Ҳозирги кунда Тошкент шаҳридаги аҳоли сони кўпайиб бораётганлиги сабабли тиббиёт хизматларига эҳтиёж ҳам ортиб бормоқда.
Шуни инобатга олган ҳолда Тошкент шаҳрида 100% давлат тасарруфида бўладиган 4 та кўп тармоқли клиника қуриш кўзда тутилган. Улар 1-Тиббиёт Академияси, Боровский номидаги тиббиёт коллежи, 2-Тиббиёт Академияси ҳамда Гулшан боғи ҳудудларида барпо этилиши режалаштирилган.
Ички ишлар вазирлиги тасарруфидаги ушбу боғ ҳозирги кунда қаровсиз аҳволга келган. Унинг ҳудудида кўп тармоқли тиббиёт клиникаси қурилиши баробарида атрофи ҳам ободонлаштирилади.
Шуни айтиш жоизки, қурилиш-лойиҳа ишлари боғдаги дарахтларни инобатга олган ҳолда олиб борилади. Президент қарори билан эълон қилинган мораторийга зид келмаган ҳолда катта дарахтлар жойида қолиб, кичик дарахтар периметр бўйлаб бошқа жойларга ўтказилади. Буни амалга ошириш мақсадида махсус техника харид килинган.

Парк Гульшан. Фото из группы "ТЧСЖ и как с ним жить? (Узбекистан)" в Facebook
Хокимият Ташкента объявил о планах построить на территории парка «Гульшан» в Мирзо-Улугбекском районе государственную клинику.
В столичном хокимияте объяснили необходимость строительства клиник "ростом населения Ташкента, который рождает рост спроса на медицинские услуги".
Учитывая это, планируется построить 4 многопрофильные клиники, которые будут на 100% в государственном ведении. Ожидается, что они будут построены на территории 1-й Медицинской академии, медицинского колледжа имени Боровского, 2-й Медицинской академии и парка «Гулшан».
Парк, который находится в ведомстве Министерства внутренних дел, сейчас заброшен и неухожен. Наряду со строительством на его территории многопрофильной медицинской клиники, будут проведены работы по благоустройству прилегающих территорий. Нужно отметить, что проектно-строительные работы будут вестись с учетом деревьев, растущих на территории парка. Не нарушая требований моратория, объявленного постановлением Президента, большие деревья останутся на своих местах, а маленькие деревья будут пересажены по периметру территории. Для этих целей уже приобретена специальная техника.