Ўзбекистон кўчмас мулк бозоридаги ҳозирги вазият қандай – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази таҳлили
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) Ўзбекистонда кўчмас мулк бозоридаги талаб ўзгаришларини доимий равишда таҳлил қилиб келмоқда.
2022 йил февраль ойида республика бўйича 22 мингта кўчмас мулк олди-сотди шартномалари расмийлаштирилди ва жорий йилнинг январь ойига (17,7 минг) нисбатан 24,1%га кўпайди. 2021 йилнинг шу даврига (20,2 минг) нисбатан ўсиш суръати 8,7% , 2020 йилнинг февраль ойига (16,9 минг) нисбатан 30%ни ташкил этди.
Ҳудудлар кесимида февраль ойидаги энг юқори ўсиш суръатлари Бухоро (50,8 %), Наманган (37 %), Фарғона (30,9 %) ва Хоразм (29,6 %) вилоятларида қайд этилди.
Кўчмас мулк бозорида битимлар сонининг камайиши Тошкент (-13,4 %), Навоий (-6,4 %) ва Андижон (-1,9 %) вилоятларида кузатилди.
1-расм. Кўчмас мулк олди-сотдиси бўйича расмийлаштирилган шартномалар сонининг ўзгариши
Мутахассисларнинг фикрича, 2020 йилдаги короновирус инқирозидан сўнг Ўзбекистонда уй-жой кўчмас мулк бозори 2021 йилда тўлиқ тикланди.
Ҳукумат томонидан амалга оширилаётган ипотека ислоҳотлари, 2021 йилда ипотека кредитларининг либераллаштирилиши ва уй хўжаликлари даромадларининг тикланиши Ўзбекистонда уй-жой кўчмас мулк бозорининг янада ривожланишига таъсир кўрсатди.
Умуман олганда, Ўзбекистонда глобал хавф-хатарлар шароитида арзон уй-жой, имтиёзли ипотека кредитлари ва субсидиялар бўйича давлат дастурлари орқали ушбу секторда аҳолининг харид қилиш қобилиятини қўллаб-қувватлаш давом эттирилади.
Иккиламчи уй-жой бозоридаги нархларнинг ўзгариши
Марказ натижаларига кўра, февраль ойида иккиламчи бозорда ўртача уй-жой нархлари 1,7 %га ошди (январь ойида ўсиш – 1,4 %).
Ҳудудлар кесимида уй-жой нархининг энг юқори ўсиш суръатлари Сирдарё (10,1%) ва Сурхондарё (6,4%) вилоятларида шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасида (4,5%) кузатилди. Самарқанд (-2,3%) ва Андижон (-2,1%) ва Наманган (-1,3%) вилоятларида уй-жой нархининг пасайиши қайд этилди.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, Тошкент шаҳрида ўтган ойга нисбатан иккиламчи бозорда ўртача уй-жой нархлари 1,6 %га ошган. Туманлар кесимида энг юқори ўсиш Учтепа (4,2 %), Яккасарой (3,4 %) ва Яшнобод (2,9 %) туманларида кузатилган. Пойтахтимизнинг Шайхонтоҳур (-2,1 %) ва Бектемир (-1,9 %) туманларида иккиламчи уй-жой бозорида ўртача нархларнинг пасайиши қайд этилди.
Пойтахтда ижара нархларининг қандай ўзгариб бораётгани, Ўзбекистонда уй сотиб олиш учун ўртача қанча вақт кераклигини ва қайси ҳудудларда бу кўпроқ вақт талаб этилишини ва қайси шаҳарларда бу кўрсаткич нисбатан пастлигини, шунингдек, ипотека кредити олишга лаёқатли аҳоли улуши тўғрисида батафсил маълумотларни “Иқтисодий шарҳ журналининг 3-сонида билиб олишингиз мумкин бўлади.

В феврале 2022 года количество зарегистрированных сделок купли-продажи жилья в Узбекистане составило 22 тыс., что на 24,1% больше, чем в январе т.г. (17,7 тыс.). Рост по сравнению с аналогичным периодом 2021 года составил 8,7% (20,2 тыс.) и 30% по сравнению с февралем 2020 года (16,9 тыс.).
В разрезе регионов наиболее высокие темпы роста в феврале зафиксированы в Бухарской (50,8%), Наманганской (37%), Ферганской (30,9%) и Хорезмской (29,6%) областях.
Снижение количества сделок на рынке недвижимости наблюдалось в Ташкентской (-13,4%), Навоийской (-6,4%) и Андижанской (-1,9%) областях.
Эксперты считают, что после коронакризиса в 2020 году рынок жилой недвижимости Узбекистана полностью восстановился в 2021-м.
Предпринятые со стороны правительства ипотечные реформы, либерализация ипотечных кредитов в 2021 году и восстанавливающийся рост доходов населения повлияли на дальнейшее развитие рынка жилой недвижимости в Узбекистане.
В целом на фоне глобальных рисков в Узбекистане покупательную способность в секторе продолжут поддерживать жилищные государственные программы по доступности жилья, льготным кредитам и субсидиям.
Изменения активности на вторичном рынке жилья
По оценке ЦЭИР, в феврале средние цены на жилье на вторичном рынке выросли на 1,7% по сравнению с предыдущим месяцем (рост в январе - 1,4%).
В разрезе регинов, наиболее высокие темпы роста цен на жилье наблюдались в Сырдарьинской (10,1%) и Сурхандарьинской (6,4%) областях, а также в Республике Каракалпакстан (4,5%), а в Самаркандской (-2,3%) и Андижанской (-2,1%) и Наманганской (-1,3%) областях зафиксировано снижение цен на жилье.
Эксперты отмечают, что средние цены на жилье на вторичном рынке в Ташкенте выросли на 1,6% по сравнению с предыдущим месяцем. Наибольший рост отмечен в Учтепинском (4,2%), Яккасарайском (3,4%) и Яшнабадском (2,9%) районах.
Снижение средних цен на вторичном рынке жилья зафиксированы в Шайхантахурском (-2,1 процента) и Бектемирском (-1,9 процента) районах столицы.
О том как меняется арендная плата в столице, какой период в среднем необходим для покупки жилья в Узбекистане и в каких регионах для этого нужно больше времени, а в каких городах этот показатель относительно невысок, а также как меняется доступность ипотеки, можно будет узнать в №3 номере журнала «Экономическое обозрение».