O‘zbekiston Markaziy banki va YeTTB gender inklyuzivligini oshirish masalalari bo‘yicha Harakatlar rejasini ishlab chiqdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) bilan hamkorlikda 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan moliya tizimi va tadbirkorlikda gender inklyuzivligini oshirish masalalari bo‘yicha Harakatlar rejasini ishlab chiqdi.
Hujjatda Moliyaviy inklyuzivlikni oshirish agentligi (AFI) tarmog‘i Denarau (DAP) Harakatlar rejasiga mos keluvchi, ayollarning moliyaviy xizmatlardan foydalanishini oshirishga qaratilgan 9 ta asosiy tashabbus bayon etilgan (Markaziy bank ushbu tashkilotga 2018 yilda a’zo bo‘lgan).
Harakatlar rejasiga Markaziy bank tomonidan ilgari surilgan quyidagi tashabbuslar ham kiritildi:
• ayollar tadbirkorligining tarmog‘ini rivojlantirishga ko‘maklashish;
• o‘z biznesini boshlayotgan ayollar uchun qisqa muddatli biznes va moliyaviy ta’lim dasturlarini amalga oshirish;
• yetakchilikni shakllantirish va gender turfa xilligi bo‘yicha ta’lim berish orqali Markaziy bankning o‘zida ham gender xilma-xilligini ilgari surish.
Shuningdek, Harakatlar rejasida nazarda tutilgan chora-tadbirlar:
• tadbirkor ayollarning turli moliyaviy ehtiyojlarini qanoatlantiruvchi xizmatlar va mahsulotlarning tijorat banklari va boshqa moliya institutlari tomonidan joriy etilishini rag‘batlantirish uchun samarali va amaliyotga tayangan siyosatni ishlab chiqishga zamin yaratadi;
• ishtirok etuvchi barcha muassasalar tomonidan gender tengligi asosida moliyalashtirish masalalari bo‘yicha samarali tarzda maqsadlarni belgilash, natijalarini monitoring va tahlil qilish yuzasidan mexanizmlar joriy etilishida ko‘maklashishga xizmat qiladi.

Центральный банк Узбекистана и ЕБРР запускают план действий с учетом гендерного фактора
Центральный банк Республики Узбекистан совместно с ЕБРР разработал План действий по вопросам повышения гендерной инклюзивности в финансовом секторе и предпринимательстве, который будет реализован в течение 2021–2023 годов.
В документе изложено 9 основных инициатив, которые согласуются с Планом действий Denarau (DAP) сети Агентства финансовой инклюзивности (AFI) по расширению доступа женщин к финансовым услугам (членом которого Центральный банк стал в 2018 году).
Инициативы, выдвинутые в Плане действий Центрального банка, также включают:
• содействие развитию сетей женщин-предпринимателей;
• реализацию краткосрочных программ делового и финансового образования для женщин, начинающих собственное дело;
• продвижение гендерного разнообразия в самом Центральном банке посредством обучения лидерству и разнообразию.
Реализация мер, предусмотренных Планом действий, также будет:
• способствовать разработке эффективной и основанной на фактах политики для стимулирования внедрения коммерческими банками и другими финансовыми институтами услуг и продуктов, которые удовлетворяют различные финансовые потребности женщин-предпринимателей;
• оказывать содействие во внедрении всеми вовлеченными учреждениями механизмов в эффективной постановке целей, отслеживании и анализе результатов гендерного финансирования.