Жаҳон банкининг “Аёллар, бизнес ва қонун” индекси ҳақида
Тадқиқот натижалари аёллар учун қонунларда белгиланган ҳуқуқлар билан уларнинг амалдаги имкониятлари ўртасида сезиларли тафовут мавжудлигини кўрсатди.
“Аёллар, бизнес ва қонун” тадқиқоти аёлларнинг иқтисодий имкониятларига таъсир кўрсатадиган қонунлар ва ислоҳотларни кузатиб боради. Тадқиқотнинг 11-нашрида дунёнинг 190 та мамлакати иштирок этди; таҳлилда 2025 йил 1 октябрь ҳолатига кўра маълумотлардан фойдаланилди.
Индекс 10 та индикатор асосида ҳисобланади: хавфсизлик, эркин ҳаракатланиш ҳуқуқи, иш билан бандлик, меҳнатга ҳақ тўлаш, никоҳ, ота-оналик, болаларни парвариш қилиш, тадбиркорлик, активлар ва пенсия. Бу йил илк бор қонунларнинг амалда қандай бажарилаётгани ҳам баҳоланди.
Асосий хулосалар
Агар иш билан бандлик ва тадбиркорлик соҳасидаги гендер тафовут бартараф этилса, жаҳон ялпи ички маҳсулоти 20 фоизгача ўсиши мумкин.
Аёллар ва эркаклар ўртасидаги иш ҳақидаги тафовут сабаб жаҳон иқтисодиёти ялпи ички маҳсулотнинг 7 триллион долларгача қисмини йўқотмоқда.
Дунёнинг ҳеч қайси мамлакатида аёллар эркаклар билан тенг иқтисодий имкониятларга эга эмас. Аёлларнинг атиги 4 фоизи тенгликка яқин шароитлар мавжуд мамлакатларда яшайди.
Аёллар эркакларда мавжуд ҳуқуқларнинг ўртача 67 фоизига эга. Бу ҳуқуқлар амалда ишлаши учун зарур бўлган давлат сиёсати ва институтлар эса фақат 47 фоиз даражасида шаклланган.
Зарур қонунларнинг фақат учдан бири зўравонликка қарши қаратилган. Шу билан бирга, уларни амалга оширишда 80 фоиз ҳолатда муаммолар кузатилади.
Аёллар ўз бизнесини очиш ҳуқуқига эга. Аммо кредит олиш имкониятида тенглик фақат ярим ҳолатларда таъминланган.
Мамлакатларнинг ярмидан кам қисми болали оилаларга молиявий ёки солиқ имтиёзлари орқали қўллаб-қувватлаш кўрсатади.
Болаларни парвариш қилиш хизматларини ривожлантириш бўйича чоралар фақат 30 фоиз ҳолатда мавжуд. Кам даромадли мамлакатларда эса бундай хизматлар атиги 1 фоиз даражасида йўлга қўйилган.
Марказий Осиё ва Озарбайжондаги ҳуқуқий нормаларнинг қиёсий таҳлили
Ўзбекистон 100 баллдан 82,1 балл тўплаб, умумий ҳуқуқий индекс бўйича Марказий Осиё мамлакатлари орасида биринчи ўринни эгаллади (Қирғизистон — 79,6; Қозоғистон — 73; Озарбайжон — 72,18; Тожикистон — 70,22; жаҳон бўйича ўртача кўрсаткич — 67).
Ўзбекистон билан минтақа мамлакатлари орасидаги энг паст кўрсаткич ўртасидаги фарқ қарийб 12 баллни ташкил этади.
Меҳнат ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон 91,75 балл тўплаб, минтақадаги энг юқори кўрсаткичга эга бўлди (Қозоғистон — 83,25; Тожикистон — 87,5; Қирғизистон — 75; Озарбайжон — 75). Ўзбекистон билан Озарбайжон ўртасидаги фарқ 17 баллга етади.
Иш ҳақи кўрсаткичи бўйича Ўзбекистон 100 балл тўплаб, Қирғизистон билан биргаликда энг юқори натижани қайд этди (Қозоғистон — 75; Озарбайжон — 50; Тожикистон — 56,25). Ўзбекистон билан Озарбайжон ўртасидаги фарқ 50 баллни ташкил этади.
Ота-оналик кўрсаткичи бўйича Ўзбекистон 62,5 балл тўплади (Қозоғистон ва Тожикистон — ҳар бири 75 баллдан).
Болалар парвариши кўрсаткичи бўйича Ўзбекистон ва Қозоғистон 100 баллдан тўплади (Қирғизистон — 91,75; Озарбайжон — 75; Тожикистон — 41,75). Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасидаги фарқ 58 баллдан ортиқни ташкил этади.
Болалар парвариши ва тадбиркорлик соҳалари бўйича Ўзбекистон минтақа бўйича ўртача кўрсаткичлардан барча йўналишларда юқори натижаларни қайд этмоқда.
Тадбиркорлик соҳасида Ўзбекистон 75 балл тўплаб, Қозоғистон ва Озарбайжон билан биргаликда етакчи мамлакатлар қаторига кирди (Қирғизистон ва Тожикистон — ҳар бири 50 баллдан).
Хавфсизлик кўрсаткичи бўйича Ўзбекистон ва Тожикистон 25 баллдан тўплади (Қирғизистон — 50; Озарбайжон — 31,25; Қозоғистон — 0).
Пенсия таъминоти соҳасида Қозоғистон 71,75 балл билан энг юқори кўрсаткични қайд этди (Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон — ҳар бири 66,75 баллдан; Озарбайжон — 65,5).
“Иш” индикатори бўйича Ўзбекистон 91,75 балл тўплаб, Марказий Осиё мамлакатлари орасида етакчи ўринни эгаллади (Қозоғистон — 83,25; Тожикистон — 87,5; Қирғизистон ва Озарбайжон — ҳар бири 75 баллдан).
«Иш» индикатори бўйича Қирғизистон ва Озарбайжон кўрсаткичлари Ўзбекистонникидан 16,75 баллга паст.
Барча Марказий Осиё мамлакатлари эркин ҳаракатланиш ҳуқуқи, никоҳ тузиш ҳуқуқи ва мулкий ҳуқуқлар кўрсаткичлари бўйича максимал 100 балл тўплади.
Умуман олганда, минтақа асосий ҳуқуқий модернизация босқичини босиб ўтди ва энди қабул қилинган нормаларни амалиётда самарали татбиқ этиш ҳамда институционал асосларни мустаҳкамлашга кўпроқ эътибор қаратиши кутилмоқда.
Ўзбекистоннинг гендер кўрсаткичлари
Ўзбекистон иқтисодиётида аёлларнинг иштирок даражаси 43,6 фоизни ташкил этади. Жаҳон банки гендер тенглигини таъминлашга қаратилган ҳуқуқий асосларни шакллантиришда сезиларли тараққиёт кузатилаётганини қайд этади. Ўзбекистоннинг умумий кўрсаткичлари (Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича ўртача кўрсаткич 100 баллик шкалада):
1) Умумий ҳуқуқий индекс - 82,1 (80,62);
2) Қўллаб-қувватловчи чоралар индекси (институционал механизмлар) - 59,08 (55,61);
3) Ҳуқуқни қўллаш амалиётини баҳолаш индекси - 57,2 (64,87).
Қонунларнинг амалда ижро этилиши кўрсаткичи бўйича республика ўртача минтақавий кўрсаткичдан (Европа ва Марказий Осиё) 8 бандга паст.
Қонунчилик нормалари билан уларни қўллаб-қувватловчи механизмлар ўртасидаги фарқлар меҳнат, иш ҳақи ва ота-оналик каби индикаторларда кузатилади. Айниқса, хавфсизликни таъминлаш соҳасида сезиларли тафовут қайд этилган.
Хавфсизлик индикатори бўйича ҳуқуқий асос кўрсаткичи 25 баллни, қўллаб-қувватловчи механизмлар 58,25 баллни, ҳуқуқни қўллаш амалиёти эса 9,38 баллни ташкил этади.
Меҳнат индикатори бўйича ҳуқуқий асос 91,75 баллга баҳоланган, қўллаб-қувватловчи чоралар 25 баллни, ҳуқуқни қўллаш амалиёти эса 50,06 баллни ташкил этади.
Қонунчилик ва унинг амалда бажарилиши ўртасидаги энг яхши мувозанат эркин ҳаракатланиш, мулкий ҳуқуқлар ва тадбиркорлик индикаторлари бўйича кузатилади.
Тадбиркорлик индикатори бўйича ҳуқуқий асос 75 баллга баҳоланган, қўллаб-қувватловчи механизмлар 95 баллни, ҳуқуқни қўллаш амалиёти эса 62,5 баллни ташкил этади.
Мулкий ҳуқуқлар индикатори бўйича ҳуқуқий асос 100 баллни, қўллаб-қувватловчи чоралар 50 баллни, ҳуқуқни қўллаш амалиёти эса 71,88 баллни ташкил этади.
Ўзбекистон Европа ва Марказий Осиё минтақасида давлат харидларини амалга оширишда гендер масалаларини ҳисобга олувчи қонунчилик нормалари мавжуд бўлган учта мамлакатдан бири сифатида қайд этилган.
Ўзбекистон аёлларнинг иқтисодий имкониятлари бўйича ҳуқуқий индексга кўра Марказий Осиёда биринчи ўринни эгаллайди. Шу билан бирга, қабул қилинган қонунлар ва уларнинг амалдаги ижроси ўртасидаги фарқ сақланиб қолмоқда. Бу, айниқса, хавфсизлик, бандлик ва ота-оналик соҳаларида яққол намоён бўлади.

Об индексе Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон»
«Женщины, бизнес и закон» отслеживает законы и реформы, влияющие на экономические возможности женщин. В исследовании (11-й выпуск) приняли участие 190 стран мира; были использованы данные на 1 октября 2025 г.
Индекс рассчитан по 10 индикаторам: безопасность, мобильность, работа, оплата, брак, родительство, уход за детьми, предпринимательство, активы, пенсия. Впервые проведена оценка эффективности реализации законов.
Ключевые выводы
Если устранить гендерный разрыв в занятости и предпринимательстве, то мировой ВВП может вырасти на 20%.
Мировая экономика теряет до $7 трлн ВВП из-за разрыва в оплате труда между женщинами и мужчинами.
Ни в одной стране мира у женщин нет равных экономических возможностей. 4% женщин живут в странах близких к равенству.
Женщины обладают 67% юридических прав, имеющихся у мужчин. Политики и институты, необходимые, чтобы женские права работали в реальности, созданы только на 47%.
Только треть необходимых законов направлены против насилия. При этом с их применением в 80% случаев возникают проблемы.
Женщины вправе создавать свой бизнес, но лишь в половине случаев имеют равный доступ к кредитам.
Меньше половины стран предоставляют финансовую или налоговую поддержку семьям с детьми.
Меры по созданию услуг по уходу за детьми есть только в 30% случаев. В бедных странах механизмы ухода реализованы на 1%.
Сравнительный анализ норм в ЦА и Азербайджане
Узбекистан, набрав 82,1 балла из 100 занял первое место среди стран Центральной Азии по совокупному правовому индексу (Кыргызстан 79,6, Казахстан 73, Азербайджан 72,18, Таджикистан 70,22, среднемировой 67).
Разрыв между Узбекистаном и наименьшим результатом в регионе почти 12 баллов.
В сфере трудовых прав Узбекистан набрал 91,75 балла, что является самым высоким показателем в регионе (Казахстан 83,25, Таджикистан 87,5, Кыргызстан 75, Азербайджан 75). Разрыв между Узбекистаном и Азербайджаном достигает 17 баллов.
По показателю оплаты труда Узбекистан получил максимальные 100 баллов, разделив лидерство с Кыргызстаном (Казахстан 75, Азербайджан 50, Таджикистан 56,25). Разрыв между Узбекистаном и Азербайджаном в 50 баллов.
По показателю родительства Узбекистан набрал 62,5 балла (Казахстан и Таджикистан по 75 баллов).
В уходе за детьми Узбекистан и Казахстан получили по 100 баллов (Кыргызстан 91,75, Азербайджан 75, Таджикистан 41,75). Разрыв между Узбекистаном и Таджикистаном превышает 58 баллов.
Узбекистан превосходит региональные средние показатели в сфере ухода за детьми и предпринимательства по всем направлениям.
В предпринимательстве Узбекистан получил 75 баллов и вошел в группу лидеров вместе с Казахстаном и Азербайджаном. (Кыргызстан и Таджикистан по 50 баллов).
По безопасности Узбекистан и Таджикистан набрали по 25 баллов. (Кыргызстан 50, Азербайджан 31,25, Казахстан 0).
В пенсионном обеспечении Казахстан получил наивысший показатель 71,75. (Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан получили по 66,75 балла, Азербайджан 65.5).
По индикатору работа Узбекистан набрал 91,75 балла и является лидером среди стран ЦА (Казахстан 83,25, Таджикистан 87,5, Кыргызстан и Азербайджан по 75).
Отставание по такому индикатору как «работа» Кыргызстана и Азербайджана от Узбекистана составляет 16,75 балла.
Все страны ЦА получили максимальные 100 баллов по мобильности, вступлению в брак и имущественным правам.
В целом регион прошел этап базовой правовой модернизации и будет усиливать внимание на практической реализации и институциональном укреплении принятых норм.
Гендерный профиль Узбекистана
В экономике Узбекистана задействованы 43,6% женщин. ВБ отмечает прогресс в формировании правовой базы гендерного равенства. Итоговые показатели Узбекистана (среднее по региону Европа и Центральная Азия в баллах от 100):
1) Совокупный правовой индекс - 82,1 (80,62);
2) Индекс поддерживающих мер (институты) - 59,08 (55,61);
3) Индекс восприятия правоприменения - 57,2 (64,87).
По фактическому исполнению законов республика отстает от среднерегионального (ЕЦА) на 8 пунктов.
Разрывы между законом и поддерживающими механизмами наблюдаются в таких индикаторах как, работа, оплата труда, родительство. Заметный разрыв отмечен в обеспечении безопасности.
По индикатору безопасности показатель правовой основы составляет 25 баллов, поддерживающих механизмов 58,25 и практики применения 9,38 балла.
По индикатору труда правовая основа оценивается в 91,75 балла, поддерживающие меры 25 балла, практика применения 50,06 балла.
Наибольший баланс между законом и исполнением отмечен по таким индикаторам как, мобильность, активы, предпринимательство.
По индикатору предпринимательства правовая основа оценивается в 75 балла, поддерживающие механизмы 95 баллов, практика применения 62,5 балла.
По индикатору имущественных прав правовая основа составляет 100 баллов, поддерживающие меры 50 баллов, практика применения 71,88 балла.
Узбекистан также отмечен, как одна из трех стран Европы и Центральной Азии, в законодательстве которой предусмотрены положения, учитывающие гендерные аспекты при осуществлении государственных закупок.