Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi har oyda O‘zbekiston avtomobil bozoridagi vaziyatni tahlil qilib boradi.
O‘zbekiston avtomobil bozorida fevral oyida boshlangan savdo pasayish sur’atlarini tezlashtirish tendensiyasi kuzatildi. Aprel oyi yakunlariga ko‘ra, mamlakatda avtotransport vositalarining umumiy savdosi 19%ga kamayib, 88,3 mingta avtomobilni tashkil etdi.
Aprel oyida 78,5 mingta yengil avtomobillar sotildi, bu avvalgi oyga nisbatan 18,6%ga kam.
Respublikaning barcha hududlarida yengil avtomobillar bozorida sotuvlar kamaymoqda. Eng katta pasayish Namangan, Farg‘ona va Surxondaryo viloyatlarida qayd etildi, bu yerda savdo hajmining pasayishi 30%dan oshdi.
Yillik o‘lchovda yengil avtomobil bozori 35,3%ga kamaydi.
Kamayish sabablari avtokreditlarni qisqartirish va ularni berish qoidalarining murakkablashishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Joriy yilning mart oyida O‘zbekiston banklari tomonidan 1,25 trillion so‘mlik avtokreditlar berildi. Respublika Markaziy bankining ochiq ma’lumotlariga ko‘ra, bu so‘nggi ikki yildagi eng past ko‘rsatkichdir.
Birlamchi avtomobil bozoridagi vaziyat
Yengil avtomobillarning birlamchi bozoridagi vaziyatga kelsak, bu yerdagi bozorda ham pasayish dinamikasi kuzatilmoqda. Biroq, aprel oyida ushbu segmentning pasayishi sekinlashdi, oy davomida sotuvlar mart oyidagi 17%ga nisbatan 10%ga pasayish bilan deyarli 20 mingta avtomobilni tashkil etdi. Shu bilan birga, o‘tgan yilga nisbatan ushbu birlamchi bozor deyarli 22%ga kamaydi.
Mahalliy ishlab chiqarilgan yangi avtomobillar sotuvining pasayish tendensiyasi ketma-ket uchinchi oy kuzatilmoqda. Aprel oyida 17,7 mingta yengil avtomobil sotildi, bu o‘tgan oyga nisbatan 9%ga kam. Yil davomida bu yerda faollik 21%dan ko‘proqqa kamaydi.
Xorijiy yengil avtomobillar segmenti
Xorijiy yengil avtomobillar bozori 15,3%ga kamaydi. Aprel oyida jami 2 mingta xorijiy avtomobil sotilgan. O‘tgan yilning aprel oyiga nisbatan sotuvlar 24%ga kamaydi.
Yengil avtomobillar ikkilamchi bozori
Yengil avtomobillar ikkilamchi bozori 21,2%ga qisqardi. Aprel oyida ro‘yxatga olingan avtomobillar soni qariyb 59 mingtani tashkil etdi.
Yillik ko‘rsatkichlarda 39%ga yanada sezilarli pasayish kuzatildi. Ikkilamchi bozorda sotuvlar 2022 yil boshidan beri minimal darajaga yetdi.
Elektromobillar bozoridagi vaziyat
Aksincha, elektromobillar bozori aprel oyida yuqori savdo ko‘rsatkichlarini namoyish qildi. Aprel oyida yengil elektromobillar sotuvi 2,9 mingtani tashkil etdi, bu mart oyidagi ko‘rsatkichga nisbatan 23,2%ga ko‘proq.

Центр экономических исследований и реформ ежемесячно проводит анализ ситуации на автомобильном рынке Узбекистана.
На узбекском рынке автомобилей наметилась тенденция к ускорению темпов падения продаж, наметившаяся в феврале месяце. По результатам апреля общие продажи автотранспортных средств в стране, снизившись на 19%, составили 88,3 тыс. машин.
В апреле было продано 78,5 тыс. легковых автомобилей, что на 18,6% меньше, чем месяцем ранее.
В региональном разрезе во всех регионах республики на рынке легковых автомобилей наблюдается снижение продаж. Наибольший спад отмечен в Наманганской, Ферганской и Сурхандарьинской областях, здесь продажи сократились более чем на 30%.
В годовом измерении рынок легковых автомобилей уменьшился на 35,3%.
Причины спада могут быть связаны с сокращением автокредитов и усложнением правил их выдачи. В марте т.г. банки Узбекистана выдали автокредитов на 1,25 трлн сумов, что является минимумом за последние два года, согласно открытым данным ЦБ республики.
Что касается ситуации на первичном рынке легковых автомобилей, то здесь рынок также показывает динамику снижения. Однако в апреле падение в этом сегменте замедлилось, за месяц, продажи составили почти 20 тыс. машин со спадом на 10%, против 17% в марте месяце. При этом, относительно прошлого года, этот первичный рынок сократился почти на 22%.
Тенденция к сокращению темпов продаж новых машин отечественного производства наблюдается третий месяц подряд. В апреле было продано 17,7 тыс. легковушек, что на 9% меньше относительно прошлого месяца. За год активность здесь снизилась более чем на 21%.
Рынок легковых иномарок сократился на 15,3%. Всего в апреле было продано 2 тыс. иномарок. По сравнению с апрелем прошлого года продажи упали на 24%.
Вторичный рынок легковых авто сократился на 21,2%. Количество регистраций в апреле составило почти 59 тыс. машин.
В годовом измерении отмечен более заметный спад - на 39%. Продажи на вторичном рынке достигли минимума с начала 2022 года.
Напротив, рынок электромобилей в апреле показал высокие показатели продаж. В апреле, продажи легковых электромобилей составили 2,9 тыс., что на 23,2% больше по сравнению с мартом.