Тасвирий ифодаловчи сўзлардан фойдаланиб, таҳлилчилар давлат раҳбари нимага кўпроқ эътибор қаратаётганини аниқлашди.
2021 йил 31 август куни “Янги Ўзбекистон” боғида Ўзбекистон мустақиллигининг 30 йиллигига бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди ва унда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев сўзга чиқди.
Давлат раҳбарининг таъкидлашича, сўнгги йилларда Ўзбекистонда янги Ренессанс – Учинчи Ренессансга асос солинди.
Президент нутқининг таҳлили (асл тилидан) шуни кўрсатдики, Президент Шавкат Мирзиёев ўз табрикларида жами 3644 сўзни ишлатган.
Президентимиз томонидан энг кўп тилга олинган сўзлар "Янги Ўзбекистон", "таълим" ва "юртимизда", "иқтисодий", "миллий", " ҳамкорлик", "ислоҳотлар" бўлди (1-расм).
Жумладан, "Ўзбекистон" сўзи 28 марта, "янги" сўзи 40 марта, "давлат" сўзи 33 марта, "мамлакатимиз" сўзи 19 марта, "таълим" сўзи 16 марта, "юртимизда" сўзи 14 марта тилга олинган, "иқтисодий" ва "миллий" сўзи 11 марта ишлатилган.
Сўзларнинг йўналишлар бўйича тақсимланишини таҳлил қилиш шуни кўрсатдики, урғу қуйидагича берилган: Президент нутқининг кўп қисми таълим масалаларига қаратилган, сўнг иқтисодиёт ва хавфсизлик ҳақида кўп гапирилган.
2-расм. Йўналишлар бўйича сўзларнинг тақсимланиши
Давлат раҳбари кўплаб соҳаларда турли мавзуларни қамраб олди. Улар орасида пандемия, халқаро муносабатлар, спорт, соғлиқни сақлаш ва сайловлар энг долзарб мавзулар бўлди.
Эслатиб ўтамиз, 1991 йил 31 августда Тошкентда Ўзбекистон ССР Олий Советининг навбатдан ташқари 7-сессияси бўлиб ўтди ва унда Ўзбекистоннинг давлат мустақиллиги эълон қилинди.

Используя облако слов, аналитики определили, на чем акцентировал внимание глава государства больше всего.
Сегодня, 31 августа 2021г. в парке «Янги Узбекистон» состоялось праздничное мероприятие в честь 30-ой годовщины Независимости Узбекистана, на котором выступил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев.
Глава государства отметил, что в последние годы в Узбекистане закладывается фундамент новой эпохи возрождения – Третьего Ренессанса.
Анализ выступления Президента (с языка оригинала) показал, что Президент Шавкат Мирзиёев в своем поздравлении использовал в общей сложности 3644 слов.
Наиболее часто Президентом упоминались такие слова, как «Янги Ўзбекистон» (новый Узбекистан), «таълим» (образование) и «юртимизда» (в стране), «иқтисодий» (экономический), миллий (национальный), «хамкорлик» (сотрудничество), «ислоҳотлар» (реформы) (Рисунок 1).
В частности, слово «Ўзбекистон» (Узбекистан) упоминалось 28 раз, 40 раз слово «янги» (новый) и 33 раза «давлат» (государство), 19 раз «мамлакатимиз» (наша страна), 16 раз «таълим» (образование), 14 раз «юртимизда» (в нашей стране), 11 раз упоминалось слово «иқтисодий» (экономический) столько же раз было сказано слово «миллий» (национальный).
Рисунок 2. Распределение словосочетаний по направлениям
Анализ распределения слов по направлениям показал, что акценты были расставлены следующим образом, большая часть выступления Президента была акцентирована на вопросах образования, далее он чаще всего говорил об экономике, и безопасности.
Главой государства были охвачены самые разные темы по многим направлениям. Среди них наиболее актуальными темами также стали пандемия, международные связи, спорт, здравоохранение и выборы.
Напомним, что 31 августа 1991 года в Ташкенте состоялась внеочередная 7-я сессия верховного совета Узбекской ССР, на которой была провозглашена государственная независимость Узбекистана.