормами — в 12 раз;
- линтом хлопкового волокна — в 4,2 раза;
- стеклянными банками — в 2,5 раза;
- бензином марок АИ-91, АИ-92 и АИ-95 — в среднем в 2,1 раза.
Действующие хозяйствующие субъекты
Компонент, отражающий число действующих хозяйствующих субъектов, составил 1,0120, увеличившись на 1,2% по сравнению с предыдущим месяцем.
- общее количество действующих хозяйствующих субъектов увеличилось на 10 471 и достигло 530,3 тыс.;
- число крупных предприятий сократилось на 46 — до 4 649;
- количество малых предприятий выросло на 9,2 тыс., достигнув 435,4 тыс.;
- число фермерских хозяйств увеличилось на 1 283 — до 90,3 тыс.
Регистрация товарных знаков
В июне 2026 года компонент товарных знаков составил 1,1855, увеличившись на 18,5% по сравнению с предыдущим месяцем.
За отчетный период юридическими лицами было зарегистрировано 473 товарных знака и товарных наименования.