Мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш, инвестиция лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ва янги ишлаб чиқариш қувватларини яратиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Шу билан бирга, саноатда мавжуд имкониятлардан тўлиқ фойдаланиш, аввал ишга туширилган корхоналарнинг барқарор фаолият юритишини таъминлаш, уларнинг маҳсулот ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини ошириш эса муҳим вазифа бўлиб қолмоқда.
Тақдимотда турли сабабларга кўра тўлиқ қувватда ишламаётган ва тушуми камайган корхоналар фаолиятини ўрганиш натижалари кўриб чиқилди. Бундай ҳолатлар асосан тўқимачилик, қурилиш материаллари, озиқ-овқат, нефть-кимё, электротехника ва бошқа тармоқларда кузатилмоқда.
Ушбу тоифадаги корхоналар фаолиятига салбий таъсир кўрсатаётган омиллар орасида айланма маблағ етишмовчилиги, коммунал инфратузилма билан боғлиқ масалалар, лойиҳаларнинг кечикиши, ускуналарнинг эскиргани, хомашё занжиридаги узилишлар, маҳсулотга талабнинг пасайиши каби муаммолар кўрсатиб ўтилди.
Бу муаммоларни ҳал қилиш орқали корхоналарда ишлаб чиқаришни тиклаш ва мавжуд қувватларни тўлиқ ишга солиб, қўшимча 65,6 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш ва экспорт қилиш имконияти борлиги аниқланди.
Шу боис, ҳар бир корхона ҳолатини алоҳида ўрганиб, уларни тўлиқ қувватга олиб чиқиш бўйича янги тизим жорий этилиши белгиланди. Бунинг учун мутасадди идоралар ва банклар иштирокида Республика штаби ташкил этилади. Штаб вакиллари жойларга чиқиб, икки ҳафта муддатда корхоналар фаолиятига тўсқинлик қилаётган масалаларни аниқлайди ва уларни жойида ҳал этиш чораларини кўради.
Фаолиятини тиклаш имконияти мавжуд корхоналарга зарур кредит маблағларини ажратиш, айланма маблағ билан таъминлаш, инфратузилма ва хомашё масалаларини ҳал этиш бўйича банклар ва масъул идоралар биргаликда ишлайди.
Тақдимотда тижорат банклари балансидаги йирик мол-мулклар масаласига ҳам эътибор қаратилди.
Бугунги кунда банклар балансида қиймати 10 миллиард сўмдан юқори бўлган 70 та мол-мулк мавжуд. Мазкур активларни иқтисодиётга қайта жалб қилиш, уларга инвестор топиш ва ишлаб чиқариш майдонларига айлантириш бўйича алоҳида механизмлар ишлаб чиқилиши белгиланди.
Тақдимотда инвестиция дастурлари доирасида ишга туширилган лойиҳалар фаолиятини ҳисобга олиш ва уларнинг натижадорлигини баҳолаш масаласига тўхталиб ўтилди. 2021-2025 йилларда амалга оширилган қарийб 17 мингта лойиҳа натижасида ишга тушган корхоналарнинг айримлари ўз фаолиятини солиқ ва статистика ҳисоботларида тўлиқ акс эттирмаётгани кўрсатиб ўтилди. Мутасаддиларга ҳар бир лойиҳани ўрганиб, уларни солиққа тортиш ва статистика ҳисоботларида тўғри акс эттиришни таъминлаш топширилди.
Ишбилармонлик муҳитига салбий таъсир кўрсатаётган ҳамда аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг эътирозларига сабаб бўлаётган айрим масалалар ҳамда уларнинг ечими бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Хусусан, тадбиркорлик субъектларининг пешлавҳалари ва бренд белгиларини жойлаштириш, умумий овқатланиш ва савдо объектлари учун айрим маъмурий талаблар, меҳнат муносабатларидаги тартиб-таомиллар, нақд пулсиз тўловлар, солиқ имтиёзларини қўллаш, молиявий жарималар, ташқи иқтисодий фаолиятдаги ҳужжатбозлик каби масалалар муҳокама қилинди.
Масалан, амалдаги тартибга кўра, айрим ҳолларда корхона номи, фаолият тури ёки савдо белгиси акс этган пешлавҳалар ҳам реклама сифатида баҳоланиб, улар учун алоҳида паспорт расмийлаштириш ва тўловларни амалга ошириш талаб этилмоқда. Бу тадбиркорлар учун қўшимча маъмурий юк бўлиши билан бирга савдо ва хизмат кўрсатиш объектларининг танилиши, мижозлар оқими ва тушумига ҳам таъсир кўрсатмоқда.
Шу муносабат билан тадбиркорлик субъектининг номи ва фаолият тури тўғрисида бинога жойлаштирилган ахборотни реклама сифатида баҳоламаслик ва бунинг учун тегишли паспортларни расмийлаштиришни бекор қилиш таклиф этилди. Рекламалар ва бошқа ахборот белгиларини жойлаштиришга доир дизайн талабларини тадбиркорлар таклифларини инобатга олган ҳолда босқичма-босқич жорий этиш, юридик шахсларга тегишли транспорт воситаларига ўз савдо белгисини жойлаштириш тартибини соддалаштириш ташаббуси илгари сурилди.
Умумий овқатланиш корхоналарига қўшилган қиймат солиғининг бир қисмини қайтариш тартибини соддалаштириш, айрим савдо, умумий овқатланиш ва хизмат кўрсатиш объектлари учун экологик экспертиза ҳамда компенсация тўловлари билан боғлиқ тартибларни енгиллаштириш таклиф этилди. Шунингдек, меҳнат муносабатларида иш берувчи ва ходим ўртасидаги айрим тартиб-таомилларни аниқлаштириш таклиф қилинди.
Рақамлаштириш ва нақд пулсиз тўловлар йўналишида аҳоли ва бизнес учун қулайликни оширишга қаратилган таклифлар билдирилди. Хусусан, айрим товар ва хизматлар учун тўловларни нақд пулсиз шаклда амалга ошириш амалиёти кенгайиб бораётгани боис, банк инфратузилмаси, комиссиялар ва истеъмолчиларга қайтариладиган кешбек тизимини такомиллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Жисмоний шахсларнинг ўз банк карталари ўртасидаги пул ўтказмаларини комиссиясиз амалга ошириш, нақдсиз тўловларни аҳоли учун қулай бўлган шаклларини кўпайтириш, умумий овқатланиш, алкоголь, тамаки ва ёқилғи сотиш соҳаларида харид чеки бўйича ҳисобланган кешбекни тезкор қайтариш имкониятини яратиш таклиф этилди. Шу билан бирга, банк карталари орқали амалга ошириладиган операцияларда хавфсизликни таъминлаш мақсадида жорий этилган антифрод SMS-хабарномалар бўйича харажатларни қайта кўриб чиқиш, мобил иловалардаги хабарномалар ёки биометрик идентификация каби муқобил ечимлардан фойдаланиш таклиф қилинди.
Солиқ маъмурчилиги ва молиявий жарималар йўналишида солиқ имтиёзларини қўллашда юзага келаётган низоли ҳолатларни бартараф этиш, солиқ қарздорлиги бўйича ҳисобланаётган пеня асосий қарз суммасидан ошиб кетмаслиги бўйича нормани жорий этиш, чек бермаслик ҳолати юзасидан хабар юбориш тизимини суиистеъмол қилиш ҳолатларининг олдини олиш, ҚҚС гувоҳномасини тўхтатиш тартибини такомиллаштириш илгари сурилди.
Ташқи иқтисодий фаолиятни соддалаштириш мақсадида импорт жараёнида бир-бирини такрорловчи ҳужжатларни қисқартириш, тадбиркорларга хорижда савдо уйлари, филиал ва ваколатхоналар очиш учун қулайроқ тартиб яратиш, “Ўзэкспомарказ” имкониятларидан самарали фойдаланган ҳолда миллий маҳсулотларни халқаро бозорларда кенг тарғиб қилиш бўйича таклифлар билдирилди.
Давлатимиз раҳбари тадбиркорлик учун ортиқча тўсиқларни камайтириш, назорат ва тартибга солиш механизмларини соддалаштириш, рақамлаштириш жараёнларини бизнесга қўшимча юк эмас, қулайлик яратадиган воситага айлантириш зарурлигини таъкидлади.
Мутасаддиларга мавжуд саноат қувватларини тўлиқ ишга солиш, корхоналарни молиявий соғломлаштириш, ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини ошириш, янги иш ўринлари яратиш ҳамда тадбиркорлар учун қулай шароитларни кенгайтириш юзасидан аниқ топшириқлар берилди.

Рассмотрены меры по поддержке устойчивой деятельности предприятий
В нашей стране ведется широкомасштабная работа по развитию предпринимательства, поддержке инвестиционных проектов и созданию новых производственных мощностей. Вместе с тем важной задачей остается использование существующих в промышленности возможностей в полном объеме, обеспечение стабильной деятельности уже запущенных предприятий, а также повышение их производственного и экспортного потенциала.
В ходе презентации рассмотрены результаты изучения деятельности предприятий, которые по различным причинам не работают в полную мощность или у которых сократилась выручка. Подобные случаи в основном наблюдаются в текстильной, строительной, пищевой, нефтехимической, электротехнической и других отраслях.
Указано, что на деятельность таких предприятий негативно влияют такие факторы и проблемы, как нехватка оборотных средств, вопросы доступа к коммунальной инфраструктуре, задержки в реализации проектов, изношенность оборудования, сбои в цепочках поставок сырья и снижение спроса на продукцию.
Подсчитано, что за счет восстановления производства на предприятиях и полного задействования имеющихся мощностей можно обеспечить дополнительный выпуск и экспорт продукции на 65,6 триллиона сумов.
В связи с этим решено внедрить новую систему, предусматривающую индивидуальное изучение состояния каждого предприятия и достижение полной загрузки мощностей. Для этого при участии профильных ведомств и банков будет создан Республиканский штаб. Представители штаба в течение двух недель будут с выездом на место выявлять проблемы, препятствующие деятельности предприятий и на месте примут меры по их устранению.
Предприятиям, деятельность которых можно восстановить, банки и ответственные ведомства будут совместно работать над выделением необходимых кредитов средств, обеспечением оборотными средствами, а также решением вопросов инфраструктуры и сырья.
В ходе презентации отдельно затронут вопрос крупных активов, находящихся на балансе коммерческих банков.
На сегодняшний день на балансе банков имеется 70 объектов, стоящих более 10 миллиардов сумов. Поставлена задача разработки отдельного механизма, направленного на вовлечение этих активов в экономику, подбор подходящих инвесторов и создание на их базе производственных площадок.
На презентации также рассмотрен вопрос учета и оценки результативности проектов, реализованных в рамках инвестиционных программ. Указано, что часть предприятий, запущенных в 2021-2025 годах в рамках реализации почти 17 тысяч проектов, не в полной мере отражает свою деятельность в налоговой и статистической отчетности. Ответственным лицам поручено проанализировать каждый проект и обеспечить их надлежащее налогообложение и корректное отражение в статистической отчетности.
Были рассмотрены отдельные вопросы, которые негативно влияют на деловую среду и вызывают нарекания со стороны населения и субъектов предпринимательства, а также предложения по их решению.
В частности, обсуждены размещение вывесок и брендовых знаков предпринимательскими субъектами, некоторые административные требования к объектам общественного питания и торговли, процедуры в сфере трудовых отношений, безналичные расчеты, применение налоговых льгот, финансовые штрафы, а также избыточная документация во внешнеэкономической деятельности и другие вопросы.
Например, согласно действующему порядку, в некоторых случаях в качестве рекламы квалифицируются и вывески, в которых отражены название предприятия, вид деятельности или торговый знак, что требует оформления для них отдельного паспорта и внесения соответствующих платежей. Это не только создает дополнительную административную нагрузку для предпринимателей, но и влияет на узнаваемость торговых и сервисных объектов, поток клиентов и выручку.
В этой связи предложено не относить к рекламе информацию о названии субъекта предпринимательства и виде деятельности, размещенную на здании, а также отменить практику оформления соответствующих паспортов. Выдвинута инициатива внедрить дизайн-требования к размещению рекламы и иных информационных знаков поэтапно, с учетом предложений предпринимателей, а также упростить порядок размещения собственных торговых знаков на транспортных средствах, принадлежащих юридическим лицам.
Также предложено упростить порядок возврата части налога на добавленную стоимость для предприятий общественного питания, а для отдельных объектов торговли, общественного питания и сферы услуг - смягчить процедуры, связанные с экологической экспертизой и компенсационными платежами. Кроме того, предложено конкретизировать некоторые процедуры в трудовых отношениях между работодателем и работником.
Отдельное внимание уделено вопросам цифровизации и расширения безналичных платежей. С учетом того, что по ряду товаров и услуг расчеты все чаще переходят в безналичную форму, отмечена необходимость сделать такие платежи максимально удобными для граждан и бизнеса – за счет развития банковской инфраструктуры, совершенствования системы комиссий и возврата кешбэка.
Предложено ввести возможность осуществления денежных переводов без комиссии между банковскими картами одного и того же физического лица, расширить удобные для населения формы безналичных платежей, а также создать возможности для оперативной выплаты кешбэка по кассовым чекам в сферах общественного питания, продажи алкоголя, табачной продукции и топлива. Также предложено пересмотреть расходы, связанные с SMS-уведомлениями системы «антифрод», внедренными для обеспечения безопасности операций по банковским картам, и рассмотреть возможность использования таких альтернатив, как отправка уведомлений в мобильные приложения или биометрическая идентификация.
В сфере налогового администрирования и финансовых штрафов предложено устранить спорные ситуации, возникающие при применении налоговых льгот, а также ввести норму, согласно которой пеня по налоговой задолженности не должна превышать сумму основного долга. Помимо этого, предложено предотвратить злоупотребление системой уведомлений о невыдаче чека, а также усовершенствовать порядок приостановления свидетельства плательщика НДС.
С целью упрощения внешнеэкономической деятельности были выдвинуты предложения по сокращению дублирующих документов в процессе импорта, созданию для предпринимателей более удобного порядка открытия торговых домов, филиалов и представительств за рубежом, а также эффективному использованию возможностей «Узэкспоцентра» для широкого продвижения национальной продукции на международных рынках.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость сокращения лишних барьеров для предпринимательства, упрощения механизмов контроля и регулирования, а также превращения процессов цифровизации не в дополнительную нагрузку для бизнеса, а в инструмент, создающий удобство и облегчающий деятельность предпринимателей.
Ответственным лицам даны конкретные поручения по полному задействованию существующих производственных мощностей, финансовому оздоровлению предприятий, увеличению объемов производства и экспорта, созданию новых рабочих мест, а также расширению благоприятных условий для предпринимателей.