Ўзбекистон иқтисодиётнинг асосий соҳаларида бизнес муҳитининг ижобий динамикасини намоён қилмоқда
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) жорий йил август ойи учун бизнес муҳити таҳлили натижаларини эълон қилди. Таҳлил натижаларига кўра, бизнеснинг ҳозирги ҳолати ва яқин келажакдаги ривожланиш бўйича кутилмаларни акс эттирадиган Бизнес муҳити индекси шакллантирилди.
Бизнес муҳити таҳлили
Август ойида умумий бизнес муҳити индекси ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2 пунктга ўсиб, 55 бандни ташкил этди. Бу ўсиш асосан ҳозирги фаолликнинг ўсиши ҳисобига кузатилди. Бизнес муҳитининг жорий ҳолати индекси ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 10 бандга ўсиб, 49 бандни ташкил этди.
Жорий ҳолат индекси тадбиркорларнинг амалдаги вазиятга, яъни сотувлар, иш билан таъминлаш, талаб, ресурсларга етарли кириш имкони ва фаолият муҳитининг барқарорлиги каби омилларга нисбатан муносабатини акс эттиради.
Шу билан бирга, бизнеснинг истиқболдаги кутилмалари индекси 67 банддан 62 бандгача бироз пасайган бўлса-да, ҳануз юқори даражада сақланиб қолмоқда. Бу эса тадбиркорларнинг келажакка бўлган ишончи барқарор эканини кўрсатади.
Ўзбекистонда бизнес-муҳити динамикаси
Ўзбекистонда тадбиркорлар ўртасида ўтказилган сўров натижаларига кўра, барқарор ижобий динамика кузатилмоқда. Жорий йил август ойида ўз бизнесининг жорий ҳолатини «яхши» деб баҳолаган респондентлар улуши ўтган йил август ойидаги 41%дан жорий йил 45% гача ўсди. Шу билан бирга, респондентларнинг 39% сўнгги уч ойда бизнес кўрсаткичлари яхшиланганнини таъкидлаган бўлса, 41% талаб ўсганлигини билдирган.
Келгуси ойларга оид кутилмалар ҳам юқори даражада сақланмоқда. Хусусан, респондентларнинг 69% яқин уч ой ичида ўз бизнеси ўсишда давом этишига ишонмоқда, 62% қўшимча талаб ўсишини кутмоқда, 53% эса ишчилар сони кўпаяди, деб прогноз бермоқда.
Сектор таҳлили
Август ойида Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги соҳасидаги бизнес муҳити секторнинг позициялари мустаҳкамланаётганини ва тадбиркорлар ишончи ортаётганини кўрсатди. Ой давомида индекс 7 бандга ўсиб, 57 бандни ташкил этди ва ўтган йилги кўрсаткичдан 1 бандга яхшиланди.
Сўров натижаларига кўра, қишлоқ хўжалигида тадбиркорларнинг 50% ўз бизнеси ҳолатини «яхши» деб баҳолаган, бу эса ўтган йилги кўрсаткичдан 10 бандга юқори. Шу билан бирга, респондентларнинг 42% сўнгги уч ойда бизнеси яхшиланганини қайд этган. Қишлоқ хўжалигидаги истиқболдаги кутилмалар индекси 68 бандга етди.
Саноатда ишлаб чиқариш фаоллигининг жонланиши кузатилди. Жумладан, бизнес-муҳитининг жорий ҳолат индекси 3 бандга ўсиб, 41 бандни ташкил этди. Шу билан бирга, умумий индекс 2 бандга пастлаб, 48 бандни ташкил этди.
Саноатдаги тадбиркорларнинг деярли ярми вазиятни қониқарли деб баҳолаган. Ишчилар сонининг ўсиши (28%) иш ўринлари кенгаяётганидан далолат беради. Шу билан бирга, респондентларнинг 70% бизнесининг яқин келажакда яхшиланишига ишонмоқда.
Хизматлар соҳасида бизнес-муҳити индекси ўтган йилга нисбатан 5 бандга яхшиланиб, 57 бандга етди. Эътиборли жиҳати шундаки, жорий ҳолат индекси 16 бандга ошиб, 52 га етган.
Тадбиркорларнинг ярми (47%) ўз бизнесининг жорий ҳолатини «яхши» деб баҳолаган. Респондентларнинг учдан биридан кўпроғи (39%) сўнгги уч ойда яхшиланганини қайд этган. Шу билан бирга, бозор иштирокчиларининг чорак қисми (26%) яқин уч ойда сезиларли ўзгаришлар бўлмаслигини тахмин қилган.
Қурилиш тармоғида бизнес-муҳити ўтган йилга нисбатан 5 бандга ўсиб, 61 бандга етган. Жорий ҳолат индекси 15 бандга ошиб, 60 бандни ташкил этган — бу бизнес фаоллигининг сезиларли даражада яхшиланаётганини кўрсатади. Жорий фаолиятдаги ижобий ўзгаришларга қарамасдан, истиқболдаги кутилмалар индекси бироз пасайиб, 62 бандни ташкил этди.
Сўровга кўра, тармоқдаги тадбиркорларнинг 37% сўнгги уч ойда бизнеси яхшиланганини маълум қилган, бу ўтган йилнинг август ойидаги кўрсаткичдан 8 фоиз бандга кўп. Янада муҳимроғи — респондентларнинг 69% яқин ойларда бизнес ҳолати янада яхшиланишини кутаётган бўлса, бир йил олдин бу кўрсаткич 61%ни ташкил этган эди
Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, Ўзбекистонда тадбиркорликни барқарор ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар шаклланмоқда. Бандлик соҳасидаги ижобий кутилмалар, ички талабнинг кенгайиши ҳамда қишлоқ хўжалиги, саноат, хизматлар ва қурилиш каби асосий тармоқларнинг мустаҳкамланиши келгусидаги ўсиш учун замин яратмоқда. Айрим кутилмалардаги тузатишларга қарамасдан, бизнес келажакка ишонч билан қарамоқда. Бу эса инвесторлар учун муҳим сигнал ва мамлакат иқтисодий барқарорлигининг асосий омилларидан бири ҳисобланади.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представил результаты анализа бизнес-климата за август текущего года. Согласно результатам сформирован Индекс бизнес-климата, отражающий текущие оценки состояния бизнеса и ожидания его развития в ближайшем будущем.
В августе сводный индикатор бизнес-климата вырос на 2 пункта по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, и составил 55 единиц. Улучшение зафиксировано прежде всего за счёт роста текущей активности, показатель текущего состояния бизнес-климата вырос до 49 пунктов (+10) по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
Индекс текущего состояния бизнеса отражает восприятие предпринимателями фактической ситуации и условиях ведения бизнеса, таких как продажи, занятость, спрос, доступ к ресурсам, стабильность операционной среды.
В то же время индекс ожиданий бизнеса скорректировался с 67 до 62 пунктов, оставаясь при этом на достаточно высоком уровне, отражая уверенность предпринимателей в будущем.
Динамика бизнес-климата Узбекистана
По результатам опроса предпринимателей в Узбекистане фиксируется устойчивая позитивная динамика. Доля респондентов, оценивающих текущее состояние своего бизнеса как «хорошее», выросла до 45% по сравнению с 41% в августе прошлого года. При этом 39% отметили улучшение показателей бизнеса за последние три месяца, а 41% сообщили о повышении спроса.
Прогнозные ожидания предпринимателей также остаются высокими. Так, 69% респондентов полагают, что в течение ближайших трёх месяцев их бизнес продолжит расти, 62% ожидают дополнительного повышения спроса, а 53% прогнозируют увеличение числа сотрудников.
В августе деловой климат в сельском хозяйстве Узбекистана демонстрирует укрепление позиций сектора и повышение уверенности предпринимателей. За месяц индекс вырос на 7 пунктов до 57 и на 1 пункт выше показателя прошлого года.
Согласно результатам опроса, 50% сельскохозяйственных предприятий оценивают состояние своего бизнеса как «хорошее», что на 10 п.п. выше уровня прошлого года. При этом 42% респондентов отметили улучшение ситуации за последние три месяца. Восприятие участников аграрного рынка относительно будущего выросли до 68 пунктов.
В промышленности отмечено оживление производственной активности, так, текущее состояние бизнес-климата улучшилось на 3 пункта до 41 пункта. При этом сводный индекс снизился на 2 пункта до 48.
Почти половина предпринимателей в промышленности оценивает ситуацию как удовлетворительную. Рост числа работников (28%) предприятий указывает на расширение занятости. При этом в дальнейшем улучшении своего бизнеса уверены 70% респондентов.
В сфере услуг индекс бизнес-климата поднялся до 57 пунктов, что на 5 пунктов выше уровня прошлого года. Особенно важно, что индекс текущего состояния вырос сразу на 16 пунктов до 52.
Половина предпринимателей (47%) оценивают текущее положение своего бизнеса как «хорошее». Более одной трети респондентов (39%) отмечает улучшение за последние три месяца. В то же время четверть участников рынка (26%) считают, что в ближайшие три месяца существенных изменений не произойдет.
В строительной отрасли бизнес-климат увеличился на 5 пунктов относительно прошлого года и достиг 61. Текущее состояние бизнес заметно улучшилось до 60 пунктов с ростом на 15 пунктов. Несмотря на позитивные изменения в текущей активности, индекс ожиданий незначительно снизился до 62 пунктов.
Согласно опросу, 37% предпринимателей отрасли заявили, что за последние три месяца их бизнес улучшился, что на 8 п.п. выше показателя августа прошлого года. Ещё более показательно, что 69% респондентов ожидают дальнейшего улучшения состояния бизнеса в ближайшие месяцы, тогда как год назад таких оптимистичных оценок было 61%.
Анализ подтверждает, что в Узбекистане складываются благоприятные условия для устойчивого развития предпринимательства. Позитивные ожидания в сфере занятости, расширение внутреннего спроса и укрепление ключевых секторов, таких как сельское хозяйство, промышленность, услуги и строительство, создают основу для дальнейшего роста. Несмотря на отдельные корректировки в ожиданиях, бизнес демонстрирует уверенность в будущем, что является важным сигналом для инвесторов и ключевым фактором экономической стабильности страны.