Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi, Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan “O‘zbekistonning qishloq hududlarida davlat xizmatlarini taqdim etishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” qo‘shma loyihasi doirasida PricewaterhouseCoopers (PwC) konsalting kompaniyasi tomonidan respublikamizning 5 ta pilot hududlari Baxmal, Dehqonobod, Sariosiyo, Xovos tumanlari va Nurafshon shahar hokimliklari faoliyatining funksional tahlili o‘tkazildi.
Xulosa uchun asoslar
Tuman hokimligi faoliyatining funksional tahlili doirasida 23 nafar tuman hokimliklari va 10 nafar viloyat hokimliklari xodimlari bilan suhbat o‘tkazildi. Bu suhbatlarda tashkiliy bo‘limlar rahbarlari, iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha hokim o‘rinbosarlari, hisobchilar, qurilish va arxitektura bo‘limi mutaxassislari hamda tuman va viloyat hokimliklarining boshqa rahbarlari ishtirok etdi.
Bir vaqtning o‘zida anonim so‘rovnomalar ham o‘tkazildi. Anonim onlayn-so‘rovlarda ishtirok etganlarning umumiy soni 188 kishini tashkil qildi (shundan 29%i ayollar), bularning 105 nafari tuman hokimliklari xodimlari, 24 nafari viloyat hokimliklari xodimlari va 59 nafari hokimlik xizmatlaridan foydalanadigan va ushbu tumanlarda istiqomat qiluvchi shaxslardir. Ushbu respondentlar orasida vazirliklarning hududiy boshqarmalari va idoralar, xususiy sektor vakillari, xalq deputatlari Kengashlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari ham ishtirok etishgan.
Hokimliklar tomonidan davlat xizmatlarini ko‘rsatilishi
Tuman hokimliklarining mavjud tashkiliy tuzilmasi tahlili shuni ko‘rsatadiki, ular asosan hududiy va tarmoq dasturlarining bajarilishini monitoring va nazorat qilish bilan shug‘ullanadilar. Hokimliklar vazifasi keltiriladigan me’yoriy-huquqiy hujjatlar (MHH) sonining keskin ko‘payishi ham hokimliklarga qo‘shimcha vazifalar yuklaydi. Xususan, 2015 yilda 563 ta qabul qilingan MHHda hokimliklarga u yoki bu kabi vazifalar yuklatilgan bo‘lsa, 2019 yilda bunday hujjatlar soni 1772 taga yetdi.
Rasm. 1. Hokimliklarga bevosita yoki bilvosita vazifa yuklovchi me’yoriy huquqiy hujjatlar soni
Tuman hokimliklarida shtatlar soni 20-30 kishidan iborat bo‘lib, ularning uchdan bir qismi hokimning turli tarmoqlar bo‘yicha o‘rinbosarlari (faoliyat yo‘nalishlari bo‘yicha 6-7 hokim o‘rinbosari) va to‘rtdan biri ma’muriy-boshqaruv xodimlaridir.
Tuman hokimliklari tomonidan davlat xizmatlarini ko‘rsatishdagi asosiy muammo hokimliklarning aholi va tadbirkorlik sub’yektlariga davlat xizmatlarini ko‘rsatishni ko‘zda tutmaydigan korporativ madaniyatidir. Masalan, so‘rovnomalar natijalariga ko‘ra, 5 ta tuman hokimliklari xodimlaridan birortasi ham davlat xizmati nima ekanligini va uni kim ko‘rsatishi kerakligini aniq va lo‘nda tushuntirib bera olmadi. Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining 13.09.2019 y. kuni tasdiqlangan 3181-sonli qaroriga respublikadagi tumanlar aholisiga ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari ro‘yxati ilova qilingan bo‘lishiga qaramay, bu ro‘yxat ushbu 5 ta tajriba hududi hokimliklarining birortasida ham mavjud emas edi.
Xodimlar va aholi o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnomalar hamda suhbatlar shuni ko‘rsatadiki, tuman hokimliklarida davlat xizmatlarining mohiyati, hududlar aholisiga xizmat ko‘rsatishda tuman hokimliklarining o‘rni to‘g‘risida to‘liq tushunchaning o‘zi yo‘q. Bundan, asosiy muammo hokimliklar xodimlari/tuzilmasi aholiga xizmat ko‘rsatish va to‘laqonli davlat xizmatlarini ko‘rsatish uchun moslashmagan degan xulosaga kelishimiz mumkin.
Rasm-2. Yevropa Ittifoqida munitsipal hokimlik tomonidan ko‘rsatiladigan xizmatlar ro‘yxatidan namunalar
Sifatli va to‘laqonli davlat xizmatlarini ko‘rsatish uchun quyidagilar taklif etiladi:
1. xizmat ko‘rsatish bo‘limlarini yaratish asosida hokimliklar tuzilmasini konseptual ravishda o‘zgartirish;
2. to‘g‘ridan-to‘g‘ri hokimliklar mas’ul bo‘lgan davlat xizmatlari ro‘yxatini rasman tasdiqlash (Yevropa Ittifoqi misolida bunday xizmatlarning taxminiy ro‘yxati 2-rasmda keltirilgan);
3. hokimliklarga xususiy sektor tomonidan davlat xizmatlarining bir qismini ko‘rsatishi to‘g‘risida tadbirkorlik sub’yektlari bilan muzokara o‘tkazish va shartnomalar tuzish huquqini berish;
4. aholi murojatlarini qabul qilib, ularga javob berish imkoniyati mavjud bo‘lgan to‘laqonli veb-saytni ishlab chiqish va unda tegishli xizmatlar to‘g‘risida yetarli axborotni taqdim etish;
5. mijozlar bilan munosabatlarni boshqarish (CRM) tizimini joriy etish va hokimliklarning aholiga xizmat ko‘rsatish samaradorligini baholash uchun umumiy qabul qilingan samaradorlikning eng muhim ko‘rsatkichlarini (KPI) ishlab chiqish.
Mahalliy boshqaruvni markazlashgan tizimdan markazlashmagan tizimga o‘tkazish va Yevropa Ittifoqi mamlakatlarining tajribalarini hisobga olgan holda hokimlik siyosatiga jiddiy o‘zgartirishlar kiritgan tarzda, uning tashkiliy tuzilmasini konseptual tarzda batamom takomillashtirish taklif etiladi. Ushbu tuzilma bir vaqtning o‘zida vazirlik va idoralarning hududiy bo‘limlarini hokimiyat tarkibiga qo‘shilishi orqali barcha muhim yo‘nalishlarda xizmatlar ko‘rsatish uchun yangi bo‘limlarni yaratishni ko‘zda tutadi. (Rasm 3)
Rasm-3. 5 ta tajriba hududda tuman/shahar hokimliklari uchun taklif qilinadigan tashkiliy tuzilmasi
Hokimliklarning vakolatlari va vazifalari
O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida mahalliy davlat vakillik va ijroiya hokimiyati organlarining funksiyalari va vakolatlarining aniq taqsimoti mavjud emas. Ijroiya hokimiyat hududlarni rivojlantirishning eng muhim masalalari bo‘yicha qarorlar qabul qilishda boshqa barcha hokimiyat bo‘g‘inlaridan ustunlik qiladi. Ijroiya hokimiyatning bunday ustunligi xalq deputatlari Kengashlarining vakillik vazifalarini yetarli darajada bajarmaslikka olib keldi.
Shu sababli, tegishli Kengashlar faoliyati va ularning qarorlari yuridik kuchga ega bo‘lishini ko‘zda tutuvchi, vakillik hokimiyati organlarining ijroiya hokimiyat organlaridan mustaqilligini ta’minlash uchun, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 102-moddasi va “Mahalliy davlat hokimiyati to‘g‘risida”gi qonunning 1-moddalaridagi mas’uliyat, vakolat va funksiyalarni aniq belgilash to‘g‘risidagi qismiga tegishli o‘zgartirishlar kiritish taklif etiladi.
Barcha darajadagi hokimlarning to‘g‘ridan-to‘g‘ri saylovlari o‘tkazilmasligi ham juda muhim masalalardan bo‘lib qolmoqda, chunki buning oqibatida hokimlarning aholi oldidagi hisobdorligi darajasi past bo‘lmoqda. Hokimliklarning fuqarolar va mahalliy vakillik organlari oldidagi saylov va hisobdorligining yo‘qligi mahalliy hokimliklarning mutlaq boshqaruv vakolatlarini kuchaytiradi. Hokimliklar faoliyatining turli sohalaridagi vazifalarini belgilab beruvchi me’yoriy-huquqiy hujjatlar (MHH) sonining keskin ko‘payishi ham hokimliklarga qo‘shimcha vazifalar yuklaydi. Xususan, hokimliklarga juda ko‘p vazifalar yuklatiladi, chunki qonun hujjatlaridagi ko‘p ifoda va ta’riflar, aksariyat hollarda, yaqqol ifodalanmaydi va mavhum mazmunga ega. Hokimiyat taqsimoti aniq belgilanmagani sababli haddan tashqari vakolatlar ijro hokimiyati (birinchi navbatda hokimliklar) qo‘lida to‘planib qolgan.
Shuning uchun viloyatlar, tumanlar va shaharlar hokimlarining saylanish tartibini joriy etish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga (102 va 103-moddalari), shuningdek, “Mahalliy davlat hokimiyati to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga (1 va 2-moddalari) tegishli o‘zgartirishlar kiritish taklif etiladi.
Hokimliklarning korxona va tadbirkorlik sub’yektlari bilan hakmorligi
Hokimliklarga vazirlik va idoralar mahalliy boshqarmalarining ham bo‘ysunishi va ularning funksiyalari takrorlanishining mavjudligi keyingi hal qilinishi kerak bo‘lgan masaladir. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 103 va 104-moddalari hamda “Mahalliy davlat hokimiyati to‘g‘risida”gi qonunning 2-moddasiga muvofiq, viloyat, tuman va shahar hokimi o‘z vakolatlarini yakka tartibda boshqarish tamoyillari asosida amalga oshiradi va o‘zi rahbarlik qilgan organlarning qarorlari va harakatlari uchun shaxsiy javobgarlikni o‘z zimmasiga oladi. Bundan tashqari, hokim unga berilgan vakolatlar doirasida tegishli hududdagi barcha korxonalar, muassasalar, tashkilotlar, birlashmalar, shuningdek, mansabdor shaxslar va fuqarolar uchun majburiy bo‘lgan qarorlarni qabul qiladi. Demak, bunda hokimliklar va vazirliklar va idoralarning boshqarmalari o‘rtasida funksiyalar va vakolatlarning takrorlanishi mavjud bo‘lib, bu hamkorlikni emas, balki ular o‘rtasida vakolat va moliyaviy resurslar uchun raqobatni kuchaytiradi.
Ikki tomonlama bo‘ysunish vazirliklar va idoralar boshqarmalari vazifalarini belgilashni va bo‘limlarning funksiyalari takrorlanishi sababli tegishli faoliyat ko‘rsatkichlarini aniqlashni jiddiy ravishda qiyinlashtiradi. Shuning uchun, 1-variant sifatida, viloyat, tuman va shahar hokimlarining tegishli hududlarni yakkahokimlik asosida boshqarish vakolatiga ega bo‘lgan vakolatlarini bekor qilish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga (103 va 104-moddalar) o‘zgartirish kiritish taklif etilmoqda. 2-variantda vazirliklar va idoralar bo‘limlarining barcha vakolatlari va vazifalarini hokimiyatga topshirish taklif qilinadi.
Rasm-4. Tuman hokimliklarning boshka davlat organlari bilan kompleks ijtimoiy-iktisodiy rivojlanish sohalari doirasidagi o‘zaro aloqasi
Joylardagi murakkab muammolarni yanada tezkor hal etish uchun har bir tuman (shahar) hududi "sektorlar" ga bo‘lingan amaliyot joriy etildi. Tumanlarda 4 sektorning mavjudligi, aksincha, vaqtinchalik chora hisoblanadi, chunki ular ushbu sohalar uchun mas’ul bo‘lgan boshqa davlat tashkilotlarining funksiyalarini takrorlaydi.
Shunday qilib, Hukumat qabul qilgan hujjatlar tadbirkorlikni rivojlantirish, xususan, tadbirkorlar uchun juda katta ahamiyatga ega bo‘lgan masalalar, jumladan, yer uchastkalarini ajratish, binolar va inshootlar qurish, biznes yuritishga ruxsat olish va shu kabi masalalar bo‘yicha hokimliklarga keng vakolatlarni taqdim etadi. Ushbu va boshqa masalalarda tadbirkorlar hokimlik va boshqa davlat idoralari qarorlariga bog‘liq bo‘lib qoladi. Qarorlarni qabul qilish yoki qabul qilmaslik, shuningdek ularni amalga oshirish, ko‘pincha muayyan shaxslarga bog‘liq bo‘lib, bu esa korrupsiya uchun zamin yaratadi. Ayni paytda, o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun ulkan salohiyat mavjud. Bunga misol qilib, davlat-xususiy sheriklik (DXSh) tizimini ko‘rsatish mumkin. 2019 yilda DXSh to‘g‘risida qonun qabul qilindi, ammo hamkorlikning ushbu turi, maktabgacha ta’lim sohasi bundan mustasno, tuman darajasida amalda deyarli qo‘llanilmaydi.
Hokimliklarning tadbirkorlik sub’yektlari bilan hamkorligini kuchaytirish uchun quyidagilar taklif etiladi:
1) muayyan xizmatlar ko‘rsatish vakolatini tashqi ijrochilarga o‘tkazish: hokimlik faoliyati uchun muhim bo‘lmagan yoki xususiy sektor tomonidan taqdim etilishi mumkin bo‘lgan xizmatlarni autsorsing qilish. Masalan, infratuzilma ob’yektlarini qurish, ulardan foydalanish va ularga (yo‘llar, jamoat transportlari, park va xiyobonlar) texnik xizmat ko‘rsatish, kommunal xizmatlarni (chiqindi yig‘ish, drenaj tizimini ishlatish va texnik xizmat ko‘rsatish, kanalizatsiya va sug‘orishni boshqarish) ko‘rsatish;
2) hududning o‘ta muhim ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal qilishda DXShdan foydalanish. Xususiy tashkilotlar orqali infratuzilma va kommunal xizmatlarni ko‘rsatish uchun DXShdan foydalanish;
3) DXSh munosabatlarini tartibga solish bo‘yicha alohida qonunosti hujjatlarini ishlab chiqish, bunda davlat tomonidan sherik sifatida mahalliy davlat hokimiyati organlari harakat qilishini ko‘zda tutish (bunday harakatda DXSh va xo‘jalik yurituvchi jamiyatlarni tashkil etish masalalarida hokimliklar va boshqa davlat hokimiyati organlarining huquqiy sub’yekt sifatidagi harakatlari va vakolatlarini aniqlashtirib olish zarur va bularning yagona maqsadi DXSh loyihalarini amalga oshirish bo‘lishi lozim); bunday xo‘jalik yurituvchi jamiyatlarning ruxsat etilgan tashkiliy-huquqiy shakllari doirasiga aniq huquqiy ta’rif berish va mulk huquqining o‘tkazilishidan kelib chiqadigan huquqiy nizolarni hal qilish zarur; shuningdek, davlat darajasida DXSh innovatsion loyihalarini amalga oshirish uchun nodavlat notijorat tashkilotlaridan (NNT) foydalanish mexanizmlarini belgilash ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Birinchidan, vazirlik va idoralarning hududiy bo‘limlarning ikki tomonlama buysunishini bekor qilinishi, xokimliklarning majburiyatlari va huquqlarini yaxshiroq tushunish, shuningdek idoralararo raqobatni yo‘qotish va funksiyalarning takrorlanishini bartaraf etish orqali ushbu tashkilotlarning institutsional samaradorligini ta’minlashga erishiladi.
Ikkinchidan, vakillik va ijro etuvchi hokimiyatlarning bir-biridan ajratilishi hokimliklarning Kengashlar oldidagi hisobdorligini ta’minlaydi, bu hududlar va respublika darajadagi o‘zaro tiyib turish va manfaatlar muvozanatini tiklashga ko‘maklashadi.
Uchinchidan, DXSh loyihalarni keng tadbiq qilinishi, xususiy sektorni muhim ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal etishda ishtirokini ta’minlaydi, tashabbuslarni rag‘batlantiradi va mahalliy salohiyatni rivojlantirishga imkoniyat yaratadi. Shuningdek, DXSh loyihalari davlat organlari va tadbirkorlik sub’yektlari o‘rtasidagi munosabatlarni huquqiy jihatdan tartibga solish, korrupsiya xavf-xatarini kamaytirish va mahalliy hokimiyat organlarining xo‘jalik birlashmalari faoliyatiga ortiqcha aralashishni bartaraf etish imkonini beradi.
Orzimurod G‘aybullayev, Olimjon Akulov, Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi va Yevropa Ittifoqining “O‘zbekistonning qishloq hududlarida davlat xizmatlarini taqdim etishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” qo‘shma loyihasi

Статья подготовлена на основе аналитического доклада PricewaterhouseCoopers (PwC) по результатам функционального анализа 5 пилотных районных хокимиятов проекта ПРООН.
В рамках совместного проекта Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан и ПРООН в Узбекистане «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышения уровня управления в сельских районах Узбекистана» (проект IPSD), финансируемого Европейским Союзом, консалтинговой компанией PricewaterhouseCoopers (PwC), был проведен функциональный анализ деятельности районных хокимиятов в 5 пилотных регионах республики – Бахмальском, Дехканабадском, Сариасийском, Хавастском районах и городе Нурафшане.
Основания для выводов
В рамках функционального анализа были опрошены 23 сотрудника районных хокимиятов и 10 сотрудников областных хокимиятов. Интервью проводились с начальниками отделов, заместителями хокимов по экономическому развитию и сокращению бедности, бухгалтерами, специалистами отделов строительства и архитектуры и другими руководителями районных и областных хокимиятов.
Одновременно были проведены анонимные опросы. Общее количество респондентов анонимных онлайн-опросов составило 188 человек (из них 29% – женщины), из которых 105 – сотрудники районных хокимиятов, 24 – сотрудники областных хокимиятов, 59 – жители 5 районов, пользующихся услугами хокимиятов и взаимодействующих с ними. Среди опрошенных были представители территориальных управлений министерств и ведомств пилотных областей и районов, частного сектора, Кенгашей народных депутатов и ННО.
Хокимияты в оказании государственных услуг
Анализ сложившейся организационной структуры районных хокимиятов показывает, что они занимаются, в основном, мониторингом и контролем за исполнением территориальных и отраслевых программ. Резко возросшее количество нормативно-правовых актов (НПА), упоминающих хокимияты, также наделяет их дополнительными задачами. Так, в 2015 году в 563 принятых НПА были поставлены задачи хокимиятам, а в 2019 г. количество таких НПА увеличилось до 1 772.
Штат районных хокимиятов ограничен 20-30 сотрудниками, из которых около одной трети составляют заместители хокима по отраслям (6-7 заместителей по сферам деятельности) и одну четверть – административно-управленческий персонал.
Основная проблема сферы оказания государственных услуг районными хокимиятами заключается в их корпоративной культуре, не ориентированной на оказание государственных услуг населению и субъектам предпринимательства. Так, в соответствии с результатами опросов, ни один из сотрудников 5 районных хокимиятов не смог дать ясного объяснения, что такое государственная услуга и кто должен ее предоставлять. В то же время ни в одном из исследуемых хокимиятов 5 пилотных районов нет перечня государственных услуг, предоставляемых гражданам, несмотря на то, что такой перечень закреплен Постановлением Министерства юстиции РУз №3181 от 13.09.2019 года.
Опрос и интервью среди сотрудников и населения показывают, что у районных хокимиятов отсутствует полноценное понимание сущности государственных услуг и своей роли в обслуживании граждан. Отсюда можно сделать вывод, что основной проблемой является неприспособленность персонала/структуры хокимиятов к обслуживанию населения и предоставлению полноценных, качественных государственных услуг.
В целях обеспечения оказания качественных и полноценных государственных услуг предлагается:
(1) концептуально изменить структуру хокимията с созданием отделов по оказанию услуг;
(2) законодательно утвердить перечень государственных услуг, входящих в зону прямой ответственности хокимиятов (ориентировочный список услуг, созданный на примере ЕС, представлен на рисунке 2);
(3) предоставить право хокимиятам вести переговоры и заключать соглашения с субъектами предпринимательства об оказании части государственных услуг частным сектором;
(4) разработать полноценный веб-сайт с возможностями обратной связи с населением и предоставлять с его помощью достаточный объем информации об услугах;
(5) внедрить систему управления взаимоотношениями с клиентами (CRM) и разработать общепринятые КПЭ для оценки деятельности хокимиятов в обслуживании населения.
При существенном изменении политики местного управления в сторону децентрализации и с учетом опыта стран ЕС предлагается концептуально новая, усовершенствованная организационная структура хокимията, предполагающая создание новых отделов по оказанию услуг во всех важных сферах путем одновременного включения районных отделов министерств и ведомств в состав хокимията (рис. 3).
Полномочия и задачи хокимиятов
В законодательстве Республики Узбекистан отсутствует четкое разделение функций и полномочий представительной и исполнительной ветвей власти на местах. В результате исполнительная власть доминирует над всеми остальными ветвями власти в вопросах принятия решений по жизненно важным вопросам развития регионов. Такое преобладание исполнительной власти привело к тому, что Кенгаши народных депутатов не выполняют своих представительских функций.
Поэтому предлагается внести соответствующие изменения в части четкого разграничения ответственности, полномочий и функций в статью 102 Конституции РУз и в статью 1 Закона «О государственной власти на местах» для обеспечения независимости представительной власти от исполнительной, дабы деятельность Кенгашей и их решения имели юридическую силу.
Немаловажными вопросами остаются отсутствие прямых выборов хокимов всех уровней и, как следствие, низкий уровень подотчетности хокимов населению. Отсутствие выборности и отчетности хокимиятов перед гражданами и представительными органами власти усиливает власть хокимиятов на местах. Резко возросшее количество НПА, упоминающих хокимияты, также наделяет их дополнительными функциями во многих областях деятельности. В частности, у хокимиятов чрезмерно много полномочий в связи с тем, что формулировки в НПА имеют в большинстве случаев непрозрачный и размытый характер. По причине отсутствия реального разделения властей в руках исполнительной власти (в первую очередь, хокимиятов) сосредоточились чрезмерные полномочия.
Поэтому для введения выборности хокимов областей, районов и городов предлагается внести соответствующие изменения в Конституцию РУз (статьи 102 и 103), а также в Закон РУз «О государственной власти на местах» (статьи 1 и 2).
Взаимодействие хокимиятов с организациями и бизнесом
Следующим вопросом, требующим решения, остается наличие двойного подчинения и дублирование функций местных отделений министерств и ведомств с хокимиятами. Так, в соответствии со статьями 103 и 104 Конституции РУз и статьей 2 Закона «О государственной власти на местах», хоким области, района и города осуществляет свои полномочия на принципах единоначалия и несет персональную ответственность за решения и действия руководимых им органов. Кроме того, хоким в пределах предоставленных ему полномочий принимает решения, которые обязательны для исполнения всеми предприятиями, учреждениями, организациями, объединениями, а также должностными лицами и гражданами на соответствующей территории. Отсюда между хокимиятами и отделениями министерств и ведомств возникает дублирование функций и полномочий, что усиливает не сотрудничество, а конкуренцию между ними за полномочия и финансовые ресурсы.
Двойное подчинение серьезно затрудняет определение задач подразделений министерств и ведомств и измерение соответствующих показателей качества работы вследствие дублирования функций подразделений. Поэтому предлагается при варианте 1 внести изменения в Конституцию РУз (статьи 103 и 104) с целью отмены наделения хокимов областей, районов и городов полномочиями управлять соответствующими территориями на принципах единоначалия. Вариант 2 – передать все полномочия отделов министерств и ведомств хокимияту.
Для более оперативного решения сложных проблем на местах была введена практика, при которой территория каждого района (города) разделена на «секторы». Наличие 4 секторов в районах является, скорее, временной мерой, так как они дублируют функции других ответственных за эти направления государственных организаций.
Наиболее фундаментальным пробелом во взаимоотношениях хокимиятов с заинтересованными сторонами является отсутствие налаженных равноправных партнерских связей между хокимиятами и предпринимателями. Так, правительственные документы предоставляют широкие полномочия хокимиятам по развитию предпринимательства по таким важным вопросам, как выделение земельных участков, строительство зданий и сооружений, получение разрешений на ведение предпринимательской деятельности и т.д. По этим и другим вопросам предприниматели зависят от решений хокимията и других государственных органов. Принятие или непринятие решений, а также их выполнение часто определяются конкретной персоналией, что создает почву для коррупционных рисков. Между тем существует огромный потенциал для налаживания взаимовыгодного сотрудничества, в том числе в рамках государственно-частного партнерства (ГЧП). В 2019 году был принят закон о ГЧП, однако данный вид взаимодействия, за исключением сферы дошкольного образования, практически не используется на районном уровне.
Для укрепления сотрудничества хокимиятов с субъектами предпринимательства предлагается:
(1) передача внешним исполнителям специфических сервисов: аутсорсинг услуг, которые не являются основными для деятельности хокимията или могут быть предоставлены частным сектором (например, строительство инфраструктурных объектов, эксплуатация и техническое обслуживание дорог, общественного транспорта, общественных парков и садов, коммунальные услуги (вывоз мусора, эксплуатация и техническое обслуживание дренажной системы, управление канализацией и системой орошения));
(2) использование ГЧП для решения острых социально-экономических проблем региона с целью предоставления услуг по инфраструктуре и коммунальному хозяйству через частные организации;
(3) разработка отдельного подзаконного акта по регулированию отношений ГЧП, когда государственным партнером выступают органы государственной власти на местах (в таком акте необходимо уточнить правосубъектность и полномочия хокимиятов и других органов государственной власти в вопросах ГЧП и учреждения хозяйственных обществ, исключительной целью которых является реализация проектов ГЧП; нужно непременно дать четкое юридическое определение круга допускаемых организационно-правовых форм таких хозяйственных обществ и разрешить правовые коллизии, возникающие при передаче имущественных прав; также представляется важным на государственном уровне прописать механизмы использования неправительственных некоммерческих организаций (ННО) для реализации инновационных проектов ГЧП).
Резюмируя изложенное
Первое: отмена двойного подчинения местных отделов министерств и ведомств повысит институциональную эффективность этих организаций за счет более четкого понимания области ответственности и прав хокимиятов, а также искоренения межведомственной конкуренции и устранения дублирования функций.
Второе: разделение представительной и исполнительной властей восстановит подотчетность хокимиятов перед Кенгашами, что должно способствовать восстановлению системы сдержек и противовесов на уровне региона и страны.
Третье: широкое внедрение проектов ГЧП позволит задействовать частный сектор в решении острых социально-экономических вопросов, стимулировать инициативу и развивать местный потенциал. Также немаловажным является то, что проекты ГЧП позволяют направлять отношения между государственными органами и субъектами предпринимательства в правовое русло, снизить коррупционные риски и исключить возможности излишнего вмешательства местных органов власти в деятельность хозяйственных объединений.
Орзимурод Гайбуллаев, Олимжон Акулов, совместный проект Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции, ПРООН и Европейского Союза «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышения уровня управления в сельских районах Узбекистана»