Йил бошидан буён Ўзбекистонда автомобил савдоси 16%га ошди-Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази шарҳи
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) ҳар ойда Ўзбекистон автомобил бозоридаги вазиятни таҳлил қилиб боради.
Ноябрь ойида автотранспорт воситаларининг сотуви 19%га сезиларли пасайиб, 147,5 мингтани ташкил этди; ўтган йилга нисбатан 7%га пасайди.
Ноябрь ойидаги фаолликнинг пасайиши асосан автомобил бозорининг циклик хусусияти билан боғлиқ. Пасайишга қарамай, савдонинг ўсиш тенденцияси ўзгаришсиз қолмоқда. Шундай қилиб, йил бошидан буён автотранспорт воситалари савдоси 16,4%га ошди.
Енгил автомобиллар бозори
Ноябрь ойида енгил автомобилларни савдоси 22%га камайиб, 131 мингта автомобил кўрсаткичида қайд этилди; йиллик сотувлар 12%га қисқарди.
Ой давомида энг сезиларли пасайиш Сурхондарё, Фарғона ва Қашқадарё вилоятларида кузатилди.
Йил бошида енгил автомобиллар бозорида ўсиш кузатилди, савдо ҳажми 10,4%га ошди.
Бирламчи енгил автомобиллар бозоридаги вазият
Ой давомида янги енгил автомобиллар савдоси 21%га камайди. Шу билан бирга ўтган йилнинг ноябрь ойига нисбатан фаоллик 16%га ошди.
Янги маҳаллий енгил автомобиллар сегментида пасайиш 20%ни ташкил этди. Октябрь ойида 39 мингта автомобил сотилган бўлса, ноябрь ойида бу кўрсаткич деярли 8 мингтага кам бўлган.
Хорижий енгил автомобиллар бозори
Ой давомида хорижда ишлаб чиқарилган янги енгил автомобиллар савдоси 25%га пасайган ҳолда 4,4 мингтани ташкил этди. Шу билан бирга, йил давомида хорижий автомобиллар савдоси 32%га ошди.
2-расм. Бирламчи ва иккиламчи автомобил бозори (2021-2023 йй.)
Иккиламчи автомобил бозоридаги вазият
Ноябрь ойида иккиламчи автомобил бозори ҳам пасайишни кўрсатди. Ҳайдалган енгил автомобиллар савдоси 95 мингта машинани ташкил этди, бу ўтган ойга нисбатан 23%га кам. Йил давомида ҳайдалган автомобиллар савдоси 20%га камайди.
Электромобиллар бозорига шарҳ
Ўзбекистон электромобиллар бозорида савдонинг салбий динамикаси сақланиб қолмоқда. Ушбу сегментда сотувлар кетма-кет учинчи ой пасаймоқда, ўтган ой 30% пасайиш қайд этилди.
Ноябрь ойида 1,9 мингта енгил электрокар сотилди, бу октябрь ойига нисбатан 800 та автомобилга кам.
Ўтган йилнинг ноябрь ойига нисбатан электромобиллар савдоси 6,5 баравар ошди. Умуман олганда, йил бошидан буён республикада электромобиллар савдоси 3,4 баробар ошди.
Электромобилларнинг бирламчи бозори бироз "ўйнади": ноябр ойидаги пасайиш октябрь ойидаги 35%га нисбатан 28% пасайишни кўрсатди. Умуман олганда, бу ерда сотувлар йил давомида 10 баробар ошди.
Электрокарларнинг иккиламчи бозори 36%га қисқарди, бунда ҳайдалган машиналар сотуви 250 донага камайди. Ушбу сегмент йил давомида 3 баробар ўсди.
Маълумот учун: Ўзбекистон автомобиль бозори шарҳи – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан ўтказиладиган тадқиқот йўналишларидан бири бўлиб, унда ҳам мамлакатда, ҳам хорижда ишлаб чиқарилган енгил автомобиллар ва электромобиллар савдосининг динамикаси акс эттирилади. Маълумотлар ҳисобот ойи учун ҳам, йил бошидан ҳисобот ойигача бўлган давр учун ҳам тақдим этилади. Бундан ташқари, ўтган йилнинг шу даврига оид маълумотлар бозор динамикасини кузатиш учун тақдим этилади

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) ежемесячно проводит анализ ситуации на автомобильном рынке Узбекистана.
В ноябре, продажи автотранспортных средств показали заметное снижение на 19% до 147,5 тыс.; падение к прошлому году составило 7%.
Ноябрьское снижение активности во многом обусловлено цикличностью авторынка. Несмотря на снижение, тренд на рост продаж остается неизменным. Так, с начала года продажи автотранспортных средств выросли на 16,4%.
Рынок легковых автомобилей
Продажи легковых автомобилей в ноябре снизились на 22%, зафиксировашись на цифре 131 тыс. авто; в годовом выражении продажи упали на 12%.
В течении месяца наиболее заметный спад отмечен в Сурхандарьинской, Ферганской и Кашкадарьинской областях.
Сначала года рынок легковых автомобилей показывает рост, здесь продажи выросли на 10,4%.
Ситуация на первичном рынке легковых автомобилей
Реализация новых легковых авто за месяц сократилась на 21%. При этом, по отношению к прошлому году, активность возросла на 16%.
В сегменте новых отечественных легковых автомобилей снижение составило 20%. Если в октябре было реализовано 39 тыс. авто, то в ноябре, почти на 8 тыс. меньше.
Рынок легковых иномарок
За месяц продажи новых легковых автомобилей иностранного производства составили 4,4 тыс., со спадом на 25%. За год, продажи иномарок выросли на 32%.
Рис.2. Первичный и вторичный авторынок (2021-2023 гг.)
Вторичный авторынок в ноябре также пошел на спад. Продажи подержанных легковых автомобилей составили 95 тыс. машин, что на 23% меньше, чем в прошлом месяце. За год продажи подержанных машин снизились на 20%.
Обзор рынка электромобилей
Отрицательная динамика сбыта сохраняется на узбекском рынке электромобилей. В этом сегменте продажи снижаются третий месяц подряд, прошедший месяц отметился спадом на 30%.
В ноябре было реализовано 1,9 тыс. легковых электрокаров, что на 800 авто меньше октября.
По сравнению с ноябрём прошлого года продажи электромобилей увеличились в 6,5 раз. Всего с начала года по республике продажи электрокаров выросли в 3,4 раза.
Первичный рынок электромобилей незначительно «отыграл»: ноябрьское снижение составило 28%, против 35% в октябре. В целом, за год продажи здесь выросли в 10 раз.
Вторичный рынок электрокаров показал снижение на 36%, здесь продажи подержанных машин уменьшились на 250 единиц. За год этот сегмент вырос в 3 раза.