2024 йилнинг сентябр ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган ойга нисбатан -4,2 фоизга камайиб, 958 бирликни ташкил этиши, қуйидаги компонентлар даражасидаги ўзгаришларга боғлиқ бўлган:
- хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисобварақаларидаги опреациялар сони -8,2 фоизга камайган;
- товар-хом ашё биржасида хом ашё сотиб олиш жадаллиги -2,0 фоизга камайган;
- фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент 0,1 фоизга ошган;
- товар белгилари бўйича компонент -18,3 фоизга камайган.
Ҳудудлар кесимида Қорақалпоғистон Республикасида энг юқори ўсиш суръати қайд этилган.
2024 йил сентябр ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси 9 та ҳудудда ўтган ойга нисбатан ўсиш кузатилган. Қорақалпоғистон Республикаси (48,2%), Навоий (38,0%), Тошкент (37,9%), Самарқанд (37,7%) ва Қашқадарё (36,9%) вилоятларида сезиларли даражада ўсиш кузатилган (2-расм).
Шу билан бирга, ушбу индекс 5 та ҳудудда камайган бўлиб, бунда Сирдарё (-15,0%) вилоятида энг кўп пасайиши кузатилган.
2024 йил сентябр ойида банклараро тўлов операциялари сони 5 608,9 минг тани ташкил этди ва 2024 йилнинг август ойига нисбатан 502,8 минг транзакцияга (-8,2%) камайган.
Банклараро тўлов операциялари сони 12 та ҳудудда камайган.
2024 йил сентябр ойида республиканинг 12 та ҳудудида юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан камайган. Хусусан, Сирдарё (-10,6%), Тошкент шахри (-9,2%), Қашқадарё (-7,8%), Тошкент (-6,4%), Бухоро (-5,1%) вилоятларида сезиларли камайиш кузатилган.
2024 йилнинг сентябр ойида ИФИнинг биржа компоненти 0,9795 бирликни ташкил этди. Бу эса, ушбу компонентнинг ўтган ойга нисбатан 2,0 фоизга камайганлигини англатиб, тузилган битимлар сонининг 7,0 фоизга камайганлиги билан изоҳланади. Шунингдек, ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарлар ўртача ҳажмининг 2,9 фоизга ошган.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдоси умумий айланмаси ҳажми 2024 йил сентябр ойида 5 166,8 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 8,6 фоизга камайган.
Фаолият юритаётган хўжалик субъектлари бўйича компонент 2024 йил сентябр ойида 1,0005 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 0,1 фоизга ошганлигини кўрсатади. Бундан ташқари ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 2,0 фоизга мўътадил даражада камайган.
2024 йил сентябр ойида барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони ўтган ойга (488 454 бирлик) нисбатан 4 618 бирликка ортиб, 493 072 бирликни ташкил этган.
Йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони 90 тага камайган.
Ҳисобот даврида, кичик корхоналар сони 394 712 тадан 399 031 тагача ортган (ўсиш 4 319 та). Шунингдек, фермер хўжаликлари сони 89 990 тадан 90 379 тагача (389 та) ошган. Йирик тадбиркорлик билан шуғулланаётган субъектлар сони 3 662 тани ташкил этиб, 2024 йилнинг август ойига нисбатан 90 тага камайган.
2024 йил сентябр ойида савдо белгилари муҳофазаси бўйича индекс 0,8172 бирликни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич 2024 йилнинг август ойига нисбатан 18,3 фоизга камайган. Жорий йилнинг сентябр ойида юридик шахслар томонидан 514 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

В компонентах ИДА наблюдались следующие изменения:
Индекс деловой активности в сентябре 2024 года показал умеренное снижение на 4,2% по сравнению с предыдущим месяцем и составил 958 пунктов, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
- количество операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов уменьшилось на 8,2%;
- интенсивность закупки сырья на товарно-сырьевой бирже умеренно уменьшилась на 2,0%;
- компонент, связанный с действующими хозяйствующими субъектами, увеличился на 0,1%;
- компонент торговых марок снизился на 18,3%.
В региональном разрезе Республика Каракалпакстан продемонстрировала самый высокий рост
В этом месяце ИДА по 9 регионам увеличился по сравнению с предыдущим месяцем. В частности, в Республике Каракалпакстан (48,2%), Навоийской (38,0%), Ташкентской (37,9%), Самаркандской (37,7%) и Кашкадарьинской (36,9%) областях наблюдался значительный рост (рис.2).
Вместе с тем, данный индекс по Сырдарьинской области (-15,0%) показал спад.
Количество межбанковских платежных операций в этом месяце составило 5 608,9 тыс. и уменьшилось на 502,8 тыс. транзакций (снижение на 8,2%) по сравнению с августом 2024 года.
Количество банковских операций в 12 регионах увеличилось
В этом месяце количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем в 12 регионах уменьшилось. В частности, Сырдарьинской (-10,6%), Кашкадарьинской (-7,8%), Ташкентской (-6,4%), Бухарской (-6,4%) областях и в г.Ташкенте (-9,2%) наблюдалось значительное снижение.
В этом месяце биржевой компонент ИДА составил 0,9795. Это означает умеренное снижение уровня компонента на 2,0% по сравнению с предыдущим месяцем. Данное снижение связано со снижением количества сделок на 7,0%. При этом, средний физический объем товаров, приобретенных в каждой транзакции, увеличился на 2,9%.
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в этом месяце составил 5 166,8 млрд. сумов, что на 8,6% меньше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов в этом месяце составил 1,0005, что означает рост компонента на 0,1% к уровню предыдущего месяца. При этом, данный показатель имеет отрицательное значение по отношению к аналогичному периоду прошлого года с умеренным спадом на 2,0%.
Количество действующих хозяйствующих субъектов за этот месяц увеличилось на 4 618 единиц по отношению к августу 2024 года (488 454 ед.) и составило 493 072 единиц.
Количество крупных предприятий уменьшилось на 90 единиц
За отчетный период число малых предприятий увеличилось с 394 712 до 399 031 единицу, что составляет рост на 4 319 единиц. Также количество фермерских хозяйств увеличилось с 89 990 до 90 379 единиц, что больше на 389 единиц. Число действующих крупных предприятий составило 3 662 единицы, что меньше на 90 единиц по сравнению с августом 2024 года.
В сентябре 2024 года индекс охраняемых торговых знаков составил 0,8172, что означает спад на 18,3% в сравнении с предыдущим месяцем. В текущем месяце юридическими лицами было зарегистрировано 514 товарных знаков и торговых наименований.