2023 йил 31 март, жума куни Бухоро шаҳрида “Конституцион ислоҳот устуворликлари: Ўзбекистон – ижтимоий давлат” мавзусидаги халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан аҳолига давлатимизнинг жамият ижтимоий-иқтисодий ҳаётидаги ўзгарувчан ролини, унинг ижтимоий соҳани бошқаришдаги вазифалари ва масъулиятини тушунтириш, шунингдек, ижтимоий давлатнинг ўзбек моделини, унинг шаклланиши ва кейинги ривожланиш хусусиятларини муҳокама қилиш мақсадида ташкил этилди.
Давра суҳбатида Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг болалар жамғармаси (UNICEF)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбар даражасидаги масъул ходимлари ва вакиллари, маҳаллий Кенгаш депутатлари, республика давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари, ОАВ вакиллари, илмий ва таълим муассасалари экспертлари иштирок этди. Ушбу тадбирнинг модератори Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов бўлди.
Янгиланган Конституцияга кўра, “Ўзбекистон – бошқарувнинг республика шаклига эга бўлган суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат”дир. Мамлакатимиз тарихида биринчи марта Ўзбекистон ижтимоий давлат эканлиги Конституция даражасида мустаҳкамланади.
“Ўзбекистон ижтимоий давлат ва адолатли жамият қуриш йўлидан дадил кетаётганини ҳисобга олиб, «Янги Ўзбекистон – ижтимоий давлат» тамойилини конституциявий норма сифатида белгиланиши”, – ҳақида таъкидланди маърузада.
Маърузачилар Конституцияга киритилган ўзгартишлар, аввало, инсон ҳуқуқлари ва қадр-қимматини ҳимоя қилиш, ижтимоий ҳимоя ва иқтисодий фаровонлик кафолатлари асосий қонун даражасида мустаҳкамланадиган Янги Ўзбекистонни барпо этишга қаратилганлиги қайд этилди.
Шундай қилиб, сўнгги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар муносабати билан иқтисодиёт жадал суръатлар билан ўсмоқда, бу эса ижтимоий вазифаларни ҳал этишга кўпроқ маблағ ажратишга имкон берди. Агар 2018 йилда мамлакатнинг ижтимоий сиёсатга сарфланган харажатлари 35 трлн сўмни, 2019 йилда 61,3 трлн сўмни, 2020 йилда 74,2 трлн сўмни, 2021 йилда 85,3 трлн сўмни ташкил этган бўлса, 2022 йилда эса унинг миқдори 105,5 трлн сўмдан зиёдга етди. Бу эса кейинги беш йилда ижтимоий сиёсатни изчил кучайтириш имконини берди.
Давра суҳбати давомида камбағалликни қисқартириш, соғлиқни сақлашни ижтимоий давлат сиёсатининг энг муҳим йўналиши сифатида ривожлантириш босқичлари, мактабгача ва мактаб таълими тизимини ислоҳ қилиш ва ривожлантиришнинг конституциявий асослари, Конституцияда ўқитувчи мақомини мустаҳкамлаш, шунингдек, конституциявий ислоҳотлардни ва ижтимоий соҳада давлат олдида турган узоқ муддатли вазифаларни муҳокама қилдилар.
Муҳокама давомида эксперт олимлар, Олий ўқув юртлари профессор-ўқитувчилари, талабалар, фуқаролик жамияти вакиллари, ОАВ вакиллари ҳам саволлар беришди. Модератор референдумнинг мамлакатимиз аҳолиси ҳаётидаги энг муҳим сиёсий аҳамиятини қайд этди.

Сегодня, 31 марта т.г., в г. Бухаре состоялся международный круглый стол на тему: «Приоритеты конституционной реформы: Узбекистан – социальное государство», посвященный социальным аспектам конституционной реформы.
Мероприятие организовано Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР), с целью разъяснения населению меняющейся роли нашего государства в социально-экономической жизни общества, его функций и ответственности в управлении социальной сферой, а также обсуждения узбекской модели социального государства, особенностей ее становления и дальнейшего развития.
В мероприятии приняли участие руководство и представители Министерства занятости и сокращения бедности, Министерства дошкольного и школьного образования, Министерства молодёжной политики и спорта, Министерства здравоохранения, Представительства детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане, зарубежные ученые, депутаты местного Кенгаша, эксперты государственных органов, институтов гражданского общества, СМИ, научных, образовательных учреждений республики. Модератором данного мероприятия был директор ЦЭИР Обид Хакимов.
Согласно обновляемой Конституции, «Узбекистан – суверенное, демократическое, правовое, социальное и светское государство с республиканской формой правления». Впервые в истории нашей страны в Конституции будет закреплена норма, что Узбекистан является социальным государством.
«Закрепление в качестве конституционной нормы принципа «Новый Узбекистан – социальное государство», по сути, является отражением того, что сегодня Узбекистан уверенно идет по пути построения социального государства и справедливого общества», особо было отмечено в выступлении директора ЦЭИР.
Выступающие обозначили, что поправки в Конституцию, прежде всего, направлены на построение Нового Узбекистана, где на уровне основного закона будут закреплены гарантии защиты прав и достоинства человека, его социальная защита и экономическое благополучие.
Так, в последние годы в связи с начатыми масштабными реформами экономика Узбекистана динамично росла, что и позволяло выделять больше средств на решение социальных задач. Если в 2018 году расходы страны на социальную политику составили 35 трлн. сумов, в 2019 году – 61,3 трлн. сумов, в 2020 году – 74,2 трлн. сумов, в 2021 году – 85,3 трлн. сумов, а в 2022 году – свыше 105,5 трлн. сумов. Это позволило в последние пять лет последовательно укреплять социальную сферу.
В ходе международного круглого стола участниками были обсуждены вопросы сокращения бедности, этапы развития здравоохранения как важнейшего направления политики социального государства, конституционные основы реформирования и развития системы дошкольного и школьного образования, закрепление статуса учителя в Конституции, а также ожидание от конституционных реформ и долгосрочные задачи, стоящие перед государством в социальной сфере в целом.
В ходе дискуссии ученые-эксперты, преподаватели местных вузов, студенты, представители гражданского общества, СМИ задавали вопросы докладчикам. Модератор отметил важнейшее политическое значение референдума по закону о Конституции в новой редакции в жизни нашего народа.
В заключение участники выразили благодарность организаторам за создание площадки, позволяющей обменяться мнениями по актуальным вопросам.