«Энг яхши солиқ тўловчи маҳалла» номинациясини жорий этилди
«Энг яхши солиқ тўловчи маҳалла» номинацияси таъсис этилиб, у ташаббускор жамоаларни қўллаб-қувватлаш ҳамда маҳаллий бюджетни мустаҳкамлашга қаратилган бўлади.
Даромад солиғи тўловчилар сони
Танлов мезонлари:
Номинация ғолиблари маҳалла аҳолиси 1 000 нафарга нисбатан ҳисобланган шаффоф кўрсаткичлар тизими асосида аниқланади. Жумладан, қуйидагилар инобатга олинади:
- 1 000 нафар аҳолига тўғри келадиган кичик бизнес субъектлари сони;
- 1 000 нафар аҳолига тўғри келадиган кичик бизнес субъектлари томонидан тўланган солиқлар ҳажми;
- 1 000 нафар аҳолига тўғри келадиган жисмоний шахслардан даромад солиғи тўловчилари сони;
- 1 000 нафар аҳолига тўғри келадиган ўзини ўзи банд қилган фуқаролар сони ва улар томонидан тўланган солиқлар миқдори;
- маҳалла аҳолиси томонидан мулк солиғи ва ер солиғини тўлаш даражаси.
Бундай тизим тадбиркорлик ривожланишини, умумий солиқ маданиятини ва маҳаллаларнинг масъулиятини комплекс баҳолаш имконини беради.
Ғолиблар учун рағбатлантириш чоралари
«Энг яхши солиқ тўловчи маҳалла» деб топилган маҳаллалар учун қатор рағбатлантирувчи чоралар назарда тутилган, жумладан:
1. Икки мавсум кетма-кет ғолиб бўлган маҳаллалар учун ташаббусли бюджет доирасида лойиҳа тақдим этиш имкониятини кейинги икки мавсумга чеклаш қоидаси қўлланилмайди.
Бу эса бундай маҳаллаларга ўз фаоллигини йўқотмаган ҳолда дастурларда иштирок этишни давом эттириш имконини беради.
1. Лойиҳалар шериклик асосида амалга оширилганда қуйидаги тартиб жорий этилади:
- агар маҳалла аҳолиси лойиҳа қийматининг камида 25%ини молиялаштирса, лойиҳа ғолиб деб топилади ва қолган 75% давлат бюджети ҳисобидан молиялаштирилади.
Бу тартиб аҳолини ўзаро ҳамкорликка, ўзини ўзи ташкил этишга ва давлат билан биргаликда лойиҳаларни амалга оширишга кучли рағбат яратади.
1. Белгиланган мезонлар асосида ҳар йили «Энг яхши солиқ тўловчи маҳаллалар» орасида биринчи 100таликка кирган ҳар бир маҳаллага давлат бюджети ҳисобидан «Маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш жамғармаси»га 2 миллиард сўм ажратилади.
Шу билан бирга, фуқаролар йиғини қарорига асосан ажратилган маблағлар фақат маҳалла инфратузилмасини яхшилашга йўналтирилади, жумладан:
- ички йўлларни таъмирлаш;
- ичимлик суви таъминоти тизимини яхшилаш;
- электр таъминотини модернизация қилиш ва мустаҳкамлаш;
- кўча ёритгичларини ўрнатиш;
- аҳоли турмуш сифатини оширадиган бошқа инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш.
«Энг яхши солиқ тўловчи маҳалла» номинациясини жорий этиш ва янги рағбатлантириш чоралари қуйидагиларга қаратилган:
- кичик бизнес ва ўзини ўзи банд қилишни ривожлантиришни рағбатлантириш;
- солиқ интизомини мустаҳкамлаш;
- фуқароларнинг ўз ҳудудини ривожлантиришдаги иштирокини кенгайтириш;
- маҳаллий инфратузилма сифатини ошириш.
Ушбу чоралар маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишда фаол иштирокчи сифатидаги ролини кучайтириши ва давлат кўмаги мақсадли равишда етказилишига хизмат қилиши кутилмоқда.

О введении номинации «Лучшая махалля-налогоплательщик»
Будет учреждена ежегодная номинация «Лучшая махалля-налогоплательщик», направленная на поддержку инициативных сообществ и укрепление местных бюджетов.
Критерии отбора:
Победители в номинации будут определяться на основе прозрачной системы показателей, рассчитанных в пересчёте на 1 000 жителей махалли. В том числе учитываются:
• количество субъектов малого бизнеса на 1 000 жителей;
• объём налогов, уплаченных субъектами малого бизнеса на 1 000 жителей;
• количество плательщиков подоходного налога с физических лиц на 1 000 жителей;
• количество самозанятых граждан на 1 000 жителей и сумма уплаченных ими налогов;
• уровень оплаты налога на имущество и земельного налога жителями махалли.
Такая система позволит комплексно оценить развитие предпринимательства, общую налоговую культуру и ответственность махаллей.
Меры поощрения для победителей
Для махаллей, признанных «лучшим налогоплательщиком», предусмотрен пакет стимулирующих мер, в частности:
1. Для махаллей, признанных победителями два раза подряд в рамках инициативного бюджета, правило об ограничении возможности подачи проекта в течение следующих двух сезонов не применяется. Это позволит таким махаллям продолжать активно участвовать в программах, не теряя темпа.
2. При реализации проектов на партнёрской (долевой) основе предусмотрен следующий порядок:
- если жители махалли профинансировали не менее 25% стоимости проекта, то проект признаётся победителем, а оставшиеся 75% финансируются из государственного бюджета.
Это создаёт мощный стимул для самоорганизации населения и совместной реализации проектов с государством.
1. На основании критериев ежегодно для каждой из «лучших махаллей-налогоплательщиков», вошедших в топ-100, из государственного бюджета будет выделяться 2 миллиарда сумов в «Фонд решения социально-экономических проблем махалли».
При этом, на основании решения схода граждан, выделенные суммы смогут направляться исключительно на улучшение инфраструктуры махалли, в том числе:
• ремонт внутренних дорог;
• улучшение системы питьевого водоснабжения;
• модернизацию и укрепление электроснабжения;
• установка уличного освещения
• реализацию других инфраструктурных проектов, повышающих качество жизни населения.
Введение номинации «Лучшая махалля-налогоплательщик» и новых мер поощрения нацелено на:
• стимулирование развития малого бизнеса и самозанятости;
• укрепление налоговой дисциплины;
• расширение участия граждан в развитии своей территории;
• повышение качества инфраструктуры на местах.
Ожидается, что эти меры усилят роль махалли как активного участника социально-экономического развития и позволят более адресно направлять государственную поддержку туда.