Парламентимиз аъзолари учун йилнинг охири мамлакатнинг иқтисодий моделини янада ислоҳ қилишга қаратилган молиявий ҳужжатларга бой бўлди.
Яқинда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг 2020 йилги Давлат бюджети тўғрисида” ги қонундан кейин Солиқ кодексининг янги таҳрири лойиҳаси қўриб чиқиш учун парламентнинг қуйи палатасига тақдим этилди.
Лойиҳага масъул этиб Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар қўмитаси белгиланди. Кодекс лойиҳасини такомиллаштириш бўйича ишларга парламент қуйи палатаси ҳузуридаги Давлат бюджети бошқармаси мутахассислари ҳам жалб қилинди.
Лойиҳани биринчи ўқишда кўриб чиқиш учун тайёрлаш ишларига масъул қўмита ҳузурида депутатлар, экспертлар, ҳукумат ва Давлат солиқ қўмитаси вакилларидан иборат ишчи гуруҳи тузилди ва унинг биринчи йиғилиши ўтказилди.
Унда таъкидланганидек, янги таҳрирдаги Солиқ кодекси лойиҳаси тўғридан-тўғри амал қиладиган ҳужжатга айланиши керак. Лойиҳага солиш масалаларини, шу жумладан солиқ ставкаларини тартибга солувчи қонуности ҳужжатлари қоидалари ҳам киритилган. Ҳужжатда амалдаги Солиқ кодексининг умумий (солиқ маъмуриятчили масалалари) ва махсус (солиқларни ҳисоблаш ва тўлашнинг асосий қоидалари) қисмларга бўлинишини кўзда тутадиган тузилиш сақлаб қолинган.
Лойиҳада саккизта йўналиш, шу жумладан умумэътироф этилган халқаро меъёрлар ва солиқ стандартлари, бошқа мамлакатлар тажрибасини ҳисобга олган илғор ва синаб кўрилган усуллар, шунингдек маҳаллий ва халқаро экспертларнинг хулосалари ҳисобга олинган. Қўшимча қиймат солиғи ва уни ҳисоблашдаги янгиликларга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Йиғилиш давомида солиқ қонунчилигидаги янгиликлар жонли мунозара шаклида муҳокама этилди. Қўмиталар, сиёсий партиялар фракциялари, депутатлик бирлашмалари томонидан янги таҳрирдаги Солиқ кодекси лойиҳаси бўйича катта ҳажмдаги ишлар турибти. Чунки, унинг ҳар бир моддаси ортида халқ манфаати, иқтисодиётнинг соҳа ва тармоқларини, умуман мамлакатни янада ривожлантириш мақсади ётади.

Для подготовки проекта к первому чтению создана рабочая группа из депутатов, экспертов, представителей Правительства и ГНК. По сообщению пресс-служба Зконадательной палаты, уже состоялось первое заседание.
В след за недавно принятым депутатами Законодательной палатой Олий Мажлиса Законом «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год» в нижнюю палату парламента поступил проект новой редакции Налогового кодекса.
Ответственным за него назначен Комитет по бюджету и экономическим реформам. К работе по совершенствованию проекта кодекса привлечены также специалисты Управления по Государственному бюджету при нижней палате парламента.
Для подготовки проекта к рассмотрению его в первом чтении при ответственном комитете создана рабочая группа из числа депутатов, экспертов, представителей правительства и Государственного налогового комитета. Накануне проведено ее первое заседание.
На нем говорилось, что проект Налогового кодекса в новой редакции призван стать документом прямого действия. В него включены положения подзаконных актов, регламентирующих вопросы налогообложения, включая ставки налогов. В нем сохранена структура действующего Налогового кодекса, предусматривающая разделение на общую (вопросы налогового администрирования) и особенную (основные правила исчисления и уплаты налогов) части.
Проект учитывает восемь направлений, включая общепринятые международные нормы и стандарты сферы налогообложения, передовые и аппробированные методы, учитывающие опыт других стран, а также выводы местных и международных специалистов. Отдельное внимание уделено налогу на добавленную стоимость и новшествам его исчисления.
В ходе заседания состоялась оживленная дискуссия и обсуждение новшеств налогового законодательства. Комитетам, фракциям политических партий, депутатским объединениях предстоит большая работа над проектом Налогового кодекса в новой редакции. За каждым его положением стоят интересы народа, дальнейшее развитие сфер и отраслей экономики, и в целом страны.