Туркий тилли давлатлар билан савдо-сотиқ алоқаларини чуқурлаштириш ҳамкорликнинг устувор йўналиши ҳисобланади
Туркий тилли давлатлар билан савдо-сотиқ алоқаларини чуқурлаштириш-туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналиши ҳисобланади. Бугунги кунда Туркий давлатлар Ташкилотига аъзо давлатлар ўртасидаги товар айирбошлаш кўрсаткичлари ўзаро савдо ҳажмининг ўз салоҳияти даражасидан бир неча баробар орқада эканлиги фонида ташкилот ичидаги савдо алоқаларини кенгайтириш учун қулай ва жозибадор шарт-шароитлар яратиш масаласи ўрта муддатли истиқболнинг асосий вазифаларидан биридир, дейди СМТИ етакчи илмий ходими Азиз Салихов.
Туркий давлатлар ташкилотининг 8-саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирокчи давлатлар доирасида савдо ҳамкорлиги бўйича тадқиқот марказини ташкил этишни таклиф қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ушбу ташаббуси туркий давлатлар ўртасидаги ўзаро савдо ҳажмининг камайиб кетаётганлиги фонида муҳим ва долзарбдир. Шуни таъкидлаш керакки, 815 миллиарддан ортиқ умумий савдо айланмасига ҳамда 160 миллион кишилик салоҳият бозорга эга ташкилот иштирокчиларининг ўзаро савдо муносабатлари 2020 йилда атиги 33,2 миллиардни ташкил этди (бу рақамлар ташкилотга аъзо давлатлар умумий ташқи савдосининг 4% дан ортиғини ташкил этади.). Бу кўрсаткичнинг 21 миллиарди ички импортга тўғри келади.
Масалан, Туркий тилли давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатларнинг Ўзбекистон Республикаси билан умумий савдо айланмасидаги улуши 17% ни, Қозоғистон билан 8,1% ни ва Озарбайжон билан 14,5% ни ташкил этади.
Шуни таъкидлаш керакки, номинал қийматига кўра Туркиянинг ташкилот давлатлари билан савдодаги улуши энг катта – қарийб 10 миллиардни ташкил этади. Бу эса туркий давлатларнинг ташқи савдоси асосан уларнинг анъанавий бозорларига қаратилганлигини кўрсатади.
Шунингдек, ташкилотга аъзо давлатлар товар айланмаси таркибида хомашёнинг улуши юқорилигича қолмоқда. Жумладан, хомашё маҳсулотлари – 50%, ўрта даражали технологик маҳсулотлар – 26%, паст даражали технологик маҳсулотлар – 19% ва юқори технологик товарлар – фақат 5% ни ташкил этади. Шу билан бирга, технологик маҳсулотлар фақат Венгрия ва Туркия томонидан экспорт қилинади.
Бундан ташқари, туркий давлатларнинг импорт озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган қарамлиги юқори. Масалан, Озарбайжон 2019 йилда озиқ-овқат импортини 19.9% га (1,6 миллиардгачагача) оширди. Худди шундай ҳолат Қирғизистонда ҳам кузатилмоқда. Мамлакат импорти таркибида озиқ-овқат маҳсулотлари ва қишлоқ хўжалиги хомашёсининг улуши 2019 йилдаги 7,6% дан 2020 йилда 10,3% га ошган. Шу ўринда Қозоғистон ҳам бир қатор озиқ-овқат маҳсулотлари учун импортга қарам бўлиб қолмоқда, уларнинг бир қисми (шакар, товуқ гўшти ва бошқалар.) хорижий давлатларнинг маҳсулотлари ҳисобидан (80% дан ортиқ) билан қопланади.
Шу билан бирга, ташкилотга аъзо давлатлар иқтисодиётининг барча соҳаларига таъсир кўрсатган коронавирус пандемияси оқибатларини ҳам ҳисобга олиш зарур. Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши кўрилаётган мисли кўрилмаган чора-тадбирлар, ишлаб чиқариш ва истеъмолнинг қисқаришига, савдо алоқаларининг узилишига, товар нархининг пасайишига ва туркий давлатларда молиявий аҳволнинг ёмонлашувига бевосита ўз таъсирини кўрсатди.
Юқоридагиларга асосланган ҳолда ҳамда бугунги кунда Туркий давлатлар Ташкилотига аъзо давлатлар ўртасидаги товар айирбошлаш кўрсаткичлари ўзаро савдо ҳажмининг ўз салоҳияти даражасидан бир неча баробар орқада эканлиги фонида ташкилот ичидаги савдо алоқаларини кенгайтириш учун қулай ва жозибадор шарт-шароитлар яратиш масаласи ўрта муддатли истиқболнинг асосий вазифаларидан бири бўлиб қолади.
Шу нуқтаи назардан ишонч билан айтиш мумкинки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган Туркий тилли давлатлар ўртасидаги савдо ҳамкорлиги бўйича илмий тадқиқот маркази савдо-сотиқнинг қайси жабҳаларида ўсиш имкониятлари юқори эканлигини аниқлашда самарали восита бўла олади.
Бундай тадқиқот марказининг фаолият юритиши ташкилотнинг иштирокчи давлатларига ўзаро савдони кенгайтиришга тўсқинлик қилувчи ва юзага келаётган муаммоларни биргаликда аниқлаш имконини ҳам беради. Бу эса, ўз навбатида, туркий давлатлар ўртасидаги кўп томонлама савдони чуқурлаштиришнинг инновацион ечимларини ишлаб чиқишга хизмат қилади.

На полях 8-го саммита Организации тюркских государств Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев предложил создать Исследовательский центр по торговому сотрудничеству между государствами-участницами.
Инициатива Президента Узбекистана является весьма своевременной и актуальной на фоне сохраняющегося низкого уровня взаимной торговли между тюркскими странами. Так, при совокупном объеме товарооборота более 815 миллиардов долларов взаимная торговля участников Организации с потенциальным рынком в 160 миллионов человек в 2020 году составила лишь 33,2 миллиарда долларов (более 4% от их общей внешней торговли). При этом на внутренний импорт пришлось 21 миллиард долларов.
Например, доля стран-участниц Организации тюркоязычных государств в общем товарообороте Узбекистана составляет – 17%, Казахстана – 8,1%, а Азербайджана – 14,5%. При этом по номинальному значению наибольший объем торговли со странами Организации приходится на Турцию – почти 10 миллиардов долларов. Это указывает на то, что внешняя торговля тюркских государств в основном ориентирована на их традиционные рынки.
Также необходимо отметить, что сохраняется высокая доля сырьевых ресурсов в структуре товарооборота стран Организации – сырьевые товары составляют 50%, среднетехнологичная продукция – 26%, низкотехнологичная – 19%, а высокотехнологичная – всего 5%. Технологическая продукция в основном экспортируются Венгрией и Турцией.
Кроме того, имеется высокая степень зависимости тюркских государств от импортного продовольствия. К примеру, Азербайджан в 2019 году увеличил импорт продовольственных товаров на 19,9% (до 1,6 миллиарда долларов). Аналогичная ситуация наблюдается в Кыргызстане – доля продовольственных товаров и сельскохозяйственного сырья в структуре импорта страны увеличилась с 7,6% в 2019 году до 10,3% в 2020 году. Казахстан также остается зависимым от импорта по ряду продовольственных товаров, при этом по некоторым из них (сахар, куриное мясо и пр.) потребительский рынок более чем на 80% покрывается за счет зарубежной продукции.
Вместе с тем необходимо учитывать последствия пандемии коронавируса, которые сказались на всех секторах экономики стран Организации. Предпринятые беспрецедентные меры по борьбе с распространением коронавирусной инфекции, оказали прямое пропорциональное воздействие на сокращение объемов производства и потребления, нарушение торговых связей, снижение цен на сырьевые товары и ухудшение финансовой конъюнктуры в тюркских государствах.
Исходя из вышесказанного и на фоне того, что сегодняшние показатели товарооборота между странами-участницами ОТГ в разы отстают от потенциального уровня взаимной торговли, вопрос о создании благоприятных и привлекательных условий для расширения торговых отношений внутри Организации становится одной из ключевых задач на среднесрочную перспективу.
В этом контексте можно с уверенностью сказать, что Исследовательский центр по торговому сотрудничеству между Тюркоязычными государствами, создание которого инициировал Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, способен выступать в качестве эффективного инструмента по выявлению точек роста в сфере торговых отношений.
Деятельность такого Исследовательского центра позволит также государствам-участницам Организации совместными усилиями выявлять существующие и возникающие проблемы, препятствующие наращиванию взаимной торговли. Это в свою очередь будет способствовать выработке инновационных решений по углублению многосторонней торговли между тюркскими странами.
Азиз Салихов, главный научный сотрудник Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан