Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг 1 январидан 30 апрелигача бўлган даврда республикада солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 16,8%га ошган.
Жумладан, Бухоро (37,0%), Фарғона (35,6%), Хоразм (34,6%), Самарқанд (33,3%), Андижон (30,2%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикаси (30,7%) ва Тошкент шаҳрида (47,3%) солиқ тушумларининг сезиларли ўсиши қайд этилди.
Солиқ тушумларининг ўсиши иқтисодиётдаги ижобий ўзгаришлар натижасида, шунингдек, солиқ маъмуриятчилиги тизимини такомиллаштириш, жумладан янги маъмурий воситаларни жорий этиш, жараёнларни рақамлаштириш ва автоматлаштириш, тадбиркорлик фаолиятини қонунийлаштириш ва солиқ қонунчилиги талабларига риоя этиш тартибини соддалаштириш ҳисобига таъминланди.
Таҳлил қилинаётган даврда божхона тўловлари бўйича тушумлар 43,7%га ошди. Даромаднинг энг катта ўсиши Жиззах (2,1 баробар), Хоразм (91,0%), Сирдарё (83,3%), Бухоро (71,6%), Қашқадарё (70,0%) ва Андижон (66,7%) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (45,5%) кузатилди.
Божхона тушумларининг ўсиши ташқи солиқ солинадиган импорт ҳажми ва валюта курсининг ошиши, савдо айланмасининг ўсиши, мамлакатимизда ишлаб чиқариш қувватларининг ошириши, божхона маъмуриятчилиги тартиб-таомилларини соддалаштириш, жараёнларни рақамлаштириш ва автоматлаштириш, жумладан, божхона органлари томонидан рискларни бошқариш тизимидан кенг фойдаланиш ҳисобига таъминланди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, йил бошидан 30 апрелга қадар товарлар экспорти ҳажми ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 21,7%га ошган. Товарлар экспорт ҳажмининг сезиларли ўсиши Қашқадарё (69,1%), Наманган (41,1%), Фарғона (37,3%), Самарқанд (33,8%), Сирдарё (29,7%) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (42,8%) қайд этилди.
Товар экспортининг қисқариши Бухоро (25,8 фоизга), Сурхондарё (7,0 фоиз) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (18,1 фоизга) кузатилди.
Бухоро вилоятида экспорт ҳажмининг камайиши 2022-йилнинг январь-апрель ойларида пахта толаси экспорти камайганлиги билан, бу эса маҳсулотларнинг ички бозорга йўналтирилганлиги билан боғлиқ.
Қорақалпоғистон Республикасида экспорт ҳажмининг камайиши пластмасса ва ундан тайёрланган маҳсулотлар, ип-калава ва фармацевтика маҳсулотлари экспортининг камайганлиги билан, шунингдек, пахта толаси экспортининг бутунлай бекор қилиниши ва ички бозорга йўналтирилиши билан изоҳланади.
Ўз навбатида, Сурхондарё вилоятида экспорт ҳажмининг камайиши мева-сабзавот маҳсулотлари экспортининг камайиши ҳамда пахта толаси ва калаванинг ички бозорга йўналтирилиши билан боғлиқ.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 44,1%га ўсди. Биржада савдо фаоллигининг сезиларли ўсиши Навоий (66,6%), Хоразм (55,3%), Жиззах (50,9%), Самарқанд (42,1%) вилоятлари, Қорақалпоғистон Республикасида (56,0%) ва Тошкент шаҳрида (81,4%) кузатилди.
Ушбу ҳудудларда тузилган битимлар ҳажмининг ўсиши автомобил бензини, дизел ёқилғиси, қора ва рангли металлар, пахта толаси, катод қопламали мис, полиэтилен, озуқабоп буғдой, қурилиш ва хўжалик материаллари, минерал ўғитлар, техник чигитлар, шакар, спиртли ичимликлар ва бошқа товарлар савдосининг кўпайиши натижасида содир бўлган.
Шу билан бирга, Сирдарё вилоятида 13,2 фоизга қисқариш кузатилди. Бу полипропилен, ўсимлик ёғи, пахта толаси, қора металл, цемент, техник чигитлар, буғдой, омухта ем, совун маҳсулотлари ва суйилтирилган газ савдоси бўйича тузилган битимлар сони ва ҳажмининг камайиши билан изоҳланади.
Бу даврда 66 330 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилиб, уларнинг энг кўпи Самарқанд (8 192), Фарғона (6 323), Тошкент (5 653), Қашқадарё (5 592), Андижон (5 280) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (9 392) рўйхатга олинган.

Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 30 апреля т.г. вырос на 16,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Бухарской (на 37,0%), Ферганской (на 35,6%), Хорезмской (на 34,6%), Самаркандской (на 33,3%), Андижанской (на 30,2%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 30,7%) и в г. Ташкент (на 47,3%).
Рост налоговых поступлений обусловлен восстановлением экономики, улучшением системы налогового администрирования, в том числе внедрения новых административных инструментов, цифровизации и автоматизации процессов, легализации предпринимательской деятельности и упрощения порядка соблюдения требований налогового законодательства.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 43,7% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Джизакской (в 2,1 раза), Хорезмской (на 91,0%), Сырдарьинской (на 83,3%), Бухарской (на 71,6%), Кашкадарьинской (на 70,0%), Андижанской (на 66,7%) областях и в г. Ташкент (на 45,5%).
Увеличение таможенных поступлений связано с ростом объёма облагаемого импорта и обменного курса, принимаемыми таможенными органами мерами по упрощению таможенных процедур, ускорению выпуска товаров в свободное обращение и внедрению новых методов таможенного администрирования.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала текущего года по 30 апреля увеличился на 21,7% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Значительный рост объемов экспорта товаров отмечено в Кашкадарьинской (на 69,1%), Наманганской (на 41,1%), Ферганской (на 37,3%), Самаркандской (на 33,8%), Сырдарьинской (на 29,7%) областях и в г.Ташкенте (на 42,8%).
Уменьшение экспорта товаров наблюдалось в Бухарской (на 25,8%), Сурхандарьинской (на 7,0%) областях и в Республике Каракалпакстан (на 18,1%).
Сокращение объема экспорта в Бухарской области вызвано тем, что в январе-апреле 2022 года в Бухарской области сократился экспорт хлопкового волокна, что связано с направлением данной продукции на внутренний рынок.
Уменьшение объема экспорта в Республике Каракалпакстан объясняется сокращением экспорта пластмасс и изделия из них и пряжи, фармацевтической продукции и полной отменой экспорта хлопкового волокна с перенаправлением данной продукции на внутренний рынок.
В свою очередь, уменьшение объема экспорта в Сурхандарьинской области связано с сокращением экспорта плодоовощной продукции и перенаправлением хлопкового волокна и пряжи на внутренний рынок.
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 44,1%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Навоийской (на 66,6%), Хорезмской (на 55,3%), Джизакской (на 50,9%), Самаркандской (на 42,1%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 56,0%) и в г. Ташкент (на 81,4%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как бензин автомобильный, дизельное топливо, прокат черных и цветных металлов, хлопкового волокна, меди катодной, полиэтилен, пшеница фуражная, строительные и хозяйственные материаллы, минеральные удобрения, технические семена, сахар, спирт и т.д.
При этом в Сырдарьинской области наблюдалось снижение на 13,2%, что объясняется уменьшением количества и объема сделок на торговлю полипропиленом, растительным маслом, хлопкового волокна, черным металлом, цементом, техническими семенами, пшеницей, кормом для скота, мыльным продуктом и сжиженным газом.
В течение данного периода создано 66 330 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (8 192), Ферганской (6 323), Ташкентской (5 653), Кашкадарьинской (5 592), Андижанской (5 280) областях и в г. Ташкент (9 392).