Шу билан бирга, ушбу индекс қолган 3 та ҳудудда камайган бўлиб, бунда Наманган (4,7 %), Навоий (3,7 %), ва Андижон (3,4 %) вилоятларида камайиш кузатилган.
БАНК ҲИСОБ ВАРАҚАЛАРИ БЎЙИЧА ОПЕРАЦИЯЛАР
2025 йил январь ойида банклараро тўлов операциялари сони 5 677,4 минг тани ташкил этди ва 2024 йилнинг декабрь ойига нисбатан 692,8 минг транзакцияга (10,9 %) камайган.
Банклараро тўлов операциялари сони ўтган ойга нисбатан барча ҳудудда камайган.
2025 йил январь ойида республиканинг 14 та ҳудудида юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан камайган. Хусусан, Қашқадарё (33,4 %), Самарқанд (29,0 %), Наманган (23,8 %), Сурхондарё (23,7 %) ва Сирдарё (23,2 %) вилоятларида сезиларли камайиш кузатилган.
ТОВАР-ХОМ АШЁ БИРЖАСИДАГИ ФАОЛЛИК
2025 йилнинг январь ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,3334 бирликни ташкил этди. Бу эса, ушбу компонентнинг ўтган ойга нисбатан 33,3 фоизга ошганини англатиб, ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарларнинг ўртача ҳажми 3,8 фоизга ва тузилган битимлар сони 62,8 фоизга ошганлиги билан изоҳланади.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдосининг умумий айланмаси ҳажми 2025 йил январь ойида 6 174,0 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 1,7 фоизга камайган.
ХЎЖАЛИК ЮРИТУВЧИ СУБЪEКТЛАРНИНГ ФАОЛЛИГИ
Фаолият юритаётган хўжалик субъектлари бўйича компонент 2025 йил январь ойида 1,0111 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 1,1 фоизга ортган. Бундан ташқари ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 7,4 фоизга камайган.
2025 йил январь ойида барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони ўтган ойга (453 545 бирлик) нисбатан 5 559 бирликка ортиб, 459 104 бирликни ташкил этган.
Йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони 35 тага ошган.
Ҳисобот даврида, кичик корхоналар сони 358 116 тадан 363 628 тага ортган (ўсиш 5 512 та). Шунингдек, фермер хўжаликлари сони 91 752 тадан 91 764 тагача (12 та) ошган. Йирик тадбиркорлик билан шуғулланаётган субъектлар сони 3 712 тани ташкил этиб, 2024 йилнинг декабрь ойига нисбатан 35 тага ошган.
БРEНДЛАРНИ РЎЙХАТГА ОЛИШ
2025 йил январь ойида савдо белгилари муҳофазаси бўйича индекс 0,5504 бирликни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич 2024 йилнинг декабрь ойига нисбатан 45 фоизга камайган. 2025 йилнинг январь ойида юридик шахслар томонидан 284 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.