2021 yil 17 iyulda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CERR)da Markaz direktori O. Hakimov Yevropa qo‘shnichilik kengashi (YeQK) (European Neighbourhood Council - ENC) boshqaruvchi direktori Samuel Doveri Vesterbay bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi va YeQK o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yo‘lga qo‘yish istiqbollari, shuningdek, o‘zaro tadqiqotlar yuzasidan fikr almashildi.
Suhbat avvalida Obid Hakimov Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining asosiy maqsad va vazifalari, Markaz platformasida ochilgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar Hukumat Akseleratorining olib borayotgan tadqiqotlari va faoliyati haqida so‘zlab berdi.
Samuel Vesterbay YeQK Bryusselda joylashganini va Yevropa Ittifoqining tashqi va xavfsizlik siyosatining global strategiyasini kengaytirish va rag‘batlantirish siyosatini mustahkamlash masalalari bilan bog‘liq tadqiqotlar olib boradigan va loyihalarni amalga oshiradigan mustaqil tahlil markazi ekanligini ma’lum qildi. Jumladan, YeQK Yevropa Kengashi va Yevropa parlamenti uchun Markaziy Osiyo va yaqin Sharq mamlakatlari, shuningdek, Turkiya bilan bog‘liq siyosat va xavfsizlikning turli jihatlari bo‘yicha tadqiqotlar olib boradi va ma’ruzalar tayyorlaydi.
2016 yilda tashkil etilganidan buyon YeQK Yevropa nodavlat va hukumat tashkilotlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi va migratsiya, rivojlanish, demokratiya va savdodan tortib, Yevropa Ittifoqining umumiy tashqi va xavfsizlik siyosati bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha mutaxassislar bilan hamkorlik qiladi.
Suhbatdosh YeQKning Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekanini bildirdi va qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, xususan, O‘zbekiston tomonidan Yevropa Ittifoqi bilan savdo-sotiqda umumjahon preferensiyalar tizimining (GSP+) benefitsiar mamlakat maqomidan foydalanish bo‘yicha mavzularni taklif qildi. Bundan tashqari, YeQKni O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovlariga oid mavzular ham qiziqtiradi.
Samuel Vesterbay O‘zbekistonda davlat boshqaruvi, tashqi siyosat, xalqaro munosabatlar sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning ahamiyatini qayd etdi. Shu bilan birga, u O‘zbekiston vakillarining YeIning davlat xizmatchilari va biznes vakillarini tayyorlash bo‘yicha maxsus dasturi doirasida ajratilgan o‘quv dasturlari va stipendiyalarida ishtirok etish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif qildi.
Samuel Vesterbayning aytishicha, Yevropa Ittifoqi qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish va "yashil iqtisodiyot"ni rivojlantirishdan manfaatdor. Shu bilan birga, O‘zbekistonda quyosh energiyasidan foydalanish uchun katta imkoniyatlar mavjudligi va keyingi 5 yil ichida barqaror va "yashil iqtisodiyot" mamlakat iqtisodiyotida muhim rol o‘ynashi, shuningdek, barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish mumkinligini ta’kidladi.
YeQK direktori, shuningdek, Afg‘onistondagi ichki siyosiy vaziyatdagi o‘zgarishlarni hisobga olgan holda, O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishning holati va istiqbollari haqida so‘radi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha ikki tadqiqot markazi o‘rtasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishildi.

17 июля 2021 года в Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР) директор Центра Обид Хакимов провел встречу с управляющим директором Совета европейского соседства (European Neighbourhood Council - ENC) Самуэль Довери Вестербай.
Вначале беседы Обид Хакимов рассказал об основных целях и задач ЦЭИР, проводимых исследованиях и деятельности находящегося при Центре рабочего органа Акселератора социально-экономических реформ.
Самуэль Вестербай сообщил, что ENC расположен в г.Брюсселе и является независимым аналитическим центром, который проводит исследования и реализует проекты, связанные с тематикой укрепления общей европейской политики соседства, политики расширения и продвижения Глобальной стратегии внешней политики и политики безопасности Европейского союза.
В частности ENC, проводит исследования и готовит доклады для Европейского совета и Европарламента по различным аспектам политики и безопасности, связанной с странами Центральной Азии и Ближнего Востока, а также Турции.
С момента своего создания в 2016 году ENC наладил партнерские отношения с европейскими неправительственными и правительственными организациями и сотрудничает с экспертами по вопросам, связанным с общей внешней политикой и политикой безопасности Евросоюза, начиная от миграции, развития, демократии и торговли.
Собеседник выразил заинтересованность ENC в налаживании сотрудничества с ЦЭИР и предложил темы для проведения совместных исследований, в частности, по использованию Узбекистаном предоставленного ЕС статуса страны-бенефициара Всеобщей системы преференций в торговле с ЕС (GSP +). Кроме этого, ENC интересна также тема, касающаяся предстоящих в Узбекистане президентских выборов.
Самуэлем Вестербай отметил важность проводимых в Узбекистане реформ в сфере государственного управления, внешней политики, международных отношений. При этом он предложил рассмотреть возможность участие представителей Узбекистана в учебных программах и стипендиях, выделяемых в рамках специальной программы ЕС для обучения государственных служащих и представителей бизнеса.
Самуэлем Вестербай сообщил, что Европейский Союз крайне заинтересован в использовании возобновляемых источников энергии и развитии «зеленой экономики». При этом он отметил, что в Узбекистане имеются большие возможности по использованию солнечной энергии и в ближайшие 5 лет устойчивая и «зеленая экономика» сможет играть важную роль в экономике страны, а также в достижении целей устойчивого развития.
Директор ENC поинтересовался также состоянием и перспективами развития сотрудничества Узбекистана с Афганистаном, с учетом изменения там внутриполитической ситуации.