2019 йилнинг 3-8 ноябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ) делегацияси Бирлашган Араб Амирлигида (БАА) бўлиб қайтди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг шу йил март ойида БААга расмий ташрифи якунлари бўйича давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш, узоқ муддатли ривожланиш стратегиясини ишлаб чиқиш, давлат органлари фаолиятига янгиликлар киритиш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида келишувга эришилган эди. Мазкур келишув доирасида Ўзбекистонда ҳукумат акселераторини амалга оширишда яқиндан ҳамкорлик қилиш кўзда тутилган.
Маълумки, Бирлашган Араб Амирлиги Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида ҳукумат акселератори фаолият олиб боради. Давлатлар ўртасидаги келишувлар доирасида БАА ҳукумати Ўзбекистонда бундай институтни очиш ва унинг ходимларини тайёрлашда кўмаклашишга тайёр эканлигини билдирган.
Ушбу ташриф давомида ИТИМ раҳбарияти ва масъул ходимлари БАА ҳукумати томонидан ташкил этилган "Ҳукумат акселератори ўқув устахонаси" да (Government Accelerators Training Workshop) ташкил этилган тренинг машғулотларида иштирок этди.
БАА ҳукумати акселератори мамлакатнинг 2020 йил стратегиясини амалга оширишга кўмаклашувчи муҳим тузилма сифатида ташкил этилган бўлиб, унинг асосий мақсади давлат бошқарувида қарор қабул қилиш жараёнини янгича фикрлаш орқали тубдан ўзгартириш ҳисобланади (ўзгариш менежменти).
Ташриф давомида БАА ҳукумати акселераторининг методологияси ва Гарвард университети мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган амалий тадқиқотлар атрофлича ўрганилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг акселератори дастлабки босқичда манфаатдор вазирликлар ва идоралар томонидан 100 кун ичида ўрганилиши лозим бўлган устувор масалаларни аниқлади.
Ташриф давомида ИТИМ раҳбарияти БАА ҳукумати аъзолари билан бир қатор учрашув ва музокаралар ўтказди. Хусусан, БАА Бош вазири аппаратининг Стратегия ва инновациялар бўйича бош директор ўринбосари Худа ал-Хашими ҳамда Давлат имкониятлари ва лидерлик бўйича бош директор ўринбосари Яссер Алнақби ва БАА ҳукумати акселератори директори Радҳия ал-Ҳашимилар билан музокаралар ўтказди.
Музокаралар чоғида БАА ҳукумати аъзолари Ўзбекистонда давлат бошқарувини яхшилаш борасида амалга оширилаётган сўнгги ўзгаришлар ва ислоҳотлар жуда муҳим ва ўз вақтида амалга оширилаётганини таъкидлади. Хусусан, Ўзбекистон Президентининг Виртуал ва халқ қабулхоналари тажрибаси катта эътиборга лойиқдир.
Амирлик томони Ўзбекистон билан алоқаларига алоҳида аҳамият қаратилаётганини таъкидлаб, мавжуд келишувлар билан чекланиб қолмасдан Ўзбекистонда ҳукумат акселераторини амалга оширишда фаол иштирок этиш ниятини билдирди.
Ташриф якунида ИТИМ ва БАА ҳукумати Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги ҳукумат акселератори ва Амирликнинг келажак ишлари вазирлиги вакили Ўзбекистонда ҳукумат акселератори фаолиятини ташкил этишда хорижий экспертларни жалб қилиш орқали ёрдам кўрсатиш бўйича келишувга эришилди.

Узбекистан изучает опыт ОАЭ по созданию Правительственного Акселератора
Достигнута договорённость об оказании эмиратской стороной всестороннего содействия в организации деятельности Правительственного Акселератора в Узбекистане, в т.ч. путём привлечения иностранных экспертов по актуальным вопросам.
3-8 ноября 2019 года состоялся визит делегации Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан в Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ), сообщает служба по связям с общественностью ЦЭИР.
Отметим, что по итогам официального визита Президента Узбекистан Шавката Мирзиёева в марте 2019 года в ОАЭ было достигнуто соглашение о сотрудничестве в сфере повышения эффективности государственного управления, разработки долгосрочных стратегий развития, внедрения инноваций в деятельность государственных органов. В ОАЭ при Министерстве по делам Кабинета Министров и будущего уже действует подобный механизм правительственного акселератора.
В рамках достигнутых договоренностей правительством ОАЭ была выражена готовность в оказании содействия в развитии подобного института в Узбекистане, а также в проведении обучения его сотрудников.
Целью нынешнего визита стало участие руководства и ответственных сотрудников ЦЭИР в тренинге “Обучение Правительственного Акселератора” (Government Accelerators Training Workshop), организованном Правительством ОАЭ, а также практическое взаимодействие в реализации Правительственного Акселератора в Узбекистане.
Справочно: В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению качества и роли экономических исследований в социально-экономическом развитии» от 3 октября 2019 года, при Администрации Президента создан Акселератор социально-экономических реформ с рабочим органом в структуре ЦЭИР. Цель создания этого органа – мобилизация ресурсов государственных органов и организаций для оперативного и эффективного решения острых проблем в сфере социально-экономического развития.
Правительственный Акселератор в ОАЭ создан в качестве ключевой структуры, способствующей реализации стратегии страны до 2020 года, конечной целью которой является радикальное изменение процесса принятия решений в сфере государственного управления (управление изменениями).
В ходе визита были тщательно изучены методология деятельности Правительственного Акселератора ОАЭ и тематические исследования, разработанные специалистами Гарвардского университета.
Вместе с тем, Акселератор Правительства Республики Узбекистан на начальном этапе определил первоочередные вопросы, которые должны быть изучены в течение 100 дней заинтересованными министерствами и ведомствами.
В рамках визита руководством ЦЭИР проведен ряд встреч и переговоров с членами Правительства ОАЭ. В частности, состоялись переговоры с заместителем генерального директора по стратегии и инновациям премьер-министра ОАЭ Худа аль-Хашими, заместителем генерального директора по общественным возможностям и лидерству Ясиром Алнакби и директором Правительственного Акселератора ОАЭ Радхией аль-Хашими.
В ходе переговоров члены правительства ОАЭ отметили, что последние изменения и реализуемые в Узбекистане реформы по совершенствованию государственного управления, очень важны и своевременны. В частности, заслуживает большого внимания опыт Виртуальных и народных приемных Президента Узбекистана.
Эмиратская сторона, подчеркивая особое значение, придаваемое взаимоотношениям с Узбекистаном заявила о намерениях не ограничиваться рамками имеющихся договоренностей и активно принимать участие в реализации Правительственного Акселератора в Узбекистане.
По итогам визита между ЦЭИР и правительством ОАЭ в лице Правительственного акселератора при Министерстве по делам Кабинета Министров и будущего достигнута договорённость об оказании эмиратской стороной всестороннего содействия в организации деятельности Правительственного Акселератора в Узбекистане, в т.ч. путём привлечения иностранных экспертов по актуальным вопросам.