2026 йил январь-июнь ойларида Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси (матнда ТСА) 41 млрд. долларни ташкил этди ва 2025 йилнинг шу даврига нисбатан 2,8 млрд. долларга (7,4%га ўсди) ўсишни кўрсатди, деб хабар бермоқда Ўзбекистон Республикаси Миллий Статистика қўмитаси матбуот хизмати.
ТСАда экспорт ҳажми 15,9 млрд. долларни ва импорт ҳажми 25,1 млрд. долларни (+21%) ташкил этди.
Ҳисобот даврида ташқи савдо айланмаси бўйича пассив сальдо -9,3 миллиард долларни ташкил этди.
Ташқи савдо айланмаси бўйича 20 та йирик ҳамкор давлатлар орасида 3 та мамлакат –– Афғонистон, Қирғизистон ва Тожикистон билан фаолл ташқи савдо баланси кузатилмоқда, қолган 17 та давлат билан ташқи савдо балансининг салбий сальдоси сақланиб қолмоқда.
Ҳозирги кунда Ўзбекистон Республикаси дунёнинг 195 та мамлакати билан савдо алоқаларини амалга ошириб келмоқда. ТСАнинг нисбатан салмоқли ҳиссаси ХХРда (23,1%), Россияда (17,1%), Қозоғистонда (6,8%), Туркияда (3,4%) ва Афғонистон (2,6%) қайд этилган.
Мамлакатлар гуруҳи бўйича ташқи савдонинг энг катта ҳажми МДҲ мамлакатларига - 15,5 млрд доллар, ЕОИИ мамлакатларига - 11 млрд доллар, бошқа давлатлар билан товар айирбошлаш - 25,5 млрд долларни ва Европа Иттифоқи мамлакатлари билан - 3,5 млрд долларни ташкил этди.

За январь-июнь 2026 года внешнеторговый оборот (ВТО) Узбекистана составил $41 млрд. и вырос на $2,8 млрд. или на 7,4% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года, сообщает пресс-служба Национального комитета Республики Узбекистан по статистике.
В общем объеме ВТО экспорт составил $15,9 млрд., а импорт – $25,1 млрд. (+21%).
В результате, отрицательное сальдо внешнеторгового оборота составило -$9,3 млрд.
Среди 20 самых крупных стран-партнеров по внешнеэкономической деятельности активный внешнеторговый баланс наблюдается только с 3-мя странами - Афганистаном, Кыргызстаном и Таджикистаном, с остальными 17 странами сохраняется отрицательное внешнеторговое сальдо.
В настоящее время, Республика Узбекистан имеет торговые отношения со 195 странами мира. Наибольшие доли в общем объеме внешнеторгового оборота приходятся на Китай (23,1%), Россию (17,1%), Казахстан (6,8%), Турцию (3,4%) и Афганистан (2,6%).
По группам стран наибольший объем внешней торговли приходится на страны СНГ – $15,5 млрд., из них на страны ЕАЭС – $11 млрд., торговый оборот с остальными странами составил – $25,5 млрд. в том числе со странами Евросоюза – $3,5 млрд.