ҚҚС суммасини қайтариш тартиби соддалаштирилди
Вазирлар Маҳкамасининг “Солиқ тўловчиларни ҳисобга олишни яна-да такомиллаштириш ва қўшилган қиймат солиғининг ўрнини қоплаш тартибини соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди (595-сон 22.09.2021 й.).
Мазкур қарор билан интизомли солиқ тўловчиларга ўрни қопланиши лозим бўлган қўшилган қиймат солиғи суммасини қайтаришни тезлаштирилган тартибда амалга оширилиши белгиланмоқда.
Солиқ тўловчиларни ҚҚС тўловчиси сифатида махсус рўйхатдан ўтказишнинг янги тартибига кўра солиқ органлари томонидан уларнинг фаолияти 7 кунлик муддатда автоматлаштирилган тизим орқали таҳлилдан ўтказилиши ва солиқ хавфининг паст, ўрта ҳамда юқори даражаларига ажратилиши назарда тутилган.
- солиқ хавфи паст даражада бўлган солиқ тўловчилар тўғридан-тўғри махсус рўйхатдан ўтказилади ва ҳеч қандай солиқ назорати тадбирлари амалга оширилмайди;
- солиқ хавфи ўрта даражада бўлган солиқ тўловчилар кейинги келадиган ўн икки ой ичида солиқ назоратининг текширув тадбирларини ўтказиш шарти билан махсус рўйхатдан ўтказилади;
- солиқ хавфининг юқори даражасига тушган солиқ тўловчиларнинг аризаси рад қилиниши ёки мавжуд ҚҚС гувоҳномалари ушбу камчиликлар бартараф этилгунга қадар автоматик равишда вақтинча тўхтатилиши белгиланмоқда.
Шунингдек, ҚҚС суммасини ҳисобга олиш ҳуқуқи солиқ тўловчиларда ҳамда уларнинг контрагентларида фаол ҚҚС гувоҳномасининг мавжудлиги билан белгиланмоқда.
2022 йил 1 январдан ҚҚС тўловчилар ва устав жамғармасида давлат улуши 50 фоиздан кўпроқ миқдорда бўлган юридик шахслар учун қуйидагилар мажбурий ҳисобланади:
- асосий воситалар, номоддий активлар ва товар-моддий ресурсларни ҳисобга олиш ҳамда ўз устав фондини шакллантириш ва камайтириш билан боғлиқ барча операцияларни давлат солиқ органларининг “E-aktiv” автоматлаштирилган автомат тизимида акс эттириш;
- хўжалик фаолияти давомида товар-моддий захиралар сақлаш муддати тугагач йўқ қилинганда ва ҳисобдан чиқарилганда 3 иш кунидан кечиктирмасдан “E-aktiv” ААТда акс эттириш.
2022 йил 1 январдан юридик шахслар томонидан кўчмас мулкни ижарага бериш (олиш) ёки текин фойдаланиш шартномалари давлат солиқ хизмати органларида ҳисобга қўйилади. Бунда ҳисобга қўйиш масофадан туриб фақат электрон шаклда амалга оширилади.
Киритилаётган ўзгартиришлардан асосий мақсад, интизомли солиқ тўловчиларни турли солиқдан қочиш схемаларидан фойдаланаётган айрим тадбиркорлик субектлари билан иқтисодий муносабатларга кириш хавфидан сақлашдир.
Солиқ тўловчиларга кўмаклашиш мақсадида уларнинг шахсий кабинетида “Менинг ҳолатимни текшириш” имконияти яратилди. Бу орқали ушбу тартиб кучга киргунга қадар солиқ хавфининг юқори даражасига тушиши ҳамда мавжуд гувоҳномани вақтинча тўхтатилишига сабаб бўладиган камчиликларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш имкониятига эга бўлади.

Упрощен порядок возврата НДС
Принято Постановление (№595 от 22.09.2021 г.) Правительства «О мерах по дальнейшему совершенствованию учета налогоплательщиков и упрощению порядка возмещения налога на добавленную стоимость».
Согласно Постановлению:
- практика применения риск-ориентированного подхода будет расширена за счет внедрения специальных процедур регистрации плательщиков НДС в налоговых органах;
- возврат сумм НДС, подлежащих возмещению дисциплинированным налогоплательщикам, производится в ускоренном порядке;
- список дисциплинированных налогоплательщиков формируется Государственным налоговым комитетом на основе программы риск-анализа и публикуется на его официальном веб-сайте.
При специальной регистрации плательщиков НДС в налоговых органах заявления рассматриваются в течение 7 дней.
Новый порядок особой регистрации плательщиков НДС предусматривает проведение в семидневный срок автоматического анализа их деятельности. По результатам анализа они будут отнесены в одну из трёх категорий налогового риска:
- низкая степень риска — особая регистрация проводится сразу, без дополнительных проверок;
- средняя степень риска — особая регистрация проводится на условии налоговой проверки в течение следующих 12 месяцев;
- высокая степень риска — заявка на регистрацию отклоняется либо временно (до исправления недочётов) приостанавливается действующее удостоверение НДС.
Если результаты заявки не будут представлены в течение этого срока, плательщику НДС автоматически выдается свидетельство о специальной регистрации.
С 1 января 2022 года для плательщиков НДС и юридических лиц, в уставном капитале которых доля государства составляет более 50 процентов, обязательным является:
- отражать все операции, связанные с учетом основных средств, нематериальных активов и товарно-материальных ресурсов, а также с формированием и уменьшением уставного капитала в автоматизированной системе государственных налоговых органов «E-aktiv»;
- при уничтожении и списании запасов по истечении срока хранения в ходе хозяйственной деятельности не позднее 3-х рабочих дней отражать в АИС «E-aktiv».
С 1 января 2022 года договоры аренды (приобретения) или безвозмездного пользования недвижимым имуществом юридическими лицами будут учитываться в органах государственной налоговой службы. При этом, зачисление осуществляется дистанционно только в электронном виде.
Постановлением также утверждено Положение о порядке специальной регистрации плательщиков налога на добавленную стоимость по налогу на добавленную стоимость в налоговых органах.