Президент Шавкат Мирзиёевнинг «Камбағалликдан фаровонлик сари» III халқаро форумидаги нутқи
Сизларни мамлакатимизда камбағалликни қисқартириш бўйича учинчи бор ўтказилаётган халқаро форумда чин дилдан қутлашдан ғоят мамнунман.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги анжуманда иштирок этаётган Ислом тараққиёт банки президенти Муҳаммад ал-Жассир жанобларига, Осиё тараққиёт банки вице-президенти Инг-Минг Йанг жанобларига, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) бош вице-президенти Сачико Имото хонимга, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Каха Имнадзе жанобларига, Жаҳон банкининг камбағалликни қисқартириш бўйича глобал директори Луис Фелипе Лопез-Кальва жанобларига ва барча меҳмонларимизга чуқур миннатдорлик билдираман.
Меҳмондўст Ўзбекистон заминига, бетакрор Наманган диёрига хуш келибсиз!
Хабарингиз бор, бундан ўн йил олдин Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан Барқарор ривожланиш мақсадлари ҳақида муҳим ҳужжат қабул қилинган эди. 2030 йилгача глобал миқёсда камбағалликка барҳам бериш ушбу мақсадларнинг биринчиси сифатида белгилаб олинган.
Барчамиз кўриб турибмиз, ҳозирги вақтда инсоният оқибатини олдиндан айтиб бўлмайдиган ўта кескин ва мураккаб даврни бошидан кечирмоқда. Дунёда геосиёсий, иқтисодий ва ижтимоий беқарорлик тобора ортиб бормоқда.
Ер юзида кузатилаётган иқлим ўзгаришлари, сув танқислиги ва пандемиялар туфайли олдимизда оғир ва машаққатли синовлар пайдо бўлмоқда.
2015 йилдан буён глобал иқтисодий ўсиш суръати ўртача 3 фоизни ташкил этиб, олдинги ўн йилликка нисбатан секинлашди. Оқибатда агар беш йил олдин дунёда 650 миллион аҳоли камбағалликда яшаган бўлса, бугун уларнинг сони 800 миллиондан ошди.
Бу ҳолат барча давлатлар, халқаро ташкилотлар, умуман, дунё ҳамжамияти олдига янги ва долзарб вазифаларни қўйиб, уларга ечим топиш бўйича тезкор қарорлар қабул қилишни тақозо этмоқда.
Бугунги анжуманимизда қатнашаётган 30 дан ортиқ нуфузли ташкилот ва 200 га яқин халқаро экспертлар илгари сурадиган таклиф ва ташаббуслар ушбу муаммоларга комплекс ечим топишга хизмат қилади, деб ишонаман.
Муҳтарам анжуман иштирокчилари!
Янги Ўзбекистонда барча ислоҳотлар “Инсон қадри учун” деган тамойил асосида амалга оширилмоқда.
Сўнгги саккиз йилда одамларнинг ҳақ-ҳуқуқини ҳимоя қилиш, уларни муносиб иш жойи билан таъминлаш, даромадини ошириш, турмуш шароитини яхшилашга қаратилган улкан ишларни амалга оширдик. Барча саъй-ҳаракатларимиз ҳар бир инсон, айниқса, ёшлар ва хотин-қизлар ўз салоҳиятини тўлиқ намоён этиши учун шароит яратиш ва имкониятларни кенгайтиришга қаратилди.
Энг мураккаб даврда камбағалликка қарши курашни давлат сиёсати даражасига олиб чиқиб, уни умуммиллий ҳаракатга айлантирдик. Очиқ айтиш керак, ўша пайтда бизда камбағаллик даражасини баҳолаш бўйича аниқ мезон ва методология йўқ эди. Жаҳон банки ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти институтлари билан ҳамкорликда халқаро тажриба асосида камбағалликнинг миллий мезонларини ишлаб чиқдик.
Янгиланган Конституциямизда пенсиялар, нафақалар ва ижтимоий ёрдам миқдори энг кам истеъмол харажатларидан оз бўлмаслигини қатъий белгилаб қўйдик.
Экспертларнинг ҳисоб-китобига кўра, бу ишларни бошлаганимизда аҳолимизнинг учдан бир қисми камбағаллик чегарасида яшарди.
Изчил ислоҳотларимиз туфайли 7,5 миллион аҳоли камбағалликдан чиқарилиб, камбағаллик даражаси 2024 йилда 8,9 фоизга туширилди. Йил якунигача уни 6 фоизгача камайтиришни мақсад қилганмиз.
Албатта, қисқа муддатда бундай натижаларга эришиш ўз-ўзидан бўлгани йўқ. Ўтган даврда иқтисодиётимиз 2 карра ўсгани, йил якуни билан аҳоли жон бошига даромад 3,5 минг долларга етиши бу борада муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.
Биз янги ташаббус ва тажрибаларни синовдан ўтказиб, дунёдаги ижобий ютуқларни ўрганиб, камбағалликни қисқартириш бўйича Янги Ўзбекистон моделини яратдик. Аввало, ўтиш даврининг муҳим инструменти бўлган манзилли ижтимоий дафтарларни жорий этиб, барча эҳтиёжманд оилаларни қамраб олдик.
Биргина мисол, пандемия даврида 800 минг оилага бепул дори-дармон, 255 минг оилага озиқ-овқат маҳсулотлари, яна 1 миллион 200 минг оилага ижтимоий нафақалар берилди.
Қандай оғир бўлмасин, изланиб, имкон топиб, бу мақсадлар учун жами 8 миллиард долларлик маблағ ва имтиёзлар бердик. Натижада 5 миллион 200 минг нафар одамни “камбағаллик қопқони”га тушиб қолишдан ҳимоя қилдик ва шу билан бирга, иқтисодий рецессиянинг олдини олдик.
Жамиятнинг энг қуйи бўғинигача тушиб, “маҳаллабай” ишлаш тизимини йўлга қўйганимиз ўзини ҳар томонлама оқлади. Ҳар бир хонадон, ҳар бир оила билан индивидуал режа асосида ишлаб, даромадни ошириш учун етарли ресурс ажратдик.
Маҳаллаларни обод қилиш, одамлар ҳаётини яхшилаш ва тадбиркорлик инфратузилмасини ривожлантиришга ҳар йили 2,5-3 миллиард доллар йўналтиряпмиз.
Қишлоқ аҳолисини даромадли қилиш учун, 235 минг гектар пахта ва ғалла майдонини қисқартириб, одамларга 30-50 сотихдан ер ажратишнинг янги механизмини жорий қилдик. Бу ишларимиз 800 минг одамнинг даромадини оширишда муҳим қадам бўлди.
Лидер тадбиркорлар кўмагида томорқада сердаромад экинларни экиш ва етиштирилган маҳсулотни кафолатли сотиб олиш тизимини йўлга қўйдик.
Муҳими, аҳолини камбағалликдан чиқариш ва даромадли қилишда ҳар бир ҳудуднинг ўз тажрибаси пайдо бўлди.
Бугунги форумга мезбонлик қилаётган Наманганда ҳам кичик бизнес, ҳунармандчилик, замонавий саноат зоналарини ривожлантириш бўйича намуна яратилди.
Бир сўз билан айтганда, ҳар бир маҳаллага бизнес муҳити, ҳар бир оилага фаровонлик кириб борганини одамлар ўз ҳаётида ҳис этмоқда. Бундай кенг кўламли саъй-ҳаракатларимиз ҳисобига Ўзбекистон 2030 йилга қадар камбағалликни 2 карра қисқартириш бўйича олган мажбуриятини барвақт бажаришга ҳаракат қилмоқда.
Шуларни инобатга олиб, бугун янги, янада юқори маррани белгилаб олишга тайёрмиз.
2030 йилга бориб, халқаро мезонларга кўра, Ўзбекистонда мутлақ камбағалликка тўлиқ барҳам бериш учун барча имкониятларимиз бор ва биз буни албатта уддалаймиз!
Олдимизга қўйган мақсадларга эришиш учун еттита устувор йўналишни ўз ичига олган “Камбағалликдан фаровонлик сари” дастурини амалга оширмоқдамиз.
Энг аввало, камбағал аҳолини шунчаки ишга жойлаштириш эмас, балки доимий иш ўринларини кўпайтириб, одамлар барқарор даромад манбасига эга бўлиши учун шароит яратяпмиз.
Фаол инвестиция сиёсатимиз туфайли шу йилнинг ўзида 35 миллиард доллар сармоя эвазига 9 мингдан ортиқ янги корхона, 300 мингга яқин юқори даромадли иш ўрни ташкил этилмоқда.
Қулай ишбилармонлик муҳити ҳисобига ўтган саккиз йилда 700 минг тадбиркор ўзининг барқарор бизнесига эга бўлди.
Эътиборлиси – давлат бизнесга шароит яратиб беряпти, тадбиркорлар эса ўзига ижтимоий масъулият олиб, эҳтиёжманд аҳолини ишли ва даромадли қилишда кўмакчи бўлмоқда. Мана шундай самарали ҳамкорлик туфайли шу йилнинг ўзида 270 мингдан зиёд камбағал оила аъзоси доимий ишли бўлди.
Биз ҳозирги технологиялар асрида IT, сунъий интеллект, финтех каби одамларга юқори даромад келтирадиган соҳаларда стартаплар экотизимини ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқдамиз.
Йил бошидан буён стартапларга 270 миллион доллар ёки ўтган йилга нисбатан 4 баробар кўп хорижий инвестиция киритилди. Бу йўналишдаги ишларни янада кучайтириб, биргина Жаҳон банки билан ҳамкорликда қиймати 100 миллион доллар бўлган янги лойиҳаларни бошлаяпмиз.
Биз мамлакатимизда камбағалликни қисқартириш, аҳоли даромадларини кўпайтириш бўйича халқаро ташкилотлар ва нуфузли молия институтлари билан фаол ишлаяпмиз. Бу борада Ислом тараққиёт банки билан ҳамкорликда қишлоқларда яшаш шароитини яхшилаш, йўл қурилиши, тиббиёт ва таълим хизматларини кенгайтириш бўйича амалга оширилаётган 5 миллиард долларлик лойиҳалар алоҳида аҳамиятга эга.
Ушбу лойиҳаларни қўллаб-қувватлаб, Ўзбекистонда камбағалликни қисқартиришга улкан ҳисса қўшаётган банк президенти Муҳаммад ал-Жассир жанобларининг хизматларини юксак қадрлаймиз.
Мана шу имкониятдан фойдаланиб, бундай кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишда бизга яқиндан кўмаклашаётган барча халқаро молия институтлари ва ҳамкор давлатлар делегацияларига самимий ташаккуримни изҳор этаман.
Иккинчидан, одамларнинг билимини оширмасдан, уларни “камбағаллик гирдоби”дан чиқариш имконсиздир.
Шу боис сифатли таълим асосида инсон капиталини ривожлантириш, узоқ муддатли истиқболда камбағалликни қисқартиришнинг асосий “драйвери” бўлиб қолади.
Биргина мисол, болаларимизнинг боғчалардаги қамрови 27 фоиздан 78 фоизга ошгани натижасида 1 миллион аёлларимиз таълим олиш, касб-ҳунар ўрганиш ва даромад топиш имконига эга бўлди. Биз бу ишларни давом эттириб, камбағал оилалар фарзандларини мактабгача таълим билан тўлиқ қамраб олиш учун барча шароитларни яратамиз. Бундай оилалар фарзандлари учун хорижий тил ва касб-ҳунар ўрганишга кетадиган харажатларнинг 80 фоизини қоплаб берамиз ва бу орқали 100 мингта камбағал оила фарзандларини қамраб оламиз.
Ҳар бир камбағал оилада камида 1 нафар олий маълумотли йигит ёки қиз бўлиши учун имтиёзли таълим кредити ва давлат грантларини кўпайтирамиз.
Сўнгги беш йилда 800 мингдан зиёд аҳолини замонавий касбларга ўргатиб, уларни юқори даромадли ишларга жойлаштирдик. Келгусида бу амалиётни янада кенгайтирамиз. Халқаро стандартлар асосида Касбга тайёрлаш халқаро марказларини ташкил этиб, уларнинг битирувчиларига хорижда тан олинадиган сертификатлар беришни йўлга қўямиз.
Учинчидан, биз хотин-қизларни жамиятнинг фаол аъзосига айлантириш масаласини ҳам давлат сиёсати даражасига олиб чиқдик.
Бундан бир аср олдин буюк аждодимиз Абдулла Авлоний: “Қизлар билим олишга ҳаммадан кўпроқ интилишлари лозим, зеро, бу билимлар билан улар келажак авлодни тарбиялайдилар”, - деган.
Бу сўзлар нақадар тўғри эканини бугун ҳаётнинг ўзи яна бир бор тасдиқламоқда.
Шу боис биз хотин-қизларга олийгоҳда ўқиш учун фоизсиз кредит ажратиш, магистратурада бепул таълим олиш тизимини жорий этдик. Бугунги кунда талабаларнинг 53 фоизини хотин-қизлар ташкил этаётгани, шу йилнинг ўзида 1 миллион 700 минг аёл ишли бўлгани қувонарлидир. Бу ишни давом эттириб, “Рақамли авлод қизлари” дастури доирасида 50 минг нафар қизларни IT, финтех ва сунъий интеллектга ўқитамиз.
Хотин-қизлар жамиятнинг барча бўғинларида ўз ўрнини топишига кўмаклашиш доимий эътиборимиз марказида бўлади.
Бу йил аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш учун 1,5 миллиард доллар ажратдик. Ушбу маблағларни янада кўпайтириб, келгуси йили яна 2 миллион аёл доимий даромадли бўлиши учун шароит яратамиз.
Келгуси йилдан меҳнат бозорида аёллар учун тенг шароит яратиш мақсадида ижтимоий суғурта тизими қамровини кескин оширамиз. Бу – уларнинг камбағалликка тушиб қолмаслигини кафолатлайди.
Хотин-қизларнинг жамиятдаги ўрни ва нуфузини янада ошириш бўйича янги-янги тажрибаларни ўртоқлашиш мақсадида келгуси йили Наманганда ўтадиган Осиё ишбилармон аёллар форумига барчангизни таклиф қиламан.
Тўртинчидан, инсон саломатлигини муҳофаза қилмай туриб, унинг имкониятларини тўлақонли рўёбга чиқариб бўлмайди.
Бу борада 140 минг камбағал оилага шифокор бириктириб, уларни йилига бир марта тўлиқ тиббий кўрикдан ўтказишни йўлга қўйдик. Энди, кафолатланган тиббий хизматларни кўпайтириб, камбағал оилаларнинг бунга сарф қиладиган харажатини 2 карра қисқартирамиз. Бунда уларга бепул дори ва кафолатланган тиббий хизматлар пакети тақдим этилади.
Бешинчидан, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли билан манзилли ишлаш – камбағалликка қарши курашда асосий йўналишлардан бири.
Биз бу тизимни тубдан ислоҳ қилиб, илгари 6 та давлат ташкилотида бўлган ваколатларни ягона – Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигига бирлаштирдик.
Қисқа муддатда ҳар бир туман ва шаҳарда 100 дан ортиқ ижтимоий хизматларни “бир дарча” тамойили асосида кўрсатадиган “Инсон” марказларини ташкил қилдик. Ҳар бир маҳаллада ижтимоий ходим аҳоли билан проактив усулда ишламоқда.
Шу йилнинг ўзида 2 миллион 700 минг аҳолига ижтимоий хизмат ва ёрдамлар кўрсатилди. Айниқса, камбағал оилаларнинг парваришга муҳтож аъзоларига янги ижтимоий хизматларни йўлга қўйганимиз, 50 минг нафар меҳнатга лаёқатли аҳоли учун ишлаш имконини яратди.
Биз бу йўналишдаги ишларимизни келгусида янада кенг кўламда давом эттирамиз.
Жаҳон банки билан ижтимоий хизматлар сифати ва қамровини ошириш мақсадида 100 миллион долларлик лойиҳани бошладик.
Имконияти чекланган аҳолининг камбағалликка тушиб қолиш эҳтимоли юқори. Шу боис уларни қўллаб-қувватлаш, инклюзивлик асосида жамиятга интеграция қилиш бўйича янги ёндашувларни ишлаб чиқдик.
Муносиб меҳнат шароитини яратганимиз учун бу йил ногиронлиги бор 150 минг нафар шахс ишга жойлашди. Уларга ҳаётий зарур тиббий жиҳозлар, коляска ва протезлар бепул етказиб берилмоқда.
Имконияти чекланган болаларни мактаб ва касбий таълим билан қамраб олиш учун алоҳида дастурларни амалга оширяпмиз.
Ўзбекистонда оғир вазиятга тушиб қолган болаларга ғамхўрлик қилиш ва уларни зўравонликнинг ҳар қандай кўринишидан ҳимоя қилиш борасида янги тажриба яратилди.
Олтинчидан, ҳудудларда инфратузилмани яхшилаш, одамларга яшаш учун қулай шароитлар яратиш – кўп ўлчовли камбағалликни қисқартиришда муҳим қадам бўлади.
Шу мақсадда қарийб 3,5 миллион аҳоли яшайдиган, шароити оғир 1 мингта маҳаллада инфратузилмани яхшилаяпмиз. Натижада шу йилнинг ўзида 470 минг хонадонга қарашли томорқага сув борди, яна 790 минг хонадонда электр энергияси таъминоти яхшиланди.
Келгуси йили маҳаллаларда инфратузилмани яхшилаш, иш ўринларини кўпайтириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга яна 400 миллион доллар ажратяпмиз. Бунда 32 та туман ва ижтимоий шароити оғир 328 та маҳаллани танлаб, уларни ривожлантириш бўйича алоҳида дастур қабул қиламиз. Бу – янги тажриба бўлади.
Шунингдек, 810 та маҳаллада сув, канализация, йўл, мактаб ва боғча қуриш бўйича 1,3 миллиард долларлик лойиҳалар амалга оширилади.
Уй-жойга муҳтож ва даромади паст аҳолига ипотека тизимидан фойдаланиш учун ҳар йили 200 миллион доллар субсидия ажратилади.
Халқаро молия институтлари ривожланаётган мамлакатларда инфратузилма лойиҳаларини молиялаштиришда камбағалликни қисқартириш талабини киритса, ўйлайманки, бу ҳам мақсадга мувофиқ бўлади.
Еттинчидан, биздаги давлат харажатларининг 70 фоиздан ортиғи айнан Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун сарфланмоқда.
Шу билан бирга, глобал миқёсда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун ривожланаётган давлатларга йилига 4 триллион доллардан зиёд маблағ зарур. Бундай шароитда хавф-хатарларни объектив баҳолаш, молиявий ресурсларни жалб қилиш, уларнинг самарадорлигини ошириш бўйича “камбағалликка қарши курашнинг янги молиявий архитектураси”га эҳтиёж сезилмоқда.
Ушбу масалаларга ечим топиш мақсадида 2026 йилда кўҳна Хива шаҳрида халқаро молия институтлари, донор ташкилотлар ва ҳамкор давлатлар иштирокида юқори даражадаги конференция ўтказишни таклиф қиламиз.
Инсон қадрини улуғлаш орқали одамлар учун муносиб шароит яратиш, бу борада камбағалликни қисқартириш – Янги Ўзбекистондаги барча ислоҳотлар замиридаги бош мақсаддир.
Аминман, Ўзбекистон ортга қайтмас ислоҳотлар йўлидан қатъий бориб, камбағалликни қисқартириш борасида ҳам, Барқарор ривожланиш мақсадларига тўлиқ эришиш бўйича ҳам барча мажбуриятларини бажаришга ҳаракат қилади.
Бугунги анжуман барчамиз учун сермаҳсул ва фойдали мулоқот майдонига айланади ва мен бунга ишонаман.
Сизларни яна бир бор чин дилдан қутлаб, барчангизга мустаҳкам соғлиқ, ғоят шарафли ва олижаноб фаолиятингизда улкан ютуқлар, анжуман ишига эса муваффақиятлар тилайман.

Искренне рад приветствовать вас на Международном форуме по сокращению бедности, который третий раз проводится в нашей стране.
Выражаю глубокую признательность принимающим участие в сегодняшнем форуме президенту Исламского банка развития господину Мухаммаду ал-Жассиру, вице-президенту Азиатского банка развития господину Инг-Минг Йанг, генеральному вице-президенту Японского агентства международного сотрудничества (JICA) госпоже Сачико Имото, специальному представителю Организации Объединенных Наций по Центральной Азии господину Кахе Имнадзе, глобальному директору Всемирного банка по сокращению бедности господину Луису Фелипе Лопез-Кальве и всем нашим гостям.
Добро пожаловать в гостеприимный Узбекистан, прекрасный Наманган!
Как известно, десять лет назад Организацией Объединенных Наций был принят важный документ о Целях устойчивого развития. Искоренение бедности в глобальном масштабе до 2030 года было определено первой из данных целей.
Все мы видим, что человечество переживает очень сложный период, последствия которого нельзя предугадать. В мире все больше обостряется геополитическая, экономическая и социальная напряженность.
Вследствие наблюдающихся на планете климатических изменений, дефицита воды и пандемий населению разных стран приходится преодолевать нелегкие испытания.
С 2015 года темпы глобального экономического роста составили в среднем 3 процента, то есть замедлились по сравнению с предыдущим десятилетием. В результате если в предыдущие пять лет в мире 650 миллионов человек проживали в бедности, то сегодня – более 800 миллионов.
Такое положение ставит перед всеми государствами, международными организациями, мировым сообществом в целом новые актуальные задачи, требует принятия безотлагательных мер по поиску их решения.
Уверен, что предложения и инициативы участвующих в конференции представителей более 30 авторитетных организаций и около 200 международных экспертов послужат поиску комплексных решений данных проблем.
Все реформы в Новом Узбекистане осуществляются на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека».
За последние восемь лет мы проделали огромную работу, направленную на защиту прав людей, обеспечение достойными рабочими местами, увеличение их доходов, улучшение условий жизни. Все наши действия ориентированы на создание условий и расширение возможностей для наиболее полного проявления каждым человеком, особенно молодежью и женщинами, своего потенциала.
В самый сложный период мы вывели борьбу с бедностью на уровень государственной политики, превратив ее в общенациональное движение. Откровенно говоря, в тот период у нас не было конкретных критериев и методологии по оценке уровня бедности. Совместно со Всемирным банком и институтами Организации Объединенных Наций мы на основе международного опыта разработали национальные критерии бедности.
В обновленной Конституции мы четко определили, что размеры пенсий, пособий и социальной помощи не должны быть ниже минимальных потребительских расходов.
По расчетам экспертов, когда мы только начинали эту работу, треть населения страны жила за чертой бедности.
Благодаря последовательным реформам 7,5 миллиона человек было выведено из бедности, в 2024 году уровень бедности снижен до 8,9 процента. Мы поставили цель до конца года снизить этот показатель до 6 процентов.
Безусловно, достичь в короткие сроки таких результатов было не просто. Важным фактором служит то, что за прошедший период национальная экономика выросла в 2 раза, доход на душу населения к концу года достигнет 3,5 тысячи долларов.
Мы, апробировав новые инициативы и опыт, изучив положительную практику в мире, создали модель Нового Узбекистана по сокращению бедности. Прежде всего внедрили адресные социальные тетради, являющиеся важным инструментом переходного периода, охватив тем самым все нуждающиеся семьи.
Всего лишь один пример. В период пандемии 800 тысячам семей мы бесплатно выдали лекарства, 255 тысячам семей – продукты питания, еще 1 миллиону 200 тысячам семей – социальные пособия.
Как бы ни было сложно, мы изыскали возможности, выделив на эти цели в общей сложности 8 миллиардов долларов. В результате мы защитили 5 миллионов 200 тысяч людей от попадания в «капкан бедности» и тем самым предотвратили экономическую рецессию.
Мы охватили работой все звенья общества, внедрили систему в разрезе махалли, и это полностью оправдало себя. На основе индивидуального плана взаимодействие осуществлялось с каждым домохозяйством, каждой семьей, были выделены ресурсы для повышения их доходов.
Ежегодно 2,5–3 миллиарда долларов направляются на благоустройство махаллей, улучшение жизни людей и развитие инфраструктуры предпринимательства.
Для обеспечения доходами сельского населения сокращены посевы на 235 тысячах гектаров хлопковых и зерновых площадей, внедрен новый механизм выделения земель по 30–50 соток. Эта работа стала важным шагом в повышении доходов 800 тысяч человек.
При поддержке активных предпринимателей налажена система засевания приусадебных участков высокодоходными культурами и гарантированного сбыта полученного урожая.
Важно, что у каждого региона появился свой опыт по выведению из бедности и получению населением доходов.
В Намангане, который сегодня принимает наш форум, также создана модель развития малого бизнеса, ремесленничества, современных промышленных зон.
Одним словом, в каждой махалле создан бизнес-климат, в семьи пришло благополучие, и люди чувствуют это в своей жизни. За счет таких широкомасштабных мер и усилий Узбекистан стремится еще до установленного срока выполнить взятое на себя обязательство по сокращению бедности в 2 раза до 2030 года.
С учетом этого сегодня мы готовы определить новые, еще более высокие рубежи.
Согласно международным критериям, в Узбекистане есть все возможности для полного искоренения бедности к 2030 году и с этим мы, конечно же, справимся!
Для достижения поставленных перед собой целей мы реализуем программу «От бедности к процветанию», включающую в себя семь приоритетных направлений.
В этом плане, во-первых, мы создаем условия не просто для трудоустройства бедного населения, а для увеличения количества постоянных рабочих мест, обеспечения людей стабильными источниками дохода.
Благодаря активной инвестиционной политике только в текущем году за счет 35 миллиардов долларов инвестиций создается более 9 тысяч новых предприятий, около 300 тысяч высокодоходных рабочих мест.
В результате созданного в последние восемь лет благоприятного делового климата сегодня 700 тысяч предпринимателей имеют свой стабильный бизнес.
Важно отметить, что государство создает для них условия, а предприниматели, взяв на себя социальную ответственность, становятся помощниками в обеспечении нуждающегося населения работой и доходом. Благодаря такому эффективному сотрудничеству только в этом году члены свыше 270 тысяч бедных семей обрели постоянную работу.
В нынешний век технологий мы уделяем большое внимание также развитию экосистемы стартапов в таких приносящих доход сферах, как IT, технологии искусственного интеллекта, финансово-техническая и других.
С начала года в стартапы вложено 270 миллионов долларов иностранных инвестиций, или в 4 раза больше по сравнению с прошлым годом. Мы еще более усиливаем работу в данном направлении, в сотрудничестве только со Всемирным банком приступаем к новым проектам стоимостью 100 миллионов долларов.
Мы активно работаем с международными организациями и авторитетными финансовыми институтами по сокращению бедности, увеличению доходов населения в нашей стране. В данном направлении особого внимания заслуживают совместные с Исламским банком развития проекты на сумму 5 миллиардов долларов по улучшению условий жизни в сельской местности, строительству дорог, расширению медицинских и образовательных услуг.
Мы поддерживаем данные проекты и высоко ценим заслуги президента банка господина Мухаммада ал-Жассира, который вносит огромный вклад в сокращение бедности в Узбекистане.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность всем международным финансовым институтам и государствам-партнерам, оказывающим нам содействие в реализации таких масштабных реформ.
Во-вторых, без повышения знаний людей невозможно вывести их из бедности.
В этой связи качественное образование будет оставаться основным драйвером развития человеческого капитала, сокращения бедности в долгосрочной перспективе.
Один лишь пример. В результате роста охвата детей детскими садами с 27 процентов до 78 процентов у 1 миллиона женщин появилась возможность повысить образование, освоить профессии и получать доход. Продолжив эту работу, мы создадим все условия для полного охвата детей из бедных семей дошкольным образованием. Для детей из таких семей будет компенсировано 80 процентов расходов на изучение иностранных языков и освоение профессий, этой возможностью смогут воспользоваться дети из более 100 тысяч бедных семей.
Для того чтобы в каждой бедной семье было не менее одного специалиста с высшим образованием, мы увеличим количество льготных образовательных кредитов и государственных грантов.
За последние пять лет мы обучили современным профессиям и трудоустроили на высокодоходную работу более 800 тысяч граждан. В целях дальнейшего расширения этой практики будут организованы международные центры профессиональной подготовки на основе современных программ, приглашены зарубежные специалисты, а выпускники этих центром будут получать признаваемые за рубежом сертификаты.
В-третьих, вопрос становления женщин активными членами общества мы также подняли на уровень государственной политики.
Столетие назад наш великий предок Абдулла Авлони сказал: «Девочки должны больше всех стремиться к получению знаний, ибо с этими знаниями они будут воспитывать будущее поколение». Сегодня сама жизнь подтверждает мудрость этих слов.
Мы внедрили практику беспроцентного кредита на обучение девушек в вузе, их бесплатного обучения – в магистратуре. Сегодня 53 процента студентов страны составляют девушки, только в этом году 1 миллион 700 тысяч женщин обрели работу, что свидетельствует об их возрастающей экономической активности. Продолжив работу в этом направлении, в рамках программы «Девушки цифрового поколения» мы обучим 50 тысяч девушек IT, финансовым технологиям и технологиям искусственного интеллекта.
Содействие женщинам в обретении своего места в обществе постоянно будет в центре нашего внимания.
В этом году на поддержку женского предпринимательства выделено 1,5 миллиарда долларов. Мы еще больше увеличим объем этих средств и в следующем году создадим условия для обеспечения постоянным доходом еще 2 миллионов женщин.
С будущего года в целях обеспечения женщинам равных условий на рынке труда мы кардинально расширим охват системой социального страхования. Такая система станет гарантом для предотвращения их бедности.
Всех вас приглашаю на Форум деловых женщин Азии, который в будущем году будет проведен в Намангане в целях обмена новым опытом по дальнейшему повышению роли и статуса женщин в обществе.
В-четвертых, без обеспечения здоровья человека полная реализация его потенциала невозможна.
В этом направлении к 140 тысячам бедных семей мы прикрепили врачей, наладили проведение их полного медицинского осмотра раз в год. Отныне мы, увеличив объем гарантированных медицинских услуг, вдвое сократим расходы, затрачиваемые на это бедными семьями. При этом им будут предоставлены бесплатные лекарства и пакет гарантированных медицинских услуг.
В-пятых, адресная работа с населением, нуждающимся в социальной защите, – это одно из основных направлений в борьбе с бедностью.
Мы кардинально реформировали эту систему и объединили ранее возложенные на 6 государственных организаций полномочия в Национальном агентстве социальной защиты.
За короткие сроки в каждом районе и городе были созданы центры «Инсон», оказывающие более 100 видов социальных услуг на основе принципа «одно окно». В каждой махалле социальный работник ведет свою деятельность в проактивной форме.
Только в этом году социальные услуги и помощь оказаны 2 миллионам 700 тысячам граждан. В частности, налажены новые виды социальных услуг для нуждающихся в уходе членов бедных семей, а 50 тысячам трудоспособных граждан созданы возможности для работы.
В дальнейшем мы продолжим эту работу в еще больших масштабах.
Совместно со Всемирным банком в целях повышения качества и расширения охвата социальными услугами мы начали реализацию проекта стоимостью 100 миллионов долларов.
Вероятность попадания в бедность населения с ограниченными возможностями высока. Поэтому разработаны новые подходы к его поддержке, интеграции в общество на основе инклюзивности.
Благодаря созданным достойным условиям в текущем году трудоустроены 150 тысяч лиц с инвалидностью. Им на бесплатной основе доставляются жизненно необходимые изделия медицинского назначения, коляски, протезы.
Для охвата школьным и профессиональным образованием детей с ограниченными возможностями реализуются отдельные программы.
В Узбекистане создан собственный опыт заботы о детях, оказавшихся в трудной ситуации, их защиты от любых форм насилия.
В-шестых, улучшение инфраструктуры, создание благоприятных условий для жизни людей в регионах стали важным шагом в сокращении многомерной бедности.
В данных целях улучшается инфраструктура в 1 тысяче махаллей с трудными условиями, где проживает свыше 3,5 миллиона человек. В результате только в текущем году приусадебные земли 470 тысяч домохозяйств были обеспечены водоснабжением, еще в 790 тысячах домохозяйствах улучшено энергоснабжение.
В будущем году для улучшения в махаллях инфраструктуры, увеличения рабочих мест, поддержки предпринимательства мы выделим еще 400 миллионов долларов. При этом будут отобраны 32 района и 328 махаллей с трудными условиями и принята отдельная программа их развития.
Все это также станет для нас новым опытом.
Наряду с этим в 2026 году в 810 махаллях будут реализованы проекты строительства сетей питьевого водоснабжения, канализации, дорог, школ и детских садов на сумму 1,3 миллиарда долларов.
Ежегодно нуждающимся в жилье и имеющим низкие доходы слоям населения будут выделяться ипотечные субсидии в размере 200 миллионов долларов.
В этой связи, думаю, будет целесообразным, если при финансировании инфраструктурных проектов в развивающихся странах международные финансовые институты введут требование сокращения бедности.
В-седьмых, более 70 процентов наших государственных расходов направляются именно на достижение Целей устойчивого развития.
В глобальном масштабе развивающимся странам для достижения Целей устойчивого развития необходимо более 4 триллионов долларов. В таких условиях возникает потребность в «новой финансовой архитектуре противодействия бедности» по объективной оценке рисков, привлечению финансовых ресурсов, повышению их эффективности.
В целях поиска решения данных вопросов мы предлагаем провести в 2026 году в древнем городе Хиве Конференцию высокого уровня с участием международных финансовых институтов, организаций-доноров и государств-партнеров.
Создание для человека наилучших условий путем обеспечения его интересов, достоинства и благополучия, а также сокращение бедности составляют основу всех преобразований в Новом Узбекистане.
Узбекистан, уверенно идет по пути необратимых реформ и, я убежден, что по многим направлениям наша страна станет примером – как в сокращении бедности, так и достижении всех Целей устойчивого развития.
Надеюсь, что сегодняшний форум станет площадкой плодотворного и конструктивного диалога по всем этим актуальным вопросам.