Жаҳон банки Ўзбекистон билан янги беш йиллик ҳамкорлик дастурини тайёрлаш доирасида онлайн-консультацияларини ўтказмоқда
26-28 апрель кунлари маҳаллий ҳокимият органлари, маҳаллалар, фуқаролик жамияти, нодавлат ташкилотлар, республиканинг турли ҳудудларидан етакчи олий ўқув юртлари ва экспертлар ҳамжамияти вакиллари иштирокида бўлиб ўтган онлайн учрашувлар Жаҳон банки (ВБ) томонидан Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (CERR) ва "Тараққиёт стратегияси" маркази билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Учрашувлар доирасида Ўзбекистон иқтисодиётини Комплекс диагностик тадқиқот (КДТ) бўйича дастлабки хулосалар тақдим этилди.
Маълумот учун: КДТ – бу бу Жаҳон банки ўз мижозлари учун ўртача ҳар 4-5 йилда тайёрлайдиган дастурий ҳужжат. Бунда мамлакатларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишидаги асосий муаммолари ва камбағалликка барҳам бериш ҳамда маҳаллий аҳоли фаровонлигини ошириш имкониятлари белгиланади.
КДТ мижоз-мамлакатлар ривожланишининг турли жиҳатларини, шу жумладан, Жаҳон банки маҳаллий ҳукуматларга тегишли молиявий ва маслаҳат ёрдамларини кўрсатадиган ижтимоий-иқтисодий соҳаларни таҳлил қилади.
КДТ Жаҳон банки учун мижоз-давлатлар билан ҳамкорликнинг устувор йўналишларини аниқлаш жараёнида асосий восита ҳисобланади. Шундай қилиб, Ўзбекистон КДТси хулосалари келгусида 2022-2026 йилларда мамлакат билан Ҳамкорлик дастури доирасида Банк ҳукуматга тақдим этадиган молиявий ва маслаҳат кўмаги учун асос бўлиб хизмат қилади.
КДТ дастлабки хулосалари билан ҳисобот Ўзбекистон жамоатчилигига тақдим этилади. Унда мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши учун тўртта истиқболли йўналиш белгиланган. Онлайн-консултациялар доирасида ҳар бир киши уларнинг ҳар бирига баҳо бериши, шунингдек, ўз фикр ва таклифларини ўзбек, рус ва инглиз тилларида билдириши мумкин. ЖБ КДТ доирасидаги онлайн-консултацияларни 2021 йил 26 апрелдан 10 майгача ўтказади.
Жорий ҳафтада бўлиб ўтган онлайн учрашувлар доирасида Жаҳон банки экспертлари томонидан яқин йилларда Ўзбекистон КДТси мамлакат ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг тўртта истиқболли йўналишини таҳлил қилади, жумладан:
• динамик ва инклюзив хусусий секторни ривожлантириш;
• самарали ва жамоатчилик олдида ҳисобдор давлат институтларини яратиш;
• одамларга ва инсон капиталига инвестиция қилиш;
• учун янада барқарор ва экологик тоза иқтисодий ўсиш моделига ўтиш.
Кейинги муҳокамалар давомида ЖБ экспертлари аудиториядан КДТнинг долзарб, ўз вақтида ва натижага йўналтирилган тайёргарлигига кўмаклашиш ва қуйидаги саволларга жавоб беришни сўрашди:
• Ўзбекистондаги қайси ислоҳотлар келгуси беш йил ичида энг устувор йўналиш бўлиши керак?
• Улар юқорида айтиб ўтилган ривожланишнинг тўртта истиқболли йўналишларига мос келадими?
• Ушбу йўналишлардаги мақсадларга эришишга тўсқинлик қилиши мумкин бўлган асосий муаммолар қайси?
"Мамлакатнинг барча ҳудудларида яшовчи фуқароларнинг фикрларини ҳисобга олиш учун фикр-мулоҳазаларни ўрганиш жуда муҳимдир. Уларнинг турли ижтимоий-сиёсий жараёнларда, жумладан, бундай онлайн-консултацияларда фаол иштирок этиши содир бўлаётган ўзгаришларга ўз ҳиссасини қўшиш имкониятидир.
Жаҳон банки веб-сайтида ташкил этилган онлайн-учрашувларимиз ва онлайн-консултациялар иштирокчиларининг фикрлари муҳим аҳамиятга эга. Уларнинг фикр-мулоҳазалари ва тавсиялари КДТ муаллифларига ўз хулосаларининг тўғри эканлигига ишонч ҳосил қилиш ҳамда жамиятнинг турли гуруҳлари манфаатларини ҳисобга олган ҳолда тадқиқотга зарур ўзгартиришлар киритиш имконини беради", - дейди Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотларлар маркази директорининг ўринбосари Умид Абидходжаев.
Унинг сўзларига кўра, жамоатчилик иштирокида қўллаб-қувватланган ушбу таҳлилий иш 2022-2026 йилларда Ўзбекистон билан ЖБ ҳамкорлигининг янада самарали дастурини тайёрлашга ҳисса қўшади, жумладан, ҳукуматга аҳолининг камбағаллик даражасини пасайтириш, хусусий секторнинг ўсишини рағбатлантириш, шунингдек, фуқароларнинг таълим, тиббиёт, ижтимоий ҳимоя ва бошқа давлат хизматларидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга ёрдам беради.

Всемирный банк проводит общественные консультации в рамках подготовки новой Пятилетней программы партнерства с Узбекистаном
Всемирный банк проводит общественные консультации в рамках подготовки новой  Пятилетней программы партнерства с Узбекистаном
Онлайн-встречи, проходивших в период с 26 по 28 апреля с участием представителей местных органов власти, махаллей, гражданского общества, неправительственных организаций, ведущих вузов и экспертного сообщества из разных регионов страны, были организованы Всемирным банком (ВБ) совместно с Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) и Центром «Стратегия развития».
В рамках встреч были представлены предварительные выводы Комплексного диагностического исследование экономики Узбекистана (КДИ).
Справочно: КДИ – это аналитический документ, который ВБ готовит для стран-клиентов, в среднем, каждые 4-5 лет. В нем определяются основные барьеры для их социально-экономического развития и возможности по искоренению бедности и повышению уровня благосостояния общества.
В КДИ анализируются различные аспекты развития стран-клиентов, включая те социально-экономические сферы, где ВБ предоставляет финансовое и консультативное содействие местным правительствам.
КДИ является важным документом для ВБ, обозначающим приоритетные сферы сотрудничества со странами-клиентами в ближайшие годы. Так, выводы КДИ по Узбекистану послужат обоснованием для предоставления финансового и консультативного содействия правительству в соответствующих социально-экономических сферах, которую Банк окажет в рамках разрабатываемой в настоящее время Программы партнерства со страной на 2022-2026 гг.
Вниманию общественности Узбекистана представлен отчет с предварительными выводами КДИ. В нем обозначены четыре перспективных направления для социально-экономического развития страны. Дать оценку каждому из них, а также высказать свое мнение и предложения на узбекском, русском и английском языках, может каждый в рамках онлайн-консультаций. ВБ проводит их в период с 26 апреля по 10 мая с. г.
В рамках онлайн-встреч на этой неделе эксперты ВБ обозначили четыре перспективных направления для развития Узбекистана в ближайшие годы, определенных на основе анализа ситуации в рамках КДИ, и включают в себя:
• развитие динамичного и инклюзивного частного сектора;
• создание эффективных и подотчетных общественности государственных институтов;
• инвестиции в людей и развитие человеческого капитала;
• переход к более устойчивой и экологически чистой модели экономического роста.
В ходе последующих обсуждений эксперты ВБ просили аудиторию оказать содействие в подготовке актуального, своевременного и ориентированного на результат КДИ и ответить на следующие вопросы:
• Какие реформы в Узбекистане должны стать наиболее приоритетными для осуществления в следующие пять лет?
• Вписываются ли они в четыре перспективных направления развития, упомянутых в КДИ?
• Какие основные вызовы могут препятствовать достижению целей в рамках каждого направления?
«Крайне важно налаживание обратной связи для учета мнений всех граждан, живущих во всех регионах страны. Их активное участие в различных общественно-политических процессах, включая подобные онлайн-консультации, это возможность внести свой вклад в происходящие перемены.
Отзывы и рекомендации участников организованных нами онлайн-встреч и онлайн-консультаций на вебсайте Всемирного банка позволят авторам КДИ удостовериться, верны ли их выводы, а также внести в исследование необходимые изменения, учитывающие интересы различных групп нашего общества», - отметил заместитель директора ЦЭИР Умид Абидходжаев.
По его словам, данная аналитическая работа, подкрепленная участием общественности, внесет вклад в подготовку более эффективной программы сотрудничества ВБ с Узбекистаном в 2022-2026 гг., нацеленной, среди прочего, на содействие правительству в снижении уровня бедности населения, стимулировании роста частного сектора, а также расширении доступа граждан к образованию, медицине, социальной защите и другим государственным услугам